εμεπειριες σας προσωπικες κι μη απο την ψυχιατρικη κλινικη θεσσαλονικης!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    εμεπειριες σας προσωπικες κι μη απο την ψυχιατρικη κλινικη θεσσαλονικης!

    Υπαρχει καποιο παιδι απο το φορουμ , ξερει κανεις σας τι παιζει με το συκεκριμενο ψυχιατριο? Χθες μηλαγα με τον υπευθυνο γιατρο κι με περιμενει να παω εκει - τωρα το πως θα παω ειναι ενα αλλο θεμα, θα ηθελα να παω με το αμαξι , μου αρεσει να οδηγω τετοια δρομολογια αλλα φοβαμαι οτι θα γυνει ατυχημα! κι πιστεψτε με τελευταιοπου με νοιαζει ειναι αν στο τρακαρισμα σκοτωθω ργω! αυτο που με αγχωνει ειναι να μην παρω μαζι μου καποιον αθωο! -
    Το τραινο ειναι ενας αλλος πολυ ομορφος τροπος να ταξιδεψει κανεις, περνα απο τα πιο ομορφα τοπια τοης στερεας ελλαδας, εχω κανει αρκετες φορες το δρομολογιο κι μου αρεσει παρα πολυ! το προβλημα ειναι ομως σχετικα με τον χρονο που θελει για να φτασει θεσσαλονικη, αλλος μου λεει οτι θελει 5-6 ωρες αλλος μου λεει οτι θελει πανω απο 10 ωρες!! ειναι μεγαλη η διαφορα με το αμαξι οπου κι κανει γυρο στις 5 ωρες με στασεις.
    Ο γιατρος ητν πολυ ευγενικος μαζι μου, ειχε παρα πολυ ενδιαφερον για το προβλημα μου, τον ρνδιεφερε το καθε τι, ακομα κι για το χωρησμομου μου μηλαγε ! αν κι το αποφευγα , γτ. νομιζω οτι δεν με βοηθαει να γυρναω πισω στα παλαια! αυτος που ειπε το αντιθετο! οτι για να μην ξανα γινουν τα ιδια λαθη πρεπει να ψαξω κι να βρω τι ηταν αυτο που μας εφερε στον χωρησμο! βεβαια ολα αυτα περι σχεσεων κι επαγκελματικων προβληματων θα τα αναλησω αφου μου φυγουν τα στεριτικα!! το μονο καλο ειναι οτι επαψα να ριχνω ευθηνες σε ενα οριτσακι 21 χρονων που λογικοτατα ηθελε να κανει την ζωη της, που λογικοτατα ηθελε να παιξει ερωτικα παιχνιδι με καποιον πιο μεγαλο απο αυτην! βεβαια ολα αυτα, δλδη τα ερωτικα μου δεν ειμαι ετοιμος ακομα να τα αναλυσω, πρωτα απο ολα γτ. ο γιατρος μου ειπε οτι πεπει να βρω την κοπελα να της ζητησω συγνωμη κι να της μηλισω! χεχεχε του ειπα οτι δεν θελει να με δει στα ματια της , του ειπα οτι ειμαι τοσο χαλια που κι να την δω μπορει να μην την γνωρισω!! αρατο αποφυγα!
    Για να μην φευγω απο το θεμα μου θ θλα να ξρω αν υπαρχει καποιος εδω περα που να εχει γνωσεις, εμπειριες με την κλινκη της θεσσαλονικης, βρισκετε πισω απο το στρατοπαιδο του"παυλου μελλα"το τμημα που θα ειμαι εγω θα ειναι ξεχωριστο, δεν εχει να κανει με δεμενα κρεβατια! ειτε μεβουρδουλες¨) το ρωταγα συνεχως! που εστειλε ενα μειλ οπου λεει ολους τους κανονες τους, κανονες που ειναι αυστιροι κι αμα τους πααπβω! τσαμπα το ταξιδι στην θεσσαλονικη!!¨)
    Απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει στην θηνα κατι παρομοιο, υπαρχυν μονο για 6-10 μηνες κλειστα ψυχιατραια οπου σπυ δεινουν πολυ δυντα φαρμακα! κατι παρομοιο ειναι η "Κασταλεια" κι αλλο ενα - δεν το θυμαμαι αλλα ειναι πολλα λεφτα, ειναι γυρο στα600 με 800 ευρο την ημερα! ενω εκει που θα παω το αναλαμβανει το τμειομου!
    Τελος ο γιατροσ μου ειπε οτι κι αν μαν ολα καλα κι βγω σωστος απο τοην κλινικη πρεπει να κανω ψυχοθεραπεια ομαδικη στην αθηνα ιτε στο 18ανω ειτε στου ΚΕΘΕΑ, Ενω ταυτοχρονα θα πρεπει να περνω τα ναλορεξ ( σε λιομενη μορφη συτην την φορα οχι να τα βαζω στο δεξιμου μαγουλο κι να κοροιδευω κοπελα κι μαναμου, οπως εκανα τοσο καιρο1!)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Γιατι θες να πας σε κλινικη?
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πρεπει να παω γτ. ειναι πολυ δυσκολα τα πραματα γιανα κοψω την ηρωινη , να κοψω κατι που μεσα σε πεντε λεπτα μπορω να το εχω σπιτιμου!!
    Εκτος αυτου στην κλινικη αυτην το διαστυμα που θα κανω την αποτοξινωση θα "δουλευουν" κι αλλα πραγματα στον χαρατηραμου για να μπορω να ειμαι πιο δυνατος! αμα μεινω σπιτι που το πονο που θα γινει- κι αν ολα παν κακα ετσι- θα ειναι να κιψω τη ηρωινη κι μετα να αρχισω την "ασπιδα" δλδη δεν θα πινω νρκωτικα αλλα ο οργανισμος μου θα ειναι πλαυ πρεζακιας!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Ξερεις φιλε μου,οτι ο μονος που θα σε βοηθησει ουσιαστικα εισαι εσυ.Ειχα ενα ξαδερφο, ο οποιος ειχε μπλεξει με την ηρωινη,καταφερει να κοψει,εμεινε 2 χρονια καθαρος,αλλα τελικα λογο φιλων του ξανα εμπλεξε και τελικα πεθανε.Δεν στο λεω για να σε πανικοβαλλω ουτε να σε αγχωσω,αλλα να θυμασαι,οτι πρεπει να κοψεις παρεες με ατομα που κανουν χρηση.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by predator View Post
    Ξερεις φιλε μου,οτι ο μονος που θα σε βοηθησει ουσιαστικα εισαι εσυ.Ειχα ενα ξαδερφο, ο οποιος ειχε μπλεξει με την ηρωινη,καταφερει να κοψει,εμεινε 2 χρονια καθαρος,αλλα τελικα λογο φιλων του ξανα εμπλεξε και τελικα πεθανε.Δεν στο λεω για να σε πανικοβαλλω ουτε να σε αγχωσω,αλλα να θυμασαι,οτι πρεπει να κοψεις παρεες με ατομα που κανουν χρηση.
    Καλα κανεις κι μου το λες, δε με πανικοβαλεις, δυστυχως εχω χασει κι εγω φιλους, φιλους αξιολογους που φυγαν απο τν ηρωινη!
    Οπως πολυ σσωστα λες μονοςμου πρεπει να το κανω, απλα δεν εχω την δυνσμη να κανω την αρχη! κατι σα την μιζα! ετσι μολις μπορεσω κι γινω καλα, περνω την ναλτραξωνη που ειναι ασπιδασε καθε υποτροπημου ,ετσι θα εχω ολο τον χρονο να δουλεψω , να κανω αυτα που πρεπει για να γινωκαλα! ειναι αδικια ρε γαμωτο! να μην εχω κανει ουτε μια σοβαρη προσπαθεια μεχρι σημερα πιστευω οτι ειναι αδικο να "φυγω" χωρις να εχω δει κι την αλλη πλευρα της ζωης! ας δω τον εαυτομου καθαρο κι καλα, υγειη οπως εσας κι στην τελικη αμαδεν μου κανει ας πεθνω! ρε γεσυ!! αλλα θελω πολυ πρωτανα γινω καλα! να δω πως ειναι το να εισαι καλα: κι μετα βλεπουμε! ξερεις απο τον καιρο που εκανα προσπαθεια δεν εχω μεινει πανω απο 10 μερες καθαρος!! ολο κοροδευα τους δυκους μου κι τον εαυτομου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    εγω εχω νοσηλευτει λογω ιδεοψυχαναγκασμων σε ιδιωτικη κλινικη στα μελισσια η οποια εχει ξεχωριστη πτερυγα για αλκοολικους και για χρηστες ουσιων. Εγω εμεινα ικανοποιημενη. Εκει οι χρηστες μενουν για 1 μηνα, δεν καταλαβαινουν στερητικα απο οτι εχω καταλαβει γιατι τους δινουν φαρμακα. Βεβαια δεν ξερω τι ειναι πιο καλο στην πραξη. Φαρμακα ή να ζοριστεις για να ξεκοψεις μια και καλη και μετα να θυμασαι την προσπαθεια που εχεις κανει ωστε να μην ξαναμπλεξεις.? Αυτο θα μας το ελεγε καλυτερα ενα ατομο που εχει γνωση επι του θεματος!. Παντως σε αυτην την κλινικη εγω εχω παει 2 φορες για 1 μηνα και εγινα πολυ καλυτερα. Και οι χρηστες ενα μηνα μενουν και μετα αποφασιζουν με την οικογενεια τους αν πρεπει να μπουν σε ανοικτο ή κλειστο προγραμμα!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by edim View Post
    εγω εχω νοσηλευτει λογω ιδεοψυχαναγκασμων σε ιδιωτικη κλινικη στα μελισσια η οποια εχει ξεχωριστη πτερυγα για αλκοολικους και για χρηστες ουσιων. Εγω εμεινα ικανοποιημενη. Εκει οι χρηστες μενουν για 1 μηνα, δεν καταλαβαινουν στερητικα απο οτι εχω καταλαβει γιατι τους δινουν φαρμακα. Βεβαια δεν ξερω τι ειναι πιο καλο στην πραξη. Φαρμακα ή να ζοριστεις για να ξεκοψεις μια και καλη και μετα να θυμασαι την προσπαθεια που εχεις κανει ωστε να μην ξαναμπλεξεις.? Αυτο θα μας το ελεγε καλυτερα ενα ατομο που εχει γνωση επι του θεματος!. Παντως σε αυτην την κλινικη εγω εχω παει 2 φορες για 1 μηνα και εγινα πολυ καλυτερα. Και οι χρηστες ενα μηνα μενουν και μετα αποφασιζουν με την οικογενεια τους αν πρεπει να μπουν σε ανοικτο ή κλειστο προγραμμα!
    Δεν ξερω αν λες γι την κλινικη που νομιζω, αλλα εχω μαθει πολυ καλα πραματα, βεβαια ειναι ιδιοτικη κι δεν μου περισεβουν λεφτα! αφου τα εχω κανει ολα σκονες πλεον! συν οτι σε οποιοα κλινικη παω εδω αττικη ολο κι καποιος θα ερθει να μου δωσειτα"σκονακιαμου"
    Οσο γι την μεθοδο οπου αναφερεις, την στεγνη , ναι μπορει να κανει δουλεια γτ. πονας κι εκτιμας τον πονο αλλα μονο για οσους το κανουν πρωτη φορα, γτ. οπως εγω οπως κι πολλους που ξρω εχουμε κοψει στεγνα/! με αφοριτους πονους κι ομως η μνημη μας δεν λειτουργισε, υποκυψε στην λαχταρα για ηρωινη! αρα δεν ειναι κανονας αυτο! το πιο καλο - για εμενα παντα- ειναι να μπορεσεις να βρεις τροπους αμυνας σαν γυνεις καλα , οταν απεξαρτηθεις κι το μυαλο δουλευει ξανα τοτες να ψαξεις μεσα σου τους τροπους που θα αποφευγεις την επυθιμια για υποτροπη! αυτο ειναι κι που κανουν σε ολα τα προγραμματα οπως ΚΕΘΕΑ & 18ΑΝΩ.
    Προσωπικα μηλησα ξανα σημερα με την κλινικη τους παρακαλεσα να γυνει οσο πιο γρηγορα μπορουν την εισαγωγημου! γτ. η καταστασημου ειναι πολυ χαλια! σημερα μετα απο 3 μερες προσπαθησα να παω για δουλεια, οπου κι λυποθυμησα! ειμαι πολυ χαλια διοτι περνω τα φαρμακα του γιατρου για την θεραπεια κι ταυτοχρονα πινω κι ηρωινη ειμαι σε μια φαση τελειως αυτοκαταστροφικη! κανω συνεχεια πραματα που μετα τα μετανοιωνω! εχω χασει τον εαυτο μου! οταν τροω γυρο στα 10 φαρμακα καθε μερα , φααρμακα πολυ βαρια! που χανομε τελειως!!
    Δεν μπορω αλλο να βλεπω την μητεραμου να κλαει κι να με κρατα απο τα χερια της, δεν μπορω να βλεπω τηνγειτωνια κι τον κοσμο να με κοιτα σαν εξωγινω!! δεν μπορω αλλο αυτο το "σωμα" που βρισκομαι μεσα ! η μονη μου λυτρωση ειναι η κλινικη απο τοτες που αρχισα να πινω με τον ασχημο τροπο παλυ η ζωη μου ειναι πανω σε μιακλοστη/1 παρακαλω να περασουν οι μερες να μπω στο ψυχιατρειο! , σημερα εμαθα οτι μπορει να μπω νωριτερα! μακαρι!! να την βγαλω μεχρι την εισαγωγη μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Δεν ξερω αν λες γι την κλινικη που νομιζω, αλλα εχω μαθει πολυ καλα πραματα, βεβαια ειναι ιδιοτικη κι δεν μου περισεβουν λεφτα! αφου τα εχω κανει ολα σκονες πλεον! συν οτι σε οποιοα κλινικη παω εδω αττικη ολο κι καποιος θα ερθει να μου δωσειτα"σκονακιαμου"
    Οσο γι την μεθοδο οπου αναφερεις, την στεγνη , ναι μπορει να κανει δουλεια γτ. πονας κι εκτιμας τον πονο αλλα μονο για οσους το κανουν πρωτη φορα, γτ. οπως εγω οπως κι πολλους που ξρω εχουμε κοψει στεγνα/! με αφοριτους πονους κι ομως η μνημη μας δεν λειτουργισε, υποκυψε στην λαχταρα για ηρωινη! αρα δεν ειναι κανονας αυτο! το πιο καλο - για εμενα παντα- ειναι να μπορεσεις να βρεις τροπους αμυνας σαν γυνεις καλα , οταν απεξαρτηθεις κι το μυαλο δουλευει ξανα τοτες να ψαξεις μεσα σου τους τροπους που θα αποφευγεις την επυθιμια για υποτροπη! αυτο ειναι κι που κανουν σε ολα τα προγραμματα οπως ΚΕΘΕΑ & 18ΑΝΩ.
    Προσωπικα μηλησα ξανα σημερα με την κλινικη τους παρακαλεσα να γυνει οσο πιο γρηγορα μπορουν την εισαγωγημου! γτ. η καταστασημου ειναι πολυ χαλια! σημερα μετα απο 3 μερες προσπαθησα να παω για δουλεια, οπου κι λυποθυμησα! ειμαι πολυ χαλια διοτι περνω τα φαρμακα του γιατρου για την θεραπεια κι ταυτοχρονα πινω κι ηρωινη ειμαι σε μια φαση τελειως αυτοκαταστροφικη! κανω συνεχεια πραματα που μετα τα μετανοιωνω! εχω χασει τον εαυτο μου! οταν τροω γυρο στα 10 φαρμακα καθε μερα , φααρμακα πολυ βαρια! που χανομε τελειως!!
    Δεν μπορω αλλο να βλεπω την μητεραμου να κλαει κι να με κρατα απο τα χερια της, δεν μπορω να βλεπω τηνγειτωνια κι τον κοσμο να με κοιτα σαν εξωγινω!! δεν μπορω αλλο αυτο το "σωμα" που βρισκομαι μεσα ! η μονη μου λυτρωση ειναι η κλινικη απο τοτες που αρχισα να πινω με τον ασχημο τροπο παλυ η ζωη μου ειναι πανω σε μιακλοστη/1 παρακαλω να περασουν οι μερες να μπω στο ψυχιατρειο! , σημερα εμαθα οτι μπορει να μπω νωριτερα! μακαρι!! να την βγαλω μεχρι την εισαγωγη μου!
    1. στην συγκεκριμενη κλινικη δεν υπαρχει περιπτωση να σου φερουν τιποτα απο πουθενα. εχει συνεχη εσωτερικο και εξωτερικο ελεγχο.
    2. το αν οντως βοηθαει τους χρηστες αυτο δεν μπορω να το βεβαιωσω διοτι δεν εχω περασει απο τετοια κατασταση, κρινω απλα βλεποντας τα παιδια που ειχαν μπει κι τον τροπο που λειτουργουσε σαν κλινικη
    3. δεν θα υπεβαλα ποτε τον εαυτο μου στην διαδικασια να φοβαμαι μηπως το επομενο λεπτο δεν ζω εφοσον αυτο -θεωρητικα- μπορει να κριθει απο μενα
    4. το να κανει καποιος χρηση, μου βγαζει αδυναμια χαρακτηρα διοτι επιλεγεις συνειδητα να κανεις ενω ας πουμε στα ψυχολογικα προβληματα δεν επιλεγεις να εισαι αρρωστος, απλα τυχαινει
    5. Απο την αλλη επειδη εχω ζησει με χρηστες (μεσα στην κλινικη) και εχω αλλαξει 5-10 αποψεις, δυστυχως, σε αυτο το τρυπακι πεφτουν καλα παιδια (στην πλειονοτητα) με αδυναμο χαρακτηρα και οικογενεια που δεν ξερει πως να στηριξει σε αυτη την φαση. Υπαρχουν βεβαια και οικογενειες που δεν εχουν την διαθεση να στηριξουν οχι επειδη δεν ξερουν τον τροπο απλα επειδη δεν θελουν. (αλλουνου παπα Ευαγγελιο, αλλα σε πολλες περιπτωσεις "αμαρτιαι γονεων παιδευουσι τεκνα")
    6. Ειναι κριμα ρε γαμωτο, νεα παιδια και να χανουν ετσι την ζωη τους. Διοτι και να καταφερεις να ξεμπερδεψεις, εχεις χασει καποια σημαντικα χρονια απο την ζωη σου και τα χρονια πισω δεν ερχονται δυστυχως, δεν θα μπορεσουμε ποτε να εχουμε μια δευτερη ευκαιρια σε οσα περασαν
    7. ο καθενας επιλεγει για τον εαυτο του οτι θεωρει καλυτερο αλλα ρε παιδια ειμαστε νεοι και μυαλωμενοι. ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ???

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .
    Στο 5 , εκει που αναφερεις για γονεις ,οτι μερικες φορες το κανουν ογο του οτι δεν τους νοιαζει δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει πατερας κι πιο πολυ μανα! που να μην της καιγετε καρφι για το παιδι της, εκτος αν δεν ειναι στα καλα της, δλδη αν εχει θεμα με την λογικη της, οσο κακια κι να ειναι μια μανα το παιδι της θα θελει να ειναι υγειες! αποψη μου ειναι οτι ειναι θεμααγνοιας! οτι δεν ξερουν πως να αντιδρασουν μολις μαθουν οτι τα παιδια τους παιρνουν ναρκωτικα! σαστιζουν! κι κανουν λαθη, ασε που υπαρχουν πολλοι απατεωνες οπουεκμεταλευοντε αυτους τους γονεις, προσωπικα ηξερα γονεις που αντι να παν σε καποιο γιατρο η σε ψυχολογο πηγαν σε μεντιουμ η κατι τετοιο! κι τους εδωσε κατι πριεργα να κανουν , υσικα το παιδι εγινε χειροτερα! δυστυχως πολλες φορες οταν οι γονεις ειναι πολυ φτωχει , κι αμα εχουν κι αλλα παιδια πελαγονουν! τρελενοντε κι στον φοβο να μην χασουν κι αλλο παιδι - γτ. συνηθως ειναι πολλυτεκνες- διωχνουν απο το σπιτι το παιδι που εχει προβλημα, το πετανε στο δρομο για να μην παρασυρει κι τα αλλα παιδια τους, το κλαινε σαννα παιθανε, λενε οτι δεν εχουν πια αυτοτο παιδι κι του λεν γινε καλα κι εμεις θα σε δεχτουμε! μεγα λαθος αλλα το εχω δει ναγινετε ακομα κι στο 2012!
    Οσα για τα αλλα θεματα που λες συμφωνω μαζι σου εχεις δικιο ! ειναι χαμενα χρονια! κι εγω εχω χασει τοσα χρονια απο την ζωη μου! τα καλιω ακομα, μπορει βεβαια να εζησα κι καποιες στιγμες που θα ηταν πολυ γοητευτικες, στυγμες που που κι να της πω θα μου πουν οτι τις πειρα απο καμια ταινια , οτι λεω ψεματα , στυγμες αδρεναλινης, στυγμες βγαλμενες απο ταινια! οπου ηταν καλες αλλα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με τις ασχημες φασεις της ζωης μου!
    Προσωπικα ειμαι τυπος που δεν ξαχνω τα τρελα κι τα εντυποσιακα, μου αρεσουν τα απλα ,συνηθησμενα κι ταπεινα πραματα, δλδη , μια απλη παρεουλα, ουτε πολλα λεφτα, ουτε τρελα αμαξια κι βιλεςφανταχτερες! την υγειαμου θελω ,μια κοπελιτσα οχι πανεμορφη , να ειναι απλη κι συμπαθυτικη αλλα να εχει καλο χαρακτηρα! κι οχι πολλα λεφτα, απλα να μην εχω προβλημα οικονομικο! απλα πραματα δλδη! γτ. πιστευω οτι η χαρα κι η ευτυχια δεν ειναι σε υλικα πραματα! δε μπορεις να την πιασεις με τα χεριασου την χαρα αλλα μονο να την νιωσεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    ειμαι φιλη, οχι φιλος!
    ρε συ κι ομως υπαρχουν γονεις που δεν νοιαζονται, μανες που χωριζουν και δεν τις ενδιαφερει αν θα εχουν ιδιο τους το παιδι υπο την κηδεμονια τους κτλ κτλ κτλ....(απο εμπειριες δικων μου στα λεω αυτα)
    τα απλα και τα συνηθισμενα που λες, δυστυχως ειναι και τα πιο δυσκολα να κατακτηθουν διοτι πλεον ο κοσμος, οι ανθρωποι, ολοι, εχουν στριφνιασει, εχουν κακιωσει, χαιρονται με το κακο σου και λυπουνται με την ανοδο και προοδο σου. Ζουμε στην ελλαδα του 2012 και πριν λιγο διαβασα πως οι χρυσαυγιτες υποστηριζουν ευθανασια και στειρωση για τους ψυχικα ασθενεις. Δεν πολιτικοποιουμαι αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω. Αυτους ψηφισαμε, αυτο μας αξιζει επειδη απλα υποστηριζουν μετρα κατα της λαθρομεταναστευσης. Συνεπως ολοι στηριζονται εκει και τους ψηφιζουν. Ελεος! Σε μια Ελλαδα στην οποια πουλαμε τον πολιτισμο μας ως αγαθο, οι ανθρωποι εχουν γινει πιο αδυναμοι και ακαρδοι απο ποτε.
    Δεν θελω να καταστροφολογω αλλα ρε παιδια πλεον σπουδαζουμε ολοι και ολες εστω και κατι αχρηστο, γεγονος που θεωρητικα ανεβαζει το επιπεδο μας σαν χωρα και σαν κοινωνια. Που ειναι η ψυχη μας? που ειναι η ανθρωπια μας? που ειναι οι ανιδιοτελεις σχεσεις? γιατι εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο οπου ο καθενας νοιαζεται μονο για το ατομο του?

    Αγανακτω διοτι ως 24χρονη απορω και στενοχωριεμαι. Εχουν περασει χρονια απο τα οποια δεν θυμαμαι τιποτα καλο ή κακο.Απλα περναγαν απο μπροστα μου και εγω τα παρακολουοθουσα. Λογω ψυχολογικων. ΠΟια ειναι η ζωη μας? Και ποιος θα μας βοηθησει να βρουμε τον δρομο μας? δεν φτανει μονο η οικογενεια ρε παιδια.

    ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δυστυχως δεν εχεις αδικο υπαρχουν κι ετοια ατομα! οπως καποιος πολυ δυκος μου που στα βασικα εξοδα της οικογενειας του πρωτο λογο ειχαν τα λεφτα για τα ναρκωτικα του κι μετα οι πανες τις κορις του!
    Θα επρεπε οπως ειναι η αδεια οδηγησης ,οπου πρωτα μαθενεις να οδηγας κι μετα παιρνεις αμαξι , εσι θα πρεπε κι να ειναι τα παιδια, πρωτα να πηγαινεις σε μια σχολη να μαθαινεις πως ειναι να εισαι πατερας - μαμα κι μετα να κανεις παιδια! σε αυτο εχεις δικιο! ευτυχως ομως που ακομα ειναι πολυ λιγοι οι γονεις αυτοι!
    Οσο για την χρηση αυγη μου σου κανει καθολου εντυπωση! οι ανθρωποι αντιγραφουν τους ναζι του 1930! ακριβως τα ιια, αμα διαβασεις κεμπελς θα φρικαρεις με τις ομοιοτιτες! οπως κι σημρα ετσι κι τοτες προστατευαν τις γριουλες απο τους" κακους ξενους" , οπως κι τωρα ετσι κι τοτε τρεχαν σε καθε γκετο κι βαραγαν τους εμπορους χωρις αδεια , οπως κι σημερα ετσι κι τοτες προστατευαν τους ανυμπορους οιονομικα στις φτωχογειτωνιες! κι αλλα πολλα κοινα! απλα ακομα ειναι στην αρχη οι δικοι μας κι δεν εχουν κανει τα χοντρα! αν κι εχουν γινει δολοφονιες αλλοδαπων κι ας τα κριβουν τα καναλια!
    Το κακο ομως ειναι οτι οπως κι στην γερμανια του '30 ο κοσμος ανεχοταν ολα αυτα ετσι κι σημερα στην ελλαδα τα ανεχοντε υτα! βλεπεις η οικονομικη εξαθλιωση κανει τους ανθρωπους να χανουν καθε αξια! καθε αιευσθισεια τους! το μοναδικο οπλο στον ρατσισμο κι στο μισος ειναι η αλληλεγγυη ! αλλα τι να κανουμε, αφου τα ναρκωτικα ναρκωνουν κι χαζεβουν οποιον θελει κατι τετοιο, βεβαια δεν στα βαζει κανεις στο στωμα με το ζωρι! ουτε κι εμενα μου το βαλαν στο αιμα με το ζωρι μονος μου καταστραφικα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    καλα τωρα δεν ειναι αναγκη να αναζητας ευθυνες στον εαυτο σου για την χρηση. Τωρα εχει γινει, δεν μπορεις να γυρισεις τον χρονο πισω απλα απο εδω και περα θα πρεπει να εφοπλιστεις με δυναμη και θαρρος να αντιμετωπσεις αυτον τον εχθρο. Θελει κοτσια, υπομονη και επιμονη. Αλλωστε τιποτα δεν γινεται χωρις προσπαθεια. Ετσι δεν ειναι? Βρες λογους για τους οποιους θες να ζησεις και ζυγισε τα καλα και τα κακα της χρησης και του κοψιματος. Ειμαι σιγουρη πως εχεις πολλους λογους να ζησεις . Και εγω οταν ειμαι στα χαλια μου λογω των ψυχολογικων που εχω, σκεφτομαι πως δεν εχει νοημα η ζωη, γιατι να παλεψω? δεν με νοιαζει που εχω αφησει εντελως τον εαυτο μου κτλ.. Δεν ειναι ετσι ομως. Αμεσως η φωνη της λογικης μου λεει: "πρεπει να ζησεις για σενα και για οσους σε αγαπουν, μην παρατς τον εαυτο σου διοτι η ζωη συνεχιζεται, φυγε απο το παρελθον και γελασε με την καρδια σου απλα επειδη εχεις την πολυτελεια να ζεις"...
    ετσι ειναι..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    Δυστυχως στην χωρα η θεραπεια της ψυχικης υγειας εχει γινει πολυτελεια! ειδικα τελευταια λογο της οικονομιας που ειναι χαλια, κοβουν λεφτα απο καθε δημοσια παροχη! Ετσι βρησκομαστε σε μια εποχη οπου μονο οσοι εχουν αρκετα λεφτα μπορουν να εχουν σοβαρη, αξιοπρεπη θεραπεια ψυχης!
    ΤΟ αποτελεσμα ειναι να υπαρχουν νοσοκομεια οπου απλα ειναι" αποθυκες" ανθρωπων! τους παν εκει οι συγκενεις τους, η οικογενειες τους για να μην τους εχουν στα ποδια τους, να μην τουσ χαλαν την "μοστρα" ,
    Βεβαια δεν πρεπει να φτανω στο αλλο ακρο, κι φυσικα υπαρχουν ανθρωποι οπου εχουν προβληματα κι μονο σε κλειστο νοσοκομειο πρεπει να ειναι, ειτε γτ. μπορει να κανουν κακο στον εαυτο τους ειτε σε αλλους, ειτε γτ. η θεραπεια τους πρεπει να γινει σε καθημερινη παρακολουθυση απο γιατρους! , να περνουν τα αναλογα φαρμακα κι οτι αλλο πρεπει να γινει.
    Το προβλημα ειναι οτι τα ειδη προβλματικα νοσοκομεια, οπου ειχαν αρκετες ελειψεις ,σημερα κοβουν κι αλλα λεφτα απο τους προυπολογισμους! φανταστητε λοιπον ποσο δυσκολα ειναι τα πραματα ! οι γιατροι, οι νοσηλευτες κι γενικα οι εργαζομενοι σε αυτα δυσκολευοντε να κανουν σωστα την δουλεια τους! με τι ηθικο να παει το πρωι ο αλλος την δουλεια του! με τη ορεξη? οταν του κοβεις τον μισθο! οταν δεν υπαρχουν τα καταλληλα εργακεια στα νοσοκομεια! οταν τα φαρμακα ειναι ακριβα η δεν υπαρχουν καν! πρεπει οι εργαζομενοι να υπερβουν τον εαυτο τους! για να γινει δουλεια!
    Ετσι λοιπον ολα αυτα εχουν επιπτωσεις στους αρρωστους, δεν εχουν σωστη θεραπεια αφου δεν μπορει να δουλεψει το συστημα!
    Σε ολοκληρη την αθηνα δεν υπαρχει! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ δημοσεια κλιικη για αποτοξυνοση , για τις 10-15 μερες οπου θελει καποιος μεχρι να φυγουν τα στεριτικα του! Υπαρχουν μονο κλειστα προγραμματα οπου ειναι τουλαχιστον 6-8 μηνες ! προγραμματα απεξαρτησης δλδη! Σε ολη την ευρωπη παρχει σχεδον σε καθε πολη κλινικη για ναβγαλει καποιος αυτες τις μερες! ουτε χρειαζοντε πολλα λεφτα ουτε καμια ντουζινα γιατροι! Αυτο συμβαινει γτ. θα εχαναν πολλα λεφτα τα ιδιωτικα θεραπευτικα κεντρα! οπου χωρις πολλα εξοδα βγαζουν τρελα λεφτα! δεν συνφερει ουτε το ΚΕΘΕΑ! οπου ανηκει στο κρατος αλλα εχει αυτονομη διαχειρηση, δλδη του δυνουν λεφτα κι τα κανει οτι θελει! με μονον ελεγχο καθε 9 μηνες απο 2 λογιστες που απλα προσεχουν να μην υπρχουν αδικαιολογιτα εξοδα! δεν τα βαζω με το ΚΕΘΕΑ! κανει πολυ καλη δουλεια, εχει βοηθησει κοσμο! αλλα δεν μπορει να υπαρχει μονο αυτο! κι ο ΟΚΑΝΑ! - αλλο παρτυ εκει- στον ΟΚΑΝΑ καθε χρηστης κοστιζει γυρο στα 200 ευρο το χρονο! ενω στο ΚΕΘΕΑ την βδομαδα 200 ευρο! αντι λοιπον να υπαρξουν κλινικες για απλη "αποτοξυνοση" οχι "απεξαρτηση" , δλδη να βγαλει τα στεριτικα του κι μετα να κανει ειτε θεραπεια με ναλορεξ ειτε οπως κελει αυτος χωρις να επιβαρυνετε το κρατος με πολλα λεφτα! δλδη μεσα σε 20 μερες θα μπορουσε να διωξει τον χρηστη κι μετα να παει σε καποιον γιατρο εξω! αλλα αμα γινει ετσι πως θα παρουν τα κονδιλια τα λαμογια? πως θα κλεψουν τα δημοσεια ταμεια? με αποτελεσμα τα λεφτα αυτα να τα κοβουν απο τους απλους γιατρους που δυνουν την ψυχη τους! η καθε εργαζομενο που σε τοσο δυσκολες συνθηκες πρεπει να τα βγαλει περα!

Similar Threads

  1. Eγκλεισμος καποιου σε ψυχιατρικη κλινικη..
    By Anonymos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-10-2012, 21:32
  2. Προσωπικές Ελευθερίες
    By Curie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 06-06-2012, 12:34
  3. έχει νοσηλευτεί κανείς σε Ψυχιατρική κλινική?
    By thanasisGR in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 33
    Last Post: 24-09-2011, 20:05
  4. To 14o Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης
    By gus1973 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 9
    Last Post: 18-06-2011, 02:25
  5. Νοσηλεία σε Ψυχιατρική κλινική
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 20-10-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •