Ξεφορτώνεσαι ποτέ την κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10

    Ξεφορτώνεσαι ποτέ την κατάθλιψη?

    τελικά αναρωτιέμαι γιατί μετά από 2 μήνες θεραπείας δεν βλέπω πουθενά έστω και ένα σημάδι βελτίωσης! απλά μια ΜΙΚΡΉ μείωση σε
    κρίσεις πανικού και σπαστικό κλάμα χωρίς κανέναν μα κανέναν σταματημό? και ξαναλέω ΜΙΚΡΉ!!! κατά τα άλλα, χαμηλή αυτοπεποίθηση και αίσθημα αποτυχίας και παρασιτισμού!
    έχω έρθει στο σημείο να σκέφτομαι να χωρίσω και να μην ξέρω αν αυτό θέλω ή αν αυτό επιβάλλω στον εαυτό μου μέσα από την κατάθλιψη!

    έχω λοιπόν μια απορία! η κατάθλιψη είναι κάτι που μόλις το αποκτάς δεν το ξεφορτώνεσαι ποτέ?
    πρέπει να μάθω να ζω με αυτήν? πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα πως η λύση είναι να νεκρώσω συναισθηματικά για να μην στενοχωριέμαι μιας και ακόμα κ με τα φάρμακα χαρούμενος δεν είσαι ποτέ?????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Απλο ειναι,η καταθλιψη δεν ειναι ακρωτηριασμος,απο τι στιγμη δεν σε τραυματιζει σωματικα,μπορεις να το ξεπερασεις,το πως και το που δεν μπορω να στο πω,ο καθενας το πολεμαει με τον δικο του τροπο.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι ειδους προβληματα αντιμετωπιζεις που πιστευεις οτι ευθυνοντε για την καταθλιψη και ολα τα σχετικα συμπτωματα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για μενα (και το τονιζω, απλα προσωπικη αποψη) επηρεαζει το συνολο του ανθρωπου και ειναι σαν τον καρκινο της ψυχης, μπορεις να την ελαττωσεις να ξεχαστεις λιγακι και να κανεις πως δε το περασες, μα θα ξαναεπιστρεψεις εκει με το παραμικρο που θα "ταρακουνησει" αρνητικα τη ζωη σου (ειτε ειναι ενας θανατος ειτε οτι αλλο).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ειναι νωρις ακομα, δυο μηνες θεραπειας δεν ειναι σχεδον τιποτα! Θα νιωσεις καλυτερα, μην ανησυχεις.
    Απ' οτι ακουω και απο αλλους, ομως, μαλλον δεν θα καταφερεις ποτε να την αποβαλεις ολοκληρωτικα. Θα ειναι παντα μερος του εαυτου σου, ενα μικρο σκοτεινο τερατακι που θα ζει παντα μεσα σου. Αυτο δεν σημαινει οτι θα εισαι για παντα θλιμενη. Το θεμα ειναι να μαθεις να διαχειριζεσαι αυτη την ασθενεια και να ξεπερνας γρηγορα τις κρισεις και να γινεσαι χαρουμενη πριν βουλιαξεις ξανα πολυ βαθια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    οπως ειπε και ο ΚΕΝΟ η καταθλιψη συνηθως θεραπευεται μετα απο καποιο α' χρονικο διαστημα, αλλα με το πρωτο στρεσογονο γεγονος, κανει και παλι την εμφανιση της.
    αυτο ομως δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι δεν θα 'ρθουν πιο "φωτεινες μερες"
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    υπαρχουν παντως και περιπτωσεις ανθρωπων που εκαναν θεραπεια και η καταθλιψη δεν τους ξαναεμφανιστηκε.
    σου ευχομαι ολοψυχα να ανηκεις και συ σε αυτη την κατηγορια καλη μου
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Ειναι νωρις ακομα, δυο μηνες θεραπειας δεν ειναι σχεδον τιποτα! Θα νιωσεις καλυτερα, μην ανησυχεις.
    Απ' οτι ακουω και απο αλλους, ομως, μαλλον δεν θα καταφερεις ποτε να την αποβαλεις ολοκληρωτικα. Θα ειναι παντα μερος του εαυτου σου, ενα μικρο σκοτεινο τερατακι που θα ζει παντα μεσα σου. Αυτο δεν σημαινει οτι θα εισαι για παντα θλιμενη. Το θεμα ειναι να μαθεις να διαχειριζεσαι αυτη την ασθενεια και να ξεπερνας γρηγορα τις κρισεις και να γινεσαι χαρουμενη πριν βουλιαξεις ξανα πολυ βαθια.
    αυτό το σκοτεινό σημειο που σου μένει...νομιζω προυπάρχει της κατάθλιψης...απλά ίσως πέρνει μορφή όταν παρουσιάζεται η κατάθλιψη.Μετά απλα συμβιβάζεσαι με αυτό το μέρος του εαυτού σου και προχωράς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    αυτό το σκοτεινό σημειο που σου μένει...νομιζω προυπάρχει της κατάθλιψης...απλά ίσως πέρνει μορφή όταν παρουσιάζεται η κατάθλιψη.Μετά απλα συμβιβάζεσαι με αυτό το μέρος του εαυτού σου και προχωράς.
    Σε εμενα δεν υπηρχε. Ημουν παντα αγχωδης αλλα παρα πολυ αισιοδοξη και παντα χαρουμενη. Ποσο μου λειπει αυτος ο εαυτος μου... Ποτε δεν θα ξαναγινω ετσι, δεν εχω την δυναμη να παλεψω πλεον. Απλως προσπαθω να την βγαζω οσο πιο ανωδυνα γινεται..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Γκοστ με αυτο το σκεπτικο ποτε δεν θα καταφερεις να ξεφυγεις απο αυτα που σε βασανιζουν.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    και που θα βρουμε το αλλο σκεπτικο ,εγω αισθανομαι οτι ειμαι στην ιδια κατασταση με την γκοστ .
    που να βρω τη δυναμη ?
    οεο?????????????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    γεια σας . ειμαι καινουργιος σ αυτο το φορουμ αν κ το ηξερα απο παλια .
    εχω κ γω καταθλιψη ,μειζων καταθλιψη .anonimi789 οντως οι 2 μηνες ειναι λιγοι (αν κ σε πολλες περιπτωσεις τα αποτελεσματα φαινονται ποιο γρηγορα )
    τα ψυχοφαρμακα δυστυχως δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικα κ γι αυτο αργουν να δρασουν .επισης πρεπει να βρεθει το φαρμακο που ειναι το καταλληλο
    για σενα . η καταθλιψη συνηθως θεραπευεται (καποιες φορες θα υπαρχουν υποτροπες )αρκει να γινει η καταλληλη αγωγη με φαρμακα η κ ψυχοθεραπεια
    εγω προσωπικα πασχω απο μειζων καταθλιψη εδω κ 20 χρονια . ειναι απο τις πολυ δυσκολες περιπτωσεις (δε θελω να μπω σε λεπτομεριες) εχω δοκιμασει
    πολλα φαρμακα με μηδενικο αποτελεσμα εχω κανει κ λιγη ψυχοθεραπεια .μεχρι που πριν 3 βδομαδες μονος εμαθα κ τελικα αποφασισα να δοκιμασω ενα φαρμακο το οποιο εντος μονο 2 βδομαδων με βοηθησε λιγο ..φαινεται ηταν το καταλληλο για μενα . ελπιζω να συνεχιστει η βελτιωση αν κ η θλιψη μου ακομη ειναι εντονη .αν λοιπον εγω εχω μια βελτιωση ποσο μαλλον εσυ καποια στιγμη θα νικησεις την καταθλιψη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Ghost κ sandy25 σας καταλαβαινω απολυτα !!!

Similar Threads

  1. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  2. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •