Είναι το "δεν θέλω" δικαιολογία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2

    Είναι το "δεν θέλω" δικαιολογία;

    Σαν παιδιά το "δεν θέλω" δεν υπήρξε ποτέ επαρκής δικαιολογία. Η απάντηση από τους γονείς – δασκάλους κτλ ήταν απλή και σίγουρη:
    Θες δεν θες θα το κάνεις. Απλό και κατανοητό.
    Έτσι ακόμα και αν κάτι το αποφεύγαμε, επειδή απλά δεν θέλαμε να το κάνουμε, χρησιμοποιούσαμε εναλλακτικές δικαιολογίες του τύπου:
    δεν μπόρεσα, δεν το θυμήθηκα, δεν ξύπνησα, ο τάδε είπε, ο τάδε έκανε…
    Αυτές μπορούσαν να στηριχτούν σε μια λογική κατανοητή από όλους.
    Κάπως έτσι το «δεν ήθελα» εξαφανίστηκε από το λεξιλόγιο μας από τα πρώτα μας χρόνια.

    Τι γίνεται όμως όταν κάποιο 24χρονων παιδί πείθει ακόμα τον εαυτό του πως το "δεν ήθελα" είναι μια επαρκής δικαιολογία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γινεται οτι σε βρισκω νορμαλ!
    Αναλογα και το ζητημα. Γενικα ο ανθρωπος αποφευγει τον πονο και αποζητα την ευχαριστηση. Αν σου λεγαν ας πουμε να διαβασεις και συ δε διαβαζες γιατι δεν ηθελες, δε σε ελκυει κλπ μια χαρα σωστη σε βρισκω και νορμαλ! Αν κατι μας κανει νοημα ασχολουμαστε αυτοβουλως. Εγω ας πουμε ημουν πολυ καλος στη φυσικη. Οποτε διαβαζα γτ με ικανοποιουσε. Ηθελα δηλαδη κ διαβαζα. Καποια αλλα μαθηματα που δε μ αρεσαν δεν ηθελα να τα διαβασω γτ δε μου εκανα νοημα μεσα μου τοτε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μα το δεν θελω ειναι μια ειλικρινεστατη απαντηση και μερικες φορες δεν υπαρχει αλλη .
    Υπαρχουν στιγμες που απλα δεν θελουμε να κανουμε κατι , γιατι πρεπει να βρισκουμε αλλες δικαιολογιες?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    2
    Όταν όμως στην πραγματικότητα θέλουμε σαν τρελοί κάτι που θα μας το αποφέρει μια πράξη την οποία δεν θέλουμε να την κάνουμε τι γίνεται;
    Από τα πολλά δεν θέλω που έχουμε πει καταλήγουμε να έχουμε μηδέν αυτοεκτίμηση και κατά συνέπεια να αγγίζουμε την κατάθλιψη γιατί δεν καταφέραμε να πετύχουμε αυτό που πραγματικά θέλαμε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Μόνο το "δεν θέλω" είναι δικαιολογία κατα τη γνώμη μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Ναι οκ θα συμφωνήσω , ξέρουμε πάντα όμως τι θέλουμε και τι όχι?και ιδιαιτερα ένα παιδί είναι πάντα σε θέση πραγματικα να γνωρίζει τι δεν θελει..?Πολλές φορές το λέει από αντιδραση, άλλες πάλι γιατι δεν γνωρίζει τις συνέπειες αυτου του "δεν θέλω", αλλες φορες γιατι προτιμάει να κάνει την δεδομένη στιγμή κάτι που του αρεσει περισσοτερο...Αρα το "δεν θέλω" για να είναι πραγματική δικαιολογια που να ευσταθει, οφειλει να έχει ψαχτει και να εχει συνέπεια.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Σε κάποιες περιπτώσεις το 'δεν θέλω' δηλώνει μια αυθεντική μας επιθυμία.
    Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, το 'δεν θέλω' μπορεί να είναι μια άμυνα, φόβος, αντίδραση.
    Σαν δήλωση είναι σίγουρα επαρκές ένα 'δεν θέλω', σαν εξήγηση όχι. Δεν είναι όμως πάντα απαραίτητες οι εξηγήσεις. Το βασικό είναι καταρχήν πώς αιτιολογούμε αυτό το 'δεν θέλω' στον εαυτό μας.
    Θα ήθελες selun να πεις κάποια παραπάνω πράγματα για αυτά τα 'θέλω / δεν θέλω' που σε δυσκολεύουν?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by selun View Post
    Σαν παιδιά το "δεν θέλω" δεν υπήρξε ποτέ επαρκής δικαιολογία. Η απάντηση από τους γονείς – δασκάλους κτλ ήταν απλή και σίγουρη:
    Θες δεν θες θα το κάνεις. Απλό και κατανοητό.
    Έτσι ακόμα και αν κάτι το αποφεύγαμε, επειδή απλά δεν θέλαμε να το κάνουμε, χρησιμοποιούσαμε εναλλακτικές δικαιολογίες του τύπου:
    δεν μπόρεσα, δεν το θυμήθηκα, δεν ξύπνησα, ο τάδε είπε, ο τάδε έκανε…
    Αυτές μπορούσαν να στηριχτούν σε μια λογική κατανοητή από όλους.
    Κάπως έτσι το «δεν ήθελα» εξαφανίστηκε από το λεξιλόγιο μας από τα πρώτα μας χρόνια.

    Τι γίνεται όμως όταν κάποιο 24χρονων παιδί πείθει ακόμα τον εαυτό του πως το "δεν ήθελα" είναι μια επαρκής δικαιολογία?
    επαρκεστατη!
    πιο επαρκης δεν γινεται...
    πολυ σωστα ξεκινησες το θεμα με τα "δεν θελω" της παιδικης μας ηλικιας, γιατι δειχνει αυτο ακριβως που συμβαινει με την αποδοχη (η οχι) των ενηλικων "δεν θελω " μας, που ειναι και αυτα που συζηταμε εδω.

    αυτοι που δεν δεχονται τα "δεν θελω" μας λοιπον, ειτε τα αμφισβητουν, απλα προσπαθουν να παρουν τον ρολο του γονιου μας....
    εναν ρολο που απλα δεν τους ανηκει δλδ, γιατι ουτε γονεις μας ειναι, ουτε εμεις παιδια.
    τι ειναι αυτοι λοιπον????

    απλα χειριστικοι ,που ζουν στον κοσμο τους και δεν δεχονται το ΟΧΙ σαν απαντηση.
    δεν δεχονται την απορριψη δλδ στην ουσια..
    προσπαθουν να θολωσουν τα νερα , κανοντας παρασιτα στα "θελω" μας και στα "δεν θελω" μας, φαντασιωνομενοι οτι ετσι παραγουν πραγματικοτητα ,πριν απο μας για μας...

    τι κανουμε εμεις?????



    οτι γουσταρουμε !!!!
    χαχαχαχα
    μην κολλας selun και μην επιτρεπεις σε κανεναν να αμφισβητει τα "δεν θελω " σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    Quote Originally Posted by selun View Post
    Όταν όμως στην πραγματικότητα θέλουμε σαν τρελοί κάτι που θα μας το αποφέρει μια πράξη την οποία δεν θέλουμε να την κάνουμε τι γίνεται;
    Από τα πολλά δεν θέλω που έχουμε πει καταλήγουμε να έχουμε μηδέν αυτοεκτίμηση και κατά συνέπεια να αγγίζουμε την κατάθλιψη γιατί δεν καταφέραμε να πετύχουμε αυτό που πραγματικά θέλαμε...
    Δηλαδη...αν καταλαβαινω σωστα φοβασε μηπως το δεν θελω σου μπορει να ειναι η δικαιολογια που δινεις στον εαυτο σου...για κατι που στην πραγματικοτητα φοβασε να παραδεχτεις πως δεν μπορεις να το κανεις και φοβασε κι ακομα να δοκιμασεις αν μπορεις.....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Σε κάποιες περιπτώσεις το 'δεν θέλω' δηλώνει μια αυθεντική μας επιθυμία.
    Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, το 'δεν θέλω' μπορεί να είναι μια άμυνα, φόβος, αντίδραση. Που είναι επίσης μια αυθεντική μας επιθυμία. Είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσουμε σ' αυτό.

    > Σαν δήλωση είναι σίγουρα επαρκές ένα 'δεν θέλω', σαν εξήγηση όχι.

    Να συμπληρώσω: Το 'δεν θέλω' είναι συναίσθημα, είναι κατάσταση, που υπάρχει έτσι κι αλλιώς. Δηλαδή είναι δεδομένο. Το δεν θέλω δεν είναι δικαιολογία, είναι κατάσταση.
    Σε πολλούς, δεν μας αρέσει το δεν θέλω, και θέλουμε να το "ξεριζώσουμε". Όμως το να προσπαθήσει κάποιος να "ξεριζώσει" κάτι που υπάρχει, θα ήταν ανόητο.
    Δεν θέλω και δεν θα το κάνω.
    Δεν θέλω αλλά θα προσπαθήσω.
    Δεν θέλω αλλά θα το κάνω.
    Δεν θέλω και θα βρω μια δικαιολογία.
    Σε όλα, το δεν θέλω είναι δεδομένο. Το τι θα κάνω είναι ένα άλλο θέμα.

    Ποιά είναι η παραβολή του Χριστού με τον πατέρα και τους δύο γιούς που ο ένας είπε θα το κάνω και δεν το έκανε, ενώ ο άλλος είπε δεν θα το κάνω και το έκανε?


    Quote Originally Posted by selun View Post
    Τι γίνεται όμως όταν κάποιο 24χρονων παιδί πείθει ακόμα τον εαυτό του πως το "δεν ήθελα" είναι μια επαρκής δικαιολογία?
    Αν καταλαβαίνω καλά, δεν πρόκειται για σένα αλλά για γιό, κόρη ή κάποιο άλλο άτομο. Τα πραπάνω τα έγραψα για να γίνει κατανοητό ότι το 'δεν θέλω' δεν είναι δικαιλογία, εσύ το ονομάζεις δικαιολογία. Στην παιδική ηλικία, ήμασταν αναγκασμένοι λόγω συνθηκών να κάνουμε πολλά από αυτά που δεν θέλαμε. Συνήθως οι γονείς, έχοντας συνηθίσει αυτό αρκετά χρόνια, νομίζουν ότι αυτό θα πρέπει να συνεχίζεται επ' αόριστο. Έτσι έρχεται η σύγκρουση.
    Last edited by John11; 12-09-2012 at 03:14.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χμ, όχι John δεν θα συμφωνήσουμε ότι οι φόβοι, οι άμυνες, οι αντιδράσεις κλπ είναι μια αυθεντική επιθυμία, ένα απλό 'θέλω' δηλαδή.
    Είναι αναμφίβολα πραγματικά συναισθήματα, σκέψεις, συμπεριφορές. Αλλά μπορεί να παρεμβάλλονται ανάμεσα στο 'θέλω' και την υλοποίηση του.
    Π.χ. λαχταράω να φάω μια σοκολάτα, αλλά έχω αγοραφοβία και δεν βγαίνω να την αγοράσω. Αν κάποιος με ρωτήσει, θα πω 'μπα, δεν θέλω'. Μέσα μου όμως νιώθω χάλια για την αδυναμία μου να πάω να πάρω μια σοκολάτα κι αυτό μου ρίχνει την αυτοεκτίμηση.
    Κάτι τέτοιο κατάλαβα από την περιγραφή του θεματοθέτη, χωρίς να είμαι και σίγουρη γιατί δεν έγραψε πιο αναλυτικά.
    Φυσικά, ο αρμόδιος να ξεδιαλύνει τα 'θέλω' είναι ο εαυτός μας.

    Αν πάλι ο θεματοθέτης μιλά για λογαριασμό κάποιου άλλου, το παιδί του πχ και θεωρεί πως το 'δεν ήθελα' που αναφέρει, είναι απλά μια δικαιολογία για να αποφύγει κάτι που στην πραγματικότητα θέλει πολύ, τότε... μάλλον πρέπει να μας γράψει περισσότερα πράγματα Μερικές φορές οι γονείς έχουν πράγματι την τάση να νομίζουν ότι ξέρουν καλύτερα τα 'θέλω' του ενήλικου παιδιού τους, από το ίδιο το παιδί. Άλλες φορές πάλι θεωρούν ότι το 'δεν θέλω' δεν έχει αξία, γιατί υπερισχύει κάποιο 'πρέπει'.

    Ποια παραβολή εννοείς?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    http://www.superdvdoutlet.ca/
    Posts
    1
    Δηλαδη...αν καταλαβαινω σωστα φοβασε μηπως το δεν θελω σου μπορει να ειναι η δικαιολογια που δινεις στον εαυτο σου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Σε κάποιες περιπτώσεις το 'δεν θέλω' δηλώνει μια αυθεντική μας επιθυμία.
    Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, το 'δεν θέλω' μπορεί να είναι μια άμυνα, φόβος, αντίδραση.
    Σαν δήλωση είναι σίγουρα επαρκές ένα 'δεν θέλω', σαν εξήγηση όχι. Δεν είναι όμως πάντα απαραίτητες οι εξηγήσεις. Το βασικό είναι καταρχήν πώς αιτιολογούμε αυτό το 'δεν θέλω' στον εαυτό μας.
    Πολύ σωστό!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Θα συμφωνησω στο ότι το "θέλω" και το "δεν θέλω" δεν αποτελεί δικαιολογία αλλά μία συναισθηματική έκφραση. Μία έκφραση που άλλες φορές είναι ξεκάθαρη και υγιής προερχόμενη από την συνειδητοποίηση των πραγματικών αναγκών μας, και άλλες φορές συγκαλυμμένος συναισθηματικός εκβιασμός ή έκφραση παράπονου.
    Το γεγονός του ότι κάποτε το "δεν θέλω" που εκφράστηκε αυθόρμητα καταπιέστηκε βίαια, σημαίνει ότι το οικογενειακό περιβάλλον είτε είχε σε δεύτερη προτεραιότητα τις ανάγκες του παιδιού είτε δεν έδινε καμία σημασία σε αυτές. Ανάλογα με την χειραγώγηση και την έκταση της κακοποίησης το παιδί θα αναγκαστεί - προκειμένου να επιβιώσει - σε αμυντικούς μηχανισμούς όπως η απώθηση, άρνηση, νοηματοδότηση, εξιδανίκευση κ.α. καταπνίγοντας έτσι τις πραγματικές του επιθυμίες και αποκόπτοντας τον εαυτό του από τα συναισθήματά του αφού ο ρόλος του είναι να καλύπτει τις επιθυμίες και τις ανάγκες των άλλων.

    "Από τα πολλά δεν θέλω που έχουμε πει καταλήγουμε να έχουμε μηδέν αυτοεκτίμηση και κατά συνέπεια να αγγίζουμε την κατάθλιψη γιατί δεν καταφέραμε να πετύχουμε αυτό που πραγματικά θέλαμε... "

    Μηδέν αυτοεκτίμηση έχουμε επειδή μας στέρησαν την ικανότητα να λέμε "δεν θέλω" και αν καμια φορά το λέμε μάλλον το λέμε στον εαυτό μας για να καλύψουμε το "δεν αντέχω"

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  2. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 04:35
  4. Η ευτυχια μας ειναι αντιστροφως αναλογη των "θελω" μας
    By Empneustns in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 07-09-2008, 00:28
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •