Κακοποίηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875

    Κακοποίηση

    Γειά σας θα ήθελα κι εγώ να σας πω κάτι δικό μου που ακόμα με πειράζει, όταν ήμουν 5 χρόνων κι έκανα παρέα με μια κοπέλα 1 χρόνο μικρότερη κι ο αδερφός της ήταν 9 χρόνων πήγαμε με την αδερφή μου εκεί για να παίξουμε κι ο αδερφός της ήθελε να παίξουμε τη μαμά τον πατέρα και τα παιδιά εκείνος είχε βάλει τσόντα στην τηλεόραση λογικα από dvd η βιντεοκασέτα που είχαν οι γονείς τους, πράγματα φυσικά που δεν τα καταλάβαινα τότε ούτε γι'αστείο μου προκαλούν αηδία και μόνο που τα γράφω δεν ήξερα καν τι είναι το φιλί κι εκείνος άρχισε να με φιλάει και μπήκε μέσα μου δεν ήταν κάποιος μεγάλος στο σπίτι σε κανέναν δεν είπα πότε τίποτα το κράταγα σαν ενοχή χωρίς να καταλαβαίνω. Όταν πέρασαν κάποια χρόνια και κατάλαβα ένιωσα πολύ άσχημα δεν ξέρω γιατί έπρεπε να το κάνει αυτό δεν ήξερα καν τι έκανε όταν ξαναπήγαινα ενώ δεν ήθελα βασικα με πίεζε η μάνα μου γιατί ήθελε να εχω μια φιλη μου είχε ζητήσει να βγάλω τα ρούχα μου και δεν το έκανα και έφυγα. Πολλές φορές ακόμα και τώρα στη ζωή μου για πολλά πράγματα θέλω να αντιδράσω έστω να μιλήσω αλλά φοβάμαι. Τώρα δεν κάνουμε πια παρέα με την κοπέλα γιατί απομακρύνθηκα. Έχουν καλή οικογενειακή δουλειά αυτός παντρεύτηκε και η γυναίκα του απέβαλε δύο φορές τώρα έχει ένα αγοράκι περίπου 1 χρόνων.
    Last edited by nikiii; 17-09-2012 at 16:17.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Ρωτα ενα δικηγορο,στο τι μπορεις να κανεις νομικα.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    εσυ ησουν 5 και το αλλο παιδακι 9 ημαρτον ...στην συγεκριμενη περιπτωση το παιδι οταν ηταν 9 τι να καταλαβαινε προφανως ειδε το dvd και οπως ολοι ξερουμε τα παιδια οτι βλεπουν κανουν αυτοι που φταινε στη δεδομενη περιπτωση ειναι οι γονεις μα πως γινεται να αφηνουν τετοια dvd σε κοινη θεα ενω εχουν παιδια που μεγαλωνουν ...ποσο εισαι τωρα ?κατα την γνωμη μου μεγαλωνοντας και πλεον καταλαβες τι συνεβη θα πρεπε να το πεις στους γονεις σου για να σε βοηθησουν ψυχολογικα και θα ταν καλο να συναντησεις καποιο ψυχολογο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τα έχω πάρει με τους γονείς... Μα είναι δυνατόν να αφήνουν εκτεθειμένη μια τσόντα χωρίς να σκεφτούν οτι υπάρχει κίνδυνος για τα παιδια? Το παιδάκι ότι έβλεπε έκανε. Αυτοί που φταίνε είναι οι γονείς...
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Το να κινηθώ νομικά είναι κάτι που δεν το θέλω γιατί η ζωή συνεχίζετε και δε σταματάει μόνο σε ένα άσχημο η σε ένα καλό η δίκη του είναι πολύ καλύτερη από τη δίκη μου και δεν θέλω να το ξέρουν μετά από τόσα χρόνια. Αν ξύνεις κι άλλες πληγές μαζεύεις κι αλλά άγχη, μέσα στα τόσα που έχει η ζωή και δεν ξεπερνάς πότε τίποτα κι ούτε θέλω να δείξω στον κόσμο τι έγινε με τον τρόπο αυτό γιατί μένει σαν στίγμα και σε δείχνουν από λύπηση η από οτιδήποτε άλλο ακόμα και μια σχέση σοβαρή να κανείς γιατί θα πρέπει να φοβάσαι να μην το μάθει; ο κόσμος μιλάει η γιατί να του το πεις; δε σε δέχονται όλοι οι άνθρωποι γι'αυτό που είσαι και πιο πολύ καμία φορά αυτοί που θες κοντά σου στους γονείς μου δεν εχω το θάρρος να το πω δεν τα πάμε τόσο καλά και με αυτούς έχουν κι αυτοί τα δικα τους και με τη σχέση που εχω εδώ και 5 χρόνια που τυχαίνει αυτόν που εχω να τον έχει βαφτίσει ο πατέρας του παιδιού εκείνου. Και γενικά ακόμα και σε ψυχολόγο ντρέπομαι να μιλήσω Εγώ είμαι 25. Φυσικά και καταλαβαίνω ότι οι γονείς πολλές φορές κάνουν λάθη και ότι τα παιδιά κάνουν ότι βλέπουν όμως και το παιδί μια παραπάνω αντίληψη την είχε από μένα που τότε με κάποιο τρόπο έδειξα ότι δεν καταλαβαίνω και δεν θέλω και είχε βρει το θάρρος να κάνει κάτι τέτοιο. Το παιδί αυτό είναι χρυσοχόος και όταν είχα μια σχέση με κάποιον άλλον πριν 9 χρόνια και πήγε να πάρει δαχτυλίδι από εκείνον για να μου ζητήσει να αρραβωνιαστουμε πρώτα το έμαθαν όλοι αλλά και στο σχολείο τότε από το παιδί εκείνο ότι αρραβωνιαζομαι και μου το είπαν οι γονείς μου φυσικά μ'εκείνον ήμασταν μόνο 4 μήνες μαζί και δεν είχαμε προχωρήσει και τον άφησα.
    Last edited by nikiii; 17-09-2012 at 16:23.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Μαριανθη μου γράφεις χωρις συνοχή , είσαι μπερδεμένη, μήπως τα πράγματα είναι λιγο διαφορετικά απ' ότι τα θυμάσαι μια και ήσουν σε πολυ πολυ μικρή ηλικία?
    Ησασταν και τα δυο μικρα παιδιά. Λες ότι μπήκε μέσα σου???
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Έτσι ήταν το θυμάμαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Έβαλα τελείες και κόμματα για να βγαίνει κάποια άκρη. Ναι μπήκε μέσα μου κολπικά δεν ξέρω πως είχε την αντίληψη να το κάνει αυτό. Αλλά να μου πεις αν έβλεπε εκείνο κι άλλες φορές, την είχε ε και νομίζω ότι τα αγοράκια είναι πιο έξυπνα σε τέτοια θέματα γιατί αυτή είναι η φύση τους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Η πρώιμη Ήβη στο αγόρι
    Πρώιμη ήβη (εφηβεία) σε ένα αγόρι θεωρείται η εμφάνιση σημείων εφηβείας πριν την ηλικία των εννέα (9) ετών. Διαχωρίζουμε την κεντρική ή αληθή πρώιμη ήβη (εξαρτώμενη από αυξημένη δραστηριότητα του υποθάλαμου και της υπόφυσης) από την περιφερική ή ψευδή, με αυτόνομη έκκριση περιφερικών ορμονών από επινεφρίδια και γονάδες.Σ΄αυτές τις δύο περιπτώσεις, η αυξημένη έκκριση στεροιδών του φύλου προκαλεί επιτάχυνση του ρυθμού ανάπτυξης, διεγείρει την εμφάνιση δευτερογενών χαρακτηριστικών του φύλου, ενώ προάγει συγχρόνως την οστική ωρίμανση. Κι επειδή οι επιφύσεις κλείνουν πρώιμα, τ’ αγόρια αυτά είναι ψηλά ως παιδιά, αλλά κοντά ως ενήλικες.

    Αίτια πρώιμης ήβης στο αγόρι
    Ενώ η ιδιοπαθής πρώιμη ήβη αποτελεί το 70% των περιπτώσεων κεντρικής πρώιμης ήβης στο κορίτσι, στο αγόρι συναντούμε πιο πολύ ανωμαλίες του κεντρικού νευρικού συστήματος ως αιτίες κεντρικής πρώιμης ήβης, Η όλη θεραπευτική στρατηγική έγκειται στην αναστολή της εφηβείας, στην αποτροπή του τελικού κοντού αναστήματος (αυτό επιτυγχάνεται με διακοπή του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης, μέσω φαρμακευτικής, όπως λέγεται, «ιατρικής γοναδεκτομής».) Η βελτίωση του τελικού ύψους κυμαίνεται μέχρι 10 εκατοστά.
    Πολύ συχνότερη όμως στο αγόρι είναι η περιφερειακή πρώιμη ή ψευδής ήβη, που οφείλεται σε αρρενοποιητικά επινεφριδιακά καρκινώματα, μπορεί δε, να προκαλέσει πρώιμη ήβη και αναστολή ανάπτυξης στο αγόρι. Το ίδιο πρόβλημα δημιουργούν καρκινώματα των όρχεων, που παράγουν την ανδρική ορμόνη τεστοστερόνη ήδη πριν τον 5ο χρόνο ζωής.
    Στα πλαίσια τέλος μη παθολογικών αποκλίσεων, αναφέρω την αθώα παροδική γυναικομαστία σε κάποια εισερχόμενα στην εφηβεία αγόρια, που δεν έχει καμιά παθολογική σημασία, αλλά μπορεί να δημιουργήσει κάποια ψυχολογική ανασφάλεια. Αυτό μπορεί να οδηγήσει γονείς και έφηβο αγόρι στον παιδίατρο.
    Επίσης κλινικά, χωρίς συνέπειες πρέπει να θεωρηθεί η πρώιμη αδρεναρχή, με πρώιμη εμφάνιση του εφηβαίου στο αγόρι πριν τα 9 χρόνια, με ή χωρίς τρίχωση μασχαλών. Άλλα σημεία εφηβείας δεν ανευρίσκονται. Τα παιδιά αυτά έχουν ελαφρά προχωρημένη οστική ηλικία, όμως η έναρξη της εφηβείας είναι φυσιολογική. Το τελικό ανάστημα επίσης θεωρείται φυσιολογικό.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    καλα τωρα με ολο αυτο που διαβασα απ την θεματοθετρια μισω ακομα περισσοτερο τους αντρες
    I m a Good Person With Bad Attitude

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Αν και εχω ακούσει ότι τα αγόρια έχουν στύση ακόμα από την στιγμή που είναι μέσα στην κοιλιά της μητέρας τους. Μπορεί μέχρι ενός σημείου όταν λίγο μεγαλώνουν να μην καταλαβαίνουν τι είναι αυτό που συμβαίνει όμως όταν αρχίσουν και καταλαβαίνουν το θέμα είναι να μην το χρησιμοποιούν με λάθος τρόπο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αλλα και παλι τι πραγμα 9 χρονο ηταν αυτος, εδω 17χρονα και δεν ξερουν κατα που πεφτει η τρυπα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    καλα τωρα με ολο αυτο που διαβασα απ την θεματοθετρια μισω ακομα περισσοτερο τους αντρες
    Είναι λάθος να μισείς τους άντρες μόνο αλλά και όλους τους άντρες... Δεν θα σε ωφελήσει σε τίποτα καλό!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    ναι αλλα και παλι τι πραγμα 9 χρονο ηταν αυτος, εδω 17χρονα και δεν ξερουν κατα που πεφτει η τρυπα
    Έλα ντε που να ξέρω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μαριάνθη πως αισθάνεσαι σχετικά με το γεγονός και τι προβλήματα σου δημιούργησε? Επίσης όταν γινόταν το περιστατικό πως αισθανόσουν? Καταλάβαινες οτί είναι κακό? Γιατί δεν αντέδρασες θυμάσαι?
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κακοποιηση απο πατερα
    By LIA1975 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2012, 03:16
  2. ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ !!!!
    By Eleni Morfid in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-2011, 15:06
  3. Βιασμός - Κακοποίηση
    By Seduction in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 08-06-2011, 23:22
  4. σεξουαλικη κακοποιηση
    By mr.blond in forum Κακοποίηση
    Replies: 2
    Last Post: 05-10-2010, 16:28
  5. Κακοποίηση
    By oXe in forum Κακοποίηση
    Replies: 51
    Last Post: 19-09-2010, 10:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •