Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1

    Άγχος για το σέξ, κατάθλιψη;

    ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ/ΔΥΣΘΥΜΙΑ Η ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΤΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΣΥΓΝΩΜΗ

    Γεια σας. Ονομάζομαι Νίκος, και είμαι 17 χρονών. Σήμερα που βρήκα αυτό το φόρουμ θέλω να κάνω μια δημοσίευση και να σας εκμυστηρευτώ κάποια πράγματα που δεν τολμώ να πω σε κανέναν, ώστε να μου δώσετε καμιά συμβουλή και γενικά να ακούσω επιτέλους και μια άποψη πάνω στο πρόβλημα μου. Συγνώμη αν το κείμενο μου πλήττει σε θέμα συνοχής - λογικής σειράς, απλά αυτά που θέλω να πω είναι πολλά, και δεν λέγονται εύκολα. Ας αρχίσω λοιπόν... Απο μικρός, ότι πρόβλημα έχω το μεγαλοποιώ, δεν είμαι όσο χαλαρός θα ήθελα. Την πρώτη φορά που πήγα να ολοκληρώσω την σχέση μου με την κοπέλα μου (πριν 1 χρόνο και κάτι), λόγω άγχους (δεν έγινε υπό της καλύτερες συνθήκες, ούτε εγώ ούτε αυτή είμασταν σίγουροι) δεν είχα ικανοποιητική στύση, και τελικά δεν έγινε. Οκ μέχρι εδώ, έχει συμβεί σε πολλούς. Έπειτα απο κάποιες φορές καταφέραμε να ολοκληρώσουμε. Έλα όμως που εγώ στην άκρη του μυαλού μου ποτέ δεν το ξέχασα αυτό, αντίθετα το σκεφτόμουν συχνά. Σκεφτόμουν ότι "αφού το έπαθες μια φορά είναι φαύλος κύκλος και θα το ξαναπάθεις, μόνο και μόνο επειδή το σκέφτεσαι". Δεν είναι ότι η σεξουαλική μου ζωή δεν είναι ικανοποιητική. Υπάρχουν φορές που το σεξ είναι φοβερό, κάποιες άλλες απλά ικανοποιητικό (κανονικό), αν και τώρα τελευταία νοιώθω πάλι σαν να "κύλησα". Παρ όλα αυτά θεωρώ πως δεν ευχαριστιέμαι το σεξ όπως πρέπει, ή οπως κάνουν οι άλλοι άνθρωποι. Εκτός απο λίγες φορές που με συνεπαίρνει το πάθος και δεν σκέφτομαι τίποτα, το αντιμετωπίζω σαν δοκιμασία. Θεωρώ ότι την απόδοση μου στο σεξ δεν την ελέγχω.. Υπάρχουν φορές που ενώ είχα πολύ άγχος για το αν θα αποδώσω το σεξ ήταν πολύ καλό, και κάποιες άλλες που ενώ δεν είχα καθόλου άγχος, λόγω κάποιας άσχημης σκέψης που έκανα εκείνη την ώρα εκσπερμάτισα υπερβολικά πρόωρα (πριν καν την διείσδυση) και μετά δεν μπορούσα να αποκτήσω ικανοποιητική στύση λόγω όλων αυτών των συναισθημάτων ντροπής και ενοχής που ένοιωθα. Ειδικά μετά από ένα επεισόδιο "αποτυχίας" επαναλαμβάνω τις άσχημες σκέψεις για το σεξ πολύ συχνά μέσα στην μέρα χωρίς να το θέλω, σχεδόν ψυχαναγκαστικά. Αυτές οι σκέψεις επηρεάζουν την αυτοπεποίθηση μου, τη διάθεση μου, ακόμη και τη συμπεριφορά μου προς την κοπέλα μου και τους άλλους κάποιες φορές. Αντίθετα, όταν το σεξ είναι καλό πετάω στα σύννεφα και είμαι πολύ χαρούμενος. Όποιες άσχημες σκέψεις κάνω αμέσως ατονούν στην ανάμνηση της πρόσφατης "επιτυχίας" . Η ψυχολογία μου λόγω αυτού του θέματος έχει συνεχώς σκαμπανεβάσματα. Κάποιες φορές με πιάνει μεγάλη μελαγχολία, σε βαθμό που να θεωρώ ότι πάσχω από κάποιας μορφής κατάθλιψη. Επίσης νοιώθω ότι η κοπέλα μου θα με περνάει για τρελό, και δεν έχω ιδέα πως να της μιλήσω για όλα αυτά, αν και θέλω, γιατί την αγαπάω πραγματικά. Ειδικά τον τελευταίο καιρό, τα έχω κάνει όλα μαντάρα. Κοιμάμαι τις πιο ανώμαλες ώρες (7 το πρωί και ξυπνάω 5 το απόγεμα) και κάνω χόρτο κάθε μέρα εδω και 2 μήνες και κάτι. Εχω αρχίσει να νοιώθω ένα περίεργο συναίσθημα ότι όλα γύρω μου αλλάζουν, ότι βουλιάζω, ότι κάτι έχει αλλάξει...νοιώθω περίεργα...και πιστεύω ότι κανείς δεν μπορεί να με καταλάβει. Βυθίζομαι στις άσχημες σκέψεις που περιστρέφονται και γύρω απο το σεξ (η σκέψη π.χ. ότι μόλις αλλάξω σεξουαλική σύντροφο δεν θα μπορέσω να αποδώσω), αλλά και γενικότερα γύρω από την ψυχική μου υγεία. Τι τρέχει με μένα; Είναι απλά η εφηβεία, ή υπάρχει κάτι άλλο; Πως μπορώ να διώξω όλες αυτές τις σκέψεις; Κάποιες φορές με πιάνει πολύ άσχημη διάθεση, και σκέφτομαι γιατί πρέπει όλα αυτά να τα περνάω εγώ... Θέλω να αλλάξω, δεν σκοπεύω να ζήσω μίζερη ζωή, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι πως όλες αυτές οι σκέψεις θα με στοιχειώνουν μια ζωή...

    Υ.Γ. [Δεν ξέρω αν έχει σχέση] Όσο αφορά το χόρτο, το χρησιμοποιώ περιστασιακά εδώ και 3 χρόνια περίπου, αλλά μόνο τον τελευταίο καιρό κάνω συστηματική χρήση. Δεν νομίζω όλα να οφείλονται σε αυτό. Σίγουρα δεν βοηθάει, αλλά μου φαίνεται κάπως απίθανο να είναι η αιτία για τα πάντα.

    Υ.Γ. Νο2 Συγνώμη για τις επεξηγηματικές παρενθέσεις συνέχεια, απλά αυτός είναι ο τρόπος που γράφω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5
    γεια σου!ειμαι κοπελα,18 χρονων,οποτε πιστευω πως η αποψη μου θα σε βοηθησει.πιστευω αρχικα πως εισαι πολυ αυστηρος με τον εαυτο σου,οπως και οι περισσοτεροι αντρες σ αυτο τον τομεα.το οτι συνεβει μια φορα δε σημαινει πως θα ξανασυμβει.προσπαθησε απλα καθε φορα να αφηνεσαι,κι οταν πας να σκεφτεις τα ιδια,προσπαθησε να επικεντρωθεις στην ευχαριστηση που νιωθεις πχ,ή στην κοπελα σου.επισης θεωρω πως πρεπει να μιλησεις μαζι της,θα σε βοηθησει.και καθε κοπελα αμα εχει μια σοβαρη σχεση,τετοια προβληματα εχει τη διαθεση να τα ξεπερασει!επισης,για να αποκτας και περισσοτερη αυτοπεποιθηση εκεινη τη στιγμη και να ξεχνιεσαι να κανει πιο πολλα προκατακτικα και να βρεις τα κουμπια της κοπελας σου!οταν την ακους να ευχαριστιεται πολυ δε νομιζω να σου μπαινουν σκεψεις πως κατι δε κανεις καλα!!

    και επισης συμβουλη.σταματα το χορτο.οπως λες ξεκινησες να κανεις αραια και που και σε μια δυσκολη στιγμη αρχισες να κανεις καθε μερα.
    σε καμια αλλη δυσκολη στιγμη,αμα συνεχισεις,μπορει να πεσεις σε κατι πιο βαρυ.μην σκεφτεσαι 'δεν συμβαινει σε εμενα' ολοι ετσι αρχιζουν.
    και στο κατω κατω δε σε βοηθαει σε τιποτα!!!καις και εγκεφαλικα κυτταρα :P
    και σκεψου πως η καταχρηση του απλου τσιγαρου μπορει να δημιουργησει προβληματα και στη στυση,φαντασου το χορτο τι θα κανει :P

    επισης τελος,νομιζω πως γενικα ολο αυτο ξεκιναει απο χαμηλη αυτοεκτιμηση.το σεξ δηλαδη ειναι αφορμη.προσπαθησε να αγαπησεις τον εαυτο σου και τα αλλα θα ρθουν μονα τους

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μαλλον εισαι αγχωδης τυπος γενικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Δεν θελω να γινω επιθετικος,αλλα αν ανυσηχεις για την ψυχικη σου υγεια και ταυτοχρονα κανεις χρηση κανναβης,που ειναι γνωστες οι συνεπειες της,ειναι γελοιο.Απλα με ενοχλει το τελευταιο που εγραψες.Δεν ζουμε στο μεσαιωνα,ιντερνετ υπαρχει γιατροι υπαρχουν,κοφτο αν θες να γινεις ανθρωπος και να μην εισαι φυτο.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

Similar Threads

  1. Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες)
    By georgef1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 30-11-2019, 21:34
  2. Αγχος - καταθλιψη και φυσικα αρρυθμιεςςςςς
    By viki36 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2012, 15:32
  3. Άγχος/ανασφάλεια/κατάθλιψη?
    By Alexis Papadopoulos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2012, 09:58
  4. θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2010, 11:23
  5. αγχος ,φοβίες, κατάθλιψη τι από όλα αυτά?
    By depy78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2007, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •