προβλημα με τις φιλες μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11

    προβλημα με τις φιλες μου

    είμαι 18 χρονών. είχα 2 κολλητές αλλά τελευταία η σχέση μας έχει χαλάσει. ο λόγος είναι ότι άρχισα να τούς κρύβω πράγματα. από τότε που έμαθα για κάτι που μου κρύψανε άρχισα να μην τις εμπιστεύομαι. αυτό τις ενόχλησε αλλά δεν μου είπαν τίποτα. μίλησαν σε μια άλλη μου φίλη που ξέρουν ότι την εμπιστεύομαι και τελευταία κάνουμε περισσότερη παρέα. Αρχίσαμε να ξεκόβουμε και δεν έχω τι δύναμη να κάνω μια συζήτηση μαζί τους για να τα ξαναβρούμε επειδή νιώθω ότι θα με κατακρίνουν και απλά θα προσπαθήσουν να με πείσουν ότι αυτές έχουν δίκαιο. ο λόγος που νιώθω ότι δεν θέλω να τους τα λέω είναι λόγω του ότι όταν τους έλεγα κάτι εισέπραξα αδιαφορία ή απλά αντί να με βοηθήσουν με έκαναν να νιώθω χειρότερα. καταλαβαίνω ότι τις πείραξε που δεν τις εμπιστεύομαι αλλά πληγώθηκα πολύ. ενώ ξέρουν ότι περνάω μια πολύ δύσκολη φάση στη ζωή μου και χρειάζομαι τους φίλους μου δίπλα μου, εκείνες επέλεξαν να προσπαθούν να με κάνουν να νιώσω χειρότερα. για παράδειγμα, μία φορά που είχαμε βγει οι 3 μας έκαναν τικ αδιάφορες λες και δεν υπήρχα. απλά συζητούσαν οι 2 τους. αργότερα, είπαν σε αυτή τη φίλη μου ότι το έκαναν εσκεμμένα λόγου του ότι προηγούμενός είχαν νευριάζει που πήγα με μια φίλη μου περίπατο, οι 2 μας.( αφού ήταν σίγουρες ότι το έκανα για να της πω τα προσωπικά μου).
    η όλη τους στάση με έχει πειράξει πολύ... με ενοχλεί που δεν ήρθαν κατευθείαν σε μένα και πήγαν σε τρίτους. επίσης δεν νιώθω ότι έχω τι δύναμη να κάνω μια συζήτηση μαζί τους, όχι ακόμα τουλάχιστον... δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει...αυτές τώρα είναι φίλες μου? δεν είναι λογικό να έχουμε μυστικά?

    Αα ξέχασα να αναφέρω πως ένα από τα πράγματα που τους έκρυβα είναι ότι επισκεπτόμουν ψυχολόγο και είπαν στη φίλη μου ότι το έχουν καταλάβει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Νομίζω οτι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις καινούριες φίλες και να μην ξανασχοληθείς με αυτές!! Είναι δικαίωμα σου να βγαίνεις βόλτα μόνη σου με όποιον θες, είναι δικαίωμα σου να θες να κρατήσεις κάποια πραγματα για τον εαυτό σου αν δεν είσαι έτοιμη να τα μοιραστείς με κάποιον. Αυτό που ζεις με τις κοπέλες δεν ειναι φιλία. Είμαι από τα τυχερά άτομα που έχω αληθινές φίλες, και εκείνες δεν θα έκαναν ούτε έχουν κάνει ποτέ αυτά που σου έκαναν οι φίλες σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Το αν θα μιλήσεις και σε ποιον θα μιλήσεις για τα προσωπικά σου ζητήματα είναι θέμα καθαρά δικό σου και δεν έχουν δικαίωμα να επεμβαίνουν. Προφανώς δεν τις εμπιστευόσουν, έτσι δεν είναι; Για να μην τις εμπιστεύεσαι αρκετά σημαίνει πως η σχέση σας έχει ελλείψεις σε κάποια βασικά σημεία και θα πρέπει να το συζητήσετε ή αλλίως να διακόψετε. Μία σχέση που στερείται του βασικού συστατικού της που είναι η εμπιστοσύνη προφανώς είναι προβληματική. Αν το συζητήσετε και δεις μια ώριμη ανταπόκριση τότε συνέχισε να τις κάνεις παρέα, αν όχι φύγε.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2
    Πρεπει να δεις τα πραγματα και απο τη δικια τους οψη... Σαφως εκαναν αναρμοστα πραγματα αλλα μηπως εισαι και εσυ λιγο λαθος? Παραπονιεσε που δεν ηρθαν κατευθειαν σε και και πηγαν σε τριτους αλλα στη συνεχεια λες πως δεν εχεις την δυναμη να κανεις μια συζητηση μαζι τους για αυτο το θεμα... Μηπως νοιοθουν και αυτες ακριβως το ιδιο? Δεν λεω πως ειναι σωστο να καταπατουν την ιδιωτικοτητα σου και να σου απαγορευουν να εχει μυστικα ωστοσο απο την μερια τους ισως ενοιωσαν θιγμενες καθως ενω εχετε σχεσεις φιλιας θεωρησαν πως θα πρεπει να τους λες οτιδηποτε σημαντικο συμβαινει με στη ζωη σου... Ισως ενοιωσαν οτι δεν ειναι πραγματικα χρησιμες... Η οτι τις αγνοησες... Το πως αντιλαμβανετε ο καθε ανθρωπος το καθε γεγονος ειναι πολυ περιεργο.. Με μια ωριμη συζητηση ολα θα διωρθοθουν και οι ρολοι θα ξεκαθαριστουν.. Βρειτε το θαρος να την κανετε

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλέ χώρισέ τες από φίλες!! ΟΥΣΤ. Άμα θέλεις τέτοιες φίλες, τι να τους κάνεις τους εχθρούς! Αρκετά ασχολήθηκες μαζί τους, τώρα ΟΥΣΤ. Μην χαλιέσαι κοπέλα μου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    ναι, απο ενα διαστημα και μετά σταμάτησα να τις εμπιστεύομαι δυστυχώς... φοβάμαι να το συζητήσω μαζί τους γιατί πιστεύουν ότι έχουν δίκαιο και ο μόνος τους σκοπός θα είναι να με πείσουν γι'αυτο και όχι πια είναι η δική μου άποψη. επίσης επειδή εκείνες είναι 2 και έχουν η μια την άλλη, εγώ νιόθω ότι θα είμαι μόνη μου χωρίς καμία υποστήριξη,..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    κοίταξε, το σκεφτηκα και ηρθα στη θεση τους. καταλαβαίνω να τους έχει ενοχλήσει αλλά με την μια κοπέλα τουλάχιστον είχα μιλήσει και της εξήγησα λίγο γιατί δεν της λεώ και πιστευα πως το είχε καταλάβει, τουλάχιστον έτσι μου είχε δείξει. επίσης είναι του χαρακτήρα μου να αναλύω λίγο τα πράγματα και εγω αν ήμουν στη θεση τους πιστευω θα αναρωτιόμουν και θα προσπαθούσα να βρω το λόγο γιατί γίνεται αυτό αντί να προσπαθήσω να κάνω τον άλλο να νιώσει χειρότερα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    11
    ε δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα αυτό... ευχαριστώ παντος..!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    70
    ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ . Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΨΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ . ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΔΕΙΛΙΑΖΑ Η΄ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΛΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ .. ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΜΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥΣ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ελπίζω να έχεις Βρει το θάρρος να μιλήσεις μαζί τους είτε με τα λόγια η με ένα μύνημα η ένα γράμμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Αυτές οι κολλητές σου είναι από το σχολείο που υποθέτω ότι φέτος τελείωσες?

    Αν ναι, ευτυχώς, ώστε να κάνεις άλλα πράγματα και νέους φίλους.

    Μην ασχολείσαι μαζί τους άλλο.

    Καλύτερα μόνη σου, παρά με κακή παρέα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Netherlands Antilles
    Posts
    1
    Very useful idea

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν δεν υπάρχει ελευθερία να είσαι ο εαυτός σου, τότε πώς αυτό ορίζεται ως φιλία? Επίσης συνυπάρχουν ανταγωνιστικές συμπεριφορές, καχυποψίες, κουτσομπολιά, και ένα κάρο άλλα κακά της μοίρας. Μια καθαρή συζήτηση και αν τίποτε δε φτιάξει κάντην με ελαφρά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3
    το αν θα συνεχισεις να κανεις παρεα μαζι τους η οχι ειναι αποκλειστικα δικο σου θεμα..κανεις δεν μπορει να ξερει καλυτερα..απλα αυτο που εγω σε συβουλευω ειναι να κανεις αυτο που θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα..αν ηταν οντως 2 κοριτσια με τα οποια εχεις περασει πολλα , εχεις ομορφες αναμνησεις , σου φερθηκαν ομορφα( ανεξαρτητα με το συγκεκριμενο γεγονος) και τις αγαπας τοτε πιστευω πως αξιζει μια δευτερη ευκαιρια και προσπαθεια αν αυτο ειναι εφικτο και απο τις 2 πλευρες..αν βλεπεις ομως πως το πραγμα δεν μπορει να συνεχιστει και σε κουραζει ψυχολογικα προσπαθησε να στηριχτεις συναισθηματικα σε αλλους ανθρωπους εξισου σημαντικους για σενα...κανε παρεα με αλλα ατομα αλλα το κυριοτερο μην κακολογησεις ποτε τις συγκεκριμενες φιλες σου σε τριτους ειτε χωριστειτε ειτε οχι!

Similar Threads

  1. βαρέθηκα να κλαίω για "φίλες"
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-03-2011, 10:01
  2. Έμπλεξα με 3 φίλες
    By markos987 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2011, 15:01
  3. Πρόβλημα με u2u
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 15:00
  4. ΟΙ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΣΒΙΕΣ
    By kouklara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 27-06-2008, 20:59
  5. Εγώ και η οδήγηση.θέλω να γίνουμε φίλες! αυτή θελει όμως?
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-06-2008, 21:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •