Σχολειο και κουραση- wtf?-.-
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12

    Angry Σχολειο και κουραση- wtf?-.-

    Γεια σας, θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχουν χαπια ή βιταμινες η οπως αλλιως τα λετε , ωστε να βοηθουν στην σωματικη και ψυχικη κοπωση αλλα κυριως να βοηθουν στην *συγκεντρωση*! Ρωταω γιατι τον τελευταιο καιρο νιωθω αρκετα κουρασμενη με αποτελεσμα να χαλανε οι επιδωσεις μου στο σχολειο! Δηλαδη μετα απο μια ή δυο ωρες διαβασματος δεν μπορω να συνεχισω, χανω την συγκεντρωση μου. Και φετος δεν με περνει γιατι δινω αγγλικα και γενικα δεν θελω να αφεθω. Πολλοι θα μου πειτε να αθλουμε κλπ αλλα αυτο δεν βοηθαει στην δικια μου περιπτωση! Αλλωστε δεν εχω και πολυ χρονο. Επομενως, υπαρχουν χαπια η βιταμινες η καμια συνταγη που μπορω να παρω ωστε να τονωθει λιγο ο οργανισμος μου? και αν υπαρχουνεχουν αποτελεσματα?( να μην ειναι απο συνταγη γιατρου και τετεια, απλα να ειναι μεμονομενα σε φαρμακια(*χωρις συνταγες*)κλπ, μην παθω και τιποτα) Και αυτα τα χαπια να ειναι κ για εφηβους(συγκεκριμενα 15)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Η κοπωση και η ελλειψη συγκεντρωσης μπορει να οφειλεται και σε ελλειψη σιδηρου . Εινια αρκετα συνηθισμενη σε κοριτσια .
    Για αυτο λοιπον πες το στους γονεις σου για να πατε να σε εναν γιατρο να κανεις μια γενικη αιματος , και αν δεν ειναι κατι παθολογικο τοτε μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο.
    Τα σκευασματα δεν τα θεωρω τοσο αθωα , θα ηταν καλυτερα να βελτιωσεις την διατροφη σου και να βρεις ενα πιο αποδοτικο προγραμμα διαβασματος . Πχ να διαβαζεις 2 ωρες συνεχομενα και μετα να κανεις ενα μισαωρο διαλειμα για ξεκουραση και να συνεχιζεις και να τρως και μιση σοκολατα την ημερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Η κοπωση και η ελλειψη συγκεντρωσης μπορει να οφειλεται και σε ελλειψη σιδηρου . Εινια αρκετα συνηθισμενη σε κοριτσια .
    Για αυτο λοιπον πες το στους γονεις σου για να πατε να σε εναν γιατρο να κανεις μια γενικη αιματος , και αν δεν ειναι κατι παθολογικο τοτε μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο.
    Τα σκευασματα δεν τα θεωρω τοσο αθωα , θα ηταν καλυτερα να βελτιωσεις την διατροφη σου και να βρεις ενα πιο αποδοτικο προγραμμα διαβασματος . Πχ να διαβαζεις 2 ωρες συνεχομενα και μετα να κανεις ενα μισαωρο διαλειμα για ξεκουραση και να συνεχιζεις και να τρως και μιση σοκολατα την ημερα.
    Εκανα γενιικη αιματος πριν 2 μηνες και δεν ειχα κατι! Παντος αυτο για την διατροφη που ειπατε, ναι, εχετε δικαιο πρεπει να την βελτιωσω λιγο , αλλα σε γενικες γραμμες σωστα τρεφομαι απλα μπορει καποιες φορες να παραλυψω το πρωινο ή το βραδινο..! Παντος εσεις δεν θα με συμβουλευατε να καταφηγω σε συσκευασματα? Και επισης τι εννοειτε οτι δεν ειναι και τοσο αθωα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να ελλατωσεις τις ωρες φροντιστηριων, να μην παραλειπεις το πρωινο, να ασκεισαι μιση ωρα 3 φορες την εβδομαδα, να τρως ταχινι και να αναλαβεις πρωτοβουλιες. Βιταμινες που να βοηθουν στη συγκεντρωση δεν υπαρχουν. Αλλοι παραγοντες καθοριζουν τη συγκεντρωση. Μαλλον εχεις κουραστει και δεν εχεις ελευθερο χρονο. Επισης να δεις τα κινητρα που εχεις, τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα. Σε κοβω για μαθητη που στοχευει ψηλα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να ελλατωσεις τις ωρες φροντιστηριων, να μην παραλειπεις το πρωινο, να ασκεισαι μιση ωρα 3 φορες την εβδομαδα, να τρως ταχινι και να αναλαβεις πρωτοβουλιες. Βιταμινες που να βοηθουν στη συγκεντρωση δεν υπαρχουν. Αλλοι παραγοντες καθοριζουν τη συγκεντρωση. Μαλλον εχεις κουραστει και δεν εχεις ελευθερο χρονο. Επισης να δεις τα κινητρα που εχεις, τοσο εσωτερικα οσο και εξωτερικα. Σε κοβω για μαθητη που στοχευει ψηλα.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και για τα καλα σου λογια! Αρχικα, οι ωρες των φροντιστηριων δεν μπορουν να ελλατωθουν γιατι ειμαι σε μια κρισιμη χρονια που πρεπει να παρω καλες βασεις+ οτι δινω και αγγλικα . Θα προσπαθησω ομως να εφαρμοσω τις συμβουλες σου. Ισως ετσι μπορεσω να βρω ενα μερος της χαμενης μου ενεργειας/συγκεντρωσης, απλα ηλπιζαα να υπαρχει καμια βιταμινη ή κατι τετειο να το κανει για μενα (οπως βλεπεις ειμαι λιγο τεμπελα)αλλα οκ. Θα προσπαθησω.. Να σαι καλα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το χεις καψει το σκληρο γι αυτο ψαχνεις μαντζουνια...δε παει ετσι το θεμα...ασε το ντοπαρισμα και κοιτα να ακυρωνεις και κανενα μαθημα. Τα χω σκεφτει κι εγω αυτα που λες. Θεωρητικα ή θετικα μαθηματα θα ακολουθησεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    διασκεδαζεις αρκετα για την ηλικία σου ?? απ οσο νομίζεις με τα δικα σου κριτιρια ετσι,,

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Το χεις καψει το σκληρο γι αυτο ψαχνεις μαντζουνια...δε παει ετσι το θεμα...ασε το ντοπαρισμα και κοιτα να ακυρωνεις και κανενα μαθημα. Τα χω σκεφτει κι εγω αυτα που λες. Θεωρητικα ή θετικα μαθηματα θα ακολουθησεις?
    χαχα, ναι μαλλον θα το χω καψει.. Αλλα αυτα τα 'ματζούνια' αν κανουν δουλεια και εχουν αποτελεσματα χωρις να κανουν κακο στον οργανισμο μου γιατι να μην τα δοκιμασω? Τι εχω να χασω? (και λεγοντας ματζουνια εννοω βιταμινες κλπ μην φανταστεις κατι το ακραιο) Btw, Θετικά μαθηματα θα ακολουθησω!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by path View Post
    διασκεδαζεις αρκετα για την ηλικία σου ?? απ οσο νομίζεις με τα δικα σου κριτιρια ετσι,,
    Ναι θα έλεγα οτι διασκεδάζω, δηλαδη στο σχολείο με φίλες γελαμε, κανουμε πλακες, παμε βολτες σε κενα κλπ, ξερεις τα κλασσικα. Αλλα περα απο το σχολειο δεν βγαινω πολυ, γιατι ολοι αυτη η κουραση με κανει να μην εχω ορεξη να βγω. Επομενως ναι, διασκεδαζω αλλα σε ηπιο βαθμο!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    na koimasai perissotero auto mono...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    na koimasai perissotero auto mono...
    Ε πανω κατω 6 με 8 ωρες κοιμαμαι την ημερα, δεν γινεται παραπανω, εκτος απο τα σαββατοκυριακα. Αλλα δεν ειναι ο υπνος, ειναι οτι με κουραζει πια η διαδικασια να κατσω να διαβασω, δηλαδη μετα απο 1-3 ωρες κουραζονται τα ματια μου, ο εγκεφαλος μου, με πιανει μια υπνηλια. και μπαμ.. μεχρι εκει ηταν. Και δεν ειναι κατι που το κανω οικειοθελώς απλα γινεται και μετα ολο αυτο ριχνει την αποδοση μου σε μεγαλο βαθμο:/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Δοκίμασε να πάρεις βασιλικό πολτό. Το πουλάνε στα φαρμακεία. Κάνει πολύ καλή δουλεία σε μένα, με ξυπνάει χωρίς να μου ταράζει τα νεύρα όπως ο φραπές!
    Καφέ πίνεις?? Δοκίμασε να πίνεις λίγο ελληνικό ή γαλλικο, ίσως σε βοηθήσει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Α, και εννοειται πριν παρεις οτιδήποτε ρώτα τους γονεις σου!!!!!!!

  14. #14
    ενημερωσε τους γονεις σου και καποιον απο τους καθηγητες σου που εχεις καλυτερη επαφη.μη παρεις τιποτα αν δε κανεις κατι τετοιο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by *Ghost* View Post
    Δοκίμασε να πάρεις βασιλικό πολτό. Το πουλάνε στα φαρμακεία. Κάνει πολύ καλή δουλεία σε μένα, με ξυπνάει χωρίς να μου ταράζει τα νεύρα όπως ο φραπές!
    Καφέ πίνεις?? Δοκίμασε να πίνεις λίγο ελληνικό ή γαλλικο, ίσως σε βοηθήσει.
    Οχι, καφε δεν πινω, δεν μου αρεσει για την ακριβεια!! Αλλα αυτο για το βασιλικο πολτο θα το ψαξω! αμα λες οτι κανει και δουλειαα!! Σε ευχαριστωω παντως για την συμβουλη. :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοφάρμακα και κούραση
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-06-2012, 16:56
  2. Cipralex-Κούραση
    By Antouan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-03-2012, 10:20
  3. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-01-2011, 00:04
  4. ΖΕΣΤΗ, ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΑΚΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2010, 14:23
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 05:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •