Αποπροσωποποιηση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 67
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    τις πρωτες δυο βδομαδες ηταν λιγο δυσκολο αλλα μετα τα συνηθισα.εσενα δε σε βοηθανε?

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Πραγματικά η αποπροσωποποίηση είναι κάτι πολύ βασανιστικό...Τη βιώνω κι εγώ εδώ και χρόνια, αν κι έχει υποχωρήσει αρκετά. Την πρώτη φορά που την ένιωσα σε έντονο βαθμό, νόμιζα ότι θα τρελαθώ ή θα πεθάνω. Είναι σαν μια μεμβράνη να τυλίγει το μυαλό και να τα νιώθεις όλα έξω από σένα. Παλιά με τρόμαζε τρελά, τώρα το παλεύω λίγο περισσότερο. Είναι όμως φαύλος κύκλος. Όταν της δίνεις σημασία, γίνεται πιο έντονη. Δεν έχω ξαναγράψει εδώ και νιώθω ένα αίσθημα παρηγοριάς που βιώνετε κι εσείς την αποπροσωποποίηση.Κάποτε πίστευα ότι συμβαίνει μόνο σε μένα κι αυτό με τρόμαζε υπερβολικά...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Στελιο, το γυμναστηριο που λες οντως μπορει να βοηθησει...Σε μενα παρατηρω πως η γυμναστικη (ιδιως τρεξιμο ή περπατημα) εξαφανιζει εως κι εντελως τα αγχωδη ή καταθλιπτικα συμπτωματα, ειτε αυτα ειναι αποπροσωποποιηση, ειτε σωματικες ενοχλησεις ειτε απλως ασχημες σκεψεις.Η κινηση ενεργοποιει ολο τον οργανισμο κι αυτο με τη σειρα του κανει καλο και σε ψυχη και πνευμα.Βεβαια, η ριζα της αποπροσωποποιησης, καθως και ολων των διαταραχων, πιστευω εχει να κανει παντα με ψυχογενη κι οχι οργανικα αιτια, αρα με ψυχολογικη προσεγγιση μονο μπορει να λυθει οριστικα.Τα υπολοιπα ειναι απλως βοηθητικα.

  4. #34
    Quote Originally Posted by Raffaella View Post
    Στελιο, το γυμναστηριο που λες οντως μπορει να βοηθησει...Σε μενα παρατηρω πως η γυμναστικη (ιδιως τρεξιμο ή περπατημα) εξαφανιζει εως κι εντελως τα αγχωδη ή καταθλιπτικα συμπτωματα, ειτε αυτα ειναι αποπροσωποποιηση, ειτε σωματικες ενοχλησεις ειτε απλως ασχημες σκεψεις.Η κινηση ενεργοποιει ολο τον οργανισμο κι αυτο με τη σειρα του κανει καλο και σε ψυχη και πνευμα.Βεβαια, η ριζα της αποπροσωποποιησης, καθως και ολων των διαταραχων, πιστευω εχει να κανει παντα με ψυχογενη κι οχι οργανικα αιτια, αρα με ψυχολογικη προσεγγιση μονο μπορει να λυθει οριστικα.Τα υπολοιπα ειναι απλως βοηθητικα.
    Ραφαελλα μαρπ κυκνε και σ'ολα τα παιδια καλημερα!Μαρπ το βιωνεις στα πλαισια καταθλιψης και αγχους η μονη της την αποπροσωποποιηση; Το ιδιο ρωταω κ σε'σενα ραφαελλα. Εχετε παρει φαρμακα; Στον κυκνο απανταω οτι εχω μονο φουσκωμα,μετεωρισμο και λιγο πονο στην κοιλιακη χωρα. Το περιεργο ειναι οτι τις αλλες φορες που ειχα παρει δεν ειχα καθολου παρενεργειες! Τι να πω,απο που πουθενα λιγη παρηγορια..

  5. #35
    Σ'εσενα μαρπ πως ξεκινησε; Εχεις ρωτησει καποιον ειδικο η το παλευεις μονος-η; Το ιδιο και συ ραφαελλα.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Σε μένα είχε συμβεί πριν χρόνια λόγω έντονου άγχους και πίεσης. Απευθύνθηκα σε γιατρό, πήρα φαρμακευτική αγωγή, την οποία σταμάτησα σταδιακά, όταν η αποπροσωποποίηση υποχώρησε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ενώ για 1-2 χρόνια μετά είχα ελάχιστα συμπτώματα, επειδή πάλι πιέστηκα και αγχώθηκα λόγω διαφόρων καταστάσεων, εμφανίστηκε πάλι έντονα. Εδώ και 2 χρόνια ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και είμαι σε φάση που σταδιακά μειώνεται η δοσολογία. Εξακολουθώ να νιώθω το δυσάρεστο συναίσθημα σε μικρό βαθμό και, αν πιεστώ, σε πιο έντονο, απλά δε με πιάνει ο πανικός που με έπιανε κάποτε. Απλά έχω πάντα το φόβο, ότι αν πιεστώ, θα γίνω πάλι χάλια. Νομίζω ότι το πρόβλημά μου είναι περισσότερο το άγχος και η πίεση και λιγότερο η κατάθλιψη. Αν και λόγω πίεσης, έχω περάσει και φάσεις που δε με ευχαριστεί τίποτε...Το γυμναστήριο με είχε ψιλοβοηθήσει και θέλω να το ξαναρχίσω. Αυτό που με βοηθάει είναι να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν. Όταν ασχολούμαι με ένα χόμπι που μου αρέσει πολύ, ξεχνάω την αποπροσωποποίηση. Το κακό είναι ότι, όταν ασχοληθώ μαζί της, γίνεται και πιο έντονη. Σε νιώθω απόλυτα, γιατί έχω υποφέρει πολύ...Κι ενώ ήξερα τι μου την προκάλεσε την πρώτη φορά, δυστυχώς αφέθηκα ξανά στις ίδιες αρνητικές καταστάσεις και την ξαναέπαθα...

  7. #37
    Quote Originally Posted by marp View Post
    Σε μένα είχε συμβεί πριν χρόνια λόγω έντονου άγχους και πίεσης. Απευθύνθηκα σε γιατρό, πήρα φαρμακευτική αγωγή, την οποία σταμάτησα σταδιακά, όταν η αποπροσωποποίηση υποχώρησε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ενώ για 1-2 χρόνια μετά είχα ελάχιστα συμπτώματα, επειδή πάλι πιέστηκα και αγχώθηκα λόγω διαφόρων καταστάσεων, εμφανίστηκε πάλι έντονα. Εδώ και 2 χρόνια ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και είμαι σε φάση που σταδιακά μειώνεται η δοσολογία. Εξακολουθώ να νιώθω το δυσάρεστο συναίσθημα σε μικρό βαθμό και, αν πιεστώ, σε πιο έντονο, απλά δε με πιάνει ο πανικός που με έπιανε κάποτε. Απλά έχω πάντα το φόβο, ότι αν πιεστώ, θα γίνω πάλι χάλια. Νομίζω ότι το πρόβλημά μου είναι περισσότερο το άγχος και η πίεση και λιγότερο η κατάθλιψη. Αν και λόγω πίεσης, έχω περάσει και φάσεις που δε με ευχαριστεί τίποτε...Το γυμναστήριο με είχε ψιλοβοηθήσει και θέλω να το ξαναρχίσω. Αυτό που με βοηθάει είναι να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν. Όταν ασχολούμαι με ένα χόμπι που μου αρέσει πολύ, ξεχνάω την αποπροσωποποίηση. Το κακό είναι ότι, όταν ασχοληθώ μαζί της, γίνεται και πιο έντονη. Σε νιώθω απόλυτα, γιατί έχω υποφέρει πολύ...Κι ενώ ήξερα τι μου την προκάλεσε την πρώτη φορά, δυστυχώς αφέθηκα ξανά στις ίδιες αρνητικές καταστάσεις και την ξαναέπαθα...
    Ενιωθες περιεργα με τον εαυτο σου; Εννοω δλδ να τρομαζεις απο το γεγονος οτι μιλας οτι βλεπεις κτλ; Ξερω ακουγετε τρελο τελειως το ατιμο αλλα ετσι βγαινει! Απο φαρμακα τι περνεις;

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Εννοείται ότι είναι πολύ τρομακτικό! Παρακολουθείς τον εαυτό σου να μιλάει, να τρώει, να δουλεύει...Γι' αυτό αρχικά φοβήθηκα ότι οδηγούμαι στην τρέλα. Πίστευα ότι μια μέρα θα ξυπνήσω και δε θα αναγνωρίζω κανέναν, θα έχω παραισθήσεις! Γι' αυτό και δυσκολευόμουν να κοιμηθώ! Έχω πάρει διάφορα φάρμακα, κυρίως Zoloft και Velpine. Το θέμα είναι να μην αφήνεσαι σε αγχωτικές καταστάσεις. Προφανώς κάτι στο προκάλεσε όλο αυτό. Εγώ έχω ένα χαρακτήρα που υπεραναλύει τα πάντα και πιέζεται μετά. Είμαι ενοχική, δεν έχω αυτοπεποίθηση και διάφορα τέτοια.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Σε μενα ξεκινησε στα πλαισια χρονιου αγχους και χρονιας θλιψης.Φαρμακα δεν εχω παρει, ουτε θελω, εχω διαπιστωσει οτι μπορω και μονη να το κατανοησω και να το αντιμετωπισω.Ουτε με ειδικο εχω μιλησει για το συγκεκριμενο.Παντως, βασικος παραγοντας που μπορει να προκαλεσει αποπροσωποποιηση ειναι σιγουρα κι η "ρομποτοποιηση" της συγχρονης εποχης.Οταν αναγκαζεσαι δηλαδη να εχεις μια καθημερινοτητα που ουσιαστικα δε σε εκφραζει και που ειναι και πιεστικη,κι οταν παρατηρεις και μια γενικη ψυχροτητα ανθρωπων και συνθηκων γυρω σου, λογικο ειναι να παψεις να νιωθεις τον εαυτο σου καποια στιγμη.Επισης, Στελιο, θεωρω βασικο οτι ανεφερες την πιστη στο Θεο και το κουραγιο απο τη συζυγο σου.Τετοια στηριγματα πρεπει κατα τη γνωμη μου να τοποθετουμε πρωτα, κι ολα τα αλλα μετα.

  10. #40
    Quote Originally Posted by Raffaella View Post
    Σε μενα ξεκινησε στα πλαισια χρονιου αγχους και χρονιας θλιψης.Φαρμακα δεν εχω παρει, ουτε θελω, εχω διαπιστωσει οτι μπορω και μονη να το κατανοησω και να το αντιμετωπισω.Ουτε με ειδικο εχω μιλησει για το συγκεκριμενο.Παντως, βασικος παραγοντας που μπορει να προκαλεσει αποπροσωποποιηση ειναι σιγουρα κι η "ρομποτοποιηση" της συγχρονης εποχης.Οταν αναγκαζεσαι δηλαδη να εχεις μια καθημερινοτητα που ουσιαστικα δε σε εκφραζει και που ειναι και πιεστικη,κι οταν παρατηρεις και μια γενικη ψυχροτητα ανθρωπων και συνθηκων γυρω σου, λογικο ειναι να παψεις να νιωθεις τον εαυτο σου καποια στιγμη.Επισης, Στελιο, θεωρω βασικο οτι ανεφερες την πιστη στο Θεο και το κουραγιο απο τη συζυγο σου.Τετοια στηριγματα πρεπει κατα τη γνωμη μου να τοποθετουμε πρωτα, κι ολα τα αλλα μετα.
    Καλησπερα δεσποινιδες η κυριες. Και παλι ευχαριστω που ανταποκρινεστε στο προβλημα μου. Δεν ξερω αν διαβασατε το πρωτο μου μνμ. Ξεπερασα το προβλημα διχως καμια ιατρικη βοηθεια.Στραφηκα στον Θεο και οταν περασε νομιζα οτι δεν ειχε συμβει ποτε τιποτε! Ενιωθα πιο δυνατος απο ποτε,σα να ξαναγεννηθηκα, δεν μπορω να σας το περιγραψω!! Ειχα μαλιστα σχηματισει την πεποιθηση οτι τελικα δεν ηταν τιποτε περισσοτερο απο εναν χαζο λογισμο,μια ιδεα,ιδεοληψια τελος παντων. Αυτο πιστευω και τωρα για να ειμαι ειλικρινης. Απλα καρφωνεται στο μυαλο και αυγατιζει!! Επισης θεωρω οτι βοηθαει αρκετα η επαφη με την φυση. Τωρα εισαι καλα Ραφαελλα; Και εσυ Μαρπ;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Τωρα δεν ειναι ακριβως αποπροσωποποιηση αυτο που εχω, ειναι μια γενικη συναισθηματικη αποσταση και προς τον εαυτο μου, και προς τους αλλους, αλλα εν μερει το καλλιεργω συνειδητα, ως ασπιδα προστασιας για να μην επηρεαζομαι πιο πολυ απο ο,τι πρεπει.Η υπομονη παντως χρειαζεται παντα οταν καποια διαταραχη που ειχαμε επστρεφει(τετοιες επιστροφες ειναι πολυ συνηθεις), και οι σπασμωδικοι χειρισμοι δε βοηθανε.Κι εγω διαφορα ειχα ξεπερασει τελειως και χωρις βοηθεια φαρμακευτικη ή ιατρικη, καποια απο αυτα επεστρεψαν, αλλα ψαχνω παντα πού εκανα εγω το λαθος, και συνηθως το βρισκω.

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Είμαι πολύ καλύτερα τώρα, απλώς ξέρω ότι είμαι ευαίσθητη σε καταστάσεις που μου προκαλούν πίεση. Πρέπει να προσέχω, αλλά δε μπορώ να το κάνω πάντα. Η επαφή με τη φύση βοηθάει απίστευτα! Βοηθάει και η επαφή με αξιόλογους και αισιόδοξους ανθρώπους. Μακάρι να ήταν λίγο διαφορετικός ο χαρακτήρας μου και να ήμουν κι εγώ πιο αισιόδοξη και πιο θετική. Και να μην επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη...

  13. #43
    Quote Originally Posted by marp View Post
    Είμαι πολύ καλύτερα τώρα, απλώς ξέρω ότι είμαι ευαίσθητη σε καταστάσεις που μου προκαλούν πίεση. Πρέπει να προσέχω, αλλά δε μπορώ να το κάνω πάντα. Η επαφή με τη φύση βοηθάει απίστευτα! Βοηθάει και η επαφή με αξιόλογους και αισιόδοξους ανθρώπους. Μακάρι να ήταν λίγο διαφορετικός ο χαρακτήρας μου και να ήμουν κι εγώ πιο αισιόδοξη και πιο θετική. Και να μην επαναλαμβάνω τα ίδια λάθη...
    Ευχομαι να ειναι περαστικα για ολους μας συντομα! Οσον αφορα τα λαθη μας,τουλαχιστον να διδασκομαστε απο αυτα και να εχουμε παντοτε μια ενθυμηση τους,(οχι βεβαια με την εννοια της αφορητης και κατθλιπτικης ενασχολησης μαζι τους), ωστε να λειτουργουν ως μπουσουλας αποφυγης νεων περιπετειων! Τι να κανουμε και τα λαθη μεσ'το προγραμμα ειναι. Αλλωστε errare humanum est. Eπιτρεψτε μου και μια συμβουλη: Οσο μπορειτε καντε προσευχη. Μονο χαμενες δεν θα βγειτε. Συνηθως στο εδαφος της φυτρωνει και καλλιεργειται η αισιοδοξια και η θετικη σκεψη.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Έχεις δίκιο για την προσευχή, πιστεύω ότι οι άνθρωποι που συνειδητά προσεύχονται, τα αντιμετωπίζουν όλα καλύτερα. Απλώς μερικές φορές νιώθω τόσο χάλια, τόσο απελπισμένη, που δεν έχω τη δύναμη ούτε αυτό να κάνω...Νιώθω σαν έφηβη που αμφισβητεί τα πάντα μερικές φορές...

  15. #45
    Quote Originally Posted by marp View Post
    Έχεις δίκιο για την προσευχή, πιστεύω ότι οι άνθρωποι που συνειδητά προσεύχονται, τα αντιμετωπίζουν όλα καλύτερα. Απλώς μερικές φορές νιώθω τόσο χάλια, τόσο απελπισμένη, που δεν έχω τη δύναμη ούτε αυτό να κάνω...Νιώθω σαν έφηβη που αμφισβητεί τα πάντα μερικές φορές...
    Παρε δυναμη και κανε μια μικρη αρχη.Δεν ειναι αναγκη να ζορισεις τον εαυτο σου παραπανω απο οσο αντεχει. Απλα αυτο που θα κανεις καντο ολοκαρδα και με αγαπη και σιγουρια οτι καποιος εκει επανω μας ακουει. Αν θελεις μπορω να πω και κανενα καλο βιβλιο να διαβασεις,εμενα με βοηθαει αρκετα.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ιψδ + αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 11:22
  2. αποπροσωποποιηση??
    By arabella in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2016, 20:58
  3. Αποπροσωποποιηση
    By Phatox in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2015, 18:01
  4. ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση
    By Brrr in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 55
    Last Post: 30-04-2015, 18:39
  5. ιδψ-αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2015, 17:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •