ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΦΟΒΙΑΣ ΜΟΥ .ΕΣΕΙΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144

    ΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΦΟΒΙΑΣ ΜΟΥ .ΕΣΕΙΣ?

    ΟΤΑΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ,ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΒΓΑΖΕΙ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
    1.ΦΥΓΕ
    2. ΠΑΛΕΨΕ
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΦΥΓΕ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΒΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ .
    ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ,ΤΗΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΙΚΑΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ .
    ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΦΥΓΑΤΕ ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΩΤΗ
    ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟ ΤΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ...........
    ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟ ΤΕΙ .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Υπαρχει και τριτη επιλογη, η αδρανεια, το παγωμα, η ελλειψη αντιδρασης. Οταν ο εγκεφαλος γινεται κενο, χαζευει, δε σκεπτεσαι.
    Αυτο με τις παρουσιασεις στη σχολη το χα κι εγω....αλλα το ξεπερασα καπως....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Συνήθως έφευγα απο σχέση στην τελευταία όμως όσο δύσκολη έμεινα και πάλεψα!!
    Πάντως sandy μην το εγκαταλήψεις αυτό με την παρουσίαση μου έτυχε και έμενα και τι μανούρες έκανα δεν λέγεται αλλά μετά σκέφτηκα αν πάω σωστά διαβασμένη, τα έχω χωνέψει όλα και στο τέλος σκέφτηκα και οι άλλοι φοιτητές είναι δηλαδή στην ίδια μοίρα!!Τόλμα το κορίτσι μου!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    απλα δεν ζω την ζωη μου!
    και αυτο εχει αντικτυπο παντου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Fight, fright or freeze!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Αυτό με τις παρουσιάσεις το έχουν σχεδόν όλοι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΚΑΣ ΤΟ ΦΟΒΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ .
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ .
    ΕΓΩ ΕΝΝΟΩ ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΛΟ ΑΓΧΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΓΝΩΣΤΗ,ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΛΥΕΙ ,ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΛΥΕΙ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ.
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΣ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ.
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΦΟΒΑΜΑΙ .............
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Τελικα με τις παρουσιασεις ειμαστε πολλοι που το εχουμε.. ετυχε περυσι παρουσιαζαμε τις εργασιες μας σε συνεδριο να το πω ετσι κ εκει π αρχισα αρχισε να κοβεται η φωνη μ να κοβεται η ανασα μ να βουιζουν τα αυτια μ να νιωθω πως θα λιποθυμισω... ειπα "συγγνωμη αλλα δν μπορω να το κανω".. απαισιο συναισθημα κ νιωθω πολυ ασχημα οποτε μ συμβαινει..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η λιστα με το τι δεν εχω κανει ειναι ατελειωτη. Εγω αφησα τα Τει ενω μου εμενε μονο 1 μηνας πρακτικης περιπου . Στο πανεπιστημιο πηγα και γραφτηκα μονο και δεν ξαναπηγα και τωρα χτυπαω το κεφαλι στον τοιχο και αρχιζω να σπουδαζω απο την αρχη.
    Δεν το συζητω για το ποσες φορες δεν βγηκα με φιλους , δεν πηγα σε συναυλιες , θεατρο , διακοπες και τα λοιπα. Γενικα απο τα 20 μεχρι τα 24 ακυρωνα ή παρατουσα πραγματα που ηθελα να κανω λογω φοβου.
    Ευτυχως τωρα ελπιζω οτι δεν θα ξαναπαρατησω κατι μονο και μονο απο φοβο.

  11. #11
    Ετσι μπραβο μπετελ...δυνατα μη φοβασε τιποτα,ολα περαστικα να'ναι για ολα τα παιδια που υποφερουν απο κατι.Η ζωη περναει και ειναι και μικρη,δεν αξιζει να την δηλητηριαζουμε με φοβιες και αλλα συναφη! Οσο περναει απ'χερι μας τουλαχιστον!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η λιστα με το τι δεν εχω κανει ειναι ατελειωτη. Εγω αφησα τα Τει ενω μου εμενε μονο 1 μηνας πρακτικης περιπου . Στο πανεπιστημιο πηγα και γραφτηκα μονο και δεν ξαναπηγα και τωρα χτυπαω το κεφαλι στον τοιχο και αρχιζω να σπουδαζω απο την αρχη.
    Δεν το συζητω για το ποσες φορες δεν βγηκα με φιλους , δεν πηγα σε συναυλιες , θεατρο , διακοπες και τα λοιπα. Γενικα απο τα 20 μεχρι τα 24 ακυρωνα ή παρατουσα πραγματα που ηθελα να κανω λογω φοβου.
    Ευτυχως τωρα ελπιζω οτι δεν θα ξαναπαρατησω κατι μονο και μονο απο φοβο.
    και γω παρατησα την πρακτικη μου και τα μαθηματα μου. φαρμακα δοκιμασες να παρεις. επισκευτηκες καποιον ειδικο. μ ενδιαφερει αυτο γιατι για να φτασεις να παρατησεις την πρακτικη σου ηρθες σε ζορι μεγαλο σαν και μενα. απεκτησες φοβους ετσι ξαφνικα χωρις να εχεις? αν θες πες μου λιγο αν τα καταφερες να βγεις απο αυτο το πραγμα σταδιακα η εγιναν χειροτερα τα πραγματα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by teo22 View Post
    και γω παρατησα την πρακτικη μου και τα μαθηματα μου. φαρμακα δοκιμασες να παρεις. επισκευτηκες καποιον ειδικο. μ ενδιαφερει αυτο γιατι για να φτασεις να παρατησεις την πρακτικη σου ηρθες σε ζορι μεγαλο σαν και μενα. απεκτησες φοβους ετσι ξαφνικα χωρις να εχεις? αν θες πες μου λιγο αν τα καταφερες να βγεις απο αυτο το πραγμα σταδιακα η εγιναν χειροτερα τα πραγματα...

    Λοιπον καταρχην το δικο μου προβλημα δεν ειναι τοσο οι φοβιες , απο ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη πασχω αλλα εξ αιτιας της παθαινα και κρισεις πανικου και εχω περασει δυο φορες καταθλιψη.Δεν ξεκινησαν αποτομα , σιγα σιγα κορυφωθηκε το προβλημα , απο τα 16 μεχρι περιπου τα 20 ημουν σε σχετικα καλη κατασταση και μετα χειροτερεψα.
    Φαρμακα δεν εχω παρει. πηρα για μια εβδομαδα κια τα εκοψα μονη μου , εχω δοκιμασει και φυτικα σκευασματα. Τωρα ειμαι σε ομαδα αυτοβοηθειας εδω και ενα χρονο και κατι και με εχει βοηθησει αρκετα . Επισης αυτο που με βοηθησε ηταν το οτι διαβασα πολλα αρθρα και βιβλια σχετικα με τις αγχωδεις διαταραχες .

    Τωρα ειμαι σε καλη κατασταση εδω και 2 χρονια περιπου , ισως οχι οπως πριν ξεκινησει ολο αυτο , αλλα ειμαι ικανοποιημενη.
    Για να παρεις μια ιδεα εχω 10 χρονια με προβλημα αγχους και περασα 4 αρκετα ασχημα χρονια , δεν ειναι κατι που ξεπερνιεται , αλλα με μπολικη προσπαθεια και υπομονη μπορεις να το θεσεις υπο ελεγχο και εχεις και παλι μια φυσιολογικη ζωη.


    Εσυ ποσο καιρο εχεις σε αυτη την κατασταση?
    Παρατησες τα μαθηματα και την πρακτικη αλλα εισαι ακομα γραμμενος στην σχολη σου? Αν ναι μην τα παρατησεις οπως εγω .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Εγω παλι οταν ειχαμε τον 1μιση χρονο καταληψεις πριν απο χρονια, επεσα σε καταθλιψη και ανεπτυξα χωρις να το καταλαβω μια φοβια στις εξεταστικες... μπορει να διαβαζα και 2 βδομαδες, και οταν ηταν να μπω μεσα στην αιθουσα, παγωνα μπροστα στην πορτα και εφευγα.... αυτο μου στερησε 2μιση χρονια απο τη ζωη μου και το πτυχιο μου...παλεψα πολυ με τον εαυτο μου για να το σταματησω... και μια φραση του ψυχοθεραπευτη που ειχα παει, με σοκαρε και ξεκινησα δειλα δειλα βηματα... βεβαια καπου καπου ειχα και μια ψυχολογικη κλωτσια απο τον φιλο μου για να παω πιο μπροστα, η οποια αποδειχτηκε σωτηρια και τωρα ειμαι ευγνωμων που μου "τις εριξε"... Ημουν και ειμαι μερικες φορες του χαρακτηρα 2 βηματα μπροστα, 5 πισω.... το παλευω και αυτο...
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    lacrymosa τελικα εσυ πηγες στην παρουσιαση εγω ουτε στην ταξη δεν πηγα.
    αν ηξερα οτι ολα αυτα θα μπορουσα να τα αντιμετωπισω με φαρμακα η ψυχολογο τοτε θα ηταν πολυ καλα .
    πηγα οατν καταλαβα τι ειχα σε ψυχολογο αλλα δεν ειδα τα αποτελεσματα που ηθελα και ετσι σταματησα ,εκανα 4 χρονια ψυχοθεραπεια μακρια απο ψυχοδυναμικη αν σας πουν ετσι φυγετε .θα καθεσε και θα αναλυεις τι εκανες μικρη και το προβλημα σου θα αποκταει χρονιοτητα .και οσο το αφηνεις τοσο μεγαλωνει και βγαινουν και αλλες φοβιες .εμενα ξεκινησε απο την παρουσιαση και επεκταθηκε στην οδηγηση ,σε κοινωνικες εκδηλωσεις και τετοια ......
    εχω κανει νομιζω μερικα βηματα αλλα θελω πολυ δουλεια ακομη .............

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβληματα εξαιτιας φοβιων
    By UlownGuy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-03-2012, 08:15
  2. Προβληματική σχέση εξαιτίας οικογένειας
    By Alexia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-2011, 22:52
  3. ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΟΒΙΑΣ.........
    By Remedy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 09-09-2010, 08:24
  4. Εσείς τη λέτε να κάνω....?
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 13-05-2010, 20:39
  5. ΦΩΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ
    By kallia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •