ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5

    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...

    Καλησπέρα! Είμαι 18 και προσεχώς φοιτήτρια!
    Το θέμα μου σχετίζεται με τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό.
    Είμαι πολύ μπερδεμένη. Είμαι μπερδεμένη διότι, αρκετό καιρό τώρα έχω ανακαλύψει ότι νιώθω έλξη και ως προς τα δύο φύλα. Η ανακάλυψη αυτή δεν έμεινε μόνο σε θεωρητικό επίπεδο, αντίθετα πέρασε και στο πρακτικό. Έκανα έρωτα/σεξ τόσο με αγόρι όσο και με γυναίκα. Και όχι μόνο με μία γυναίκα, αλλά με τρεις.
    Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα κατορθώσει, ως ένα βαθμό, να αποδεχτώ αυτή την ιδιαίτερη κατάσταση. Τώρα όμως, που πραγματικά βλέπω τι συμβαίνει γύρω μου, την κοινωνία, τους ανθρώπους, μισώ όλο και περισσότερο αυτό που είμαι, αυτό που θέλω, αυτό που μου αρέσει. Οι πολύ κοντινοί μου φίλοι γνωρίζουν και ούτε μία στιγμή δεν δυσανασχέτησαν. Όπως είναι φυσικό όμως, δεν καταλαβαίνουν...δεν βρίσκονται στην ίδια θέση με εμένα...Ζητώ απεγνωσμένα κάποια συμβουλή, κάποια γνώμη...Υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει πώς νιώθω? ?
    Κάποιοι μου έχουν πει πως θα έρθει μία στιγμή που θα κατασταλάξω ως προς τις προτιμήσεις μου..Κάποιοι άλλοι πάλι μου είπαν ότι πρέπει να συμβιβαστώ..
    Αυτή η κατάσταση πάντως είναι βασανιστική...και για του λόγου το αληθές:
    Λίγους μήνες πριν, είχα ''σχέση'' με μία κοπέλα, αρκετό καιρό. (Όλα θα ήταν ιδανικά αν η μητέρα της δεν υποψιαζόταν. Τα προβλήματα φυσικά δεν άργησαν να εμφανιστούν και δεν καταφέραμε να προστατέψουμε ό,τι είχαμε δημιουργήσει..) Εκείνους λοιπόν τους μήνες ήρθε από το εξωτερικό μια φίλη μας που είχε φύγει εδώ και 2 χρόνια. Εγώ με εκείνη δεν είχα ποτέ τις καλύτερες σχέσεις. Τέλος πάντων, ήρθε, είχε αλλάξει πολύ, είχε γίνει και γυναικάρα..Οκ, στην αρχή ήταν όλα καλά, μου άρεσε αλλά ως εκεί. Ένα βράδυ όμως βγήκαμε όλοι (μπουζούκια)...η ώρα περνούσε και αυτή είχε ήδη πιει πολύ. Από 'δω από κει βρεθήκαμε δίπλα η μία με την άλλη..άρχιζε αγκαλιές σ εμένα, αφιερώσεις στον γκόμενό της, ψίθυροι στ' αυτί μου και τέτοια...Η κοπέλα ''μου'' έβγαζε καπνούς από τα αυτιά...Την επόμενη ημέρα αυτή δεν θυμόταν τι-πο-τα..(αλήθεια, ψέματα, δεν ξέρω)
    Περνούσαν οι μέρες, βγαίναμε ωραία και καλά, γνωρίζω κι εγώ ένα αγόρι..25 αυτός, καλός φαινόταν!Έβγαινα με αυτόν, κάναμε ό,τι κάναμε κι όλα οκ! Η σχέση μου δεν είχε υποψιαστεί κάτι, η άλλη όμως είχε μάθει και έδειχνε ότι ζήλευε πολύ!
    Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ να της την πέσω ευθέως, όλα ή τίποτα είπα! Δέχτηκε φυσικά να κάνουμε κάτι και κάναμε, όχι 1 ούτε 2, αλλά 5 φορές (έχοντας αγόρι αυτή)

    Τα πράματα μπλέχτηκαν πολύ όμως...Τα είχα κάνει σκατά...Το αποτέλεσμα? Εκείνη να φύγει, η κοπέλα ''μου'' να μάθει κι εγώ να μείνω μόνη.
    Συγγνώμη ειλικρινά αν σας κούρασα με το story, απλά ήθελα να σας δώσω ένα δείγμα της κατάστασης.
    Αδυνατώ να αποδεχτώ αυτό που είμαι...ίσως να μην θέλω...αλλά τι κάνω???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Οποιαδήποτε γνώμη/άποψη/συμβουλή σεβαστή!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Τιποτα,δεν γινεται να τα κανεις χειροτερα αν εννοεις αυτο.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για αρχη θα πρεπει να αποδεχτεις την σεξουαλικη σου ταυτοτητα.
    Κατα τα αλλα σε αυτα που περιεγραψες δεν βρισκω κατι το περιεργο . Ολοι κανουμε λαθη στις σχεσεις μας μς το αλλο φυλο ( ή το ιδιο ) , και ειδικα στην ηλικια που εισαι εσυ ειναι αρκετα συνηθισμενο . Δεν χρειαζεται να αισθανεσαι τυψεις, ενοχες και να αυτομαστιγωνεσαι .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    εσενα η σξουαλικοτητα σου σου φταει η οτι αλλου τρωσ αλλου πινεισ αλλου πασ κ το δινεισ η σεξουαλικοτητα δε φταιει γι αυτο γενικοσ κανονασ αμα εισαι ομορφουλα κ μπαι περνεισ ποντουσ κ απο τα δυο φυλλα οποτε νομιζω εχεισ τον καλυτερο συνδυασμο απλα προσεχε τι διαχειριση κανεισ δεν ξερω αν καταλαβεσ αυτο που εγινε ειναι σημαδι οτι τα πασ πολυ καλα αν το διαχειρειστεισ σωστα πραγμα δυσκολο γτ θελει πονηρια κ εξυπναδα θα ειναι ολα οκ καλη τυχη στισ επομενεσ γνωριμιεσ καθε παθημα μαθημα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για αρχη θα πρεπει να αποδεχτεις την σεξουαλικη σου ταυτοτητα.
    Κατα τα αλλα σε αυτα που περιεγραψες δεν βρισκω κατι το περιεργο . Ολοι κανουμε λαθη στις σχεσεις μας μς το αλλο φυλο ( ή το ιδιο ) , και ειδικα στην ηλικια που εισαι εσυ ειναι αρκετα συνηθισμενο . Δεν χρειαζεται να αισθανεσαι τυψεις, ενοχες και να αυτομαστιγωνεσαι .

    Οχι χρειαζεται,δεν ηταν απλα ενα λαθος,ηταν μια επιλογη.Ηξερε τις συνεπειες που θα ειχε,ολα τα αλλα ειναι παπαριες να μου επιτραπει ο ορος.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    ολγα καλησπερα.γιατι ειναι κακο να εισαι ομοφυλοφιλη?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    δεν εισαι μπερδεμενη.απλα δε θελεις να αποδεχτεις τον εαυτο σου καθως η κοινωνια δεχεται ως ''φυσιολογικη ελξη'' μονο αυτη μεταξυ ενος ανδρα και μιας γυναικας.αλλα καλως η' κακως το φυλο δεν σχετιζεται απαραιτητα με τη σεξουαλικη ταυτοτητα.ειμαστε πανγαμικα οντα.αλλοι ειναι ετεροφυλοφιλοι,αλλοι ειναι αμφιλοφυλοφιλοι και αλλοι ομοφυλοφιλοι.δεν γινεται οοολοι μας να ειμαστε ετεροφυλοφιλοι, ουτε φυσικα οοολοι ομοφυλοφιλοι.οποιαδηποτε μορφη διαφορετικοτητας ειναι μεσα στη ζωη ,και δεν ειναι κατι κακο.μεσα απ αυτη ξεχωριζουν οι προσωπικοτητες..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    δεν καταλαβαινω γιατι να στιγματιζεται καποιος/α εξαιτιας των προτιμησεων του.δεν ειμαστε ολοι/ες γεννημενοι/ες για να ειμαστε ετεροφυλοφιλοι. η ζωη ειναι μικρη και ας την αξιοποιησουμε οπως ο καθενας μας θελει! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε αυτην την κοινωνια υπερισχυουν τοσο οι τιτλοι και τα ταμπου. Ειμαι αυστηρως ετεροφιλοφυλη αλλα δεν μπορω και δεν ειμαι αξια να κατακρινω ατομα που λογω γεννετικων κυριως παραγοντων στρεφονται σε αλλες επιλογες. μην εχεις τυψεις για τιποτα. Εισαι μικρη και εχεις το καθε δικαιωμα να δοκιμαζεις και να επιλεγεις αυτο που πραγματικα θες και σου αρεσει! Αρκετα με τις τυψεις!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Τις διάβασα όλες προσεκτικά!
    Το θέμα είναι όμως ότι τα λόγια είναι ωραία και καλά..αποδέχομαι κάποια στιγμή την αμφισεξουαλικότητά μου, όμως ξέρετε πόσες αντοχές χρειάζονται προκειμένου να παριστάνεις κάτι που δεν είσαι? Να παριστάνεις τον ''φυσιολογικό'', τον ''κανονικό'' ?? Πώς, από την στιγμή που βρίσκομαι παραδείγματος χάριν έξω αδυνατώ να είμαι ο εαυτός μου, εγώ συγχρόνως να αποδεχτώ την κατάσταση? Πώς να με αποδεχτώ όταν πρέπει να παίζω θέατρο στην οικογένειά μου, στους συγγενείς, στους γνωστούς?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Γειά σου Όλγα, εμένα πάντως ο τίτλος στο θέμα σου με προβλημάτισε πολύ! "ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.."
    Άραγε τα αίτια τα έχεις σκεφτεί; Ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι επίκτητος δεν γεννήθηκες μ' άλλα λόγια μ' αυτόν! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5
    μαρκέλα, αν δεχτούμε ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι επίκτητος τότε ναι, γνωρίζω πολύ καλά την αιτία του ''ιδιαίτερου γνωρίσματος'' που με απασχολεί!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by olga18 View Post
    μαρκέλα, αν δεχτούμε ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός είναι επίκτητος τότε ναι, γνωρίζω πολύ καλά την αιτία του ''ιδιαίτερου γνωρίσματος'' που με απασχολεί!
    από την στιγμή που γνωρίζεις την αιτία.., μπορείς τότε αν πράγματι όμως το θέλεις, να αντιμετωπίσεις αυτό το κάτι που δεν θέλεις να είσαι!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #13
    ..ξεκίνα με εξορκισμό και αν δεν πιάσει κάνε κλειτοριδεκτομή...:Ρ

    Σοβαρά τώρα: είσαι πολύ μικρή και απίστευτα μπερδεμένη με αυτό που σου συμβαίνει. Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο, δώστου χώρο και χρόνο και επικεντρώσου προς το παρόν στο να χτίσεις το μέλλον σου. Να είσαι σίγουρη πως όλα θα έρθουν ομαλά στην πορεία φτάνει να μην καταπιέζεσαι και βασανίζεσαι με μεσαιωνικά κατάλοιπα που σου φορτώνουν χωριάτικες αντιλήψεις....
    Last edited by Θεοφανία; 11-09-2012 at 22:55.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Α και να συμπληρώσω Όλγα μου, ότι η ομοφυλοφιλία είναι υποκατάστατο της ετεροφυλοφιλίας.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    ΜΟΥΦΑΑ ΘΡΕΝΤ

Similar Threads

  1. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  2. δεν θέλω να τους είμαι ορατή
    By Nantiaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 99
    Last Post: 16-03-2012, 00:17
  3. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ SKINNY
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 54
    Last Post: 15-11-2011, 18:22
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ''ΚΑΜΕΝΗ''
    By BrokeN_DoLL in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 88
    Last Post: 02-06-2011, 17:02
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΪ ΤΟΥ
    By firefly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 19-07-2009, 10:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •