ΕΓΩΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    72

    ΕΓΩΙΣΜΟΣ

    Μπορεί κάποιος να αγαπά όταν είναι εγωιστής ?

    Μπορεί κάποιος να γίνει λιγότερο εγωιστής?

    Μπορεί κάποιος να είναι άρρωστα εγωιστής?

    Οποιος έχει εμπειρία ας απαντήσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πιστεύω πως αν δεν θέλω να δω κατάματα, ισότιμα τον άλλο, αν δεν έχω την διάθεση και δεν θέλω να τον συναισθανθώ και να τον καταλάβω, δεν μπορώ να αγαπήσω....Αυτό πιστεύω....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Ο εγωισμός μπορεί να οριστεί με διάφορους τρόπους. Το ίδιο και η αγάπη.
    Έχω παρατηρήσει πάρα πολλά είδη εγωισμού. Για μένα δεν είναι πάντα κακός. Υπάρχει και η θετική του πλευρά. Π.χ. ο εγωισμός που δε μας αφήνει να γινόμαστε έρμαιο των άλλων που μας βοηθάει να παλέψουμε \"εγώ θα τα καταφέρω\" κλπ.

    Οπότε μάλλον θα ήθελα πρώτα να καθορίσεις το είδος του εγωισμού που εννοείς.

    Αν και στην πρώτη ερώτηση καταλαβαίνω που το πας. Θεωρείς φαντάζομαι ότι η αγάπη προϋποθέτει ανιδιοτέλεια. Κατά την άποψή μου περιέχει και ένα ποσοστό ιδιοτέλειας το οποίο όμως θεωρώ τελείως φυσιολογικό και θεμιτό αφού τα πάντα διυλίζονται από την αντίληψή μας και το αντίκτυπο που έχει σε εμάς.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    96
    Originally posted by Aphelia
    Κατά την άποψή μου περιέχει και ένα ποσοστό ιδιοτέλειας το οποίο όμως θεωρώ τελείως φυσιολογικό και θεμιτό αφού τα πάντα διυλίζονται από την αντίληψή μας και το αντίκτυπο που έχει σε εμάς.
    Πολυ σωστο αυτο φιλη μου!
    Πως μπορουμε να αγαπησουμε αν δεν εισπραττουμε θετικα συναισθηματα..παντα την ειχα αυτη την απορια με την ανιδιοτελεια..

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    Ισως ο εγωισμος να ειναι σε ενα ποσοστο και η αξιοπρεπεια....Πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν εγτωισμο σε ενα βαθμο και αυτο ειναι καλο...Εγω εχω ακουσει πολλες φορες τι εγωισμος ειναι αυτος που εχεις ή κατι τετοιο....Τι να σου πω?Δεν με νοιαζει να ειμαι λιγοτερο εγωιστρια και δεν με εχει απασχολησει..Παντως εχω παραδεχτει λαθη μου αρκετες φορες...Πιστευω οτι ο εγωισμος ομως δεν ειναι τοσο κακο.Ειναι κακο να μην θες να πεις συγνωμη?Εχω πει αλλα λεω πολυ δυσκολα.Την εχουν ξεφτιλισει τη λεξη αυτη οι μη εγωιστες.Εχω δει ενθρωπους που εχουν αλλον εγωισμο.Λατρευουν τον εαυτο τους σαν να ειναι οι καλυτεροι και οι αλλοι μπροστα τους τπτ...Αυτος ειναι ο χειροτερος εγωισμος....Το εγω τους....!!!Αχχχχχχχχχ....τι να το κανουν αν θα μεινουν μονοι τους στο τελος?Φυσικα και μπορει να αγαπησει καποιος αν εχει εγωισμο....Ειπαμε υπαρχει και η αξιοπρεπεια στα παντα........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    όχι
    δύσκολα
    άνετα
    Dum spiro spero (?)

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    37
    Ααααααααααααχ giota δεν ξέρεις τι φλέβα χτυπισες τωρα...το αγόρι μου είναι πολυ εγωιστης....παρα πολυ όμως...σε σημειο να τσακονετε με τον πατερα του και να μη του μιλαει για 1 μηνα μετα....πραγματικα όπως μου έχει πει νιωθει πολύ εγωιστης αφου όταν τσαντίζεται νιωθει κάτι σαν να τον \"γαργαλάει\" μεσα του απο το θυμό του....για τρελο εγωισμο λεμε
    Και εγώ πριν τον γνωρίσω ήμουν φουλ εγωίστρια...αλλα πλεον καταλαβα πως αν δεν κανω πισω θα γινουμε απο 2 χωρια χωριατες έτσι κ το συνεχίσω...αφού οταν τσακωνόμαστε δεν μιλαμε για αρκετη ωρα κ ας κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι.....
    βασικά απ\'οτι μου έχει πει του έχω καλμαρει λιγο τον εγωισμό του γιατι πριν ήταν χειρότερος.....πόσο δλδ????
    είναι άτιμο πραγμα ο εγωισμός.....και εκτος αυτού λέει και ότι του κατεβει όταν τσαντίζεται....και πάλι κραταω τα ινια εκεινη την ώρα γιατι πάλι αν ανοιξω το στόμα μου θα βγουν πολλα...(εδω που τα λεμε εχω χωσει κ εγω λίγα αλλα δεν αντεχα αλλο....εσκασα!!!!!!!!!!!)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Nicosia
    Posts
    8
    Εγώ δε θεωρώ πως είναι κακό να είναι κάποιος εγωιστής. Και ναι παραδέχομαι πως είμαι άρρωστα εγωίστρια!!Και πιστεύω πως μπορώ και να αγαπήσω και να αγαπηθώ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μπορει να αγαπα με τον τροπο του εγωιστη.
    Μπορει, αν το θελησει συνειδητα και το επιλεξει.
    Μπορει, οσο πιο αρρωστημενα αντεχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by emily:)
    Ισως ο εγωισμος να ειναι σε ενα ποσοστο και η αξιοπρεπεια...
    Συμφωνώ αν και η διαχοριστική γραμμή ανάμεσα σε αυτές τις δύο έννοιες είναι πολύ λεπτή καμιά φορά. Θα προσθέσω και την υπερηφάνεια εγώ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γινεται αραγε καποιος να εχει κακο εγωισμο, λογω του ελλειποντος καλου εγωισμου του? Αυτου του ποσοστου περηφανειας και αξιοπρεπειας οπως λετε... Κατι σαν αντισταθμισμα, κατι σαν λανθασμενη αντιδραση σε κατι που ξερεις πως σου λειπει και προσπαθεις να το αποκτησεις αλλα....
    Δεν ξερω αν με πιανετε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    σε πιάνω πολύ καλά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Τρεχα γυρευε που λενε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Κι ο εγωιστής μπορεί ν\'αγαπήσει. Με τον δικό του τρόπο. Άλλωστε η αγάπη έχει τον δικό της ορισμό για τον καθένα. Μόνο που ο εγωιστής μπορεί να μην την εκφράσει την αγάπη ή να την εκφράσει με λάθος τρόπο και........να μείνει μόνος του. Κρίμα.....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Ναι καλά μπορεί να αγαπήσει με τον δικό του τρόπο. Και να την εκφράσει με τον δικό του τρόπο. ΑΑγάπη και εγωισμός δεν πάνε ποτέ μαζί. Για μένα ο εγωιστής μόνο τον εαυτό του αγαπά και αυτόν με λάθος τρόπο. Αγάπη σημαίνει να δίνεσαι .....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •