καμιά ιδέα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4

    καμιά ιδέα?

    Πριν από δέκα χρόνια αντιμετώπισα την κατάθλιψη χωρίς την χρήση αντικαταθλιπτικών κυρίως γιατί είχα την δυνατότητα να κάνω νέες παρέες φιλίες κ.λ.π. Μου πήρε χρόνο αλλά τώρα όλα ξαναγύρισαν στο σημείο μηδέν. Μετά από σπουδές εννέα χρόνων ( ιδίως στο δεύτερο πτυχίο η κατάσταση από το άγχος ήταν αφόρητη αλλά δεν είχα και χρόνο για να σκέφτομαι τα προβλήματα μου), βρίσκοντας δουλεία κ.λ.π. 'εχω αρχίσει να μην κοιμάμαι καλά ή καθόλου, να μην μπορώ να δουλέψω γιατι δεν συγκεντρώνομαι να έχω αποκοπεί από όλους και από όλα, να μην βγαίνω εδώ και ένα εξάμηνο ούτε για καφέ και γενικά να βρίσκομαι σε μια κατάσταση ανησυχητικής απάθειας 'Εχω αρχίσει να ανακαλύπτω ότι όποιον φίλο έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια ήταν κυρίως για να λέω ότι έχω φίλους και να κρύβομαι. Το ίδιο και με τις σχέσεις μου υπήρχαν απλά για να υπάρχουν πλην μίας κοπέλας η οποία είναι πλέον πολύ μακρινό παρελθόν. Η οικογένεια μου έχει την εντύπωση ότι δεν έχω κάτι, είναι σαν υπάρχω για όλους τους άλλους και κανένας για μένα . Το πρόβλημα είναι ότι η δουλειά μου είναι εξαιρετικά μοναχική, ότι χόμπυ έχω είναι και αυτά μοναχικό και λεφτά για να επισκεφθώ ειδικό δεν υπάρχουν. Σκεφτόμουν να αλλάξω δουλειά αλλά στην κατάσταση μου η αποτυχία θα ήταν σίγουρη ,τουλάχιστον στην δουλεία που είμαι κρύβομαι για την ώρα κατά κάποιον τρόπο. Σπάω το κεφάλι μου για να βρω λύση και να κάνω μια νέα αρχή αλλά δεν........... Καμιά ιδέα?

  2. #2
    Να ξανοιχτεις, κατευθυνε τη σκέψη σου στην κοινωνικοποίηση. Όσο κλείνεσαι στον εαυτό σου οξύνεται το πρόβλημα, μην σου γινει έμμονη ιδεα στο τλεος. Καλλιέργησε τη θετική σκέψη για το άτομο σου, βρες μεσα σου τα καθε θετικα σου και αναμόχλευε τα, από αυτα θα αντλείς αισιοδοξία, δυναμεις και αυτοεκτιμηση.
    γιάννης

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    ευχαριστώ φίλε αλλά αισθάνομαι πολύ κουρασμένος ψυχικά για να το προσπαθήσω. Γι αυτό θέλω να αλλάξω περιβάλλον μήπως αναγκαστώ να το κάνω αλλά τα αν είναι πολλά και στην δουλειά που είμαι βοηθάω τουλάχιστον τους δικούς μου.

  4. #4
    Ξεκινα γυμναστικη ή περπατημα εντατικά όμως δυναμικά και εντατικά.καλύτερα σε γυμναστήριο θα γνωρίσεις και κόσμο και θα γυμναστείς. Εγω ξεκίνησα και με έχει βοηθήσει αρκετά όχι πολύ αλλά αρκετά ,ίσως, όχι ίσως, σίγουρα θα βοηθήσει κι εσένα. Από εχθές ξεκίνησα και τα ω3 μήπως δω φως παίρνω και σπιρουλίνα και ιπποφαές. Επειδή αυτά θέλουν και λεφτά στην αθηνάς έχει ιπποφαές με 1 ευρώ τα 100 γρ. τέλειο, τα ω3 που παίρνω εχουν 8 ευρώ τα 50 κάψουλάκια και η σπιρουλίνα δυστυχώς 17 ευρώ περίπου. Μήπως σε βοηθήσει κάτι από αυτά, και όσο για τους δικούς που λες δεν υπάρχεις πες δεν πειράζει σε ότι σκέψη σου έρχεται, δεν υπάρχω για αυτούς δεν πειράζει και τι έγινε ίσως είμαι και λίγο ευαισθητούλης θα το δω αργότερα ανέβαλέ το για αργότερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by katerina-zaf View Post
    Από εχθές ξεκίνησα και τα ω3 μήπως δω φως παίρνω και σπιρουλίνα και ιπποφαές.
    Σόρυ για την επέμβαση, αλλά προσοχή στην σπιρουλίνα αν έχεις οποιοδήποτε θέμα με τον θυρεοειδή σου αδένα!!! Και ότι συμπληρώματα παίρνετε, να ρωτάτε και έναν γιατρό πρώτα.

  6. #6
    καλα κανεις και το λες, δεν εχω θυροειδή αλλα καλο ειναι που το ειπες.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    Λέω έστω και καθυστερημένα ευχαριστώ. Όσο περνάει ο καιρός η πτώση συνεχίζεται. Τους απέφευγα και εγώ τους περισσότερους επειδή δεν ένοιωθα καλά αλλά με ξέχασαν και αυτοί πολύ εύκολα. Θα δούμε., ελπίζω ακόμη ότι θα περάσει.

Similar Threads

  1. ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ??
    By darkhours in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 20-08-2011, 01:06
  2. Θέλω να αρχίσω κάποιο χόμπι, καμία ιδέα?
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2010, 01:53
  3. Όλο και χειρότερα... Καμία ελπίδα...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 122
    Last Post: 31-03-2010, 10:30
  4. Ενδιαφέρεται καμία για σχέση ;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2009, 00:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •