Παλιές φωτογραφίες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422

    Παλιές φωτογραφίες...

    Καλησπέρα σε όλους!! :)
    Κάθομαι μόνη στο σπίτι του συντρόφου μου (έχει βγεί για μια δουλειά) κ χαζεύοντας στον υπολογιστή του κοιτάζοντας κάποιες φωτογραφίες, υπέκυψα στον πειρασμό να ανοίξω φακέλους με φωτογραφίες από το παρελθόν του. Έπεσα λοιπόν πάνω σε φωτογραφίες από εκδρομές με την πρώην κοπέλα του. Πραγματικά δεν ένοιωσα κάτι την ώρα που τις κοιτούσα, καθώς είμαστε μαζί εδώ κ τρία χρόνια σχεδόν.
    Είναι όμως καλό ή κατακριτέο το ότι έχει κρατημένες τόσο παλιές φωτογραφίες; Κ το κυριότερο... να του πώ ότι είδα αυτές τις φωτό;;
    Every morning we are born again

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    22
    mantamitsa μου δεν θα κρίνω το γεγονός ότι "έπεσες" πάνω στο παρελθόν του συντρόφου σου και σου μιλάω σαν φίλος, μην με παρεξηγήσεις!
    Δεν νομίζω όμως, ότι επειδή τυχαίνει να είσαι εσύ το κορίτσι του τώρα, θα πρέπει ο σύντροφός σου να διαγράψει το παρελθόν του.
    Από ότι βλέπω πάντως, έχεις ήδη προδικάσει αυτή σου την πράξη. Αν νιώθεις ότι θες να του το πεις, το ιδανικότερο θα ήταν να μην ρωτήσεις γιατί τις έχει ακόμα, αλλά ούτε και να προτείνεις άλλες λύσεις όπως το να τις διαγράψει.
    Sometimes you have to stand alone just to make sure you still can!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Δημήτρη σ' ευχαριστώ για τη φιλική σου συμβουλή!
    Φυσικά κ δε θα τον "αναγκάσω" να διαγράψει αυτές τις φωτογραφίες, κάτι τέτοιο θα ήταν υστερικό!
    Την έχω προδικάσει, γιατί ενώ με τσιγκλάνε λίγο οι εικόνες αυτού κ της κοπέλας να φιλιούνται κ να χαμογελούν μπροστά στο φακό, παρόλαυτά δε σταματώ να κοιτάζω τους φακέλους! Ε αυτό λέγεται μαζοχισμός... χαχαχαχα
    Δε θα κάνω κάτι απ' αυτά που είπες, απλά θεωρώ τίμιο να του αναφέρω ότι τις είδα. Μπορεί βέβαια να θυμώσει, θεωρώντας ότι έψαξα τα πράγματά του, αλλά τα είχε σε φανερούς φακέλους, πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον ότι δεν έχει να κρύψει κάτι...
    Every morning we are born again

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by astimatnam View Post
    πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον ότι δεν έχει να κρύψει κάτι...
    Χαίρομαι που με κατάλαβες γιατί ακριβώς αυτό ήθελα να αντιληφθείς!!!!
    Sometimes you have to stand alone just to make sure you still can!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να ξερεις οτι εν γενει, οσο σκαλιζεις τοσο θα βρισκεις. Απο φατσομπουκι μεχρι κινητα κλπ. Μπορεις να τον ρωτησεις κατα ποσο τον δυσκολευει να τις σβησει.

  6. #6
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Να ξερεις οτι εν γενει, οσο σκαλιζεις τοσο θα βρισκεις. Απο φατσομπουκι μεχρι κινητα κλπ. Μπορεις να τον ρωτησεις κατα ποσο τον δυσκολευει να τις σβησει.

    ..πολύ λογικό...
    Κάθε φορά που θα κάνουμε μια νέα σχέση θα πετάμε/καίμε τις φώτο της προηγούμενης και έτσι δεν θα έχουμε να θυμομαστε τίποτα από πχ τα 20-25-30 γιατί αυτός/η που γνωρίσαμε στα 31 δεν άντεχε να έχουμε παρελθόν..

    αστρι, χαίρομαι που το βλέπεις έτσι και θέλεις να του το πεις, άλλωστε όπως είπες δεν τις είχε σε κρυμμένα αρχεία που έγραφαν απ έξω "Τελικός τάβλι με το Μήτσο", οπότε σημαίνει πως ο κύκλος έκλεισε για εκείνον και προχωρά μαζί σου.
    σίγουρα είναι περίεργο να τους βλέπεις χαμογελαστούς και ερωτευμένους, αλλά σκέψου πως έτσι ένιωθαν τότε και αν υπήρχε ακόμη συναίσθημα θα ήταν εκεί και όχι μαζί σου...::)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Aναλογα το τι θεωρει ο καθενας ξεπερναω. Εσυ αστιματναμ εχεις κρατησει υλικο και ποσο?

  8. #8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Aναλογα το τι θεωρει ο καθενας ξεπερναω.

    Μα δεν έχει να κάνει με το τι έχεις ξεπεράσει και τι όχι, ίσα-ίσα το αντίθετο. Οταν πετάς και σκίζεις ή διαγράφεις φωτογραφίες σημαίνει πως η σχέση σε έχει πληγώσει και η πληγή είναι ακόμη ανοιχτή.
    Εγώ έχω φωτογραφίες απ όλες μου τις σχέσεις, διακοπές/ταξίδια/εξόδους.
    τι σημαίνει αυτό? Πως δεν έχω ξεπεράσει κανένα πρώην μου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λογο της κρατας? Αν σου πουν να τις καταστρεψεις μπορεις ή αντιδρας?

  10. #10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για ποιο λογο της κρατας? Αν σου πουν να τις καταστρεψεις μπορεις ή αντιδρας?

    ..γιατί είναι το παρελθόν μου....το δικό μου παρελθόν με ανθρώπους που πέρασαν από τη ζωή μου, δεν είναι αυτονόητο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για μενα ξεπερναω σημαινει οτι μαζευω εξαιτιας καποιων λογων αυτο που νιωθω για τον αλλο, τοσο την ερωτικη οσο και τη συντροφικη συνιστωσα με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ξεπερναω λοιπον σημαινει γινομαι σα να μη γνωριστηκα ποτε, σα να μην υπηρξαμε ποτε με τον αλλο. Φτανω δηλ στην απουσια συναισθηματος, κυλαει ο χρονος και δε τον σκεφτομαι. Προσεξε, αυτο δε σημαινει τον αντιπαθω ή τον μισω. Το δεν αγαπω δηλ δε σημαινει αντιπαθω, αλλα ειναι αδιαφορος. Δεν εχει καποια σημασια το προσωπο αυτο για μενα πλεον. Αρα αν μου πουν πεταξε τις φωτο δεν εχω προβλημα. Αυτο θελει χρονο, προσπαθεια κλπ δεν ειναι ευκολο σταδιο να φτασεις. Τωρα αλλα ατομα εχουν αλλο ορισμο για το ξεπερνω. Εγω αναφερομαι στην απολυτη αποτοξινωση απ το ερωτικο παρελθον.
    Γιατι λοιπον να εχεις πραγματα που συνδεοντε με ενα δυσαρεστο παρελθον? Γτ για να χωρισες θα ναι δυσαρεστο. Για μενα δειχνει μια ενδειξη σπιθας, ενα βαθια κρυμμενο υπολλειμα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    astimatnam εχω φωτογραφιες απο αρκετες προηγουμενες σχεσεις μου.
    Εχει δειξει να ενοχλειται ο συντροφος μου γιαυτο.Ομως εγω αυτον αγαπαω πραγματικα και ειναι ο μονος αντρας που ειναι τοσο σημαντικος για μενα.
    Ο λογος που τις κραταω παντως ειναι γτ δε θελω να διαγραψω το παρελθον μου,ειναι σα να διαγραφω ενα κομματι του εαυτου μου.
    Απο τη στιγμη που δε τις σβηνω σημαινει για μενα παντα αυτοματως,πως εχω ξεπερασει καταστασεις διαφορετικα δε θα μπορουσα να αντικριζω καποιες στιγμες λογω αδυναμιας.
    Μου εχει ζητηθει απο το συντροφο μου να τις σβησω ομως δε το δεχτηκα ποτε μιας και εγω δε ζητησα απο εκεινον ποτε κατι αντιστοιχο και απαιτω σεβασμο στα προσωπικα μου δεδομενα.
    Για μενα μη πεις τπτ γτ ο συντροφος σου θα ενοχληθει απο την "αδιακρισια σου".Καλο ειναι παντως να μην εισβαλλεις ετσι στα προσωπικα δεδομενα του συντροφου σου ειναι καπως πιεστικο και καλο ειναι να μη προκαλεις τον εαυτο σου να πονεσει.Στη συγκεκριμενη περιπτωση σε βλεπω ψυχραιμη αλλα καλο θα ναι να μην αυτομαστιγωνομαστε γτ σε μια κακη στιγμη της σχεσης μπορει να σου ερθει μια εικονα με την πρωην και να πληγωθεις.
    Οσα λιγοτερα ξερουμε για το παρελθον του συντροφου τοσο το καλυτερο.Αυτο εχω καταλαβει.
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  13. #13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Για μενα ξεπερναω σημαινει οτι μαζευω εξαιτιας καποιων λογων αυτο που νιωθω για τον αλλο, τοσο την ερωτικη οσο και τη συντροφικη συνιστωσα με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ξεπερναω λοιπον σημαινει γινομαι σα να μη γνωριστηκα ποτε, σα να μην υπηρξαμε ποτε με τον αλλο. Φτανω δηλ στην απουσια συναισθηματος, κυλαει ο χρονος και δε τον σκεφτομαι. Προσεξε, αυτο δε σημαινει τον αντιπαθω ή τον μισω. Το δεν αγαπω δηλ δε σημαινει αντιπαθω, αλλα ειναι αδιαφορος. Δεν εχει καποια σημασια το προσωπο αυτο για μενα πλεον. Αρα αν μου πουν πεταξε τις φωτο δεν εχω προβλημα. Αυτο θελει χρονο, προσπαθεια κλπ δεν ειναι ευκολο σταδιο να φτασεις. Τωρα αλλα ατομα εχουν αλλο ορισμο για το ξεπερνω. Εγω αναφερομαι στην απολυτη αποτοξινωση απ το ερωτικο παρελθον.
    Γιατι λοιπον να εχεις πραγματα που συνδεοντε με ενα δυσαρεστο παρελθον? Γτ για να χωρισες θα ναι δυσαρεστο. Για μενα δειχνει μια ενδειξη σπιθας, ενα βαθια κρυμμενο υπολλειμα.

    Οι πρώην είναι το παρελθόν μας. Ναι, το ερωτικό παρελθόν, αλλά κομμάτι της ζωής μας. Όταν έχεις αγαπήσει έναν άνθρωποκαι έχεις μοιραστεί μαζί του δάκρυα/χαμόγελα/υγρά, πως είναι δυνατό να τον διαγράψεις σα να μην υπήρχε?
    Δεν είμαι της άποψης του να μένουμε φίλοι με τον πρώην, αλλά προσωπικά όσους άντρες πέρασαν από τη ζωή μου τους θυμάμαι με αγάπη και τους θεωρώ κομμάτι δικό μου, κάτι σαν μακρινή συγγένεια.
    Όσον αφορά στις φωτο, εκτός των άλλων, είναι και πρακτικό το θέμα.
    εγώ προσωπικά έχω ταξιδέψει Ευρώπη, Αμερική ακόμη και Αφρική με κάποιους πρώην μου που σημαίνει πως οι περισσότερες φωτο είναι κοινές.
    Θα πετάξω τις αναμνήσεις μου από τα ταξίδι,α ή ακόμη και από διακοπές στα νησιά, (που όλοι κάνουμε κάθε καλοκαρι με το σύντροφο), επειδή χωρίσαμε?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλως θεοφανια, στο θεμα αυτο υπαρχουν πολυαριθμες και ετεροκλητες οπτικες. Εμεις καταθεσαμε τις αποψεις μας. Στην τελικη η φιλη μας καλειται να το διαχειριστει μεσα απ τα προσωπικα της φιλτρα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Καλως θεοφανια, στο θεμα αυτο υπαρχουν πολυαριθμες και ετεροκλητες οπτικες. Εμεις καταθεσαμε τις αποψεις μας. Στην τελικη η φιλη μας καλειται να το διαχειριστει μεσα απ τα προσωπικα της φιλτρα.

    ...μα αυτή είναι και η έννοια του διαλόγου...
    στο κάτω-κάτω περί ορέξεως....:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 24-04-2013, 11:26
  2. "Λίγο ακόμα και θα συνηθίσω, τις παλιές συνήθειες θα σβήσω....."
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2012, 19:14
  3. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 27-02-2012, 15:50
  4. Οι φωτογραφίες μας
    By Χάιντι in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 16-09-2010, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •