Αποπροσωποποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1

    Αποπροσωποποιηση

    Καλημερα σε ολους! Ειμαι νεο μελος και θελω να μοιραστω την εμπειρια μου. Απο το 2006 παθαινω κατι σαν αποπροσωποποιηση. Παντα προηγειται περιοδος μεγαλου αγχους κυριως για θεματα υγειας. Τοτε συμβαινει αυτο το απαισιο συναισθημα της περιεργης αισθησης του εαυτου μου! Σαν να ειμαι αποκομενος απο τον εαυτο μου, φοβαμαι την ιδια την υπαρξη μου,το γεγονος οτι σκεφτωμαι,οτι βλεπω,οτι υπαρχω με τρομαζει!! Αν ειναι δυνατον δλδ! Καταλαβαινω οτι προκειται για εντελως παραλογα πραγματα τα οποια ομως με φοβιζουν πολυ. Την πρωτη φορα που μου συνεβει το ξεπερασα σε περιπου 1,5 χρονο χωρις φαρμακα,απλα καποια στιγμη υποχωρησε μονο του ενω παραλληλα εξαφανιστικε και το συνοδο αγχος με την καταθλιψη. Δεν εχω λογια να περιγραψω πως ειχα νιωσει! Νομιζα οτι ξαναγεννηθηκα! Τις αλλες φορες δεν ειχα την υπομονη, πηγα σε γιατρο και με ληψη λαντοζ υποχωρουσε. Το κακο ειναι οτι τωρα μολις παρω καποιο αντικαταθλιπτικο μου παρουσιαζεται μετεωρισμος και γαστρικη δυσφορια! Εχω απελπιστει ρε παιδια...Η μονη μου παρηγορια ειναι ο Θεος και η καλη μου συζυγος. Αν θελει καποιος ας γραψει κατι. Ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δυστυχως δεν ξερω ακριβως πως να σε βοηθησω . Σε εμενα η αποπροσωποποιηση ηρθε μαζι με την καταθλιψη και κρατησε ενα χρονο και κατι, απο τοτε ερχεται που και που αλλα κραταει μονο για λιγη ωρα . Δεν εχω παρει ποτε φαρμακα ουτε.
    Γενικα για την αποπροσωποποιηση δεν εχω καταλαβει πολλα . Ειναι σαν ερχεται και να φευγει απο μονη της , χωρις να μπορω να την ελεγξω. Και μαλιστα πολλες φορες ερχεται σε περιοδους που ειμαι σχετικα καλα χωρις αγχος και ιδεοληψιες ή καταθλιψη.

    Υ.Γ. Σου εχω στειλει και πμ

  3. #3
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Δυστυχως δεν ξερω ακριβως πως να σε βοηθησω . Σε εμενα η αποπροσωποποιηση ηρθε μαζι με την καταθλιψη και κρατησε ενα χρονο και κατι, απο τοτε ερχεται που και που αλλα κραταει μονο για λιγη ωρα . Δεν εχω παρει ποτε φαρμακα ουτε.
    Γενικα για την αποπροσωποποιηση δεν εχω καταλαβει πολλα . Ειναι σαν ερχεται και να φευγει απο μονη της , χωρις να μπορω να την ελεγξω. Και μαλιστα πολλες φορες ερχεται σε περιοδους που ειμαι σχετικα καλα χωρις αγχος και ιδεοληψιες ή καταθλιψη.

    Υ.Γ. Σου εχω στειλει και πμ
    Σ'ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου. Μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως ενιωθες οταν ειχες αποπροσωποποιηση; Για την καταθλιψη πηρες κατι φυσικο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου και παλι Στελιο . Λοιπον απο συναισθηματα δεν ενιωθα σχεδον τιποτα , τα αισθηματα μου ηταν τελειως παγωμενα . Επισης οταν κοιταζομουνστον καθρεφτη ενω ηξερα οτι ειμαι εγω ηταν σαν να μην με αναγνωριζω , οπως επισης κοιταζα πχ τους φικους και την οικογενεια μου και ενιωθα λες και ηταν ξενοι , το περιβαλλον ηταν τελειως αποκοσμος λες και βρισκομουν σε ονειρο ή λες και τα εβλεπα ολα σε οθονη.

    Οσο για φυσικα σκευασματα εχω χρησιμοποιησει βοτανο του Αγιου Ιωαννη και βαλεριανα . Η βαλεριανα βοηθουσε σχετικα στον υπνο αλλα οχι στο αγχος ή στα καταθλιπτικα συμπτωματα . Με το βοτανο του Αγιου Ιωαννη ειχα καποια σχετικη βελτιωση , αλλα οχι δραματικη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    γεια σου στελιο.εγω ειμαι η μις αποπροσωποποιηση εχω ανοιξει κ αναλογο θεμα παλιοτερα.
    το αισθημα να νομιζεις οτι εισαι αλλη,να απορεις γαι ολους κ ολα,να τους αισθανεσια ολοςυ ξενους σε αργοπεθαινει νιωθεις οτι τελειωνεις αργα κ βασανιστικα.
    εγω το ξεπερασα με λαντοζ κ ψυχοθεραπειες,αρκει να σου πω οτι δεν αποτελει παθηση απο μονη της αλλα ειναι συμπτωματ καταθλιωης και ενονου αγχους.
    οτι θες στη διαθεση σου

  6. #6

    αποπροσωποποιηση

    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    γεια σου στελιο.εγω ειμαι η μις αποπροσωποποιηση εχω ανοιξει κ αναλογο θεμα παλιοτερα.
    το αισθημα να νομιζεις οτι εισαι αλλη,να απορεις γαι ολους κ ολα,να τους αισθανεσια ολοςυ ξενους σε αργοπεθαινει νιωθεις οτι τελειωνεις αργα κ βασανιστικα.
    εγω το ξεπερασα με λαντοζ κ ψυχοθεραπειες,αρκει να σου πω οτι δεν αποτελει παθηση απο μονη της αλλα ειναι συμπτωματ καταθλιωης και ενονου αγχους.
    οτι θες στη διαθεση σου
    Καλημερα κυκνε και σ'ευχαριστω πολυ. Και'γω προσπαθω με λαντοζ. Ποσο παιρνεις την ημερα; και σε ποσο καιρο ειδες διαφορα; Δεν ξερω αν διαβασες το πρωτο ποστ μου. Ενιωθες κατι απο αυτα που περιγραφω;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Egw to kseparasa xwris farmaka.Symptwmata: h zwh emoiaze san oneiro(auto nomizw mono)

  8. #8
    Σου εστειλα πρ.μνμ κυκνε

  9. #9
    Χρηστο καλημερα! Σε ποσο καιρο σου εφυγε; Εκανες κατι εκτος της αποφυγης φαρμακων;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    kalimera meta apo kana trimhno -tetramhno dn thumamai kala.oxi dn ekana kati idaitero aplws dn edina shmasia kserontas oti einai agxos, logou oti dn paei kati kala" mesa" mou

  11. #11
    Το κακο ειναι οτι προκειται για μαγγανοπηγαδο! Δλδ το ιδιο το συμπτωμα σου δημιουργει αγχος κ καταθλιψη. Τελικα η λυση ειναι να μην του δινεις σημασια. αλλα πως το καταφερνεις αυτο;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    p.x asxoleisai me alla pragmata

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    p.x asxoleisai me alla pragmata
    δυστυχως ομως δενε χουν ολοι τη δυναμη να το κανουν..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βασικα την πρωτη φορα που συμβαινει , τρως μεγαλη φρικη και δεν μπορεις να σκεφτεις κατι αλλο . Εγω αναρωτιομουν συνεχεια ποια ειμαι , που ειμαι κλπ και καθομουν πολλες ωρες μπροστα στον καθρεφτη μηπως μπορεσω και με "δω".
    Τωρα οταν συμβαινει δεν φρικαρω τοσο απλα περιμενω να περασει και παλι. Και εχω διαπιστωσει οτι τωρα πλεον ερχεται σε στιγμες που στο παρελθον θα παθαινα κριση πανικου ( πχ μεσα σε λεωφορειο ή μεσα σε κοσμο) . Εχετε διαπιστωσει και εσεις κατι παρομοιο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Oxi betelgeuse

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ιψδ + αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-2016, 11:22
  2. αποπροσωποποιηση??
    By arabella in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2016, 20:58
  3. Αποπροσωποποιηση
    By Phatox in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2015, 18:01
  4. ΙΔΨ-αποπροσωποποίηση
    By Brrr in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 55
    Last Post: 30-04-2015, 18:39
  5. ιδψ-αποπροσωποποιηση
    By lawer in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 50
    Last Post: 06-02-2015, 17:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •