Σχεση και εργασιομανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29

    Σχεση και εργασιομανια

    Καλησπερα σας! εχω σχεση εδω και ενα χρονο περιπου..με το αγορι μου τα πηγαιναμε τελεια και ενωθα πραγματικα πολυ τυχερη..μετα απο ενα διαστημα καυγαδων και γκρινιας..επαθε μια κριση οτι εχει κανει πολλα για μενα και επειδη με ερωτευτηκε δεν ασχοληθηκε οσο ηθελε με τη δουλεια και τους στοχους τ..φτασαμε στ σημειο να θελει να χαλαρωσουμε..να μη βλεπομαστε πολυ για να δουλευει..να μη μιλαμε πολυ στ τηλ για να μην το αποσπω..να μη θελει να με σκεφτεται συνεχεια για να αποδιδει καλυτερα...ειχε σκεφτει μεχρι και αν χωρισουμε ενω νιωθει πολλα για να μην τον αποσπα η σχεση του και αυτα που νιωθει..τελικα δεν μπορει θελει να μαστε μαζι αλλα υπο τετοιες συνθηκες...δεν ξερω τι να κανω..τον αγαπαω και το θεμα ειναι πως δουλευει σε εταιρεια με ποσοστα π σημαινει οχι σταθερος μισθος,δεν εχει ωραριο,ολη μερα τηλεφωνα,κι ενω εκεινος οριζει ποια μερα θα εχει κενο επιλεγει να μην εχει γιατι εχει τυψεις αν δε δουλευει...τον εκμεταλλευονται και δεν το βλεπει..δν ξερω τι τους κανουν εκει αλλα εχει τρελαθει..σκεφτεται συνεχεια αυτο..μεχρι και στον υπνο του βλεπει τη δουλεια...αγχωνεται εχει τρελαθει..νομιζει πως ειναι το μονο π πρεπει ν κανει στη ζωη του...δεν βγαινει με φιλους,δεν κανει κατι αλλο μονο δουλευει..και προτιμα να αφησει τη σχεση μας απτο να χαλαρωσει..νομιζω πως ειναι εθισμενος..προσπαθω να τον συνετισω και δεν καταλαβανει νομιζει πως απλα τον θελω μονο για μενα...στεναχωριεμαι πολυ και δεν μπορω να κανω τιποτα..δεν ξερω αν θα αντεξω μεσα σ ολο αυτο...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Βρε τζένη μου να σου πω κάτι? Μήπως γενικά οι απαιτήσεις σου από τη σχέση είναι υπερβολικές ή συνεχείς και ο φίλος σου νιώθει ότι είναι συνέχεια υπό αξιολόγηση και αμφισβήτηση? Μήπως δηλαδή έχεις μια γενικότερη ανασφάλεια που την εκφράζεις με πολλούς μικρούς καθημερινούς τρόπους και υπάρχουν παράπονα και γκρίνιες? Ξέρεις, στο λέω αυτό γιατί έριξα μια ματιά στα προηγούμενα θέματα σου και... αγχώθηκα μόνο που τα διάβαζα :p Γιατί όλα τα θέματά σου έχουν σαν βασικό άξονα αυτή τη σχέση, οπότε ίσως αυτό που σου λέει ο φίλος σου ότι 'τον θέλεις μόνο για εσένα', να σημαίνει ότι η ζωή σου περιστρέφεται υπερβολικά γύρω του και γύρω από το πόσο πολύ ενδιαφέρεται και πώς το δείχνει. Π.χ. σε βασανίζουν πράγματα όπως το γιατί να αλλάξει στάτους στο fb, γιατί δεν παίρνει έτσι αυθόρμητα ένα λουλούδι, γιατί δεν επιλέγει να περάσει μια μέρα ολόκληρη μαζί σου αφήνοντας τη δουλειά, γιατί, γιατί, γιατί... Βεβαίως και όλα αυτά είναι όμορφα... αλλά παύουν να είναι όμορφα όταν νιώθουμε ότι ο άλλος είναι συνεχώς ανικανοποίητος και περιμένει κάτι από εμάς. Έτσι η σχέση γίνεται θηλιά που μας πνίγει αντί να είναι μια ευχάριστη κι επιθυμητή πλευρά της καθημερινότητας. Και μετά την 'απολογία', την προσπάθεια και τις ατέλειωτες συζητήσεις, αρχίζει η αναζήτηση διεξόδων... είμαι κουρασμένος... θέλω χρόνο... πνίγομαι στη δουλειά... έχω άλλους στόχους κλπ.

    Οπότε θέλω να πω πως ένα ενδεχόμενο (χωρίς να είμαι και βέβαιη) είναι να καταφεύγει στη δουλειά, γιατί δεν αντέχει να διαπραγματεύεται συνεχώς τους όρους της σχέσης σας και τις δικές σου επιθυμίες ή δυσαρέσκειες. Εσύ, το αντιμετωπίζεις λάθος γιατί εστιάζεις στη δουλειά σαν να είναι η δουλειά ο 'εχθρός', ενώ για εκείνον μπορεί να είναι το καταφύγιο του κι έτσι απλά τον ωθείς να μπαίνει περισσότερο μέσα σε αυτό το καταφύγιο. Το οποίο μάλιστα το απαξιώνεις, γιατί θεωρείς ότι τον εκμεταλλεύονται, ότι είναι εθισμένος, ότι λειτουργεί ενοχικά κλπ. Δηλαδή και πάλι τον κρίνεις... δεν τον αφήνεις σε χλωρό κλαρί :p

    Όλο αυτό στο λέω σαν μια πιθανότητα. Μπορεί πράγματι ο άνθρωπος να ασχολείται πάρα πολύ με τη δουλειά του και να έχει θέσει άλλες προτεραιότητες, μπορεί να μην ενδιαφέρεται όσο εσύ για τη σχέση σας, μπορεί χίλια δυο. Αλλά όπως και να έχει, με το να αντικρούεις όσα σου προβάλλει σαν αιτίες- δικαιολογίες- ανάγκες και να αγχώνεσαι, δεν κερδίζεις τίποτα. Δοκίμασε να κάνεις λοιπόν αυτό που του ζητάς να κάνει εκείνος: να χαλαρώσεις :) Και να του πεις ότι έχει δίκιο, ότι έτσι είναι όπως τα λέει, ότι τον καταλαβαίνεις. Και να αρχίσετε να περνάτε πιο όμορφα χωρίς καυγάδες και γκρίνιες, μήπως μπορέσει να μετατραπεί η σχέση σας σε κάτι που κι εσένα θα σε ικανοποιεί κι εκείνον δεν θα τον 'αποσπά' αλλά σε κάτι που θα θέλει να ασχοληθεί μαζί του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα τι θα κανει? Θα μεινει ανεραστος για το υπολοιπο της ζωης του?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    αυτο απορω κι εγω..ενταξει εγω εχω καταλαβει τ λαθη μου και θελω να τ αλλαξω..το θεμα ειναι πως εκεινος θελει αν ειμαστε μαζι αν θεσουμε βασεις για μια διαφορετικη σχεση..μετα απο τοσο καιρο!!! να βλεπομαστε οποτε μπορει και αν εχει χρονο..οχι πολυ πιεση..οχι πολλα τηλεφωνα..οχι ζηλιες..κ μ ειπε οτι ουσιαστικα ναι μ αγαπαει αλλα αυτοπου πραγματικα θα ηθελε θα ταν μια κοπελα απτο χωρο της δουλειας του για να συννενοουνται,,πραγματικα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by jennyjuly View Post
    αυτο απορω κι εγω..ενταξει εγω εχω καταλαβει τ λαθη μου και θελω να τ αλλαξω..το θεμα ειναι πως εκεινος θελει αν ειμαστε μαζι αν θεσουμε βασεις για μια διαφορετικη σχεση..μετα απο τοσο καιρο!!! να βλεπομαστε οποτε μπορει και αν εχει χρονο..οχι πολυ πιεση..οχι πολλα τηλεφωνα..οχι ζηλιες..κ μ ειπε οτι ουσιαστικα ναι μ αγαπαει αλλα αυτοπου πραγματικα θα ηθελε θα ταν μια κοπελα απτο χωρο της δουλειας του για να συννενοουνται,,πραγματικα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..
    Γειά σου Τζένη,
    πριν κάποιο διάστημα αν δεν κάνω λάθος είχε προκύψει η δυνατότητα να συνεργαστείτε.. τελικά, γιατί δεν έγινε;
    ..μα από την στιγμή που πιέζεται τόσο μέσα στην σχέση σας, επόμενο δεν είναι να ψάχνεται;.. επόμενο δεν είναι να θέλει
    να βρεθεί μ' έναν άνθρωπο, που θα μιλάνε την ίδια γλώσσα και θάχει κατανόηση; Άρχισε να "δουλεύεις" με σένα..
    Στην σχέση δεν περιμένουμε απ' τον άλλο ούτε να καλύψει τα κενά μας, ούτε και ν' αντιμετωπίσει τις δικές μας ανασφάλειες..
    Σίγουρα, μέσα από τέτοιες συνθήκες ο άλλος κουράζεται και ζητάει αλλαγές.. Συμφωνώ απόλυτα μ' όσα είπε παραπάνω η Μαρίνα. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    μακρια... δεν χρειαστηκε να διαβασω καποιο αλλο ποστ σου αλλα ρε παιδια καθαρα εμπειρικα θα πω οτι οταν εισαι πραγματικα ερωτευμενος με καποιον/α , ουτε μεχρι το δωματιο δεν τον αφηνεις να παει μονος. Και ναι οταν ημαστε ενηλικες αυτο ειναι δυσκολο λογω εργασιας του καθενος αλλα ο ερωτευμενος ανθρωπος παντα βρισκει εστω και 5 λεπτα την μερα να δει τον ανθρωπο του. Ενα λουλουδι, ενα γλυκο στατους στο φεισμπουκ (οσο γελοιο και να ακουγεται αν ο αλλος δεν σε καλυπτει 100%, δηλαδη να σε κανει να νοιωθεις μοναδικη, ζητας να επιβεβαιωθει η αγαπη του ακομα και απο τετοια μικροπραγματα) κτλ... Εγω ημουν σε σχεση που καθημερινα γκρινιαζα για το στατους που ειχε στο φεισμπουκ, για την ακυρη εικονα που ειχε στο μσν, για διαφορες τετοιες βλακειες και τελικα μετα απο 2 χρονια σχεσης αντιληφθηκα οτι αυτος ο ανθρωπος απλα δεν με καλυπτε για αυτο ειχα και αυτες τις περιεργες απαιτησεις. Το αγορι μου ειμαι τωρα περιπου 1 χρονο με καλυπτει και με λεξεις και με πραξεις και ποτε δεν ειχα καμια τετοια αναγκη δηλαδη αν επιβεβαιωθω απο καποια γλυκια λεξη ή πραξη ΜΟυ αρκει που τον εχω και του αρκει που εχει. Καθημερινα με κανει ν νοιωθω μοναδικη! Και αυτο ειναι που λεμε, μεσα απο τις σχεσεις μαθαινουμε. Αν δεν ειχα δει την συμπεριφορα του ανθρωπου που ειχα πριν, δεν θα ειχα εκτιμησει αυτο που εχω τωρα!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    αυτο με το ερωτευμενος το λεω κι εγω,,αν ηταν ερωτευμενος οντως δεν θα προτιμουσε να με βγαλει ουσιαστικα απτη ζωη του για αν δουλεψει..και απλα θα φευγα κατευθειαν απτη σχεση..τ θεμα ειναι πως απο κοντα φαινεται οτι ειναι ερωτευμενος..αλλα το θεωρει κακο..και το λεει..δεν θελει να αφηνεται και να νιωθει ερωτευμενος γιατι του κανει κακο στη δουλεια του..οποτε παει να ακουσει ενα τραγουδι η να με σκεφτει πιεζεται και σκεφτεται ο,τι ασχημο εχει γινει για να μην ΄κυλησει' παλι οπως λεει στον ερωτα...οποτε το προβλημα το εχει εκεινος οχι εγω...το θεμα ειναι αν μπορω εγω και αντεχω να μεινω σ αυτη τη σχεση....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Τα σημάδια που σου δείχνει δεν είναι καλά. Το βλέπεις κι εσύ έτσι δεν είναι?

    Προτείνω απομάκρυνση. Αν του λείπεις και θέλει να είναι μαζί σου θα γυρίσει. Όμως δεν γίνεται να θέλει να σε βλέπει με πρόγραμμα, πχ. σαν τα αγγλικά Τρίτη και Πέμπτη 8-10.

    Αυτό δεν είναι σχέση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    βρεθηκαμε μιλησαμε απο κοντα ηταν τελειως διαφορετικος..μου ειπε οτι ουσιαστικα ποτε δεν θα με αφηνε απλα τελευταια τον ειχα πιεσει πολυ και φρικαρε λιγο...κ οτι θελει να μαστε μαζι απλα να σεβομαι το οτι δουλευει πολυ και θα βρισκομαστε οποτε γινεται και να μην πω κατι αν πχ ειναι κουρασμενος πολυ και δεν μπορει ν κανει τη διαδρομη μεχρι το σπιτι μ..ουσιαστικα δεν θελει να εχουμε κατι στανταρ οπως 2 φορες τη βδομαδα να κοιμομαστε μαζι γιατι τον αγχωνει...να τ αφησουμε απλα να κυλησει..τα βρηκαμε ετσι κ ημασταν μια χαρα..η αληθεια ειναι πως θα δειξει εγω φερομαι φυσιολογικα και γλυκα απλα ενα τηλ να δω πως παει κ τελος..απο κει κ περα θα δω αν οταν εχει χρονο μου πει να βρεθουμε η α θα μιλαμε το βραδυ..θα δω δηλαδη αν εχει αλλαξει κατι συναισθηματικα και πλεον δεν εχει αναγκη αυτα π ειχε η αν απλα αλλαζουν πρακτικα πραγματα λογω ελλειψης οποτε δεκτο..ο χρονος θα δειξει....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη το χω δει το εργο, σαν αντρας σε λεω οτι δε βλεπω καλο τελος...κ μαλλον σ εχει δεδομενη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    ουτε εγω θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν θα βγει καπου ολο αυτο...εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα σαν κοπελα να ειμαι στο αβεβαιο!. Βεβαια υπαρχουν και κοπελες που δεν τις νοιαζει.. ΑΝ εισαι σε αυτη την κατηγορια παω πασο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    29
    σχετικα με αυτο που ειπε το κερασι για το δεδομενη το χω σκεφτει πολλες φορες αλλα δεν ειναι ανθρωπος που θελει να τους κανεις διαφορα πχ γραψιμο κ τετοια γιατι αυτο τν ξενερωνει..γενικα ακομα δεν μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα αν και μιλαμε κανονικα στο τηλεφωνο με παιρνει εκεινος δεν τον πιεζω για κατι (με εξαιρεση τις ωρες π ειναι στ δρομο κλπ )...ειναι πολυ φρεσκο ολο αυτο και ακομα φοβαται πως θα τον καταπιεσω οποτε δεν εχει αφεθει στη σχεση μας..εχω κανει χαζομαρες και θελω να επανορθωσω απλα...το μονο που δεν ξερω ειναι αν το ν αλλαξουν ξαφνικα ολα τα δεδομενα μιας σχεσης θα μπορεσει να φερει ηρεμια ή τελικα η υπερβολικη ενασχοληση του με τη δουλεια και το οτι δεν θα βλεπομαστε πολυ μας απομακρυνει..μ λεει οτι ειναι ερωτευμενος και οτι με θελει πολυ και οταν βλεπομαστε το καταλαβαινω,φαινεται...θελω να σεβαστω οτι πρεπει να δουλεψει πολυ κυριως για οικογενειακους λογους απλα δεν θελω να καταληξουμε 2 ανθρωποι π κανει ο καθενας τη ζωη του,βρισκονται μια στ τοσο και δεν μοιραζονται κατι ουσιαστικο μαζι...εγω εχω τη σχολη μου και λιγες ωρες δουλεια οποτε διαθετω περισσοτερο χρονο και θελω να βρω πραγματακια που μπορουν να γινονται ωστε να μην πεσουμε στη ρουτινα..εχετε καμια ιδεα??

  13. #13

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    τζένη μου δυστυχώς υπάρχει και η πιθανότητα να συμβεί κάποια στιγμή αυτό που φοβάσαι, δηλαδή να απομακρυνθείτε. Συμβαίνει κι αυτό στη ζωή. Όμως πραγματικά θα σε ενθάρρυνα να μην το φοβάσαι, γιατί 1. αυτό δημιουργεί ένταση κι άγχος κι επηρεάζει αρνητικά όλα τα καλά στοιχεία που μπορεί να υπάρχουν, 2. δεν σε αφήνει να απολαύσεις το παρόν, επειδή σκέφτεσαι το μέλλον και 3. παρόλο που αν συμβεί αυτό που φοβόμαστε, αρχικά νομίζουμε πως ήρθε η καταστροφή του κόσμου, πάντα υπάρχουν άνθρωποι κι ευκαιρίες να νιώσουμε καλά :)

    Αφού νιώθεις ότι σε θέλει και όταν συναντιέστε περνάτε όμορφα, σεβάσου την αλλαγή στη ζωή του με τις απαιτήσεις της δουλειάς, την πίεση που νιώθει και όσα μπορεί και θέλει να δώσει αυτή τη στιγμή. Εξάλλου όπως λες δεν φαίνεται να αδιαφορεί και να μην επικοινωνεί, οπότε αν πραγματικά σε θέλει και εισπράττει θετικά πράγματα από εσένα, θα τα ανταποδώσει. Το να σε έχει 'δεδομένη' δεν είναι κακό αν αυτό σημαίνει πως βρίσκει ασφάλεια, σταθερότητα και ενδιαφέρον από εσένα, είναι κακό μόνο αν σημαίνει πως ξέρει ότι δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο εκτός από αυτόν.

    Α, και για τα πραγματάκια που θα ήθελες να κάνετε για να μην ρουτινιάσετε, θα έλεγα να αφήσεις λίγο χρόνο να κυλήσει χωρίς να σκέφτεσαι τρόπους ανανέωσης, απλά να απολαύσετε αυτά που ήδη κάνετε προς το παρόν, ώστε όταν και αν χρειαστεί ανανέωση, να υπάρχει μια καλή βάση :)

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  4. Σχεση
    By zinovia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 68
    Last Post: 06-08-2009, 17:19
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •