Ενοχή vs. Ηδονή ...ένας φαύλος κύκλος? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by perpatontas..
    Ωραία εξήγηση μου ακούγεται αυτή Aphelia. Βασικά όταν γίνεται αυτό στην παιδική ηλικία δεν καταλαβαίνουν ακριβώς γιατί το κάνουν. Ακόμη και όταν είναι μωρά τα αγοράκια μπορούν να έχουν ασυναίσθητα στήση, έτσι έχω ακούσει. Μου είχε τύχει σε ιδιαίτερο μάθημα με 5ης -6ης δημοτικού αγόρι να βάζει το χέρι του μέσα από τη φόρμα και να το πειράζει όσο κάναμε μάθημα, στην αρχή αισθάνθηκα λίγο άβολα, αλλά δεν είπα τίποτα φυσικά. Έκανα σαν να μην έγινε κάτι κακό. Τώρα είναι πλέον έφηβος και φυσικά δεν κάνει κάτι τέτοιο : )
    Εγώ στην παιδική μου ηλικία μια χαρά καταλάβαινα γιατί το έκανα απλά δεν ήξερα πως λέγεται....έχω ακούσει και την άποψη ότι τα παιδιά που αυνανίζονται από μικρά έχουν έλλειψη στοργής και παίρνουν τη χαρά τους από εκεί.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Μιχάλης
    Originally posted by Aphelia
    Και αν κάποιος είναι μόνος του (μιλάω και για άντρες και γυναίκες) για μεγάλο διάστημα και όπως είναι φυσικό υπάρχουν φορές που έχει ορμές τι πρέπει να κάνει; Δε θα προσπαθήσει να τις ικανοποιήσει έστω και μόνος του;
    Aphelia, αν κάποιος ικανοποιήσει μόνος του τις ορμές του, μειώνει τις πιθανότητες να βρεί σύντροφο. Και όσο δεν βρίσκει σύντροφο, θα ικανοποιείται μόνος του...Είναι δηλαδή ένας φαύλος κύκλος.
    Τι λες αγάπη μου;;;;Δηλ.αυτά που σου προσφέρει ο αυνανισμός στα προσφέρει κι ένας σύντροφος μας λες;Οπότε τι το ένα τι το άλλο;Έχεις μπερδευτεί λίγο....Μπορεί μετά να ξαναέχει ορμές...Γιατί τόση κατάκριση για τον σπουδαίο αυνανισμό;Όπως έλεγε και ο ψυχίατρός μου\"Έκανε σεξ σα να τράβαγε μαλακία\"και εννοούσε τόσο αναίσθητα όπως όταν το κάνει μόνος του.Η πραγματική και μεγάλη ηδονή είναι στην επικοινωνία.Το καλό σεξ χρειάζεται καλή επικοινωνία....Οπότε καταλαβαίνεις την διαφοροποίηση του σεξ και του αυνανισμού.Το καθένα εξυπηρετεί το σκοπό του..και τίποτα δεν είναι κατακριτέο ή μη φυσιολογικό όταν δεν παραβιάζει προσωπικά δικαιώματα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εγώ πάντως όταν ρωτούσα άντρες με τους οποίους είχα σχέση αν αυνανίζονται με ανησυχούσαν αυτοί που μου απάνταγαν ότι το έκαναν στην εφηβεία και τώρα όχι πια. Θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα δηλαδή) ότι βάζουν εμπόδια και περιορίζουν τη σεξουαλική τους έκφραση. Σα να ντρέπονται για κάτι φυσιολογικό και να έχουν αφήσει να τους επηρεάσουν κοινωνικά ταμπού.

    Και κάτι που μπορεί να φανεί αστείο. Ο αυνανισμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί (σε κάποιο βαθμό) για τη χαλάρωση από υπερένταση, άγχος κλπ. Μπορεί να μην περικλείει όλες τις ευεργετικές επιδράσεις που έχει ο έρωτας με το σύντροφό μας, αλλά μπορούμε να ξεφύγουμε λίγο με μία φαντασίωση συν του ότι μετά τον οργασμό εκκρίνονται ενδορφίνες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πες τα ρε Αφέλια.Τους έχουν πει ότι ο ιδανικός εραστής είναι αυτός που δεν ξέρει τι θα πει αυνανισμός στην ενήλικη ζωή,λες και γίνεσαι ενήλικας κι απ\'την μία στην άλλη έχεις βρει ερωτικό σύντροφο και έχεις γίνει ο γκουρού της συνεύρεσης...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Aphelia, kassi, όταν γράφω κάτι εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω. Οι ερμηνείες είναι αποκλειστικά δικές σας και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έγραψα.

    Ούτε είμαι τόσο \"αυστηρός\" στο εν λόγω ζήτημα όπως σου φάνηκε Kassi, ούτε διεκδεικώ το αλάθητο.
    Την άποψή μου είπα όπως και εσύ άλλωστε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Originally posted by interappted
    α! δε το συζηταω για παπαδες κ μοναχους...
    και πολυ καλα το ειπες για αυτο προτιμω να εξομολογουμε στον εαυτο μου παρα να.......παπαδες!!!!
    1ον. Τραβάμε κανένα ζόρι με τους Παππάδες και δη τους 10??? Άντε μη ρίξω αφορισμό εδωμέσα και γίνει του σχίσματος... άμα λάχει να\' ουμ... :P:P:P:P:P:P:P

    2ον. Η Αγία Γραφή δεν καταδικάζει πουθενά τον αυνανισμό αλλά την ηδονοφιλία.

    3ον. Είναι απόλυτα φυσιολογική αντίδραση ερωτικής εκτόνωσης. Σε κάθε ηλικία.

    Με εκτίμηση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Athens
    Posts
    230
    Originally posted by Aphelia
    Εγώ πάντως όταν ρωτούσα άντρες με τους οποίους είχα σχέση αν αυνανίζονται με ανησυχούσαν αυτοί που μου απάνταγαν ότι το έκαναν στην εφηβεία και τώρα όχι πια. Θεωρούσα (και θεωρώ ακόμα δηλαδή) ότι βάζουν εμπόδια και περιορίζουν τη σεξουαλική τους έκφραση. Σα να ντρέπονται για κάτι φυσιολογικό και να έχουν αφήσει να τους επηρεάσουν κοινωνικά ταμπού.

    Και κάτι που μπορεί να φανεί αστείο. Ο αυνανισμός μπορεί να χρησιμοποιηθεί (σε κάποιο βαθμό) για τη χαλάρωση από υπερένταση, άγχος κλπ. Μπορεί να μην περικλείει όλες τις ευεργετικές επιδράσεις που έχει ο έρωτας με το σύντροφό μας, αλλά μπορούμε να ξεφύγουμε λίγο με μία φαντασίωση συν του ότι μετά τον οργασμό εκκρίνονται ενδορφίνες.
    Μια που το ανέφερες και αν μου επιτρέπεις μία παρέμβαση, οι εσκιμώες μαμάδες αυνανίζουν τα παιδιά τους για να κοιμηθούνε. Γενικότερα οι Εσκιμώοι έχουν \"περίεργες\" ερωτικές συμπεριφορές. Για παράδειγμα όταν ένας εσκιμώος σε φιλοξενήσει στο σπίτι του - ή το ιγκλού του - θεωρείτε δείγμα φιλοξενίας το να σου \"προσφέρει\" τη γυναίκα του για ερωτική συνεύρεση.

    Τόσα χρόνια έναν εσκιμώο φίλο ψάχνω ο ανέραστος και τίποτα ρε γμτ.... τέλος πάντων.

    Με αγάπη και εκτίμηση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by Pappas10

    Γενικότερα οι Εσκιμώοι έχουν \"περίεργες\" ερωτικές συμπεριφορές. Για παράδειγμα όταν ένας εσκιμώος σε φιλοξενήσει στο σπίτι του - ή το ιγκλού του - θεωρείτε δείγμα φιλοξενίας το να σου \"προσφέρει\" τη γυναίκα του για ερωτική συνεύρεση.
    Πράγματι, οι Εσκιμώοι σου προσφέρουν την γυναίκα τους...

    Πάντως σε τέτοια περίπτωση θα προτιμούσα τον αυνανισμό.

    (Έχετε δεί τις Εσκιμώεες πως είναι?)

    λολ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χοχο!!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Originally posted by Pappas10
    Originally posted by interappted
    α! δε το συζηταω για παπαδες κ μοναχους...
    και πολυ καλα το ειπες για αυτο προτιμω να εξομολογουμε στον εαυτο μου παρα να.......παπαδες!!!!
    1ον. Τραβάμε κανένα ζόρι με τους Παππάδες και δη τους 10??? Άντε μη ρίξω αφορισμό εδωμέσα και γίνει του σχίσματος... άμα λάχει να\' ουμ... :P:P:P:P:P:P:P

    2ον. Η Αγία Γραφή δεν καταδικάζει πουθενά τον αυνανισμό αλλά την ηδονοφιλία.

    3ον. Είναι απόλυτα φυσιολογική αντίδραση ερωτικής εκτόνωσης. Σε κάθε ηλικία.

    Με εκτίμηση,

    Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.
    α αγια γραφη καταδικασε τον Αυναν και μετα χρησιμοποιησε τη λεξη μαλθακοι
    Με τους παπαδες εχω προβλημα με ολους εκτος απο εσενα και αυτον τις τραπουλας λατρια ειναι εκεινοι
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Interrapted, ο αυνανισμός δεν έχει καμία σχέση με την ιστορία του Αυνάν στην Παλαιά Διαθήκη. Μπορεί να καταδικάζεται σε άλλα σημεία που δε γνωρίζω αλλά όχι σε αυτό.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Don\'t knock masturbation; it\'s sex with someone I love. Woody Allen

    καλό και σοφό!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    (Σύστημα του Εκκλησιαστικού Δικαίου κατά την εν Ελλάδι ισχύν αυτού, Τομ. 3ος, «Το Ποινικόν Δίκαιον της Εκκλησίας», Παναγιώτης Παναγιωτάκος, Αθήνα, 1962, σ. 585-622)


    \"Σύμφωνα με το Εκκλησιαστικό Δίκαιο της Ορθόδοξης εκκλησίας, αν ένας κληρικός προκαλέσει την

    έκκριση του σπέρματός του μέσω αυνανισμού, τιμωρείται με αργία από τα καθήκοντά του για ένα

    έτος.

    Αναμένεται να διακόψει αυτή τη συνήθεια· αν την ασκεί κατ\' εξακολούθηση, τότε καθαιρείται.

    Αν ο αυνανιζόμενος είναι λαϊκός ή μοναχός, τότε τιμωρείται με απλό αφορισμό σαράντα ημερών, τις οποίες θα πρέπει να περάσει με ξηροφαγία και εκατό γονυκλισίες ημερησίως.

    Διπλάσια ως προς τις ημέρες του αφορισμού και της ξηροφαγίας, αλλά ίδια ως προς τον αριθμό των γονυκλισιών, είναι η τιμωρία εκείνου που συμμετείχε σε αμοιβαίο αυνανισμό («διπλήν εργαζόμενος την μαλακίαν»). \"

    Ο αφορισμός δεν με πειράζει...Και την ξηροφαγία την αντέχω. Αλλά 4000 γονικλυσίες, για μια μαλακία ρε γαμώτο!! Μάλλον θα προτιμήσω την Εσκιμώα...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Μιχαλη, εγραψες μεγαλε.... χαχαχαχαχα

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Originally posted by Μιχάλης
    (Σύστημα του Εκκλησιαστικού Δικαίου κατά την εν Ελλάδι ισχύν αυτού, Τομ. 3ος, «Το Ποινικόν Δίκαιον της Εκκλησίας», Παναγιώτης Παναγιωτάκος, Αθήνα, 1962, σ. 585-622)


    \"Σύμφωνα με το Εκκλησιαστικό Δίκαιο της Ορθόδοξης εκκλησίας, αν ένας κληρικός προκαλέσει την

    έκκριση του σπέρματός του μέσω αυνανισμού, τιμωρείται με αργία από τα καθήκοντά του για ένα

    έτος.

    Αναμένεται να διακόψει αυτή τη συνήθεια· αν την ασκεί κατ\' εξακολούθηση, τότε καθαιρείται.

    Αν ο αυνανιζόμενος είναι λαϊκός ή μοναχός, τότε τιμωρείται με απλό αφορισμό σαράντα ημερών, τις οποίες θα πρέπει να περάσει με ξηροφαγία και εκατό γονυκλισίες ημερησίως.

    Διπλάσια ως προς τις ημέρες του αφορισμού και της ξηροφαγίας, αλλά ίδια ως προς τον αριθμό των γονυκλισιών, είναι η τιμωρία εκείνου που συμμετείχε σε αμοιβαίο αυνανισμό («διπλήν εργαζόμενος την μαλακίαν»). \"

    Ο αφορισμός δεν με πειράζει...Και την ξηροφαγία την αντέχω. Αλλά 4000 γονικλυσίες, για μια μαλακία ρε γαμώτο!! Μάλλον θα προτιμήσω την Εσκιμώα...
    Οτι υπάρχει μέσα στα κείμενα της εκκλησίας δεν είναι επειδή ο Θεός είναι ένας μπαμπούλας τιμωρός που θέλει να κάνουμε αυτό που θέλει για να μας σώσει
    Αλλά επειδή εμείς δημιουργούμε εμπόδια στον εαυτό μας και στην προσωπική μας θέωση και πνευματική πορεία όταν το μυαλό μας είναι προσκολημένο μόνιμα στη σάρκα
    Αλλωστε αυτό το βιβλίο δε νομίζω ότι το έγραψε Θεός αλλά άνθρωποι
    Δεν θυμάμαι πουθενά να αναφέρθηκε ο Χριστός σε τέτοιες \"ποινές\"

    Εμείς βάζουμε τα εμπόδια με τις πράξεις μας και δεν μπορούμε να κοροιδεύουμε πράγματα που δεν κατανοούμε γιατί δεν γνωρίζουμε μήτε την ιστορία μήτε τους λόγους που γράφτηκαν μήτε τη χρονική στιγμή τα πως και τα γιατί , ούτε νοιαστήκαμε να ρωτήσουμε και κάποιον που το έχει ψάξει

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •