φοβαμαι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    6

    φοβαμαι...

    καλησπερα σε ολους...ειμαι καινουρια στην παρεα...για την ακριβεια ειναι το πρωτο μου μυνημα...λοιπον...εδω και μερικους μηνες μπαινω στο ιντερνετ και διαβαζω διαφορα για προφητειες μοναχων,για πολεμους,και τετοια...το αποτελεσμα ειναι να τα σκεφτομαι ολη μερα και να μην μην μπορω να χαρω τιποτα,εδω και2 εβδομαδες σταματησα να διαβαζω αλλα τα βρησκω μπροστα μου σε δημοσιευσεις αλλων στο φεισμπουκ ,βλεπω τις φρικιαστικες και αγχωτικες ειδησεις στην τηλεοραση και κοντευω ν τρελαθω...εντομεταξυ συν ολα αυτα ειμαι και εγγυος και το αγχος δεν μαφηνει να χαρω την εγκυμοσυνη μου...κατα την γνωμη σας θα επρεπε να συμβουλευτω καποιον ειδικο;;;η μηπως ολα αυτα που σκεφτομαι προβληματιζουν και αγχωνουν ολους σχεδον τους ανθρωπους;;;συγνωμη για το μεγαλο μυνημα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Καλησπερα astrellita! Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα.Εγω ξεκινησα να διαβαζω περι αυτων που λες πριν δυο χρονια και κατι.Η πρωτη μου αντιδραση δεν ηταν να τρομαξω, καθε αλλο! Ξεκαθαρισα στην αντιληψη μου πολλα για τον κοσμο γυρω μου(διαβαζα περι των τεχνασματων της νεας ταξης, των θεολογικων ερμηνειων αυτων που ζουμε κτλ.).Δεν ειναι ολα οσα κυκλοφορουν στο ιντερνετ ακριβη και εγκυρα, χρειαζεται κριτικο πνευμα.Εαν πιστευεις πραγματικα στο Θεο, θα ξερεις πως η προστασια Του δεν θα λειπει απο τη ζωη σου, ο,τι κι αν συμβαινει γυρω μας.Τις φρικιαστικες κι αγχωτικες ειδησεις της τηλεορασης μην τις αφηνεις να σε επηρεαζουν, γιατι αυτο ακριβως επιδιωκουν μεταξυ αλλων, να δημιουργουν ενα γενικο τρομο κι αβεβαιοτητα για το μελλον...Μιας κι εισαι και εγγυος, θα πρεπει να αποφευγεις τις ταραχες.Προσπαθησε να βαζεις σε ταξη τις σκεψεις σου, και να μην ερευνας πιο πολλα απο οσα μπορεις...Ακομη κι αν συμβαινουν διαφορα σε καθε εποχη, η ζωη παντα θα εχει νοημα για οσους τη θελουν! Οσο για το αν απασχολουν ολον τον κοσμο αυτα τα θεματα, κατα τη γνωμη μου οι πιο πολλοι δεν τα βλεπουν με ευρεια αντιληψη.Ασχολουνται πχ με το κατα ποσο τους επηρεαζει η οικονομικη κριση και δεν ψαχνουν το ευρυτερο πλαισιο αυτου που συμβαινει,πραγμα που θα τους διαφωτιζε σε πολλα...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    6
    σε ευχαριστω ραφαελα για την απαντηση...νομιζω πως ειναι ακριβως οπως τα λες...δηλαδη εσυ τωρα δεν ασχολεισαι καθολου;;;; επαψε να ειναι στο μυαλο σου;;; εγω καθε μερα λες και με σμπρωχνει ενα χερι και ολο θελω να ψαξω και κατι ακομα να διαβασω,και κατι ακομα,και κατι ακομα...και βυθιζομαι,μετα σκεφτομαι και δεν μπορω να κομηθω το βραδυ,ολο σκεφτομαι τα χειροτερα...μηπως αρρωστησει το παιδι μου κ δεν βρω φαρμακα λογω της επερχομενης καταστασης,μηπως γεννησω πριν την ωρα μου στο δρομο,,μηπως δεν βρησκω φαγητο να ταισω τα παιδια μου...μηπως και μηπως...εχω κουραστει...ξερω πως μπορει να ακουγομαι γελοια μαυτα που σκεφτομαι,αλλα τουλαχιστον εδω δεν ντρεπομαι να τα πω γιατι κανενας δεν με ξερει...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δυστυχως οι γραφες επιβεβαιωνονται..Εχω ασχοληθει και εγω με νεα ταξη πραγματων και μασωνια..Πιονια καποιων σαταναδων ειμαστε και καλο ειναι ολοι να ενημερωθουμε για αυτα τα πραγματα!Σιγουρα υπαρχει κιτρινισμος στις προφητειες,ο καθενας λεει τα δικα του,την δικη του ερμηνεια!
    Η γνωμη μου ειναι οτι ειμαστε πολυ κοντα σε ολα αυτα συμφωνα με τα γεγονοτα,αλλα δεν χρειαζεται να τρομαζουμε!Αρκει μονο να αφυπνιστουμε!

    Να και ενα πολυ αληθινο βιντεο για τα οσα συμβαινουν..Τωρα αν καποιοι τα θεωρουν συνομωσιες θα προτεινα να ανοιξουν ματια και αφτια!

    http://youtu.be/0XbwEHh3Vx0

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Το μέλλον (ευτυχώς) δεν το γνωρίζει κανένας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    ζηστε τη ζωη σασ οσο καλυτερα μπορειτε και μν πιστευετε οτι βλακεια ανεβαζει ή γραφει ο καθενασ παιδια.......ξεκολληστε το μυαλο σασ απο ανουσιεσ βλακειεσ....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by confuse View Post
    ζηστε τη ζωη σασ οσο καλυτερα μπορειτε και μν πιστευετε οτι βλακεια ανεβαζει ή γραφει ο καθενασ παιδια.......ξεκολληστε το μυαλο σασ απο ανουσιεσ βλακειεσ....
    Αυτη η επιφανεια μας εφερε εδω που μας εφερε..Μωρε ειπε κανεις να μην ζησει την ζωη του?Αυτα που συμβαινουν δλδ τυχαια συμβαινουν?ή φοβασαι να διακοψεις τον γεματο ζωη φραπε σου?Κ η καρτα του πολιτη που θελουν να μας φορεσουν ειναι βλακεια ε?
    Λυπαμαι πραγματικα για την γενια μας..!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    βλακεια ειναι το να τρελαινεσαι με οτι ακουσ βλεπεισ ή διαβαζεισ στ κωλο-ιντερνετ....και δε θεωρω οτι η δυσπιστια σε ολα αυτα μασ εφερε εδω...αντιθετωσ η ολη φαση του να βασιζομαστε παντα σε οιωνουσ και προκαταληψεισ πιστευω μασ στερει τ χαρα του να ζουμε.....δε λεω να μν πιστευουμε τπτ...αλλα αυτη η υπερμετρη πιστη σε οιωνουσ και διαφορα αλλα...θεωρω κανει κακο....

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by confuse View Post
    βλακεια ειναι το να τρελαινεσαι με οτι ακουσ βλεπεισ ή διαβαζεισ στ κωλο-ιντερνετ....και δε θεωρω οτι η δυσπιστια σε ολα αυτα μασ εφερε εδω...αντιθετωσ η ολη φαση του να βασιζομαστε παντα σε οιωνουσ και προκαταληψεισ πιστευω μασ στερει τ χαρα του να ζουμε.....δε λεω να μν πιστευουμε τπτ...αλλα αυτη η υπερμετρη πιστη σε οιωνουσ και διαφορα αλλα...θεωρω κανει κακο....
    Το να ψαξεις τι συμβαινει και γιατι συμβαινει δεν ειναι χασιμο χρονου!!Ειπα εξαρχης οτι κανεις δεν χρειαζεται να φοβαται,μονο να αφυπνιστει φτανει!Και κυριως ολα αυτα να μην τα βρισκει ανουσια γιατι δεν ζει νορμαλ καταστασεις!!Θα πρεπει να εισαι εντελως αλλου για αλλου για να μην σου κανουν εντυπωση ολα αυτα και να μην θες να μαθεις τι βρισκεται απο πισω!!Δεν συνεχιζω,ο καθενας ας κανει αυτο που πρεπει..Καληνυχτα σας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Ναι, βρε παιδιά. Τώρα που η επιστήμη έχει προχωρήσει τόοοοοοσο, δεν είναι δυνατόν να εμμένουμε σε αντιλήψεις μεσαίωνα. Ας ανοίξουμε λιγάκι το μυαλό μας. Το επόμενο βήμα θα ήταν να πιστεύουμε και στα ταρώ και στον καφέ και στα ζώδια.

    Θεωρώ ότι οι άπειρες θεωρίες συνωμοσίας που κυκλοφορούν από διάφορους επιτήδιους έχουν ως σκοπό να απο-προσανατολίσουν παρά να "ξυπνήσουν" τον λαό. Και πάντα μετράει τόσο η πηγή όσο και εκείνοι που "φροντίζουν" να διαδίδεται η είδηση...

    Για αυτό πρέπει να επεξεργαζόμαστε και να φιλτράρουμε χίλιες φορές αυτά που ακούμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Εγω τα εψαξα σε τεραστιο βαθμο,ωστε απο ενα σημειο και μετα δεν μου κεντριζαν το ενδιαφερον...Δηλαδη ειχα καταλαβει πια το κεντρικο νοημα και δεν εψαχνα τοσο τις λεπτομερεις που καθε τοσο προστιθενται.Το ξερω αυτο το συναισθημα να θες να πληροφορεισαι ολο και πιο πολλα, ιδιως για τετοια θεματα...Δεν ειναι κακο να τα ψαχνεις, αρκει να εχεις χρονο και νηφαλιοτητα να τα επεξεργαζεσαι κιολας, αλλιως υπερφορτωνεσαι με σκεψεις και αγχωνεσαι αοριστα...Εμενα με βοηθησε πολυ το γραψιμο των σκεψεων στο να αποφορτιζομαι, ειναι σαν να κατανοεις τις απαντησεις και μονο που γραφεις.Ίσως επισης να εψαχνες ποιες πηγες ειναι οι εγκυροτερες για να μην επηρεαζεσαι το ιδιο απο ολα.Το οτι χρειαζεται παντως μια συνεχης, στοιχειωδης εστω, ενημερωση για αυτα, ειναι γεγονος...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    mnimonio..το οτι διαφωνουμε σε κατι δε συνεπαγεται οτι κρινω καωσ τσ αποψεισ και τα πιστευω σου...πολυ καλα κανεισ και τα πιστευεισ...απλωσ εγω θεωρω οτι τη ζωη μου θελω να τη γεμιζω με αλλουσ τροπουσ και οχι να ψαχνω τι και πωσ για καθετι που συμβαινει.....θεωρω οτι υπαρχουν χιλιαδεσ πραγματα που σε κανουν ευτυχισμενο και το να καθεσαι να μιζεριαζεισ και να αναζητασ κυση για καθετι που γινεται απλωσ κανει τη ζωη σου χειροτερη......παυει να εχει χρωμα..!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by confuse View Post
    mnimonio..το οτι διαφωνουμε σε κατι δε συνεπαγεται οτι κρινω καωσ τσ αποψεισ και τα πιστευω σου...πολυ καλα κανεισ και τα πιστευεισ...απλωσ εγω θεωρω οτι τη ζωη μου θελω να τη γεμιζω με αλλουσ τροπουσ και οχι να ψαχνω τι και πωσ για καθετι που συμβαινει.....θεωρω οτι υπαρχουν χιλιαδεσ πραγματα που σε κανουν ευτυχισμενο και το να καθεσαι να μιζεριαζεισ και να αναζητασ κυση για καθετι που γινεται απλωσ κανει τη ζωη σου χειροτερη......παυει να εχει χρωμα..!!
    Δεν σε μαλωσα..και δεν ειναι θεμα πεποιθησεων!Θεωρω οτι κατι συμβαινει (δικη μου αποψη παντα) τωρα για να μην επεκταθω γιατι ειναι ενα θεμα μεγαλο σχεδον ατερμονο,θα πω το εξης,οτι πρεπει να εισαι κοντα σε αυτα τα θεματα αλλα απο αποσταση!οχι να τρελαθεις προς θεου!Ο καθενας να πραττει αυτο που πιστευει και να ψαχνει μεχρι εκει που του δινει εντολη το μυαλο!Καληνυχτα και παλι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    204
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Δεν σε μαλωσα..και δεν ειναι θεμα πεποιθησεων!Θεωρω οτι κατι συμβαινει (δικη μου αποψη παντα) τωρα για να μην επεκταθω γιατι ειναι ενα θεμα μεγαλο σχεδον ατερμονο,θα πω το εξης,οτι πρεπει να εισαι κοντα σε αυτα τα θεματα αλλα απο αποσταση!οχι να τρελαθεις προς θεου!Ο καθενας να πραττει αυτο που πιστευει και να ψαχνει μεχρι εκει που του δινει εντολη το μυαλο!Καληνυχτα και παλι
    ναι εδω θα συμφωνησω....με μετρο ομωσ παντα..!!αντε..τωρα καληνυχτα...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    6
    εμενα μαλλον το λαθος μου ειναι οτι το ψαχνω,διαβαζω ,ξαναδιαβαζω ,χωρις ομως να εχω την ικανοτητα να επεξεργαστω ολες αυτες τις πληροφοριες και καταληγω στον πανικο...μοποιον και ν μιλησω του λεω το προβλημα μου για να ακουσω μια αντιθετη ,πιο καθυσηχαστικη αποψη και να ηρεμησω για λιγο...και μετα φτου και απο την αρχη...μαρεσει να με κοροιδευουν και ν μου λενε οτι σκεφτομαι βλακειες γιατι αυτο με καθυσηχαζει...δυστυχως ομως ξεχνιεμαι για λιγο...και συνεχως ψαχνω και ξαναψαχνω για να βρω την ημερομηνια που θα ξεκινησουν ολα αυτα τα "επερχομενα"... να δω αν προλαβαινω τουλαχιστον να γεννησω με την υσηχια μου...κοροιδεψτε με, δεν με πειραζει!!!! αχ ρε παιδια ,τι κακο με βρηκε παλι, μου φευγει το ενα αγχος και μου φυτρωνει το αλλο,νομιζω δεν θα υσηχασω ποτε!!! τουλαχιστον οι προφητειες του παισιου ειναι πιο καθυσηχαστικες,εκτος αν κρυβει πραγματα για να μην κατατρομαξουμε,ενω αντιθετα κατι αλλες προφητειες που διαβαζα του κοσμα αιτωλου,ηταν αφορητες για μενα,απο κει και μετα επαθα την ζημεια...γιατι ομως ανθρωποι του θεου να τα λενε ολα αυτα,για ποιο λογο να τρομαζει ο κοσμος,σε τι θα βοηθησει αυτο;;;αχ δεν ξερω τιποτα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι
    By d_o in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-2011, 05:18
  2. Φοβάμαι...
    By Dimitra P in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 25-08-2011, 16:40
  3. Φοβάμαι.
    By Αγάπη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-12-2010, 10:59
  4. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33
  5. Φοβάμαι..
    By Στέλλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 27-09-2007, 14:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •