Δεν τον θέλει αλλά ειναι μαζι του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351

    Δεν τον θέλει αλλά ειναι μαζι του

    Θέλω να σας γραψω για την αδερφή μου και το μεγαλο της προβλημα ή τουλάχιστον έτσι το θεωρει αυτή.

    39 ετων, παντρεμενη, χωρις παιδιά. Παραπονειται συνεχεια και σε μενα και στους γονεις μου ότι δεν θέλει τον άντρα της και ο,τι είναι μαζι του μονο και μόνο γιατι δεν βγαινει οικονομικά μόνη της και ότι δεν βρίσκει σε αυτήν την ηλικία άλλον με τις προυποθέσεις που θέλει ακομα και αν χωρίσει. Σημειωτέον ότι κατα τη διάρκεια του γαμου της ειχε κάποιες εξωσυζυγικές σχέσεις οι οποίες μαλλον κακό της έκαναν από την άποψη ότι ειδε ότι αν χωρίσει, τα πραγματα έξω είναι πολύ χειρότερα από αυτό που ζει αυτή και δεν έχει ελπίδες να ξαναφτιάξει την ζωή της. Εχει λοιπόν εδω και ένα χρόνο που την βλέπω ότι έχει κλειστει στον εαυτό της. Εχει επισκεφτει ψυχολόγους αλλά δεν ειδα καλυτερευση στην ψυχολογία της. Εκείνο που απ΄οτι μου έχει πει της ειναι αφορητο είναι το σεξ με τον άντρα της. Εχουν σεξουαλικές σχέσεις μια φορά το δίμηνο και όταν γινεται τις επομενες μερες νιώθει χάλια γιατί αισθάνεται ότι θα παει έτσι η ζωή της σε αυτό τον τομεα. Πραγματικά δεν μπορω να τη βοηθήσω, δεν ξέρω πια τί να την συμβουλέψω γιατί είναι και το οικονομικό στη μεση και σε καμια περιπτωση δεν θέλει να ξαναγυρισει στο πατρικό αφου αν χωρισει δεν θα μπορει να συντηρειται μόνη της. Από εργασια, κανει μαθήματα ξενων γλωσσων αλλά μην φανταστειται ότι βγαζει πολλά. 300-400 ευρω το μήνα και όχι όλους τους μήνες.
    Καμιά ιδέα ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    ελεοσ ρε π..στη μου με αυτεσ τσ γυναικεσ.....αλλον ερωτευονται αλλον αγαπανε και στ τελοσ αλλον παντρευονται και οπωσ παντα ο τελευταιοσ ειναι αυτοσ που θα τησ προσφερει την οικονομικη σιγουρια και θα ειναι και (ισωσ) πατερασ και των παιδιων τησ εχοντασ παραλληλα εξασφαλσει μια μιζερη ζωη σε αυτη γτ τα γα....να τα λεφτα μονο ευτυχια δεν φερνουν..

    φιλε η συμβουλη μου..αν ημουν στη θεση σου..θα ηταν να τη ξεφτυλισω...το ελαχιστο που θα εκανα.....τα θελε και τα παθε....απο τη στιγμη ομωσ που σκεφτονταν πο....κα οταν παντρευτηκε να τα λουστει κιολασ...και να μν τρεχει απο δω και απο κει.....

    το ιδιο ισχυει και για μαλακεσ αντρεσ....αλλα εδω μιλαμε για γυναικα...γι αυτο και η παραπανω αναλυση....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    confuse, τον ερωτευτηκε τον άντρα της στην αρχή, αλλά στη πορεια είδε ότι δεν ταίριαζαν καθόλου σε πολλά. Επειδή όμως είχε ανασφάλεια στο να μεινει μόνη της γιατί παθαινει καταθλιψη με την μοναξια είπε να δοκιμασει κατι παραπανω μαζί του. Απλά δεν λειτουργησε. Δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να την ξεφτυλίσω. Να την βοηθήσω θέλω με κάποια συμβουλή γιατί δεν την βλέπω καθόλου καλά τον τελευταιο καιρό.
    Επιπλέον ο άντρας της δεν ειναι και κανενας πλουσιος. Απλά έχουν αλληλοεξαρτώμενα οικονομικά. Ενα μισθό έχει και αυτός λίγο παραπανω από την αδερφή μου. Μοιραζονται τα έξοδα, τις δουλειές του σπιτιου αλλά ψυχικά αυτη δεν ειναι καλυμενη καθολου. Ουτε στο σεξ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by confuse View Post
    ελεοσ ρε π..στη μου με αυτεσ τσ γυναικεσ.....αλλον ερωτευονται αλλον αγαπανε και στ τελοσ αλλον παντρευονται και οπωσ παντα ο τελευταιοσ ειναι αυτοσ που θα τησ προσφερει την οικονομικη σιγουρια και θα ειναι και (ισωσ) πατερασ και των παιδιων τησ εχοντασ παραλληλα εξασφαλσει μια μιζερη ζωη σε αυτη γτ τα γα....να τα λεφτα μονο ευτυχια δεν φερνουν..
    Οι Ελληνίδες (οπως και οι υπόλοιπες Βαλκάνιες και ΑνατολικοΕυρωπαίες) έχουν μια έντονη ψύχωση με το χρήμα. Θα φταίει ο πολύς σοσιαλισμός φαίνεται :D
    Forbidden dreams

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    confuse, τον ερωτευτηκε τον άντρα της στην αρχή, αλλά στη πορεια είδε ότι δεν ταίριαζαν καθόλου σε πολλά. Επειδή όμως είχε ανασφάλεια στο να μεινει μόνη της γιατί παθαινει καταθλιψη με την μοναξια είπε να δοκιμασει κατι παραπανω μαζί του. Απλά δεν λειτουργησε. Δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να την ξεφτυλίσω. Να την βοηθήσω θέλω με κάποια συμβουλή γιατί δεν την βλέπω καθόλου καλά τον τελευταιο καιρό.
    Επιπλέον ο άντρας της δεν ειναι και κανενας πλουσιος. Απλά έχουν αλληλοεξαρτώμενα οικονομικά. Ενα μισθό έχει και αυτός λίγο παραπανω από την αδερφή μου. Μοιραζονται τα έξοδα, τις δουλειές του σπιτιου αλλά ψυχικά αυτη δεν ειναι καλυμενη καθολου. Ουτε στο σεξ.
    φιλε αυτο θα εκανα εγω στην αδερφη μου αν μαθαινα οτι εκανε κατι παρομοιο.....προσωπικα το κερατο και τη λογικη του συμβιβασμου τα θεωρω τα χειροτερα σε μια σχεση.......

    αφου λοιπον ολα ειναι μαυρα...πολυ απλο.....να φυγε απο το σκοταδι....να τελειωνει....αλλιωσ να του μιλησει να του πει θελω να αλλαξουν αυτα τα πραγματα αναμεσα μασ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    confuse, τον ερωτευτηκε τον άντρα της στην αρχή, αλλά στη πορεια είδε ότι δεν ταίριαζαν καθόλου σε πολλά. Επειδή όμως είχε ανασφάλεια στο να μεινει μόνη της γιατί παθαινει καταθλιψη με την μοναξια είπε να δοκιμασει κατι παραπανω μαζί του. Απλά δεν λειτουργησε.
    Γυναίκα μόνη (στην Αθήνα τουλάχιστον) = ΜΟΝΟ απο δική της επιλογή του να είναι μόνη, οποτε το σεναριο περι ανασφάλειας/κατάθλιψης απο μοναξιά δεν παίζει ρε συ μπλου. Ακόμα και οι πέτρες αντιλαμβάνονται οτι οποιαδήποτε γυναίκα βγει με διάθεση να ψαχθει λιγακι για ανεύρεση συντρόφου, συγκεντρώνει σε χρόνο ντετε στρατό στα πόδια της.
    Forbidden dreams

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    yanni η αδερφη μου δεν ειναι η σουπερ γκομενα που θα βγει έξω και όλοι οι άντρες θα νε στα ποδια της. Τεσπα, ο χρονος θα δειξει πως θα παει το θέμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Argyroupoli beach
    Posts
    225
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    yanni η αδερφη μου δεν ειναι η σουπερ γκομενα που θα βγει έξω και όλοι οι άντρες θα νε στα ποδια της. Τεσπα, ο χρονος θα δειξει πως θα παει το θέμα.
    Στην Αθήνα ειδικά δεν χρειάζεται να είναι κάποια και ιδιαίτερα εμφανίσιμη για να έχει επιλογές, πίστεψε με. Πάντως στο σεξουαλικό σκέλος συμπάσχω και κατανοώ, εκει που τα παίρνω στο κρανίο είναι οταν ακούω ή διαβάζω άτομα που βάζουν (ή έβαλαν) το χρήμα ως κριτήριο επιλογής συντρόφου. Εγώ που ενω είμαι ταπί ποτέ μου δεν κοίταξα ως βασικό στοιχείο το εαν έχει ή οχι χρήμα η κοπέλα που είχα δίπλα μου είμαι προφανώς εξωγήινος και περιθωριακός.
    Forbidden dreams

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Blue1, καλησπέρα. Από τη στιγμή που η σχέση έχει φθαρεί πλέον σε τέτοιο βαθμό
    δεν πιστεύω ότι υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης.
    Το οικονομικό που αναφέρεις είναι το μέγα άλυτο πρόβλημα
    που παγιδεύει την αδερφή σου,
    γιατί φαντάζομαι αν μπορούσε να επιβιώσει
    θα έφευγε και θα ζούσε ακόμα και μόνη της.
    Χιλιάδες άνθρωποι μένουν σε γάμους
    και σχέσεις πλήξης, ρουτίνας και συμβιβασμού
    από ανάγκη, γιατί δεν μπορούν να επιβιώσουν ανεξάρτητοι.
    Ούτε ο ψυχολόγος πιστεύω ότι μπορεί να πείσει κάποιον
    να μάθει ν' ανέχεται μια κατάσταση πιεστική.
    Η λύση της συγκατοίκησης με άτομο της εμπιστοσύνης της υπάρχει;
    Ή κάποιος άλλος τρόπος που να την κάνει να ελπίζει
    ότι μπορεί να αυτονομηθεί ώστε να μη νιώθει παγιδευμένη;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ο αντρας της πως δε τη σουταρει?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Μπλου, συμφωνω με αυτα που ειπε η Joann.Να προσθεσω οτι πρεπει κυριως η ιδια να καταλαβει οτι αυτη η "λαθος" επιλογή της εχει καποια αλλα αιτια, βαθύτερα και σε αυτα πρεπει να επικεντρωθει.Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να μεινω παλι με τους γονεις μου, παρα να μενω σε μια σχεση που κανει και εμενα και τον αλλον φυσικα ολο και πιο δυστυχισμενους.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  12. #12
    Η οικονομική ασφάλεια και ο φόβος ότι δε θα προκύψει κάτι καλύτερο την κραταν κοντα του. Αυτα τα δυο συν (πιστευω) η αδερφη σου δεν ειναι και το δυναμικο άτομο, το αποφασιστικό με αυτοπεποίθηση, την έχουν εγκλωβισει ψυχολογικα κοντα του. Το αισθημα ειναι τελειως ανυπαρκτο. Το γεγονος ότι ειχε εξωσυζυγικες σχέσεις με χειρότερους του την εχει επιβαρυνει στο να εγκλωβιστει όλο και περισσότερο κοντα του.
    Για να κανουν σεξ καθε .. δυο μηνες φαίνεται πως κι ο ίδιος για δικους του λόγους, αν δεν αντιμετωπιζει σεξουαλικο πρόβλημα, δε γουσταρει αυτη την σχεση. Σκέφτηκες να χει βρει άλλη και απλά ακόμα να το μάθετε? Για να μην της προσφερει αισθημα και στοργη πάει να πει ότι κι ίδιος δεν αισθανεται κατι απεναντι της. Από τη στιγμη που δεν εχουν παιδια, ουτε δανεια και αλλες υποχρεωσεις περαν της συγκατοίκησης και ο ψυχικος δεσμος μεταξυ τους ειναι σχεδον ανυπαρκτος ο χωρισμος δεν ειναι δυσκολη υπόθεση. Ειναι θεμα θελησης την οποια απ ότι φαινεται χωρις "έξωθεν βοηθεια" δεν διαθετει η αδερφη σου και αποδοχης απο μερους της να επιστρεψει στο πατρικο. Στο να βρει άλλον, αμα ψαχτει και περιποιειται σαν γυναικα τον εαυτο της θα χει περισσοτερες ελπίδες να της προκυψει κατι καλύτερο. Αν τα λεω λάθος διορθωσε με γιατι δεν ειμαι ειδικος.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Θέλω να σας γραψω για την αδερφή μου και το μεγαλο της προβλημα ή τουλάχιστον έτσι το θεωρει αυτή.

    39 ετων, παντρεμενη, χωρις παιδιά. Παραπονειται συνεχεια και σε μενα και στους γονεις μου ότι δεν θέλει τον άντρα της και ο,τι είναι μαζι του μονο και μόνο γιατι δεν βγαινει οικονομικά μόνη της και ότι δεν βρίσκει σε αυτήν την ηλικία άλλον με τις προυποθέσεις που θέλει ακομα και αν χωρίσει. Σημειωτέον ότι κατα τη διάρκεια του γαμου της ειχε κάποιες εξωσυζυγικές σχέσεις οι οποίες μαλλον κακό της έκαναν από την άποψη ότι ειδε ότι αν χωρίσει, τα πραγματα έξω είναι πολύ χειρότερα από αυτό που ζει αυτή και δεν έχει ελπίδες να ξαναφτιάξει την ζωή της. Εχει λοιπόν εδω και ένα χρόνο που την βλέπω ότι έχει κλειστει στον εαυτό της. Εχει επισκεφτει ψυχολόγους αλλά δεν ειδα καλυτερευση στην ψυχολογία της. Εκείνο που απ΄οτι μου έχει πει της ειναι αφορητο είναι το σεξ με τον άντρα της. Εχουν σεξουαλικές σχέσεις μια φορά το δίμηνο και όταν γινεται τις επομενες μερες νιώθει χάλια γιατί αισθάνεται ότι θα παει έτσι η ζωή της σε αυτό τον τομεα. Πραγματικά δεν μπορω να τη βοηθήσω, δεν ξέρω πια τί να την συμβουλέψω γιατί είναι και το οικονομικό στη μεση και σε καμια περιπτωση δεν θέλει να ξαναγυρισει στο πατρικό αφου αν χωρισει δεν θα μπορει να συντηρειται μόνη της. Από εργασια, κανει μαθήματα ξενων γλωσσων αλλά μην φανταστειται ότι βγαζει πολλά. 300-400 ευρω το μήνα και όχι όλους τους μήνες.
    Καμιά ιδέα ;
    Γειά σου Μπλου,
    η αλήθεια είναι ότι λόγω κρίσης τα διαζύγια έχουν μειωθεί.. αυτό βέβαια δεν έχω ασχοληθεί για να δω αν είναι καλό ή κακό,
    κι όπως είπαν και οι προηγούμενοι κυρίως το οικονομικό την αναγκάζει να παραμένει σ' αυτή την τελειωμένη σχέση!..
    Μόνο που θα μπορούσε να ψάξει και για μια δεύτερη δουλίτσα, την στιγμή που δεν έχει κι άλλες υποχρεώσεις..
    Ίσως έτσι ξεπέρναγε και τις ανασφάλειές της! Παιδικοί χαζοφόβοι είν' αυτά που μας κρατάνε πίσω!.. Σίγουρα, θα μπορέσει
    να σταθεί στα πόδια της, τι λέμε τώρα! Και στο κάτω-κάτω ας ψαχτεί για κάτι επιπλέον από δουλειά κάτω από την
    έως τώρα υποτιθέμενη ασφάλεια του γάμου και μέτα ας σηκωθεί να φύγει. Το θέμα είναι ότι προβάλλει βολεμένες
    δικαιολογίες για να μην πάρει αποφάσεις, που ναι σίγουρα απαιτούν και κάποιες θυσίες.. Πόσα χρόνια είναι παντρεμένη;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    114
    Quote Originally Posted by YannisCrete View Post
    Γυναίκα μόνη (στην Αθήνα τουλάχιστον) = ΜΟΝΟ απο δική της επιλογή του να είναι μόνη, οποτε το σεναριο περι ανασφάλειας/κατάθλιψης απο μοναξιά δεν παίζει ρε συ μπλου. Ακόμα και οι πέτρες αντιλαμβάνονται οτι οποιαδήποτε γυναίκα βγει με διάθεση να ψαχθει λιγακι για ανεύρεση συντρόφου, συγκεντρώνει σε χρόνο ντετε στρατό στα πόδια της.
    συγγνώμη βρε Γιάννη μου, αλλά ποιος τα λέει αυτά? γιατί εγώ είμαι μόνη μου 2 χρόνια και -πίστεψέ με- ΚΑΘΟΛΟΥ από δική μου επιλογή! και όχι μόνο εγώ, αλλά και ένα σωρό γυναίκες που γνωρίζω, έχουν μεγάλη δυσκολία να κάνουν μια σχέση της προκοπής και το οικονομικό ΔΕΝ είναι θέμα ούτε για μένα, ούτε για εκείνες!
    άμα ήτανε κάθε φορά που βγαίνουμε να μαζεύουμε στρατό, θα είχαμε λύσει όλες το πρόβλημά μας, εκτός αν εννοείς στρατό από ό,τι να'ναι, γιατί αλλιώς για να βρεις νορμάλ άντρα σήμερα, πρέπει να'χεις κάνει τάμα! (και πάλι, δύσκολα!)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by amelie♥ View Post
    συγγνώμη βρε Γιάννη μου, αλλά ποιος τα λέει αυτά? γιατί εγώ είμαι μόνη μου 2 χρόνια και -πίστεψέ με- ΚΑΘΟΛΟΥ από δική μου επιλογή! και όχι μόνο εγώ, αλλά και ένα σωρό γυναίκες που γνωρίζω, έχουν μεγάλη δυσκολία να κάνουν μια σχέση της προκοπής και το οικονομικό ΔΕΝ είναι θέμα ούτε για μένα, ούτε για εκείνες!
    άμα ήτανε κάθε φορά που βγαίνουμε να μαζεύουμε στρατό, θα είχαμε λύσει όλες το πρόβλημά μας, εκτός αν εννοείς στρατό από ό,τι να'ναι, γιατί αλλιώς για να βρεις νορμάλ άντρα σήμερα, πρέπει να'χεις κάνει τάμα! (και πάλι, δύσκολα!)

    αμα εισαι οκ και μια χαρα αντρα θα βρεισ και ευτυχισμενη θα σαι...αν δεν ξερεισ τι ψαχνεισ τοτε μονη θα σαι......
    (το ιδιο ισχυει και για τσ αντρεσ....σε μικροτερο βαθμο παντωσ....)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 16:49
  2. θελει καποιοσ να παει παραλια Αυριο μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-07-2010, 16:17
  3. Θελει καποιοσ να ερθει παραλια μαζι μασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 27-06-2010, 13:14
  4. ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΑΖΙ
    By Mimi82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 29-08-2009, 15:05
  5. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •