αγχοσ λιγο πριν τις εξετασεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1

    αγχοσ λιγο πριν τις εξετασεις

    ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΝΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ...ΕΧΩ ΝΑΥΤΙΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ .ΤΡΕΜΩ.ΠΕΡΥΣΙ ΜΟΛΙΣ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΕΚΑΝΑ ΕΜΕΤΟ.ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΧΑΠΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΥΠΝΗΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ...ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΠΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ , ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟΥΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΜΩ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΗΡΕΜΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ψυχραιμία όλα θα πάνε καλά...γιατί δεν συμβουλεύεσαι κανένα γιατρό γι αυτό το θέμα;(παθολόγο ,ψυχολόγο ,νευρολόγο?)
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    123
    Γεια σου Μάνο, καταρχην καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου, λογικό να υπάρχει αγχος, θυμάμαι και εγω οταν εδινα πανελληνιες, δεν κοιμομουν σχεδον καθολου, και μάλιστα με το νέο σύστημα τότε να ειναι στις αρχές του δίναμε συνολικά 14 μαθήματα σε β και 14 σε γ λυκείου συν τα μαθηματα που δίναμε πέρα απο τις πανελλήνιες. Οπότε καταλαβαίνεις πέρασα και εγώ απο αυτο το λούκι...και με τρομερο αγχος, αστα να πανε.. πήγαινα να γράψω και ξεχνούσα τα πάντα πάθαινα ενα black out.. ξεχνουσα τα πάντα οι αλλοι εγραφαν και εγω τους κοιτούσα και παρολο το διαβασμα ειχα κολησει απιστευτα...αυτο συνέβαινε καθε φορα που εδινα καποιο μαθημα... το περιεργο ηταν οτι μονο οταν αρχιζαν να φευγουν μαθητες που τελειωναν μπορουσα να γράψω κατι... περασα σε μια σχολη... αλλα δεν ημουν ευχαριστημενη... και... ξαναεδωσα παννεληνιες, μπορει τωρα να λες μα τι λεει να ξαναδωσω? και εμενα αν καποιος τοτε μου το ελεγε θα ελεγα σιγουρα με δουλευεις δεν υπαρχει τετοια περιπτωση...! αλλα να σου πω την αληθεια τη δευτερη φορα πηγα χαλαρη ηρεμη, λεω οκ, και τι εγινε, δεν θα τελειωσει η ζωη μου εδω, επειδη ολοι μεγαλωσαμε με το προτυπο να κανουμε σπουδαιες σπουδες να λεμε να εχω το χαρτι...και τελικα να καθομαστε ανεργοι..απραγοι...μην θεωρεις οτι το χαρτι θα σε οδηγησει στην ευτυχια, κανε το επειδη το θελεις εσυ και κανενας αλλος, να το θυμασαι αυτο.. τελοσπαντων ας μην πολυλογω, προσπαθησε να το παρεις πιο χαλαρα το ολο θεμα, οτι γινει γινει... δεν ηρθε το τελος... οσο για τον υπνο παρε καμια βαλεριανα, πηρα προσφατα και βοηθαει στο χαλαρωμα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε μανο καλως ηρθες και καλη επιτυχια.. το αγχος να μη σε αγχωνει, μπορει να σου βγει και σε καλο!
    τι θελω να πω.. περσυ το νοεμβρη εδωσα εξετασεις για ανωτερο πτυχιο αγγλικων.. απο την αρχη των εξετασεων με επιασε μια ωραιοτατη κριση πανικου και αμεσως σκεφτηκα να σηκωθω να φυγω.. αλλα κατι μεσα μου με επεισε να μεινω οσο αντεξω τουλαχιστον και οτι βγει.. λοιπον, οχι μονο αντεξα ολοκληρη την εξεταση αλλα πηγα καλυτερα απο οτι φανταζομουν, αριστευσα! και να φανταστεις οτι στο listening βουιζαν τοσο τα αυτια μου που δεν ακουγα, δεν μιλαω για συγκεντρωση.. τα μισα λοιπον τα εγραψα ασυναισθητα και τα εγραψα τελεια!
    το συμπερασμα: εαν εχεις διαβασει, τα παντα εχουν αποτυπωθει στον εγκεφαλο σου ακομα και αν εκεινη τη στιγμη νομιζεις οτι τα εχεις ξεχασει ολα, αυτο ειναι και επιστημονικα αποδεδειγμενο.. το μυστικο ειναι εκεινη τη στιγμη που θα αισθανθεις ετσι να μην εγκαταλειψεις, και δε χρειαζεται να εγκαταλειψεις γιατι στην ουσια βιωνεις κατι ακακο.. οσον αφορα τα ηρεμιστικα, δεν ειναι λυση γιατι ολα λιγο πολυ σε χαλαρωνουν και εκει οντως μπορει να σε κανουν να ξεχασεις και καποια πραγματα.. αν θελεις οπωσδηποτε ομως, μην ακουσεις κανενα απο εμας που δεν ειμαστε γιατροι και πηγαινε σε εναν νευρολογο ξεκαθαριζοντας του ομως την κατασταση και τον λογο που το θελεις...
    κανε εσυ σωστη προετοιμασια και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα! και μην αγχωνεσαι για τις πανελληνιες στην ελλαδα, σιγουρα γνωριζεις οτι οταν εχεις ακρες πας μπροστα και καθε πτυχιο ειναι αχρηστο..κανε το μονο αν σημαινει κατι για την δικη σου αυτοεκτιμηση.. εγω ειμαι καθηγητης μουσικης και δουλευω σε μεσιτικο γραφειο για να καταλαβεις ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις και ασε το αγχος να κανει τη δουλεια του, οταν παψεις να τους δινεις σημασια και αξια, σταδιακα θα σε αφησει και αυτο...
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by Wondering
    , επειδη ολοι μεγαλωσαμε με το προτυπο να κανουμε σπουδαιες σπουδες να λεμε να εχω το χαρτι...και τελικα να καθομαστε ανεργοι..απραγοι...μην θεωρεις οτι το χαρτι θα σε οδηγησει στην ευτυχια, κανε το επειδη το θελεις εσυ και κανενας αλλος, να το θυμασαι αυτο..

    ανοίγουμε μεγάααααλο θέμα τώρα παιδιά..........(αναστεναγμός)
    γνώση για την γνώση ή γνώση για επαγγελματική αποκατάσταση;(μα που ήταν ο σ.ε.π- σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός)
    και αν όχι άνεργοι..στην καλύτερη περίπτωση ετερο-απασχολούμενοι...έτσι είναι για τους περισσότερους..
    εκτός αν έχουμε τον μπαμπά ,ή τις <άκρες> να μας <βολέψει >πουθενά να πουλάμε και μούρη μετά
    τέσπα...
    Dum spiro spero (?)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •