Κουράστηκα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3

    Κουράστηκα...

    Γειά σας,
    γράφω εδώ γιατί το site αυτό είναι μάλλον η τελευταία μου ελπίδα...
    Έχω κουραστεί πολύ και δεν ξέρω αν θα συνεχίσω...
    Έχω κατάθλιψη από 12 χρονών αλλά τα τελευταία 4 χρόνια έχω χειροτερέψει πολύ... Η καθημερινότητα μου έχει γίνει αφόρητη και η ζωή μου δεν έχει κανένα νόημα. Δεν έχω δουλειά, δεν έχω φίλους, δεν έχω συμπαράσταση από κανέναν στο πρόβλημα μου...
    Πρίν από 2 χρόνια γνώρισα κάποιον που για πρώτη φορά μου έδωσε ελπίδα. Με έκανε να νιώσω και πάλι όμορφη, ζωντανή και να θέλω να ζήσω ξανά. Για πρώτη φορά ήμουν ευτυχισμένη. Όμως ήμουν αφελής και έκανα λάθος. Ο άνθρωπος αυτός δεν ήταν αυτό που μου παρουσιάστηκε στην αρχή... Παρουσιάστηκε σαν άγγελος και στη πορεία, αφού κέρδισε την εμπιστοσύνη μου έβγαλε το αληθινό του πρόσωπο. Με κακοποιούσε, με απατούσε, μου έλεγε συνέχεια ψέματα χωρίς λόγο και προσπαθούσε να με χειριστεί με διάφορα ψυχολογικά παιχνίδια που χειροτέρεψαν τη κατάσταση μου και με έφτασαν πολύ κοντά στην αυτοκτονία. Όπως ανακάλυψα αργότερα από διάφορα site ψυχολογίας που διάβασα για τη συμπεριφορά του, ο άντρας αυτός πρέπει να ήταν ψυχοπαθής και με επέλεξε σαν κατάλληλο θύμα για να μου κάνει κακό. Κατάφερε να βρει τις αδυναμίες μου και με χτυπούσε εκεί. Το να με βλέπει να υποφέρω και να βυθίζομαι ακόμα περισσότερο στη κατάθλιψη ήταν κάτι που του έδινε ευχαρίστηση και ο στόχος του ήταν να με καταστρέψει... Όσο περισσότερη αγάπη του έδινα, τόσο πιο πολύ κακό μου έκανε...
    Μετά από δεκάδες προσπάθειες και 2 χρόνια κατάφερα να ξεφύγω από αυτή τη σχέση... Όμως η ζημιά έχει ήδη γίνει. Τώρα έχω χάσει εντελώς την αυτοπεποίθηση μου, νιώθω ντροπή και οργή... Η σκέψη ότι κάποιος μπήκε στη ζωή μου απλά και μόνο για να μου κάνει κακό και να με κοροϊδέψει μου έχει γίνει εμμονή. Το σκέφτομαι συνέχεια. Σκέφτομαι ότι μετά από όσα μου έκανε τώρα πιθανότατα γελάει και διασκεδάζει και η σκέψη αυτή μου δηλητηριάζει τη ψυχή...
    Ξέρω ότι δεν είναι αυτός το πρόβλημα μου, το πρόβλημα είμαι εγώ, όμως κατάφερε να βγάλει στην επιφάνεια όλες τις αδυναμίες και τις ανασφάλειες μου από τα παιδικά μου χρόνια... Τώρα είμαι χειρότερα από πρίν, νιώθω φόβο, ανασφάλεια και ντροπή... Δεν έχω καμία ελπίδα για το μέλλον πια... Κουράστηκα... Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι ίσως και να μου άξιζε να μου φερθεί έτσι... Έχω κουραστεί τόσο πολύ και σκέφτομαι συνέχεια την αυτοκτονία... Τι νόημα έχει η ζωή μου πια; Τα παιδικά μου χρόνια ήταν άθλια, δεν έχω καμία συμπαράσταση, δεν έχω αληθινούς φίλους, δεν έχω δουλειά, ο άνθρωπος που εμπιστέυτηκα μου έκανε κακό και με πρόδωσε... νιώθω άχρηστη, άσχημη και ανάξια... δεν υπάρχει τίποτα να ελπίζω πια...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    καλα κανεις και δεν εχεις ελπιδα. ειμαστε μια ζουγκλα και επικρατει ο νομος του ισχυροτερου. μην κανεις παιδια, τιποτα αλλο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3
    Ίσως και να ήταν λάθος που έγραψα εδώ... Ήθελα κάπου να μιλήσω, όμως αν και το μήνυμα μου είναι ανώνυμο νιώθω ντροπή...
    Δεν μου αρέσει να δείχνω ευάλωττη, και κρύβω αυτή τη πλευρά μου από τους άλλους γύρω μου... οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι πάσχω από κατάθλιψη ή δεν το καταλαβαίνουν...
    Απλά έφτασα στο σημείο 0 και δεν ξέρω πως να προχωρήσω...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    τι θελεις να σου πω δηλαδη; οτι εσεις οι γυναικες πηγαινετε με τους πονηρους και μαζι χλευαζετε τους αδυναμους; σου φερθηκε σαν να εισαι ενα εργαλειο διασκεδασης. δικια σου επιλογη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by sball View Post
    τι θελεις να σου πω δηλαδη; οτι εσεις οι γυναικες πηγαινετε με τους πονηρους και μαζι χλευαζετε τους αδυναμους; σου φερθηκε σαν να εισαι ενα εργαλειο διασκεδασης. δικια σου επιλογη.
    Δεν τον επέλεξα σαν κάποιον πονηρό, μου παρουσιάστηκε σαν κάποιος αγνός με καλά αισθήματα για αυτό επέλεξα να είμαι μαζί του. Με κορόίδεψε. Θα μπορούσε να συμβεί το ίδιο και εσένα, να σε κοροίδέψουν και να παίξουν με τα αισθήματα σου... δεν θα σου άρεσε κάποιος να σε κατηγορήσει για αυτό...
    Νόμιζα ότι το forum είναι για υποστήριξη σε άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη για αυτό έστειλα εδώ αλλά νιώθω πολύ χειρότερα τώρα...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by lost girl View Post
    Δεν τον επέλεξα σαν κάποιον πονηρό, μου παρουσιάστηκε σαν κάποιος αγνός με καλά αισθήματα για αυτό επέλεξα να είμαι μαζί του. Με κορόίδεψε. Θα μπορούσε να συμβεί το ίδιο και εσένα, να σε κοροίδέψουν και να παίξουν με τα αισθήματα σου... δεν θα σου άρεσε κάποιος να σε κατηγορήσει για αυτό...
    Νόμιζα ότι το forum είναι για υποστήριξη σε άτομα που πάσχουν από κατάθλιψη για αυτό έστειλα εδώ αλλά νιώθω πολύ χειρότερα τώρα...
    εχει συμβει και το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην περιμενω πολλα. βασικα δεν περιμενω τιποτα. βλεπω την αληθεια ολοφανερη μπροστα μου και μου λεει πως οι φλογεροι ερωτες ειναι πισω. αυτο που συμβαινει ειναι να νιωθω καποιες φορες σεξουαλικη επιθυμια. ειμαι καλα οταν δεν νιωθω. δεν θελω να εχω επιθυμιες. προτιμω το κεφαλι μου ησυχο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    και μενα ετσι ξεκινησαν τα πιο σοβαρα προβληματα. οταν στην πρωτη μου σχεση στα 20, εμπιστευθηκα τον εαυτο μου και τα συναισθηματα μου σε λαθος ανθρωπο. Τα δικα του ψυχολογικα, τα μετεφερε ολα σε μενα και γω εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου διοτι πλεον ειχα παψει να πιστευω πως αξιζω σαν ανθρωπος, σαν κοπελα. Με εκμεταλλευτηκε. Αλλα ο Θεος ειναι ψηλα και βλεπει. Τιποτα δεν μενει ατιμωρητο. Η αληθεια ειναι πως πλεον στα 24,5 μου χρονια, εχω εναν ανθρωπο που με αγαπαει παρα πολυ για αυτο που ειμαι. Η αληθεια ειναι πως δεν με ενδιαφερει αν ο προηγουμενος πληρωσει για οσα μου εκανε. Πλεον δεν με απασχολει. Για το μονο που "κλαιω" ειναι για τα 2 χρονια που εχασα διπλα του! ΜΗν το βαζεις κατω. Ειναι πολλες οι κοπελες που εχουν πληγωθει απο σχεσεις και απο λαθους ανθρωπους. Βγαινε εξω, γνωρισε κοσμο, κανε κατι που σου αρεσει, ΖΗΣΕ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by lost girl View Post
    Με κακοποιούσε, με απατούσε, μου έλεγε συνέχεια ψέματα χωρίς λόγο και προσπαθούσε να με χειριστεί με διάφορα ψυχολογικά παιχνίδια που χειροτέρεψαν τη κατάσταση μου και με έφτασαν πολύ κοντά στην αυτοκτονία. Όπως ανακάλυψα αργότερα από διάφορα site ψυχολογίας που διάβασα για τη συμπεριφορά του, ο άντρας αυτός πρέπει να ήταν ψυχοπαθής και με επέλεξε σαν κατάλληλο θύμα για να μου κάνει κακό. Κατάφερε να βρει τις αδυναμίες μου και με χτυπούσε εκεί. Το να με βλέπει να υποφέρω και να βυθίζομαι ακόμα περισσότερο στη κατάθλιψη ήταν κάτι που του έδινε ευχαρίστηση και ο στόχος του ήταν να με καταστρέψει... Όσο περισσότερη αγάπη του έδινα, τόσο πιο πολύ κακό μου έκανε...
    Υπάρχουν πολλών ειδών άνθρωποι. Ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με αυτά που έχει περάσει και με αυτά που πιστεύει για το πώς θα πρέπει να διαχειριστεί τη ζωή του, φτιάχνει μια "φιλοσοφία" ζωής, και συνήθως αυτή ακολουθεί. Δυστυχώς, όσο κι αν φαίνεται παράδοξο, όσο και λάθος να είναι η "φιλοσοφία", σπάνια αλλάζει.
    Είναι πολύ άσχημο κάποιος να εκμεταλλεύεται την αδυναμία σου, και την αδυναμία οποιουδήποτε. Ή το κάνει επίτηδες ή το κάνει ασυνήδειτα ανάλογα με τη φιλοσοφία του. Και λυπάμαι γι' αυτά που σου συνέβησαν -όσο μπορώ να λυπάμαι-.
    Με αυτά που λες φαίνεται πως έχεις έλλειψη σωστών ατόμων γύρω σου. Δεν σου κάνω κύρηγμα, άλλωστε το ίδιο νομίζω συμβαίνει και σε μένα. Νομίζω ότι αυτό είναι το πρωταρχικό να επιδιώξεις να αποκτήσεις. Άτομα σωστά. Δεν έχει σημασία το φύλλο, ή η ηλικία, ή η συγγένεια, ή η κοινωνική τάξη, κλπ. Ούτε σημασία έχει ο χρόνος επαφής, αν θα είναι μόνο μισή ώρα το μήνα, ούτε επίσης έχει σημασία αν έχουν τα δικά τους προβλήματα κι αν αυτά διαφέρουν από τα δικά σου. Σημασία είναι το να είναι κάποιος "σωστός". Τώρα το τι σημαίνει "σωστός" είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο. Και για να το βρει κάποιος, ίσως χρειάζεται πάρα πολλή σκέψη ή αρκετή διαίσθηση. Για μένα "σωστός" σημαίνει ειλικρινής και όχι κρυφός/κρυψίνους.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    lost girl καλημερα .
    διαβασα το θεμα σου κ τις απαντησεις του sball . λυπαμαι πολυ για τον ασχημο τροπο που σου απαντησε .οχι απλα ασχημος τροπος αλλα κ λαθος απαντησεις σου εδωσε
    φυσικα δικαιωμα του να λεει οτι θελει αλλα υποχρεωση του κ να σεβεται . αφου λες ξεκαθαρα οτι στην αρχη υποκρινοταν ο πρωην σου δεν εχει δικαιωμα να σε κατηγορει
    απο την φραση του οτι "εσεις οι' γυναικες " φαινεται να ναι αντρας κ δυστυχως απο αυτους που δεν σεβονται μια γυναικα .κ γω αντρας ειμαι κ τι να κανω δηλαδη ?να αρχισω να λεω τις βλακειες του sball ,μηπως κ οι αντρες δεν την πατανε με γυναικες που υποκρινονται ?θα πω κ μια δικη μου ιστορια .η αδερφη μου ειχε δεσμο με εναν ο οποιος αν κ δεν ηταν τοσο χαλια οπως ο δικος σου ηταν κ αυτος υποκριτης .φεροταν καλα οχι μονο στην αδερφη μου αλλα κ σε μενα κ ενω εγω γενικα ειμαι δυσπιστος γιατι ξερω τι κουμασια κυκλοφορουν εκει εξω τον πιστεψα . εκανε τα παντα να κερδισει την εμπιστοσυνη μας .κ οταν παντρευτηκαν εβγαλε την μασκα του ........ λεπτομεριες δεν χρειαζονται ....

    το φορουμ αυτο οντως ειναι για υποστηριξη κ μη μετανοιωνεις που εγραψες μην ακους αυτον τον απαραδεκτο .....
    μην νιωθεις ντροπη κ οτι δεν αξιζεις .ουτε αχρηστη ουτε αναξια εισαι .
    εγω διαβασα κ αλλα μηνυματα του φορουμ πριν λιγο κ απαντησα μονο στο δικο σου γιατι καταλαβαινω απολυτα κ δεν ανεχομαι τετοια απαραδεκτη συμπεριφορα
    οχι μονο απεναντι σου αλλα κ σε καθε κοριτσι η κ αγορι

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    8
    Και εγώ είμαι συναισθηματικά κλειστός όσον αφορά τα προβλήματα μου αλλά πιστεύω έκανες πολύ καλά που εξέφρασες τα συναισθήματα σου, δυστυχώς δεν σε υποδεχτήκαμε με τον καλύτερο τρόπο.

    Έκανες το πρώτο και ποιο δύσκολο βήμα, βρήκες την δύναμη και ξέφυγες από αυτή την σχέση, άνθρωποι που έχουν την εγκληματική συμπεριφορά που περιγράφεις με αηδιάζουν, καμία νοητική ασθένεια δεν μπορεί να δικαιολογήσει τις πράξεις τους και με κάνουν να σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να επανέλθει η θανατική ποινή.

    Αξίζει να παλέψεις, πρώτα από όλα για σένα και δεύτερον γιατί δεν πρέπει να κερδίσει αυτός που σε έφερε σε αυτή την κατάσταση. Δεν τολμάω να πω ότι καταλαβαίνω τι περνάς αλλά πρέπει να πιστέψεις ότι τα υπόλοιπα βήματα θα είναι λίγο ποιο εύκολα...

    Δεν είμαι ιδικός αλλά τα συναισθήματα που περιγράφεις (οργή, ενοχές, κατάθλιψη) μου ακούγονται αρκετά κοινά με εκείνα περιπτώσεων διαταραχής μετατραυματικής καταπόνησης (post traumatic stress disorder). Όταν είσαι έτοιμη, έχεις την ενέργεια, τον χρόνο και τα χρήματα είναι καλό (αν δεν το κάνεις ήδη) να επισκεφτείς κάποιον επαγγελματία σύμβουλο με εμπειρία, πολλές γυναίκες που υπήρξαν θύματα κακοποίησης συναισθηματικής ή και σωματικής έχουν καταφέρει να αναρρώσουν με την κατάλληλη καθοδήγηση. Μέχρι τότε δεν χάνεις τίποτα να συνεχίσεις να γράφεις εδώ, ίσως σε βοηθήσει ίσως όχι αλλά είναι μια καλή αρχή.

    Καλώς ήρθες.

  11. #11
    Quote Originally Posted by lost girl View Post
    Ίσως και να ήταν λάθος που έγραψα εδώ... Ήθελα κάπου να μιλήσω, όμως αν και το μήνυμα μου είναι ανώνυμο νιώθω ντροπή...
    Δεν μου αρέσει να δείχνω ευάλωττη, και κρύβω αυτή τη πλευρά μου από τους άλλους γύρω μου... οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι πάσχω από κατάθλιψη ή δεν το καταλαβαίνουν...
    Απλά έφτασα στο σημείο 0 και δεν ξέρω πως να προχωρήσω...
    lost girl γεια σου,
    δεν έκανες λάθος που ήρθές στο site. Αλλωστε λίγο πολύ όλοι μας είμαστε εδώ γιατι δεν έχουμε κάπου να μιλήσουμε. πιστευω οτι δεν έχεις φτάσει στο σημείο μηδέν γιατί απλά δεν υπάρχει,(εγώ πάντως αυτο εχω καταλάβει απ΄τη ζωή μου). κάθε δυσκολία είναι για να μαθαίνουμε. ειμαι σίγουρη ότι στην επόμενη σχέση σου, θα μπορείς να αξιολογείς καλύτερα αυτόν που έχεις απέναντί σου.
    Καλως ήρθες λοιπόν

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    3
    καλησπερα lost girl!!
    ο καθε ανθρωπος εχει τις πρωσοπικες του επιδιωξεις και δικο του σκοπο ζωης και μπορει να φτασει στα ακρα για την επιτευξη του..στην δικη σου περιπτωση με το συγκεκριμενο αγορι δεν θα πρεπει να νιωθεις εσυ ασχημα καθως εσυ και την αγαπη σου του προσφερες και εκανες το παν δυνατο για μια φυσιολογικη σχεση..το προβλημα ηταν δικο του και το ξερεις..αυτος θα πρεπει να νιωθει πως η ζωη του δεν εχει νοημα και οντως δεν εχει απο την στιγμη που δεν μπορει να δεχτει την ευλογια αυτης της ζωης που ειναι η αγαπη..μην απελπιζεσαι..ολα τα προβληματα που ερχονται στη ζωη μας ρχονται για καποιο λογο..για να δοκιμασουν ισως εμας τους ιδιους αλλα και την πιστη μας..μεσα απο τις δυσκολιες ποναμε αλλα μαθαινουμε..πρεπει να ξερεις που μπορεις να βρεις καταφγιο..αυτο ειναι το μυστικο...στην πιστη , σ εναν ανθρωπο δικο σου που σε αγαπαει........ αυτο ειναι δικο σου θεμα..το ποιον θα εμπιστευτεις η που θα εναποθεσεις τις ελπιδες σου...οι σκεψεις αναφορικα με την αυτοκτονια πιστευω πως δεν θα επρεπε να υπαρχουν καθως για να υπαρχεις ακομα στη ζωη καποιος λογος θα υπαρχει..σκεψου το...ισως κατι καλυτερο αυριο εκει εξω σε περιμενει..ο Θεος παντα ξερει..και φυσικα ποτε δεν θελει να μας βλαψει και να μας βλεπει στενοχωρημενους...αλλα θα πρεπει να ξερεις και κατι ακομα..οτι στην εξελιξη της ζωης μας και στην μοιρα μας συμβαλλουμε κι εμεις μ τις πραξεις μας και κυριως με τη θεληση μας..επομενως δεν πρεπει απλα να δεχεσαι οτι δεν εχεις φιλους γιατι ολοι οι ανθρωποι εχουμε αναγκη απο καποιον και κανεις δε δημιουργηθηκε με την προυποθεση να μεινει μονος αλλα για να δεχτει και να δωσει την αγαπη!!! προσπαθησε λοιπον!!!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by sball View Post
    καλα κανεις και δεν εχεις ελπιδα. ειμαστε μια ζουγκλα και επικρατει ο νομος του ισχυροτερου. μην κανεις παιδια, τιποτα αλλο.
    Τι απάντηση είναι αυτη σε άτομο που ήλθε στο χώρο ζητώντας στήριξη?
    Νοιώθεις ανακούφιση μέσα στη δική σου δυστυχία από τον πόνο του άλλου?
    Η κοπέλα μίλησε με ακατάλληλο άτομο εξ ου και μετα τη συζητηση μαζι σου έχει εγκαταλείψει το χωρο. Στο χωρο αυτο, όσο κι αν υποφερουμε στην προσωπική μας ζωη βρίσκουμε μέσα μας κάτι καλό για να βοηθησουμε τον αλλο.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Κουράστηκα !
    By mango in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 25-05-2020, 17:48
  2. Κουραστηκα
    By fiLm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 17-01-2012, 13:08
  3. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....
    By georks in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2011, 17:05
  4. κουραστηκα
    By yiouli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-02-2011, 10:34
  5. Κουράστηκα
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2006, 12:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •