Οποιος ακολουθησε φαρμακευτικη αγωγη και τα εκοψε και ειναι οκ ας απαντησει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19

    Οποιος ακολουθησε φαρμακευτικη αγωγη και τα εκοψε και ειναι οκ ας απαντησει!

    Λοιπον παιδες μια ερωτηση απλη. ποσοι ξεπερασατε τους πανικους,φοβιες,κρισεις πανικου με φαρμακα και αν ναι αν τα κοψατε τελειω. επισης ποιοι γινατε ποιο χαλια απο αυτα? μια ειλικρινης απαντηση θα μου ηταν αρκετη. και εννοω εντελως. επισης αν λεγατε και σε ποια ηλικια το παθατε. εγω ειμαι 22 ετων και εδω και 2 μηνες εχω αγχωδης διαταραχη με υποβοσκουσα καταθλιψη. αν παρω φαρμακα θα γινω πιο φυτο λετε? να ειστε ολοι καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    αν υποφερεις μονο 2 μηνες απο ολα αυτο σου προτεινω να προσπαθησεις να τ ξεπερασεις μονος σου,δεν εχω παρει φαρμακα αλλα οτι παλευω το παλευω μονη μου!!!ειναι μικρο το διαστημα που εχεις ολα αυτα οποτε πιστευω αν το κοντρολαρεις θα τ ξεπερασεις αποψη μου βεβαια!!!!ευχομαι συντομα να απαλαγεις απο ολα αυτα....υποφερω 2 χρονια μακρια απο το οντερνετ και τις αρρωστιες!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    τεο παιρνω φαρμακα εδω και 5 χρονια ουτε η καταθλιψη ουτε η φοβια μου περασε και ουτε νομιζω οτι θα τα κοψω ποτε και ουτε καινομιζω οτι θα γινω καποια μερα καλα .
    τα φαρμακα απλα σε κανουν να μπορεις να ανταπεξελθεις στην καθημερινοτητα πιο ανετα .
    νιωθω μια απογοητευση και ας παιρνω χαπια ................
    το τερας που υπαρχει μεσα μας δεν το σκοτωνουν .........
    αποψη μου .........

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    εγω ειμαι σε φαση που νιωθω στα χαμενα αφου περασε δεν ξερω και γω ποσες κρισεις πανικου μεχρι τωρα. το θεμα ειναι οτι πλεον κοιμαμαι ελαχιστα και εχω χασει λιγα κιλα αφου δεν τρωω οπως παλια. εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου ολη. δεν ξερω τι αλλο να κανω. πηγα σε εναν μου λεει παρε αυτα τα χαπια. παιρνω το ενα παθαινα κρισαρα. ξυπνησα και δεν μπορουσα να κουνηθω. παιρνω και το αλλο και μου καιει τον οισοφαγο το στομαχι και τασεις για εμετο. δεν ξαναπηρα τιποτα. μονο που και που οταν δεν την παλευω καθολου παιρνω κανα 1/4 λεξοτανιλ μπας και κοιμηθω λιγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Κατα την γνωμη μου , μακρυα απο τα φαρμακα...Εγω εχω εδω και ενα χρονο αγχωδη διαταραχη με κρισαρες πανικου ..που μετα εγινε καταθλιψη και επερνα τα remeron καθε βραδυ ...Σε πληροφορω πως τωρα που το κοβω δεν κοιμαμαι καθολου τα βραδυα που δεν το περνω ...Ειμαι σε αθλια κατασταση!! Αλλα εννοειται πως ειμαι πολυ καλυτερα απο την αρχη αλλα δεν πιστευω πως με βοηθησε και πολυ το φαρμακο...Ποιο πολυ η ψυχολογος και πως ειδα τα πραγματα με αλλο ματι!!!! Πρεπει να σταματησεις να φοβασαι οτι θα σου συμβει κατι γιατι πραγματικα δεν θα σου συμβει τιποτα απολυτως ...Περυσι πριν ξεκινησω το remeron ειχα φτασει 38 κιλα απο το αγχος....Αυτο ειναι το μονο αιτιο ολων ...Παλεψε το...και δεν ειναι αναγη να βγαινεις εξω καθε μερα...Παλεψε το με τν εαυτο σου και τις παραλογες σκεψεις προσπαθησε να τις κανεις λογικες!!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    karol εγω παλευω 12 χρονια με το τερας καταθλιψη-κοινωνικη φοβια μιλαμε για μια ζωη δηλαδη .
    δεν γινοταν τα μην παρω χαπια ,θα ειχα πηδησει απο το παραθυρο .
    το remeron δεν το ξερω δεν το δοκιμασα ποτε για να μπορω να πω την γνωμη μου .
    τι ψυχοθεραπεια εκανες ?ποια μορφη ?
    η ζωη μου εχει γινει κομματια ,μια φορα πιστεψα ψυχολογο και δεν το ξανακανω ,ηταν η χειροτερη εμπειρια στην ζωη μου ....
    και για να το ξανακανω θελω αποδειξεις και παραδειγματα .
    για ουτο αν θελεις δωσε μου ενα πααδειγμα .
    πως μπορει να βαλει μεσα στο κεφαλι μου λογικες σκεψεις οταν οι δικες μου μου ειναι εντελως μα εντελως παραλογες ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    εγω sandy μου δεν κανω ακριβως ψυχοθεραπεια απλα πηγαινω εδω και 5 μηνες σε μια πολυ καλη ψυχολογο που με εχει βοηθησει και με εχει διαβεβαιωσει με τον δικο της μοναδικο τροπο πως δεν παθαινω τιποτα οσες αρρυθμιες και αν βαρεσω οσες ταχυκαρδιες οτι σκατα και να νιωσω...Και μεχρι τωρα δεν εχω παθει τιποτα...και σιγα σιγα δεν εδινα βαση και μειωνοντε ολο ενα και περισσοτερο ...Eσυ αν επιτρεπεται τι ακριβως περνας? ποιες ειναι η παραλογες σκεψεις σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    καρολ εχω κοινωνικη φοβια που συνοδευεται με καταθλιψη εδω και 12 χρονια .δοκιμασα φαρμακα και πιο πριν ψυχοθεραπεια .
    σε καθε μορφη κοινωνικης εκδηλωσης παθαινω κρισεις πανικου ..........
    ειμαι αρραβωνιασμενη και κατα καποιο τροπο πρεπει και να παντρευτω με παπα και με κουμπαρο.
    απο εχθες που αναφερθηκε το ζητημα περναω μια κολαση,δεν ειναι ακριβως παραλογες σκεψεις ειναι ολο μαζι το σκηνικο .
    δεν μπορω καλυτερα να πεθανω παρα να πρεπει νατο αντιμετωπισω αυτο .....τασεις φυγεις ......ουτε σκεψη να το παλεψω ..........
    ξερω τις λογικες σκεψεις ολα θα πανε καλα ,δεν θα παθεις τιποτα ,μετα που θα γινει θα αισθανεσαι οτι νικησες και ολα αυτα αλλα .........παντα υπαρχει αυτο το αλλα
    ..........πως θα τις πιστεψω κι ολας ?
    ευχαριστω που μου απαντας ..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Νταξει αμα δεν αισθανεσαι ετοιμη να μην παντρευτεις...Πιστευω ο αρραβωνιαστικος σου θα καταλαβει αν του εξηγησεις! Επισης μπορεις να κανεις κλειστο γαμο και οχι γλεντια και τραγουδια...κοιτα 12 χρονια παντως να ξερεις ειναι πολλα...Βεβαια ποτε δεν ειναι αργα και πιστευω ειναι καιρος να το πατησεις κατω ...αυτη ειναι η αποψη μου επι του θεματος!!Οταν λες κρισεις πανικου τι ακριβως αισθανεσαι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    οταν λεω κρισεις πανικου εννοω την τελέυταια φορα που επαθα 2 εβδομαδες ημουν στην εξης κατασταση τρεμουλο,πονοι στην πλατη στο στηθος , ελαχιστος υπνος ,φαγητο καθολου ,νευρα πολλα ,το μυαλαο μου εκανε χιλιαδες σκεψεις το δευτερολεπτο και η πιο δυσκολες να πηδησω απο το μπαλκονι η να παω σε ψυχιατρικη κλινικη .και τοτε το εριξα στα χαπια που επαιρνα τα χαναξ σαν να ηταν καραμελες για να βγαλω την ημερα .........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    χαχαχ σορρυ που γελαω αλλα παθαινω μου φενοντε τοοοοσο γνωριμα γιατι παθαινω ακριβως τα ΙΔΙΑ και πλεον τα βαρεθηκα λιγο... Δηλαδη βαρεθηκα ολοι να εχουμε τα ιδια και να μην παθαινουμε τιποτα απολυτως!!! Να σου πω εχεις χασει και μαλλια η ουτε καν??? Επισης νιωθεις στο σωμα σου σαν βελονες????

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    νιωθω βελονες και ειδικα εχθες το βραδυ στα χερια .......
    μαλλια ναι φυσικα αλλα ειναι το λιγοτερο που με απασχολει ........ποτε δεν ειχα πολλα για να στεναχωριεμαι και για αυτο .......λιγα και λεπτα ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    ΚΑΙ ΕΓΩ...ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ συνεχομενα τσιμπιματακια στα χερια για ωρα και οτι και να σκεφτεις δεν μπορει να σε παρει ο υπνος ευκολα ρε γαμωτο!!! Καλα ειναι αστειο ομως που εχουμε ολοι παρομοια προβληματα...Γι αυτο πρεπει να σκεφτεσαι λιγο πιο θετικα και να τα βλεπεις τα πραγματα πιο απλα γιατι τιποτα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζει! Εμεις τα κανουμε!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by teo22 View Post
    αν παρω φαρμακα θα γινω πιο φυτο λετε?
    Προταση: Το σαιτ απο e-psychology να μετονομαστει σε e-phytology

    teo22 ειμαι εν μεσω θεραπειας με χαπια και ψυχοθεραπεια. Αν εχω καταλαβει καλα αρχικα οι ψυχιατροι σου δινουν ενα αγχολυτικο και ενα αντικαταθλιπτικο. Για μια περιοδο παιρνεις και τα δυο. Καποια στιγμη (περιπου ενα 6μηνο μετα) αρχιζουν να σου μειωνουν το αγχολυτικο επειδη θεωρειται οτι σε καλυπτει πλεον το αντικαταθλιπτικο. Αν καταφερεις να κοψεις σιγα σιγα το αγχολυτικο σε αφηνουν για μια περιοδο μονο με το αντικαταθλιπτικο. Στην συνεχεια αρχιζουν να σου μειωνουν το αντικαταθλιπτικο. Αν τα καταφερεις και δεν εμφανισεις παλι τασεις καταθλιψης θεωρηται οτι θεραπευτικες. Ολα αυτα ειναι το ιδανικο. Αν δουν οτι δεν τα καταφερνεις συνεχιζουν την θεραπεια για καποιο χρονο και ξαναδοκιμαζουν παλι. Αν δουν οτι δεν τα καταφερνεις τοτε συνεχιζεις με την ελαχιστη ποσοτητα που σε κραταει σε καλα επιπεδα. Εδω ειναι και το κρισιμο σημειο. Χρειαζεται και η δικια σου συμβολη ωστε να συνεχισεις με τις δικες σου δυναμεις και με τη προσθετη βοηθεια του φαρμακου. Για αυτο οι ψυχολογοι επιμενουν να αλλαξεις τροπο και σταση ζωης σε πολλα πραγματα που σε ενοχλουν ωστε να μην υποτροπιαζεις. Το πως γινεται θα στο πω οταν θα το καταφερω. Οσο για την εκφραση "φυτο" υπερβαλεις. Ειμαστε πολλοι με τετοια προβληματα τοσοι που μπορουμε να ριξουμε κυβερνηση. Παντως αν καναμε κομμα προτεινω να το βγαζαμε ΠΑ.ΚΙ.ΦΥ.(ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΙΝΗΜΑ ΦΥΤΩΝ).Τωρα για σημα δεν ξερω ποιο φυτο θα ηταν καλυτερα να βαλουμε.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    οταν παιρνεις χαπια, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να τα κοψεις χωρις την καθοδηγηση ειδικου. 2 φορες το εκανα και τις 2 φορες οδηγηθηκα σε κλινικη για 1 -βασανιστικο- μηνα. ! Συνεπως δεν θα το ξαναεκανα ποτε. Η θεραπεια η δικη μου πηγαινε τελεια (φαρμακευτικη αγωγη 3 διαφορετικα χαπια και ψυχοθεραπεια) ωσπου σκεφτηκα -μαυρη ωρα- να ξεκινησω ομοιοπαθητικη. Εκτοτε πηρα την κατω βολτα εντελως. Μετα απο 1,5 μηνα που παλευα με τα ομοιοπαθητικα χαζοφαρμακα, αλλαξα (για κακη μου τυχη) ψυχιατρο νομιζοντας οτι παω σε καποιον καλυτερο και μετρ του ειδους. Τελικα με ωθησε να παιρνω 17 χαπια την μερα.ΠΟυ στην τελικη ρε φιλε, γιατι θες να με εχεις φυτο? Πιστευεις πως ετσι δεν θα αμαυρωσεις την φημη σου? Και εδω που τα λεμε ιδεοψυχαναγκασμους και εμμονες εχω , οχι σχιζοφρενεια. Πας και δινεις 17 χαπια σε μια κοπελα 24 ετων οταν αυτη εχει παιδευτει τα τελευταια 12 χρονια της ζωης της με εμμονες? Αλητες. Και εγω δεν εχω καλη γνωμη ουτε για ψυχιατρους, ουτε για ψυχολογους. Τωρα πηγαινω σε μια ψυχιατρο η οποια πραγματικα με βοηθαει και μου εχει μειωσει τα φαρμακα στα 3/4 της αρχικης χορηγησης και το αποτελεσμα : ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Εχω εμμονες με ασθενειες αλλα μου δειχνει τροπους οι οποιοι σιγα σιγα θα λειτουργησουν θετικα στην μελλοντικη ιαση μου! Ειδωμεν! Μακαρι παιδια ολες/ολοι να μαστε καλα διοτι η σψματικη ασθενεια με ψυχολογια ακμαια, ψιλοπαλευεται ενω η ψυχολογικη ασθενεια δεν παλευεται ποτε! Θελει πολυ προσπαθεια!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 07-08-2012, 14:45
  2. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 16:27
  3. Έχω θεματάκι...όποιος πραγματικά γνωρίζει ας απαντήσει!
    By Joan1983 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-2011, 15:47
  4. Σας παρκαλώ όποιος μπορεί ας απαντήσει
    By pandwra__85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 21-03-2007, 21:47
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •