Υπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Υπνος

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29

    Υπνος

    ....ειναι κατι που το εχω χασει τωρα τελευταια εδω και αρκετους μηνες δηλαδη.Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που τον ευχαριστηθηκα.Αλλες φορες πεφτω και κανω μεχρι και ενα 2ωρο να κοιμηθω αλλες ξυπναω νωρις τα χαραματα και αλλες ειναι παντα διακεκομμενος με αγχωτικα ονειρα.Εδω και μηνες κοιμαμε μονο κανενα 5ωρο την μερα και προσπαθω τα σαβατοκυριακα να το κανω λιγο παραπανω
    μηπως και αναπληρωσω.Ολα αυτα οφειλονται σε ενα δυσαρεστο γεγονος που με επηρεασε πριν απο αρκετο καιρο με εμφανη σημαδια καταθλιψης καθ ολη την διαρκεια της ημερας.Σιγα σιγα αυτα τεινουν να υποχωρουν αλλα οι αυπνιες παραμενουν.Εννοητε πως εχω επισκευτει γιατρο για ολα αυτα
    και κοινη αποφαση ηταν μην προβουμε σε καποια φαρμακευτικη αγωγη με την ελπιδα οτι ισως τα πραγματα καλυτερεψουν.Ομως οσο περναει ο καιρος εγω νιωθω αρκετα κουρασμενος.
    Αληθεια ποιες ειναι οι δικες σας εμπειριες γυρω απο το θεμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Οι χειρότερες να πω;Ο ύπνος τους τελευταίους μήνες είναι εμφανώς διαταραγμένος.Με έχουν επηρεάσει πολλά.Η κατηφόρα ξεκίνησε από τον Οκτώβρη όταν άρχισαν τα μαθήματα και σιγά σιγά επιδεινώθηκε.Με κλόνισε πολύ το γεγονός ότι αναγκάστηκα να εγκαταλείψω τον παλιό μου ψυχίατρο με τον οποίο είχα εξαιρετικό δέσιμο και στήριζα πολλά στα λεγόμενά του κι αυτό με ζημίωσε σαν άτομο....Για να αλλάξει η κατάθλιψη πρέπει να αλλάξουν και πτυχές της ζωής σου,έτσι ξέρω.....Αν το γύρω σου περιβάλλον την επιτείνει είναι φυσικό η θεραπεία να μην επιφέρει από μόνη της αποτελέσματα..και δυστυχώς να χρειάζεσαι την παρέμβαση χαπιών....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    cd μου καλησπέρα...........Γενικά να σου πω με ή χωρίς κατάθλιψη δεν ακούω κανέναν σήμερα να κοιμάται ούτε εύκολα , ούτε ήσυχα, αλλά ούτε και πολλές ώρες..............:(:(

    Είναι τόση η νευρικότητα που έχουμε εξαιτίας καθημερινών υποχρεώσεων , ώστε για να μπορείς να πεις ότι θα κοιμηθείς σαν άνθρωπος πρέπει η μέρα να αποκτήσει 48 ώρες και όχι 24......... Πόσο μάλιστα αν συνυπάρχουν δυσάρεστα γεγονότα όπως αυτό που βίωσες...........

    Anyway.......το όνομά σου με κάνει να σου προτείνω κάτι άκρως ευεργετικό...............Τί άλλο από χαλαρωτικά cd meditation και relaxation............Έχουν βοηθήσει πολλούς........;)

    Φιλιά!:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κι εγώ δεν τα πάω καλά με τον ύπνο.Πολλές φορές μπορεί να μην κοιμηθώ καθόλου όλο το βράδυ παρόλο που νιώθω κουρασμένη και να κοιμηθώ μόνο τις πρωινές ώρες.Αλλες φορές κοιμάμαι αλλά ξυπνάω κάθε τόσο. :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Από παιδί κοιμόμουν πολύ. Δεν ήθελα να κοιμηθώ, αλλά όταν κοιμόμουν, κοιμόμουν πολύ. Στο στρατό άρχισα αναγκαστικά να στερούμαι τον ύπνο, ωστόσο κοιμόμουν αρκετά, όποτε μου δινόταν ευκαιρία. Προβλήματα με τον ύπνο άρχισα να ʽχω, όταν άρχισα να δουλεύω. Η δουλειά μου ήταν σωματικά και ψυχικά κουραστική και ήταν σε βάρδιες. Έπεφτα για ύπνο μετά τη δουλειά, κοιμόμουν για 2 ώρες και ξυπνούσα. Δεν ξεκουραζόμουν και αναγκαστικά ξανακοιμόμουν μετά λίγες ώρες, αλλά με δυσκολία. Ο ύπνος ήταν λίγος κι ελάχιστα αναπαυτικός. Σα να λαγοκοιμόμουν. Με τον καιρό άρχισα να ʽχω άγχος, ψυχοσωματικά, δυσκολία στη σκέψη, κακή μνήμη. Όνειρα σπάνια έβλεπα. Πολλές φορές ξυπνούσα από το άγχος, μιαν αόριστη αγωνία. Ένιωθα ένα κάψιμο στο στήθος ή μια φλόγωση στο δέρμα ή στα άκρα ξυπνώντας. Δε χαλάρωνα σχεδόν ποτέ. Το κεφάλι μου σα να ʽταν 1 εκατοστό πάνω από το μαξιλάρι. Σε εποχές που επαγγελματικές κι άλλες υποχρεώσεις με πίεζαν, ο ύπνος μου ήταν δυσανάλογα βραχύς. Πέρασα χρόνια με καθημερινό ύπνο 2 μέχρι 4 ώρες. Κάποια μέρα πότε-πότε κοιμόμουν παραπάνω. Κι όταν ακόμα δεν είχα τίποτα να κάνω, κοιμόμουν περισσότερο, αλλά σπαστά, ποτέ συνεχόμενα ή βαθιά, αναπαυτικά. Μόνο τους τελευταίους μήνες κοιμάμαι αρκετά, 6-8 ώρες. Αποφεύγω να κοιμηθώ το βράδυ. Όποτε αρχίζω να κοιμάμαι τακτικά βράδυ, σιγά-σιγά πέφτω για ύπνο όλο και πιο αργότερα, ώσπου να φτάσω να κοιμάμαι το πρωί. Δεν αφήνομαι ποτέ. Δε χαλαρώνω εκτός από τύχη, άμα ξεχαστώ. Κι αυτό σπάνια γίνεται. Θέλω να βάλω τον ύπνο στις πρώτες μου προτεραιότητες, αλλά μέχρι τώρα δεν το καταφέρνω σε ικανοποιητικό βαθμό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    όταν αρρωσταίνω, ο ύπνος είναι το πρώτο που γαμιέται.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29
    ωραια και τι γινεται στην τελικη???
    ποσο μπορει καποιος να την παλεψει με δουλεια 6 μερες την εβδομαδα και υπνο 4-5 ωρες την ημερα?
    Καθε δευτερα εδω και μηνες ευχομαι να ερθει κυριακη και
    οταν η κυριακη περασει βλαστημαω παλι που ηρθε δευτερα.
    να καταφυγω σε φαρμακα δεν το θελω γιατι φοβαμαι
    πως με δαυτα θα πεσω στην δουλεια.
    περιμενω μπας και ξημερωσει καμια καλυτερη μερα μα μπα...
    Απλως φοβαμαι μην καταρευσω καμια μερα ειτε στην δουλεια ειτε στο δρομο που οδηγαω ειτε σε ενα σωρο αλλες δραστηριοτητες....και γινω ρομπα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Έχω περάσει παρόμοια φάση προ εξαετίας περίπου, μετά απο ένα γεγονός που με συντάραξε. Το ίδιο το γεγονός ξεπεράστηκε αλλά μου χαν μείνει κουσούρι οι αυπνίες και γενικά μια ευερεθιστότητα.. δεν μπορούσα να χαλαρώσω.

    Δεν είμαι σίγουρη τι μπορείς να κάνεις . Εγώ πήρα χάπια (αγχολυτικά) που με βοήθησαν να ξεκουραστώ, για κάποιο διάστημα μικρό. Σιγά-σιγά τα έκοψα και σε διάστημα περίπου εξαμήνου ήμουν περδίκι- και χωρίς χάπια.
    Εναλλακτικά μπορείς το βράδυ να ασχολείσαι με χαλαρωτικές δραστηριότητες (εγώ ασχολούμαι με τον κήπο όταν είμαι στρεσαρισμένη), να πιείς χαμομηλάκι, να καλείς κάθε βράδυ - αν το σηκώνει το budget σου- μασερ για χαλαρωτικο μασαζ (όνειρο!!!), αλλοιώς να το αναλαμβάνει ο/η σύντροφός σου (αν έχεις).
    Να διαβάζεις βιβλία πριν κοιμηθείς, να μην ασχολείσαι με ιντερνετ βραδιάτικα, ή να βλέπεις κανα αναλαφρο έργο στην τηλεόραση.
    Να κάνεις ζεστό μπάνιο γεμίζοντας τη μπανιέρα για αρκετή ώρα.
    Να αρχίσεις γυμναστήριο καθημερινά.
    Η γνώμη μου πάντως είναι, μαζί με τα προηγούμενα, να βοηθήσεις λίγο τον εαυτό σου με κάποιο ελαφρύ ηρεμιστικό χάπι σε μικρή δόση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •