ομαδικη ψυχοθεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520

    ομαδικη ψυχοθεραπεια

    ειχατε ποτε εμπειρια απο ομαδικη θεραπεια?
    αν ναι σας βοηθησε?
    ποση ωρα κραταει συνηθως?
    πως γινεται περιπου η ολη διαδικασια?
    παιρνει οποιος θελει το λογο?
    περιπου ποσα ατομα απαρτιζουν την ομαδα?
    για διαφωτιστε με λιγακι γιατι απο οκτωβρη ξεκιναω σε γκρουπακι και δεν ειχα ποτε τετοιου ειδους εμπειρια.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    12

    έχω κάνει εγώ...

    συνήθως απαρτίζεται απο 4 εώς 7 άτομα και ένα συντονιστή. Με περισσότερους δεν έχει νόημα γιατί δεν θα προλάβουν όλοι να μιλήσουν ή να εμβαθύνουν αφού η συνηθισμένη διάρκεια είναι περίπου μία ώρα. Η λογική έτσι όπως την κατάλαβα εγώ είναι να δουλέψεις κάποια θέματα που έχεις σε σχέση με το πως αλληλεπιδράς με άλλους ανθρώπους σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον και μετά να μεταφέρεις την εμπειρία που θα αποκτήσεις και τα συμπεράσματά σου , με τον καιρό στον έξω κόσμο. Παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός. Δεδομένου ότι όλα τα μέλη έχουν καλή πρόθεση , μπορείς να αντιπαρατεθείς με κάποιο μέλος χωρίς να ξεφύγει η κατάσταση. Για κάποιον που έχει προβλήματα θυμού και είναι ευέξαπτος θα του χρησιμεύσει να προπονηθεί να τσακώνεται με κάποιους κανόνες και επίσης μετά θα συζητηθεί απο όλους πως αντιλήφθηκαν τον τσακωμό , πως αντέδρασε ο καθένας , τι ένιωσε , τι του προκάλεσε τον θυμό και άλλα πολλά που μπορούν να βοηθήσουν κάποιον που σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να ξεκαθαρήσει τι του προκαλεί την έκρηξη σε ανάλογους τσακωμούς , με ποια διαδικασία φορτώνει κλπ. Άλλο παράδειγμα είναι κάπιος ο οποίος δυσκολεύεαι αν εκφράσει τα συναισθήματα του μποροστά σε άλλους. Σε έναν χώρο που όλοι βγάζουν τα εσώψυχά τους και θα τον παροτρίνουν να κάνει το ίδιο , πάντα με καλή πρόθεση και ασφάλεια, θα μπορέσει να ξεπεράσει σε ένα βαθμό τους ενδοιασμούς του και να κάνει μικρά βήματα προς το να εκφράζεται. Φυσικά αν το καταφέρει μέσα στην ομάδα , είναι πολύ πιθανό με τον καιρό να βελτιωθεί σε αυτόν τον τομέα και στην ζωή του. Στην αρχή φαίνεται κάπως στημένο το όλο σκηνικό , αλλά με τον καιρό δημιουργούνται συμπάθειες , προτιμήσεις κλπ ενώ άλλοι στην σπάνε και στην δίνουν στα νεύρα, μέχρι και να γουστάρειςκάποιον ερωτικά μπορεί να τύχει , αλλά απαγορεύονται οι συναναστροφές εκτός ομάδας. Οπότε σιγά σιγά οι τσακωμοί είναι 100% αληθινοί , ενώ νιώθεις κανονικότατα αισθήματα για τα υπόλοιπα μέλη , θετικά και αρνητικά. Καλό είναι τα μέλη να έχουν εμπειρία απο ατομική ψυχοθεραπεία γιατί ξέρουν καλύτερα τι θέλουν , πως να εκφράζουν βαθιά συναισθήματα κλπ γενικά να υπάρχει ένα ελάχιστο κατανόησης σχετικά με το τι ψάχνει κανείς μέσα απο τέτοιες διαδικασίες. Εμένα μου φάνηκε χρήσιμη η ομαδική όταν κάποια στιγμή μπούχτησα απο την ατομική και δεν μπορούσα να βγάλω τίποτα άλλο ή να πάω παρακάτω. Απο την άλλη δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να φτάσει τόσο βαθειά μέσα του , όσο θα φτάσει με την ατομική. Επίσης συνήθως είναι μια πιό οικονομική λύση σε σχέση με την ατομική. Θεωρώ σωστό , απο την στιγμή που θα πας να κάτσεις τουλάχιστον ένα χρόνο και για να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου και για να μην δημιουργήσεις πρόβλημα στην ομάδα με την αποχώρησή σου. Εγώ στον ένα χρόνο και μία μέρα έφυγα , δεν άντεχα άλλο να ακούω το μακρύ και το κοντό του καθενός , αλλά αυτός είμαι εγώ. Υπήρχαν μέλη στην ομάδα που κλείναν 5 χρόνια και βάλε...καλή τύχη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαι εγω ειμαι σε ομαδα αυτοβοηθειας. Εμεις ειμαστε 7 ατομα και διαρκει μιαμιση ωρα. Αντιθετα με αυτο ππου εγραψε ο 40 αρης σε εμας επιτρεπεται να συναναστρεφομαστε και εκτος συνεδριων .
    Η διαδικασια ειναι απλη , μαζευομαστε και ξεκιναμε να μιλαμε κυκλικα , για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ( περιπου 2 με 3 λεπτα ο καθενας) , λεγοντας πως νιωθουμε κλπ. Δεν μιλαμε πολυ για το παρελθον , αλλα κυριως για το πως αισθανομαστε αυτη την στιγμη , και λεμε με ποιον τροπο αντιμετωπιζουμε αυτο που μας ενοχλει . Ο ψυχολογος εχει τελειως διακοσμητικο ρολο , επιλεγει μονο ποια ατομα θα μπουν σε καθε ομαδα , και ερχεται στις συνεδριες παρα πολυ σπανια.
    Θα συμφωνησω οτι αν δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για κατι αλλο εινια καλη λυση , αλλα δεν νομιζω οτι αρκει μονο αυτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    σας ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες!
    ηταν χρησιμες!!!
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11
    Πως βρήκατε ομάδα να ενταχθείτε; Σας το σύστησε κάποιος ή μέσω ιντερνετ; Είναι όλα τα μέλη της ομάδας με παρόμοια "προβλήματα" - συμπτώματα -εμπειρίες; Ρωτάω μιας και με ενδιαφέρει να ενταχθώ σε κάποια ομάδα (αν βρεθεί κάτι σχετικό με τα ζητήματα μου) τόσο για να δώσω όσο και για να πάρω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    obey εγω ειμαι εξωτερικο , αρα δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ. Στην Ελλαδα απο οσο ξερω ομαδες οργανωνει ο συλλογος Μαζι , ψαξε στο ιντερνετ μηπως βρεις κατι.

Similar Threads

  1. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 23-03-2011, 18:39
  2. Ομαδική ψυχοθεραπεία
    By Marina924 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2010, 20:22
  3. ψυχοθεραπεια...?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-2009, 19:02
  4. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47
  5. ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By gm in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 13-10-2006, 13:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •