ΤΡΟΜΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: ΤΡΟΜΟΣ

  1. #16
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    οχι κοντα, μεσα :p

    ....άμα βγάλεις τις θρησκευτικές ΄σαλτες, ναι, αλλά ας μη @@ το θέμα της κοπέλας...:)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ....άμα βγάλεις τις θρησκευτικές ΄σαλτες, ναι, αλλά ας μη @@ το θέμα της κοπέλας...:)
    Τι λες τώρα; Μόνη σου, το έκανες το "ας μη @@ το θέμα", βρε Θεοφανία στο θέμα της κοπέλας.., όταν απαξιωτικά αποκαλείς σάλτσες τις απόψεις της! Τι να πω..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #18
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Τι λες τώρα; Μόνη σου, το έκανες το "ας μη @@ το θέμα", βρε Θεοφανία στο θέμα της κοπέλας.., όταν απαξιωτικά αποκαλείς σάλτσες τις απόψεις της! Τι να πω..

    ...μαρκέλα ξέρεις πως δεν σου απαντώ ποτέ, προφανώς γι αυτό έφτασες να διαστρεβλώνεις τα λόγια μου μήπως και ασχοληθώ...ΟΥΑΟΥ!
    Τα κατάφερες!
    Όταν έγραψα θρησκευτικές σάλτσες μιλούσα για την παραπομπή στο λεξικό που πόσταρα και όσα έγραφε-μεταξύ άλλων- μέσα για τη θρησκεία.
    Έλεος.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Πάντως, το τελευταίο πράγμα που μ' απασχολεί είναι αν θ' ασχολούνται κάποιοι εδώ μέσα μαζί μου!.. Και φυσικά τυχαίνει να μην είμαι κι η μόνη..
    Και βέβαια εξακολουθώ να επιμένω, ότι οι όποιοι ψευτοπροοδευτικοί, θρησκευτικοί υπαινιγμοί στις ουδέτερες ερμηνείες της Πύλης, μέσα σ' ένα θέμα τόσο ευαίσθητο..,
    όπου η θεματοθέτρια αναφέρεται και στη θρησκευτική πίστη, σαν μέσο ψυχολογικής στήριξης, είναι έμμεσα απαξίωση!!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    μην ξεφευγουμε απο το θεμα! Οντως το αν υπαρχει Θεος ειναι προσωπικο θεμα και εχει να κανει με τον καθενα. Εγω πιστευω στον Θεο που δημιουργησε τους ανθρωπους και οχι στον Θεο που δημιουργησαν οι ανθρωποι. Για πολλους προσωπικους και μη λογους επιλεγω να πιστευω στο ανωτερο ον θεωρωντας οτι η ζωη μας δεν τελειωνει εδω. Το εχω αισθανθει, το εχω νοιωσει, το βιωνω καθημερινα. !Αν ο ιδιος ο Θεος ή ο Χρηστος κατεβαιναν στην γη ξερεις τι θα σου ελεγαν? Απλα δεξου τον εαυτο σου οπως ειναι. Η κολαση και ο παραδεισος ειναι εδω. τα ζουμε τωρα και τα επιλεγουμε εμεις. Κανενας δεν θα σε τιμωρησει για την επιλογη σου να μην εισαι στρειτ, αλλωστε δεν φταις εσυ. Μην αυτομαστιγωνεσαι. Ο Θεος στον οποιο πιστευεις και πιστευω αγαπαει τον ανθρωπο, οχι συγκεκριμενα τις προτιμησεις του καθενος. Δεν νομιζω πως τον αφορουν αυτα!... Ζησε την ζωη σου διοτι ειτε υπαρχει κατι μετα απο εδω, ειτε δεν υπαρχει, το καθε λεπτο που περναει ειναι σημαντικο, ειναι η αρχη μιας επομενης εμπειριας, ειναι η ιδια η υπαρξη!

  6. #21
    Νομίζω τελικά ότι στο τέλος θα τα καταφέρω..Προς το παρόν νιώθω ουδέτερη,δλδ δεν νιώθω καμία έλξη για κανένα από τα δύο φύλα. Ίσως είναι ένας τρόπος που υιοθετεί έμμεσα ο εαυτός μου για να μην τρελλαθεί και για να μπουν σιγά σιγά τα πράγματα στη θέση τους. Θα συνεχίσω την ψυχοθεραπεία μου και ελπίζω να με βοηθήσει ακόμα παραπάνω. Αυτό που με αγχώνει και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω,είναι η επαφή μου με την κοπέλα η οποία πλησιάζει λίαν συντόμως. Θεωρώ ότι το πιο σωστό για μένα αλλά και για εκείνη αυτή τη στιγμή είναι να την κρατήσω μακριά, γιατί η "σχέση" μας δεν είναι κάτι που βοηθάει στο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου. Και δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να έχουμε και φιλική επαφή,μάλλον είναι αδύνατον.
    Θεοφανία,το έχω προσπαθήσει αυτό που λες,αλλά δεν βγάζει πουθενά.Όπως προανέφερα,αυτή την περίοδο αισθάνομαι λίγο a-sexual και αδυνατώ να νιώσω κάτι για κάποιον.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτάσω στο σημείο,να μην φρικάρω αν δω μια γυναίκα που με ελκύει και να το θεωρώ φυσιολογικό για μένα να κάνω μια σχέση με το ίδιο φύλο χωρίς να με γεμίζει ενοχές τύπου ότι κάνω κάτι κακό. Θέλω πολύ να τα καταφέρω..

  7. #22
    Quote Originally Posted by HaMLeT-MachiNe View Post
    Θεοφανία,το έχω προσπαθήσει αυτό που λες,αλλά δεν βγάζει πουθενά.Όπως προανέφερα,αυτή την περίοδο αισθάνομαι λίγο a-sexual και αδυνατώ να νιώσω κάτι για κάποιον.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτάσω στο σημείο,να μην φρικάρω αν δω μια γυναίκα που με ελκύει και να το θεωρώ φυσιολογικό για μένα να κάνω μια σχέση με το ίδιο φύλο χωρίς να με γεμίζει ενοχές τύπου ότι κάνω κάτι κακό. Θέλω πολύ να τα καταφέρω..
    Αμλετ, αυτό που με στεναχωρεί σε σένα ξέρεις ποιο είναι?
    Βασανίζεσαι, όχι από τον εαυτό σου, αλλά από εξωτερικούς παράγοντες όπως η κοινωνία και η εκκλησία.
    Αν δεν είχες όλα αυτά στο κεφάλι σου να σε δικάζουν κάθε λεπτό, η ζωή σου θα ήταν τελείως διαφορετική.
    Ας το πάρουμε λοιπόν αλλιώς.
    Η θεραπευτρια σου, σου είπε πως είσαι μπαι. Αυτή σε ξέρει καλύτερα απ όλους μας, ίσως καλύτερα και από τον εαυτό σου.
    Τι σημαίνει λοιπόν μπαι? Ελκομαι σεξουαλικά και από τα δυο φύλα.
    Εσύ λοιπόν καταπιέζεις την ελξη σου για το ίδιο φύλο με το φόβο ότι θα σε απομονώσει η κοινωνία και θα βράσεις σε κανένα καζάνι στην κόλαση.
    Όσον αφορά στο πρώτο σε παραπέμπω στο εξαιρετικό ποστ της νφλου στην προηγούμενη σελίδα.
    Όσον αφορά στη θρησκεία διαχώρισε τα λόγια του Χριστού από τα λόγια που επινόησαν οι παπάδες για να κοπαδοποιούν τον κόσμο.
    Ο Χριστός μίλησε για αγάπη. Δεν είπε ούτε για μπαι, ούτε για γκει, ούτε για τίποτε απ όλα αυτά.
    Αν θες να είσαι πιστή στη θρησκεία σου γίνε καλύτερος άνθρωπος, όχι στρέιτ.
    Λυπήσου λίγο τον εαυτό σου και σκέψου πως κανένας δεν ασχολείται μαζί σου πέρα απο σένα που αυτομαστιγώνεσαι.
    Αυτό που κάνεις με την κοπέλα είναι μέγα λάθος. καταπιέζεις τα θέλω σου με αποτέλεσμα να σου δημιουργείς απωθημένα που κάποια στιγμή θα εκραγούν.
    Απομυθοποίησε όλο αυτό που σου συμβαίνει με το να το ζήσεις. Σκέψου πως αυτή την εποχή η σεξουαλικότητα σου έχει ανάγκη από το ίδιο φύλο και κάνε ότι σου βγαίνει.
    Που ξέρεις? Όταν το ζήσεις σε όλα του τα επίπεδα μπορεί να το δεις και σαν εμπειρία και όχι σαν μια πάγια κατάσταση, γεγονός που απ ότι καταλαβαίνω, είναι αυτό που σε τρομάζει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Eγω λεω οτι χανεις τον ερωτα, την αγαπη, το αγγιγμα.. την τρυφεροτητα.. Ποσο κριμα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eγω λεω οτι χανεις τον ερωτα, την αγαπη, το αγγιγμα.. την τρυφεροτητα.. Ποσο κριμα..

    Επίσης, η σεξουαλικότητα απ' όσο ξέρουμε είναι εγκεφαλική λειτουργία, που σημαίνει ότι μπορούμε αν το θέλουμε πραγματικά, να κάνουμε
    κι αλλαγές.. ειδικά όταν είμαστε τόσο προβληματισμένοι.. κι όταν παλεύουμε με τον φόβο, τον τρόμο, την απόγνωση, τους φαύλους κύκλους
    και τα φάρμακα! Καλύτερα λοιπόν είναι ν' αρχίσουμε να ζούμε επιτέλους με χαρά, ικανοποίηση και πληρότητα, κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα! :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ:Ο ΤΡΟΜΟΣ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 07-01-2020, 20:15
  2. ΤΡΟΜΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2011, 02:11
  3. χωρισμός ... τρόμος και πόνος....
    By sanoneiro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 31-07-2009, 13:30
  4. Νυχτερινός τρόμος
    By stefanos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2008, 23:09
  5. Τρομος - καταθλιψη
    By fugitive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2007, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •