Ενοχή vs. Ηδονή ...ένας φαύλος κύκλος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2

    Ενοχή vs. Ηδονή ...ένας φαύλος κύκλος?

    Και εκεί που νομίζεις ότι δουλεύοντας με τον εαυτό σου, προχωράς και εξελίσεσαι, γίνεσαι καλύτερος και δυνατότερος .Εκεί που ακτινοβολείς ισσοροπία και θετική ενέργεια ανακαλύπτεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται...
    Γίνομαι πιο ξεκάθαρος. Από μικρός περνούσα αρκετές ώρες μόνος μου.Πολλές φορές στη φύση λόγω του εξοχικού μας κοντά στη θάλασσα. Η εφηβεία ήρθε και αυτή μέσα σε απόλυτη πνευματική μοναξιά. Δεν ήταν ότι υπήρχε έλειψη φίλων, αληθινών ίσως , αλλά περισσότερο ότι ανέπτυσσα μια πολύ στενή σχέση με το εσωτερικό μου που είχε ανάγκη από χρόνο και μοναξιά.
    Τότε ήρθα αντιμέτωπος για πρώτη φορά και με την διάχυτη σεξουαλικότητά μου.Όπως ο περισσότερος κόσμος μέσα από περιοδικά, εικόνες, φωτογραφίες που νόμιμα ή 'παράνομα' έπεφταν στα χέρια μου.
    Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ξεκίνησα να ανακαλύπτω την ηδονή μέσα από τον αυνανισμό. Στην αρχή νόμισα ότι είμουν ο μόνος άνθρωπος που εκσπερμάτωσε έξω από γυναίκα .Σαν σύγχρονος Αυνάν λοιπόν νόμιζα πως αμάρτησα .
    Τις ανυσηχίες μου ήρθε να μου εντείνει ένας φίλος από το κολυμβητήριο που τον άκουσα να λέει μια φορά στα ντους. 'Αν ξεκινήσεις ...δεν μπορείς να το κόψεις..."
    Τότε ήταν που πίστεψα ότι όχι μόνο είμαι ...αμαρτωλός αλλά και ένα είδος εξαρτημένου ατόμου...
    Αυτή είναι η ιστορία μου με 2 λόγια.
    Αποτέλεσμα ?
    Αρκετά χρόνια μετά μπήκα σε ένα αέναο κύκλο προσπαθώντας να 'κόψω' την κακή συνήθεια και φορτώνοντας τον εαυτό μου ενοχές για κάθε φορά που το ξαναέκανα.Ξέρω ότι μπορεί σε κάποιους αυτά να φαίνονται παράλογα αλλά οι ενοχές δεν έχουν πάντα λογική.Το θέμα στην ψυχολογία νομίζω είναι περισσότερο η αντίδραση παρά η δράση αυτή καθεαυτή.
    Μετά από χρόνια είδα πως υπάρχει ένα είδος μηχανισμού που προκαλεί έναν φαύλο κύκλο. Είναι το δίπολο ενοχής και ηδονής που υπάρχει και στον τίτλο του θέματος.
    Από την μία έχεις ενοχές για κάτι που κάνεις αλλά πολλές φορές αυτές ακριβώς οι ενοχές είναι που σου δίνουν περισσότερη ηδονή.
    Αν λοιπόν καταφέρεις να καταλάβεις και να κατανοήσεις σε βάδος ότι αυτό που κάνεις είναι φυσιολογικό και δεν υπόκειται σε κανέναν ηθικό ή όποιο άλλο νόμο , τότε αυτόματα θα μπορέσεις να πάρεις την σωστή απόσταση από αυτό.
    Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλους 'φαύλους κύκλους" όπως στη λαιμαργία , στην επιθετικότητα, την κατάχρηση ουσιών.
    Ελπίζω να έκανα ξεκάθαρη την θέση μου .Περιμένω σκέψεις και εμπειρίες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ηδονη εχω χωρις ενοχες...περισσοτερο με απασχολουν οι φοβιες που μπορεις να εχεις με αυτες τις ηδονες ειτε εμφυτες ειτε γιατι συνηθως ετσι προσταζει το κοινωνικο συνολο.Εκτος αν εννοεις το ιδιο σαν φοβιες και ενοχες.
    Και αντιστροφα εχω πολλες ενοχες χωρις να εχω καμμια ηδονη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μεσα στα πλαισια των ηθικων κανονων βεβαια που εχει ο καθενας...δεν σημαινει οτι κατι που μπορει να μου προσφερει ηδονη θα το κανω αν αντιβαινει τους ηθικους κανονες μου και εδω... ισως να μπαινουν οι ενοχες=τυψεις αν κανω κατι τετοιο.
    Αλλα αυτο ερχεται μετα...πιο πριν πιστευω επικρατει ο φοβος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Μέσα από προσωπική μου διερεύνηση και παρατήρηση πάνω στο θέμα έχω καταλήξει στην άποψη ότι ανάμεσα στην ενοχή και την ηδονή μπαίνει κι ένας άλλος παράγοντας που ουσιαστικά είναι ο καταλύτης για τη μετατροπή της μίας στην άλλη. Η ευχαρίστηση του να μειώνουμε τον εαυτό μας που προέρχεται από τη χαμηλή αυτοεκτίμηση.

    Δεν είναι απλά ότι κάτι είναι απαγορευμένο. Τότε θα είχαμε μια παιχνιδιάρικη διάθεση να ξεπεράσουμε τα καθιερωμένα και να σπάσουμε τα δεσμά των κοινωνικών πρέπει. Θα θέλαμε να αποδείξουμε κάτι στον εαυτό μας αλλά και στους άλλους αλλά δε νομίζω να περιείχε ενοχή.

    Έχω παρατηρήσει το εξής σε μένα. Παλαιότερα όταν είχα χαμηλή αυτοπεποίθηση είχα σκέψεις που με γεμίζανε ενοχή αλλά τις επαναλάμβανα σαν ιδεοψυχαναγκασμό, χωρίς να το \"θέλω\". Υπήρχαν κιόλας φορές που υπέπεφτα έχοντας πλήρη επίγνωση αλλά αναζητώντας υποσυνείδητα την \"ηδονή\" του πάτου. Όταν όμως πέρασα σε φάσεις της ζωής μου που είχα ανεπτυγμένη αυτοπεποίθηση ο ίδιος μου ο εαυτός δεν άφηνε αυτές τις σκέψεις να ξεπηδήσουν. Ακόμα κι αν θυμόμουν την \"ηδονή\" που μου είχαν προσφέρει και ήθελα να τις επαναλάβω ή δε μου έδιναν πια καμία ευχαρίστηση ή δεν άφηνε το μυαλό μου να προχωρήσει λες και αυτό που ήθελα δεν ήταν λογικό, δεν κόλλαγε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κοιτα κανενας ανθρωπος δεν ειναι απολυτα ομοιος με καποιον αλλο.αλλοι θελουν και απιδιωκουν να νιωθουν ενοχες και τυψεις και αλλοι φοβουνται σαν την μεγαλυτερη αμαρτια.το ζητημα ειναι το πως επηρρεαζουν αυτες οι ενοχες τον ανθρωπο;αν καταφερεις να τις ξεπερασεις και να τις χρησημοποιησεις σαν παραδειγμα για το μελλον καλως αλλως οπως ειπε η αφελια θα δυσκολευτεις παρα πολυ και πολλα πραγματα θα μπλοκαριστουν στη ζωη.δεν ειναι μονο το θεμα που εγραψες εσυ γιατι ειναι λογικο ειδικα τα αγορια σε καποια ηλικια να αυνανιζονται η ουσια ειναι να καταλαβεις τι σημαινει αυτο και να μπορεις αργοτερα να λειτουργησεις κανονικα στις σχεσεις σου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ όλους και όλες για την πολύτιμη βοήθεια .Αυτό που ανακαλύπτω από τα λεγόμενά σας είναι ο κρυφός παράγοντας Χ που είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση για την οποία πολύ εύστοχα μίλησε η Αφήλια. Την οποία έχω και εγώ εντοπίσει πολλές φορές .Δεν ξέρω αν κρύβεται πίσω από όλη αυτή την συμπεριφορά αλλά σίγουρα παίζει σπουδαίο ρόλο. Συμφωνώ επίσης με τον μηχανισμό του πάτου τον οποίο έχω ζήσει και εγώ αρκετές φορές .Διαβάζοντας τις γραμμές εκείνες μου έρχονται στο μυαλό συγκεκριμένες συμπεριφορές που έχω αναπτύξει και κάποια πρότυπα γνώριμα.Όπως επίσης και αυτό της \'χαμένης\' ηδονής σε μια συμπεριφορά που έχει κλείσει τον κύκλο της ή που ξέρεις ότι δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης σε σένα. Σ\'ευχαριστώ πολύ Αφήλια γιατί πραγματικά βλέποντας την συμπεριφορά μου γραμμένη από κάποιον άλλο με βοηθάει να την καταλάβω πολύ καλύτερα.
    Όσο για τα λεγόμενα της Μαρίας .Όντως σκοπός από εδώ και πέρα είναι καταφέρω να ξεπεράσω όχι την δράση αλλά τα επακόλουθά της.Ενοχή=τυψεις=χαμηλή αυτοεκτίμηση=φόβος έκθεσης και καταστροφής της εικόνας μου. Όσο για τα επακόλουθα αυτών των ενοχών στις σχέσεις μου ίσως είναι κάτι που θα έπρεπε να δω γιατί μέχρι τώρα είναι αλήθεια δεν το είχα συνδυάσει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by plastelini
    Και εκεί που νομίζεις ότι δουλεύοντας με τον εαυτό σου, προχωράς και εξελίσεσαι, γίνεσαι καλύτερος και δυνατότερος .Εκεί που ακτινοβολείς ισσοροπία και θετική ενέργεια ανακαλύπτεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται...
    Γίνομαι πιο ξεκάθαρος. Από μικρός περνούσα αρκετές ώρες μόνος μου.Πολλές φορές στη φύση λόγω του εξοχικού μας κοντά στη θάλασσα. Η εφηβεία ήρθε και αυτή μέσα σε απόλυτη πνευματική μοναξιά. Δεν ήταν ότι υπήρχε έλειψη φίλων, αληθινών ίσως , αλλά περισσότερο ότι ανέπτυσσα μια πολύ στενή σχέση με το εσωτερικό μου που είχε ανάγκη από χρόνο και μοναξιά.
    Τότε ήρθα αντιμέτωπος για πρώτη φορά και με την διάχυτη σεξουαλικότητά μου.Όπως ο περισσότερος κόσμος μέσα από περιοδικά, εικόνες, φωτογραφίες που νόμιμα ή \'παράνομα\' έπεφταν στα χέρια μου.
    Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ξεκίνησα να ανακαλύπτω την ηδονή μέσα από τον αυνανισμό. Στην αρχή νόμισα ότι είμουν ο μόνος άνθρωπος που εκσπερμάτωσε έξω από γυναίκα .Σαν σύγχρονος Αυνάν λοιπόν νόμιζα πως αμάρτησα .
    Τις ανυσηχίες μου ήρθε να μου εντείνει ένας φίλος από το κολυμβητήριο που τον άκουσα να λέει μια φορά στα ντους. \'Αν ξεκινήσεις ...δεν μπορείς να το κόψεις...\"
    Τότε ήταν που πίστεψα ότι όχι μόνο είμαι ...αμαρτωλός αλλά και ένα είδος εξαρτημένου ατόμου...
    Αυτή είναι η ιστορία μου με 2 λόγια.
    Αποτέλεσμα ?
    Αρκετά χρόνια μετά μπήκα σε ένα αέναο κύκλο προσπαθώντας να \'κόψω\' την κακή συνήθεια και φορτώνοντας τον εαυτό μου ενοχές για κάθε φορά που το ξαναέκανα.Ξέρω ότι μπορεί σε κάποιους αυτά να φαίνονται παράλογα αλλά οι ενοχές δεν έχουν πάντα λογική.Το θέμα στην ψυχολογία νομίζω είναι περισσότερο η αντίδραση παρά η δράση αυτή καθεαυτή.
    Μετά από χρόνια είδα πως υπάρχει ένα είδος μηχανισμού που προκαλεί έναν φαύλο κύκλο. Είναι το δίπολο ενοχής και ηδονής που υπάρχει και στον τίτλο του θέματος.
    Από την μία έχεις ενοχές για κάτι που κάνεις αλλά πολλές φορές αυτές ακριβώς οι ενοχές είναι που σου δίνουν περισσότερη ηδονή.
    Αν λοιπόν καταφέρεις να καταλάβεις και να κατανοήσεις σε βάδος ότι αυτό που κάνεις είναι φυσιολογικό και δεν υπόκειται σε κανέναν ηθικό ή όποιο άλλο νόμο , τότε αυτόματα θα μπορέσεις να πάρεις την σωστή απόσταση από αυτό.
    Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλους \'φαύλους κύκλους\" όπως στη λαιμαργία , στην επιθετικότητα, την κατάχρηση ουσιών.
    Ελπίζω να έκανα ξεκάθαρη την θέση μου .Περιμένω σκέψεις και εμπειρίες

    Εγώ θα κρατήσω αυτό με τη διάχυτη σεξουαλικότητα μιας και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα αλλά και γιατί κάποτε την είχα κοπανήσει σε έναν...Τι να κάνω;του είπα.Ο ερωτισμός μου είναι διάχυτος..Και από τότε μου το φόρεσε παρατσούκλι..Λολ..
    Λοιπόν τι ενοχές και βλακείες όλες αυτές περί αυνανισμού.Όλοι αυτό κάνουμε στην εφηβεία(άντρες γυναίκες)..Ένα θέμα το όποιο χαρακτηρίζει την ενήλικη μετέπειτα ζωή είναι η ωρίμανση της σεξουαλικότητας και η στροφή από τα περιοδικά στην βιωματική εμπειρία.Από την φαντασίωση στην ενσάρκωσή της..Συνδέεις μήπως την μοναχικότητα των παιδικών σου χρόνων με την τάση σου για απομόνωση και στο ερωτικό σου κομμάτι;Δηλ.επειδή ήμουν μοναχικό άτομο ίσως γι\'αυτό κατέφευγα στον αυνανισμό και όχι στην συνουσία;;;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι σε προβληματίζει;Σε προβληματίζει που αυνανίζεσαι ακόμα παρά την ενεργή σεξουαλική σου ζωή;Σε ενοχλεί που μόνο αυνανίζεσαι χωρίς ενεργή σεξουαλική ζωή ή σε ενοχλεί η ηδονή που βιώνεις σε κάθε σεξουαλική σου εμπειρία είτε ως αυτοικανοποίηση είτε ως συνεύρεση;


    ΝΑΙ!ΝΑΙ!Και Ασκητικές ερωταπαντήσεις σε αυτό το φόρουμ.....Το έχω το πτυχίο;;;;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    Οταν ημουν μικρη ειχα και εγω πολλες ενοχες απο αυτο. Νομιζα οτι εχασα την παρθενια μου, οτι θα μεινω εγκυος κ.τ.λ. Οταν μεγαλωσα ομως καταλαβα οτι ειναι κατι πολυ φυσιολογικο και ευχαριστο. Αν και τωρα εχω φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη καπου το αναζητω ξανα γιατι μου αρεσει ακομα, χωρις να το βρισκω καθολου κακο. Με βοηθαει πολυ να γνωριζω καλυτερα το σωμα μου και τι ειναι αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ωστε να το εφαρμοζω στην πραξη οταν κανω ερωτα. Δεν ξερω αν βοηθησα λιγακι αλλα πιστεψε με, δεν εισαι ο μονος στον κοσμο που αυνανιζεται, υπαρχουν ακομα 3 δις (περιπου) ανθρωπων που το κανουν! Χαλαρωσε και νοιωσε ευχαριστηση μεσα αποτον ερωτα, τον αυνανισμο και οτιδηποτε αλλο σε ευχαριστει εσενα χωρις ενοχες και μαλακιες. Μου θυμιζεις το ανεκδοτο που καποιος ειπε στα αποδυτηρια αντρων οτι η μαλακια βγαζει καλους στα χερια και ολοι αρχισαν να κοιτανε τα χερια τους! Ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα. Ο γιος μου που τωρα ειναι 7 το κανει σχεδον καθημερινα και το ξεκινησε απ\' τα 4. Το ζηταει το σωμα μας, γιατι να του το στερησουμε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δειξε εναν που να μην εχει αυνανιστει κ αν τον βρεις σθυνεχισε να εχεις τυψεις αλλα επειδη δεν θα τον βρεις πουθενα χαλαρωσε..εδω καποιος ειχε το θρασος να πει οτι ενας οργασμος στο χερι αξιζει οσο 2 στο κρεβατι..
    κι εγω λογω ενοχων το εκοψα αλλα τελικα ολοι το εχουν κανει...ο γιος μου 4 ειναι κ πιανει το λιλι του αρκετα συχνα θες να πεις οτι ειναι αμαρτωλος?η το αν εχεις κανονικη επαφη παει να πει οτι δεν θα γκαβλωσεις σε στιγμες που ο αλλος λειπει??κι εγω ειχα τυψεις αλλα τα χαπια φερνουν αντικουκου κ σε αυτο με βοηθησε
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    628
    εχει τυψεις μαλλον για κατι αλλο και του βγαινει εκει, δεν μπορει....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by Aphelia
    .... την \"ηδονή\" του πάτου.
    την εχω κι εγω. πολυ εκνευριστικο πραγμα. πιστευω οτι ειναι η ευκολη λυση. απο καπου πρεπει να αντλουμε ηδονη, και το υψος χρειαζεται σκαρφάλωμα!

    οι ενοχες του αυνανισμου δεν ειναι τοσο ηθικης φυσεως όσο κοινωνικης, θα ελεγα. το χαιρομουν καταπληκτικα απο τα 12 εως τα 13 μου, μεχρι που εμαθα οτι αυτο ειναι η επωνομαζομενη μαλακια! ε, οχι και μαλακας, ειπα..

    παντως γενικοτερα η σεξουαλικη λειτουργια εχει μεγαλο φορτιο ενοχων. εγω την υπεστην ασχημα στις κανονικες σχεσεις με αντρες. εφταιγε ομως και η πουριτανικη αγωγη μου. Η δημιουργια τους ισως οφειλεται σε καταπιεσμενους σεξουαλικα δυναστες, κυρίως θρησκους, που \"αν μια νυχτα κοιμοντουσαν με την Βανδή, θα ξυπνούσαν ευτυχισμένοι και άθεοι\"...

    [..και οπως λεει και μια γνωστή μου κυρία, η μαλακία είναι μισή αμαρτία, γιατί συμμετέχει μόνος ένας! προτιμηστε την λοιπον..]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Θα διαφωνήσω με τους προηγούμενους...

    Ο αυνανισμός είναι φυσιολογικός στην εφηβεία αλλά όχι στην ενήλικη ζωή. Ούτε στη παιδική φαντάζομαι, οπως αναφέρει η gramle για τον γιό της που το ξεκίνησε από τα 4...Αυτό μάλλον δεν είναι αναζήτηση ηδονής αλλά ένας τρόπος να προσελκύει την προσοχή. Αν συνέβαινε στο δικό μου παιδί σε τόση μικρή ηλικία θα συμβουλευόμουν παιδοψυχίατρο για να είμαι σίγουρος.

    Plastelini, αν η συνήθειά σου είναι περιοριστική για το άτομό σου-που μάλλον είναι για να ανοίξεις ένα τέτοιο θέμα- τότε σίγουρα δεν είναι φυσιολογική.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    παντως και η Α.Γραφη για αμαρτημα το θεωρει!μηπως υπαρχει πιστη στο Θεο?σε εμενα αρκετες φορες υπαρχει και εχω καταλαβει οτι επειδη ειναι απο τα πραγματα που μπορω να αποφυγω ναι οταν το εκανα ενιωθα ενοχες...τωρα σα μανα με κανει κι αυτο να ντρεπομαι ενα παραπανω γιατι κι εγω οταν σκεφτομαι το γιο μου να το κανει οσο φυσιολογικο και αν θεωρειται μοθ κακοφενεται απο τωρα!!!που ειναι 4,5 αλλα δεν θα του το περασω και ως ανωμαλο γιατι ετσι ισως δεν το κανει...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by interappted
    παντως και η Α.Γραφη για αμαρτημα το θεωρει!
    Πάντως, δεδομένου ότι οι παπάδες είναι καταπιεσμένοι σεξουαλικά, θα ανήκουν σε εκείνους που θα... τιμούν δεόντως την \"χείρα με τα πέντε ορφανά\"...
    Έτσι φαντάζομαι τουλαχιστον...
    Και τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον η καλύτερη στιγμή για \"χαλάρωση\" θα είναι μετά την \"ιερή\" εξομολόγηση που θα έχουν \"φρέσκο υλικό\"...

    Κουφάλα Δημιουργέ, τα πάντα εν σοφία εποίησες...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •