Αποπροσωποποιηση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 67
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Ναι, θα ήθελα να μου πεις κάποια βιβλία. Κι εμένα με έχουν βοηθήσει αρκετά κάποια βιβλία.
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #47
    Καλημερα μαρπ! Λοιπον ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι το:Βιος και λογοι γεροντος Πορφυριου Καυσοκαλυβιτου. Θα σου πω και αλλα,απλα να τα κοιταξω λιγο. Αυτο παντως θα σου αρεσει πολυ πιστεψε με,αναφερεται και στα ψυχολογικα. Επισης ενα πολυ καλο σαιτ ειναι το ΚΥΡΙΟΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ,το γραφω με κεφαλαια γιατι ετσι βγαινει στο google.Εχει πολλες αναφορες στα θεματα που μας απασχολουν και καποιες προσευχες ειδικα για ανθρωπους που υποφερουν απο διαφορα ψυχολογικα. Οτι θελεις στη διαθεση σου,μεγαλη χαρα μου να βοηθησω εναν συνανθρωπο μου!

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Στελιο!
    Ειχα κι εγω αποπροσωποποιηση για ενα διαστημα, στο πλαισιο της μεταιχμιακης διαταραχης προσωπικοτητας. Δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου, ενιωθα οτι ο,τι κι αν ελεγα ο,τι κι αν εκανα, το εκανα τελειως μηχανικα, σα να μην ελεγχα το σωμα μου συνειδητα. Δεν ειχα κανενα απολυτως συναισθημα και σε συνδυασμο με την αποπραγματοποιηση ηταν ο,τι πιο βασανιστικο εχω βιωσει, που παραλιγο να με οδηγησει σε αποπειρα.. Ηταν λες κ ημουν καθηλωμενη σε ενα σωμα που δεν ενιωθα καν δικο μου, αισθητηρια αχρηστευμενα, στεκομουν καθηλωμενη ανημπορη να κανω και να πω το ο,τιδηποτε κι ακομη κι αν εσκιζα τα ρουχα μου ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω για να εκφρασω την ανυπαρξια μου βιωνα..Δε μπορουσα να νιωσω κατι για τους δικους μου ανθρωπους κι αυτο με τσακιζε! Δεν ενιωθα καν ανθρωπος! Και δε μπορουσα να φανταστω καν οτι μπορουσε και καποιος αλλος μπορει να περναει την ιδια κατασταση..Εντελει δοκιμασα πολλα χαπια, αυτο που με βοηθησε εξαρχης ηταν το risperdal (αντιψυχωτικο) σε συνδυασμο με καποιο αλλο, μετα ομως ξανακυλησα κ τελικα τωρα βρηκα την υγεια μου με το abilify, επισης αντιψυχωτικο σε συνδυασμο παντα.
    Συμφωνω οτι πρεπει να χουμε πιστη στο Θεο, αλλα ποσο ευκολο ειναι εκεινες τις δυσκολες ωρες να τη χασουμε...
    Will I ever be free?

  5. #50
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Γεια σου Στελιο!
    Ειχα κι εγω αποπροσωποποιηση για ενα διαστημα, στο πλαισιο της μεταιχμιακης διαταραχης προσωπικοτητας. Δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου, ενιωθα οτι ο,τι κι αν ελεγα ο,τι κι αν εκανα, το εκανα τελειως μηχανικα, σα να μην ελεγχα το σωμα μου συνειδητα. Δεν ειχα κανενα απολυτως συναισθημα και σε συνδυασμο με την αποπραγματοποιηση ηταν ο,τι πιο βασανιστικο εχω βιωσει, που παραλιγο να με οδηγησει σε αποπειρα.. Ηταν λες κ ημουν καθηλωμενη σε ενα σωμα που δεν ενιωθα καν δικο μου, αισθητηρια αχρηστευμενα, στεκομουν καθηλωμενη ανημπορη να κανω και να πω το ο,τιδηποτε κι ακομη κι αν εσκιζα τα ρουχα μου ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω για να εκφρασω την ανυπαρξια μου βιωνα..Δε μπορουσα να νιωσω κατι για τους δικους μου ανθρωπους κι αυτο με τσακιζε! Δεν ενιωθα καν ανθρωπος! Και δε μπορουσα να φανταστω καν οτι μπορουσε και καποιος αλλος μπορει να περναει την ιδια κατασταση..Εντελει δοκιμασα πολλα χαπια, αυτο που με βοηθησε εξαρχης ηταν το risperdal (αντιψυχωτικο) σε συνδυασμο με καποιο αλλο, μετα ομως ξανακυλησα κ τελικα τωρα βρηκα την υγεια μου με το abilify, επισης αντιψυχωτικο σε συνδυασμο παντα.
    Συμφωνω οτι πρεπει να χουμε πιστη στο Θεο, αλλα ποσο ευκολο ειναι εκεινες τις δυσκολες ωρες να τη χασουμε...
    Καλημερα Λουσυ! Ευχομαι να μην ξανακυλησεις ποτε ξανα στην ζωη σου,παρα μονο να βιωνεις ευχαριστες και ειρηνικες στιγμες. Τα αντιψυχωτικα σου τα εδωσε γιατι υπηρχε παραλληλα και καποιο αλλο θεμα,η μονο για την αποπροσωποποιηση; Παντως δεν σου βγαινει και λιγο υπαρξιακο το ολο θεμα; Δεν ξερω αν μονο εγω το βιωνω ετσι! Αν διαβασεις ολα τα μνμ μου θα καταλαβεις τι εννοω.

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    16
    Νομίζω κι εγώ ότι το ζήτημα είναι κυρίως υπαρξιακό. Μη μπορώντας να βγούμε από αδιέξοδα υπαρξιακά, αντιδρά το σώμα μας, ο εγκέφαλος και η ψυχή μας. Παθαίνουμε αποπροσωποποίηση και αποπραγματοποίηση, γιατί έχουμε διαλύσει τον εαυτό μας με τις σκέψεις μας κι εκείνος μας λέει: "Φτάνει! Για να ησυχάσω από σένα και τον κόσμο που με βάζεις να ζω αποσυνδέομαι! Θέλω να ηρεμήσω και απλά σε παρακολουθώ!" Κάπως έτσι το νιώθω εγώ...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by marp View Post
    Νομίζω κι εγώ ότι το ζήτημα είναι κυρίως υπαρξιακό. Μη μπορώντας να βγούμε από αδιέξοδα υπαρξιακά, αντιδρά το σώμα μας, ο εγκέφαλος και η ψυχή μας. Παθαίνουμε αποπροσωποποίηση και αποπραγματοποίηση, γιατί έχουμε διαλύσει τον εαυτό μας με τις σκέψεις μας κι εκείνος μας λέει: "Φτάνει! Για να ησυχάσω από σένα και τον κόσμο που με βάζεις να ζω αποσυνδέομαι! Θέλω να ηρεμήσω και απλά σε παρακολουθώ!" Κάπως έτσι το νιώθω εγώ...
    Δεν ξερω , εγω σκεφτομουν οτι ο οργανισμος μου δεν αντεχε αλλο τον πανικο και την αδρεναλινη , και αντεδρσε ετσι. Δηλαδη με την πληρη αποκοπη απο εμενα .
    Μπορει και να ειναι υπαρξιακο , ουτως ή αλλως οταν συμβαινει σκεφτεσαι διαφορα υπαρξιακα ερωτηματα.

  8. #53
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Δεν ξερω , εγω σκεφτομουν οτι ο οργανισμος μου δεν αντεχε αλλο τον πανικο και την αδρεναλινη , και αντεδρσε ετσι. Δηλαδη με την πληρη αποκοπη απο εμενα .
    Μπορει και να ειναι υπαρξιακο , ουτως ή αλλως οταν συμβαινει σκεφτεσαι διαφορα υπαρξιακα ερωτηματα.
    Καλησπερα στα κοριτσια τηςπαρεας! Εχετε δικιο,οταν συμβει να αγχωθουμε υπερβολικα με κατι,σα να γυρναει καποιος διακοπτης του μυαλου και τσουπ!,νατες οι αδελφουλες αποπροσωποιηση,αποπραγματ� �ποιηση! Νομιζω οτι η μπετελ...εχει δικιο,γιατι και'γω πρωτα παθαινω την κατασταση και αυτοματα σχεδον αρχιζουν οι σκεψεις και τα συναισθηματα.

  9. #54
    Απλα εγω τωρα αρχιζω και αδημονω και βιαζομαι να γινω καλα αμεσως και καταλαβαινεται ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο! Παντως η παρουσια σας εδω ειναι πολυ παρηγορητικη.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Απλα εγω τωρα αρχιζω και αδημονω και βιαζομαι να γινω καλα αμεσως και καταλαβαινεται ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο! Παντως η παρουσια σας εδω ειναι πολυ παρηγορητικη.
    Η αδημονια να απαλλαγουμε απο κατι δυσαρεστο επιδεινωνει παντα το αγχος και ολα τα γνωστα συμπτωματα του αγχους, συμπεριλαμβανομενης και της αποπροσωποποιησης.Το μονο που νομιζω οτι λυτρωνει σταδιακα απο ολα ειναι οι ομαλες διαπροσωπικες σχεσεις...

  11. #56
    Συμφωνω Ραφαελλα,απλα ξερεις η διαταραχη,ακαμη και η πιο ελαφρια ειναι κατι δυσαρεστο. Αλλα και παλι η υπομονη εχει λυτρωτικη δυναμη. Οι διαπροσωπικες σχεσεις ειναι βαλσαμο σε καθε περιπτωση καιδεν πρεπει να τις αποφευγουμε. Το λεω γιατι οταν δεν ειμαστε πολυ καλα,κανουμε το λαθος και αποφευγουμε τις κοινωνικες επαφες κι'αυτο ειναι μεγαλο λαθος.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Καλησπερα σε ολους.Μπηκα στο φορουμ ακριβως γι αυτο το θεμα.Πασχω απ αυτο το διαολο εδω και αρκετα χρονια,προσπαθοντας να προσδιορισω το ποτε ξεκινησε παρατηρησα οτι γυρω στα 16 που μπλεχτηκα με ναρκωτικες ουσιες ξεκινησε και αυτος ο διαολος.Ειμαι γενικα αρκετα αγχωδης,νευρικος,ενοχικος ανθρωπος και με την συμβολη ελαφρων και βαριων ναρκωτικων για μια 12ετια με σμπαραλιασα και αλλο.Ευτυχως το θεμα το ναρκωτικων το ξεπερασα(αλλα δεν το ξεχασα) ειμαι καλα αλλα ο διαολος της αποπραγματοποιησης/αποπροσωποποιησης με ακολουθει ακομα.Φυσικα ειναι παρεα με το τεραστιο αγχος μου για το παραμικρο.Με μπλοκαρει στο να εργαστω και γενικοτερα να ζησω οπως θελω υστερα απο τοση ταλαιπωρια μεσα στα ναρκωτικα.Κανω ψυχοθεραπεια πανω απο 3χρονια και τους τελευταιους μηνες παιρνω μισο 20αρι Λαντοζ την μερα μηπως και μου δωσει λιγη ωθηση στην προσπαθεια που κανω.Ταυτοχρονα προσπαθω να μην δινω βαση σε αυτο το διοαλο και να μην αγχωνομαι οσο μπορω.Πραγματικα η αποπραγμ/αποπροσωπ. ειναι μεγαλο βασανο,οσοι δεν το εχουν για να καταλαβουν τι ειναι ας σκεφτουν οτι αγκαλιαζουν τον/την συντροφο τους και ενω ξερουν οτι αγαπιουνται και αγαπουν να μην μπορουν να το βιωσουν..Να σκεφτονται οτι ζουνε υπεροχες στιγμες που οσο υπαρχει αυτος ο διαολος τις βιωνουν σαν ενα ψεμα,σαν να ειναι το μυαλο τους και η καρδια τους μεσα σε ενα γυαλινο κλουβι.Ευχομαι ολοι εσεις που γραψατε σε αυτο το τοπικ πριν μηνες/χρονια πλεον να ειστε μια χαρα και ελπιζω και γω να το ξεπερασω το συντομοτερο γιατι θελω να ζησω στο 100% και οχι κλεισμενος μεσα σε ενα γυαλινο κουτι..Οχι τιποτα αλλο δηλαδη αλλα ολο αυτο μου θυμιζει λιγο και τα χρονια της χρησης..Ε δεν ειναι κριμα..?

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η μονη εξηγιση που μπωρω να βρω για αυτο ειναι οτι απλα δεν εισαι ο εαυτος σου και εχεις πηξει να παριστανεις καπιον αλλο...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που λες αλεξανδρε.αν δεν βαριεσαι κανε το πενηνταρακια για να μπορεσω να σου απαντησω.

  15. #60
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    Egw to kseparasa xwris farmaka.Symptwmata: h zwh emoiaze san oneiro(auto nomizw mono)
    Να ακούς αραγε??

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. ιψδ + αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 10:22
  2. αποπροσωποποιηση??
    By arabella in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2016, 19:58
  3. Αποπροσωποποιηση
    By Phatox in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2015, 17:01
  4. ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση
    By Brrr in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 55
    Last Post: 30-04-2015, 17:39
  5. ιδψ-αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2015, 16:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •