gay
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: gay

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    3

    gay

    Γεια σας … σήμερα καθώς σερφαρα βρήκα το site … πολύ ενδιαφέρον … έψαχνα κάτι τέτοιο … είπα να γράψω κ εγώ για μένα για ένα θέμα που είναι λίγο taboo αλλά ελπίζω ότι θα αντιμετωπίσετε πολύ αντικειμενικά … είμαι 22 ετών μένω στην Αθήνα μόνος μου εργάζομαι 7 μέρες την εβδομάδα κ είμαι gay … αυτό δεν με κάνει λιγότερο άνθρωπο ούτε λιγότερο αποδοτικό … αντίθετος έχω αποδεχτή πλήρως αυτό που είμαι (έτσι πιστεύω τουλάχιστον ) το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί .. αλλά στης σχέσης με τα άτομα του ίδιου φύλου … είμαι πολύ απαιτητικός κ πάντα βρίσκω τρόπο να τσακωθώ με αποτέλεσμα να είμαι πάντα μόνος … βέβαια κ ο τρόπος ζωής κ τα ωράρια εργασίας μου δεν βοηθούν καθόλου στην υπόλοιπη ζωή μου αλλά είναι πράγμα που το διάλεξα για να μπορώ να επιβιώσω αξιοπρεπώς , πράγμα που με ωθεί μερικές φορές στο να βγάζω τα νεύρα μου κ το άγχος μου πάνω σε άλλους .. ξέρω ότι για πολλούς η ζωή δεν είναι όπως την θέλουν αλλά αναζητώ μόνο τα βασικά … κ πιστεύω ότι τα αξίζω … ελπίζω να μην σας κούρασα ….. κ να καταφέρω να μπω κ εγώ στην παρέα σας ..
    Καλός σας βρήκα ¨)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    [quote]Originally posted by aboy
    Γεια σας … σήμερα καθώς σερφαρα βρήκα το site … πολύ ενδιαφέρον … έψαχνα κάτι τέτοιο … είπα να γράψω κ εγώ για μένα για ένα θέμα που είναι λίγο taboo αλλά ελπίζω ότι θα αντιμετωπίσετε πολύ αντικειμενικά … είμαι 22 ετών μένω στην Αθήνα μόνος μου εργάζομαι 7 μέρες την εβδομάδα κ είμαι gay … αυτό δεν με κάνει λιγότερο άνθρωπο ούτε λιγότερο αποδοτικό … αντίθετος έχω αποδεχτή πλήρως αυτό που είμαι (έτσι πιστεύω τουλάχιστον ) το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί ..

    Καλως ηρθες στο forum,
    ειναι πολυ ευχαριστο το γεγονος οτι το εχεις αποδεχτει και δεν εχεις προβλημα με τη σεξουαλικοτητα σου καθως αρκετοι ανθρωποι δυσκολευονται να το αποδεχτουν η δεν τους βοηθα το περιβαλλον τους ειτε κοινωνικο ειτε οικογενειακο και βασανιζονται ψυχολογικα με ολες τις συνεπειες που κατι τετοιο εχει. σε καμια περιπτωση οι gay ειτε του ενος ειτε του αλλου φυλου δεν ειναι λιγοτερο ανθρωποι η λιγοτεροι αποδοτικοι. ειναι οπως ολοι οι αλλοι γιατι η σεξουαλικοτητα του καθενος δεν καθοριζει αν εισαι ανθρωπος η οχι αλλα πραγματα ειναι αυτα και εχουν να κανουν με ψυχικα χαρακτηριστικα και οχι επιλογης συντροφου.

    λοιπον οσον αφορα το \'προβλημα\' που περιγραφεις θα σε συμβουλευα να βρισκεις καποιο διαστημα μεσα στη βδομαδα να ηρεμεις και να αφιερωνεις στον εαυτο σου ωστε να χαλαρωνεις απο τη δουλεια και το αγχος και τα νευρα που η καθημερινοτητα σε γεμιζει. αν βρεις καποιες ωρες της ημερας να μη σκεφτεσαι τα της δουλειας μπορεις να επικεντρωθεις στον εαυτο σου και θα δεις πως μπορεις να αλλαξεις καποια πραγματα. εγω πιστευω πως εχεις σηκωσει πολυ ψηλα τον πυχη και στη δουλεια σου -πραγμα πολυ καλο και κατανοητο - θελεις να εισαι ανεξαρτητος οικονομικα και καλος σ αυτο που κανεις. αλλα φαινεται πως εχεις παραμελησει τα προσωπικα σου. και οταν λεω τα εχεις παραμελησει εννοω οτι εχεις την ιδια συμπεριφορα σε δουλεια και προσωπικα που ειναι η απαιτητικοτητα. στις σχεσεις συνηθως απαιτησεις δεν ειναι πολυ ευπροσδεκτες. μπες και λιγο στη θεση του αλλου. πως θα ενιωθες αν ειχες καποιον ο οποιος συνεχεια θα ηταν μεσα στα νευρα το αγχος και τις απαιτησεις? μαλλον δε θα το ανεχοσουν και πολυ. και μην περιμενεις ο αλλος παντα να σε καταλαβει.
    ναι μεν στη δουλεια ανταποκρινεσαι και εχεις απαιτησεις αλλα στα προσωπικα πρεπει να κανεις υποχωρησεις και να δινεις χωρο στον αλλο για τις δικες του.
    οποτε πρεπει να γινεις λιγοτερο απαιτητικος και περισσοτερο δεχτικος προς τους συντροφους σου. στο κατω κατω της γραφης τα της δουλειας ειναι καλο να μενουν εξω απο τη σχεση και ειδικα απο την κρεβατοκαμαρα.

    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    3
    se euxaristo poli tessa gia to minima sou.... ilikrina to proto pragma pou ekana apopse otan irtha stin doulia k aniksa to pc itan na bo sto site sas.... euxaristo poli k pali :)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Εγώ προσωπικά έχω κουραστεί πολύ από αυτό το πόλεμο των νόμων και των αναγκών
    Εχω κουραστεί από το ανθρώπινο τσουβάλιασμα και την υποχρεωτική αίσθηση ότι πρέπει να νιώθω απόλυτα υπεύθυνος μέρα νύχτα για το ότι ο οργανισμός μου δεν λειτουργεί σωστά στη θέα του αντίθετου φύλου
    Εχω διαλυθεί τόσα χρόνια να προσπαθώ να πείσω τους άλλους πως δεν μπορώ από ομοφυλόφιλος να γίνω ετεροφιλόφιλος αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μην έχω καθόλου σεξουαλική ζωή αλλά η ομοφυλοφιλία σαν σύνθεση αναγκών πειρασμών κτλπ είναι κάτι που δεν αλλάζει και δεν είναι κάτι που ήρθε σαν αποτέλεσμα δικών μου επιλογών

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    23
    Προσωπικα θεωρω οτι η ομοφυλοφιλια δεν πρεπει να θεωρειται ανωμαλια (λες και σ ολα τ αλλα ειμαστε ομαλοι) και οτι απλα η ετεροφυλικες σχεσεις θεωρουνται πρεπουσες απο την ιδια την κοινωνια για λογους που δεν τους γνωριζω και ουτε μ ενδιαφερουν( ισως και η εκκλησια να εχει επηρεασει κατα πολυ αυτη την συμπεριφορα). Αλλοστε δεν θα πρεπει να ξεχναμε οτι στην αρχαιοτητα οι ομοφυλοφυλικες σχεσεις ηταν κατι αποδεκτο..Θα πρεπει επιτελους να μαθουμε να κρινουμε τους ανθρωπους απο τον χαρακτηρα τους και τα εργα τους!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Τον \"πολιτισμένο\" 20ό αιώνα, οι ομοφυλόφιλοι της δυτικής Ευρώπης και των ΗΠΑ αντιμετωπίστηκαν από τις κοινωνίες τους ως ψυχασθενείς ή, στην καλύτερη περίπτωση, ως απλοί ασθενείς. Δεν ήταν μόνο οι χιλιάδες που πέθαναν στα χιτλερικά στρατόπεδα συγκέντρωσης, με το ροζ τρίγωνο ραμμένο στο ρούχο, τα θύματα του ρατσισμού κατά των ομοφυλοφίλων. Από την εμφύτευση όρχεων νεκρών, για να \"γίνουν άνδρες με την αύξηση της τεστοστερόνης\", όπως γινόταν τη δεκαετία του \'20 στη Γερμανία, ως τις λοβοτομές ή τον ψυχιατρικό εγκλεισμό, τα ηλεκτροσόκ και το διαρκές \"χαπάκωμα\" των ομοφυλοφίλων στις ΗΠΑ τη δεκαετία του \'50, ήταν εκατοντάδες τα θύματα αυτού του ρατσισμού. Ο Στάνλεϊ Κιούμπρικ εμπνεύστηκε τη φημισμένη σκηνή της πλύσης εγκεφάλου στο \"Κουρδιστό Πορτοκάλι\", από ανάλογες \"θεραπείες\" που συχνότατα υπέστησαν ομοφυλόφιλοι τις δεκαετίες του \'50 και του \'60. Η θεραπεία αυτή (aversion therapy - θεραπεία δημιουργίας απέχθειας), συνίστατο στην προβολή φωτογραφιών γυμνών ανδρών στους \"ασθενείς\", ενώ παράλληλα τους γίνονταν ηλεκτροσόκ ή τους δίδονταν εμετικά. Ο γνωστός κωμικός Πίτερ Πράις, μιλώντας στο BBC για τη δική του εμπειρία από την απεχθή \"θεραπεία\" -την οποία υπέστη στα 18 του, όταν η μητέρα του ανακάλυψε ότι ο γιος της ήταν ομοφυλόφιλος-, θυμάται: \"Ο ψυχίατρος μου έδωσε μερικά βιβλία που περιείχαν εικόνες γυμνών ανδρών και ένα ποτήρι μπίρα. Ύστερα μου έκαναν ένεση με κάτι που μου έφερε παροξυσμό εμετού και με άφησαν εκεί. Αρνήθηκαν να με αφήσουν να κάνω εμετό σε κάποιο δοχείο, επέμειναν ότι έπρεπε να ξερνώ πάνω μου. Για 72 ώρες καθόμουν υποχρεωτικά μέσα σε όλη αυτή τη βρόμα, κατατρομαγμένος\". Παρακάλεσε να τον αφήσουν να φύγει, όταν του είπε ο γιατρός ότι το επόμενο στάδιο \"θεραπείας\" προέβλεπε την τοποθέτηση ηλεκτροδίων στο πέος του. Όλα αυτά στη Μεγάλη Βρετανία, στην οποία οι συγκεκριμένες \"θεραπείες\" εφαρμόζονταν μέχρι και τα τέλη της δεκαετίας του \'70.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..χριστε μου.... τετοια απανθρωπια....(aporia)

    Καλωσ ηρθεσ Abou....:)
    ... καλη η πολυ δουλεια... και προσοδοφορα.... αλλα ζησε τη ζωη σου.... δωσε χρονο στον εαυτο σου.... παιρνε ενα ρεπο.... καμια σχεση δεν μπορει να κρατησει οταν δεν τησ αφιερωνεισ λιγο εστω χρονο... δεν εχεισ χρονο..εισαι που εισαι φορτισμενοσ.. σε φορτιζει και το θεμα του χρονου.. κι ετσι διμιουργειται ενασ φαυλοσ κυκλοσ.. πιεζεσαι..ξεσπασ...μετανιων� �ισ,,στεναχωριεσαι....... δωσε χρονο στην ευτυχεια σου... σε ολουσ αξιζει να ειναι ευτυχισμενοι... και ειδικα σε ολουσ τουσ γεναιουσ.. και ολοι εμεισ εδω.. κι εσυ ..ανοικουμε σε αυτουσ....:)

    φιλια
    με αγαπη Adzik
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Ο αγώνας ενός ομοφυλόφιλου ( σκεπτόμενου ανθρώπου ) είναι πολύ δύσκολος και απίστευτα επώδυνος
    Μια ζωή παλεύεις προσπαθώντας να πείσεις τους άλλους ότι δεν το επέλεξες άρα είναι ψυχοφθόρο και σπαραχτικό να ζητάς σαν κατηγορούμενος συγνώμμη μια ζωή στους ανθρώπους και στο Θεό για κάτι που δεν επέλεξες εσύ αλλά σου φορτώνουν την ευθύνη
    Για να μπορέσεις να ξεπεράσεις αυτό το δύσκολο στάδιο πρέπει να κατανοήσεις ότι ο Θεός είναι αγάπη και πως ο Θεός μας αγαπά όλους τόσο που αν είχαμε και την παραμικρή υποψία του πόσο μας αγαπά και πόσο μεγάλη και πύρηνη είναι η αγάπη του θα ξεγυμνόνονταν η πικρή μας αλήθεια στο καθρέφτη των πράξεών μας , όλων μας , ετεροφιλόφιλων και ομοφυλόφιλων που δεν θα ξέραμε που να κρυφτούμε από ντροπή ή σεβασμό ή συναίσθηση της μικρότητάς μας μέσα σε αυτό το σύμπαν
    Οι νόμοι ακόμα και οι πνευματικοί που εξασκούν ψυχολογική πίεση σε κάποιον ομοφυλόφιλο είναι πολύτιμοι λίθοι που θέλουν μελέτη και υπομονή και επιμονή και ταπεινότητα για να τους κατανοήσουμε
    Οι άνθρωποι είναι σκληροί
    Ο Θεός όχι
    Στην πορεία της ζωής όλοι οι άνθρωποι καλούμαστε να μην πληγώσουμε κανέναν να έχουμε αγάπη μέσα μας να φλογιζόμαστε από την αληθινή καλωσύνη ευγένεια και αγάπη
    Αυτό από μόνο του θα φέρει τον σεβασμό απέναντι στη ψυχή μας και το σώμα μας και θα μας ανοίξει τα μάτια στα όσα προβληματίζουν και φαίνονται ακατανόητα σε κάποιον ομοφυλόφιλο
    Εμένα προσωπικά με ενοχλεί όλο αυτό το τσουβάλιασμα των ανθρώπων
    Δεν βρίσκω πχ το λόγο γιατί θα πρέπει μια ζωή ο gay να είναι ταυτισμένος με τον Λαλάκη από μια Ελληνική ταινία πχ με τον Παράβα , ή γιατί θα πρέπει ένα σήριαλ να διακομωδεί έναν gay για να βγάλει γέλιο ή γιατί θα πρέπει κάποιοι να νομίζουν πως όποιος είναι gay αποτελεί οπαδό των θεωριών του Χ Βαλιανάτου ή του Χ Γιαννέλου ή του Χ εκπρόσωπου και καλά κάποιας ομοφυλοφιλικής κοινότητας
    Ενας ομοφυλόφιλος μπορεί κάλεστα να μην αποτελεί μέρος του λεγόμενου gaylifestyle που θέλει τους ομοφυλόφιλους όλους λες και βγήκαν από εργοστάσιο με μαύρα κολητά μπλουζάκια με στρας να στριμώχνονται σε gaybars κάθε ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακο αλλάζοντας ερωτικούς συντρόφους κάθε εβδομάδα
    Δεν είναι κανόνας τίποτα και για κανέναν
    Ενας ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι ένα απλό καθημερινό παιδί με τη δουλειά του το σινεμά του τα ενδιαφέροντά του
    Δεν βρίσκω το λόγο λοιπόν για κανενός είδους τσουβάλιασμα
    Η υποκρισία της κοινωνίας να θεωρεί έναν πενηντάρι παντρεμένο κοιλαρά που τα έχει με δέκα κοριτσάκια πιο μάγκα από έναν ομοφυλόφιλο που έχει μια σχέση σοβαρή και ζει απλά τη ζωή του χωρίς μπερδέματα με ενοχλεί
    Η αίσθηση ότι κάποιοι θεωρούν πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί επιλογή με ενοχλεί και σχεδόν με εξοργίζει μιας και δεν βάζουν κάποιοι το μυαλό τους να δουλέψει και να σκεφθούν πως κανείς δεν είναι δυνατόν να επιλέγει το να μείνει χωρίς οικογένεια χωρίς παιδιά και να περνάει όλη αυτή την ψυχολογική πίεση που περνά ένας ομοφυλόφιλος
    Αυτός ο πόνος σε κάποια βαφτίσια ή σε κάποιο γάμο και να στέκεις βουβός σκεφτόμενος ότι εσύ ποτέ δεν θα χαρείς δημόσια την αγάπη σου και κανείς δεν θα συγκινηθεί που αγαπάς , και ότι ποτέ δεν θα σε πει ένα μωράκι \"μπαμπά\"
    Αν αυτά αποτελούν επιλογή από μόδα , δηλαδή το να μη τα βιώσεις , τότε τι να πω
    Περίεργες μόδες ........... που εγώ δεν μπορώ να τις κατανοήσω με το φτωχό μου μυαλό
    Το κακό με την εποχή μας είναι ο πανσεξουαλισμός και ότι όλα κινούνται γύρω από το σεξ το οποίο προβάλετε χωρίς ταυτότητα χωρίς αιτία και χωρίς σκοπό
    Αν αναγνωρίζαμε τις αιτίες και το σκοπό του κάθε πράγματος τότε θα ήταν ίσως όλα λίγο διαφορετικά

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    26
    Gay i oxi gay δεν νομιζω οτι το προβλημα σου βρισκεται εκει. Ειμαστε στο 2006 εχουμε 5 ημερο και 8ωρο ... πως να μην θυμωνεις και πως να μην αισθανεσαι κουρασμενος με το προγραμμα που εχεις... τοσο δυσκολο ειναι πια να βρεις μια δουλεια που να μην απαιτει να εισαι δουλος της;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    :).. συμφωνω απολυτα vaso ... μακαρι να ειχαμε περισσοτερο χρονο... καλο χρονο.... για αγαπη.. ερωτα.. αγκαλιες... εκδρομες.... βολτες.... ονειρα.. πολυυυ ξεκουραση....!!!.... ...και ακοοομη περισσοτερεσ αγκαλιεεεεσσσσσ.....!!!!!:):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Όπως κατάλαβες οι περισσότεροι εδώ δεν έχουν taboo! Εγώ έχω φίλες και φίλους gay και περνάμε μια χαρά...όλα τα προβλήματα είναι στα κολλήματα που υπάρχουν δυστυχώς ακόμα στα κοινωνικά σεξουαλικά status που κακώς κατά τη γνώμη μου εδραίωσαν με την πάροδο του χρόνου. Ο χαρακτήρας, οι πράξεις και η προσωπικότητα πρέπει να κρίνεται και όχι η σεξουαλικές επιλογές. Αρκετοί ευτυχώς το έχουν ήδη εμπεδώσει στην εποχή μας.....

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Συγνώμμη όταν ψυχολόγος λέει ότι η ομοφυλοφιλία εξομειώνετε με την κτηνοβασία και την παιδεραστία τότε τι μπορεί να πει κανείς ?

  13. #13
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by aporia
    Συγνώμμη όταν ψυχολόγος λέει ότι η ομοφυλοφιλία εξομειώνετε με την κτηνοβασία και την παιδεραστία τότε τι μπορεί να πει κανείς ?
    Δεν ξέρω ποιος συνάδελφος μου είπε κάτι τέτοιο,
    αυτό που εγώ θα έλεγα στον συνάδελφο που το είπε, είναι να το πάει το θέμα στον...θεραπευτή του.

    ΓΙα να αφήσω τις χαριτολογίες, σύμφωνα με το παγκόσμιο εγχειρίδιο των ψυχικών διαταραχών, το DSM, η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται πλέον διαταραχή, όπως τα παλιότερα χρόνια, αλλά παρέκλιση.
    Δεν πρόκειται λοιπόν για μια κατάσταση που χρειάζεται θεραπεία, αλλά για μια κατάσταση που απλώς δε συμβαδίζει με τον μέσο όρο.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    58
    Τελικά ίσως τον αδίκησα διότι η άποψή του ήταν πως κάθε τι που μας απομακρύνει σε θρησκευτικό επίπεδο από την \"αγνότητα\" αποτελεί το ίδιο αμαρτία και με αυτή τη λογική είναι συγγενικές καταστάσεις ..........

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •