Τα φαρμακα ειναι ακακα, τα δινω σε μικρα παιδια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359

    Τα φαρμακα ειναι ακακα, τα δινω σε μικρα παιδια...


  2. #2
    Συνηθως η οψιμη δυσκινησια προκαλουνταν απο τα τυπικα αντιψυχωτικα(1ης γενιας φαρμακα) σε μεγαλο ποσοστο και απο τα ατυπα αντιψυχωτικα σε μεγαλες δοσεις κυριως.απο αυτα που μου χει πει ο γιατρος μου ειναι οτι υπαρχει χωριστα ντοπαμινη για τις ιδεες και χωριστα ντοπαμινη για τις κινησεις.εξου και το παρκινσον συμβαινει οταν υπαρχει πολυ χαμηλη ντοπαμινη.τα παλια φαρμακα μειωναν και την ντοπαμινη για τις ιδεες και την ντοπαμινη για την κινηση.τωρα τα καινουργια φαρμακα στοχευουν κυριως στην ντοπαμινη για τις ιδεες με μικρη επιρροη στην ντοπαμινη για τις κινησεις αλλα οταν λαμβανονται σε μεγαλες ποσοτητες επηραζουν και αυτην.εγω λαμβανω 3 χρονια αντιψυχωτικα και τα τελευταια 2 χρονια δεν παιρνω καθολου αντιχολινεργικο και ειμαι μια χαρα μεχρις στιγμης(φτου να μη το ματιασω)

  3. #3
    mprabo gia thn ekshghsh

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    ego apton prwto mina poy pira to zyprexa evgaza ti glossa ligo ekso apta xili kai ginotan i kinisi tis .kataposis . eisai tixeros poy epeses se kalo giatro alla i opsimi diskinisia den einai therapefsimi kai o giatros soy borei na sta eksigei ola afta alla to apotelesma den allazei i glossa tha koynietai tha exeis neurologiko provlima.elpizw na mhn emfaniseis pote opsimi diskinisia oyte opsimi akathisia oyte distonia genika tpt tetio an kai einai apithano...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αν αλλαξεις το φαρμακο η μειωσεις τη δοση θεραπευεται η οψιμη δυσκινησια αλλα πρεπει να την προλαβεις!
    εγω οταν επαιρνα μεγαλη δοση ρισπερνταλ τρεμαν πολυ τα χερια μου και με το αλοπεριντιν ειχα ανυποφορη ακαθισια και σιελορροια!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2011
    Posts
    619
    Ναι, τα φάρμακα είναι πολύ καλά, τα δίνουν και σε μικρά παιδιά, και έτσι και αυτά ψοφάνε σαν τις μύγες στην Αμερική, και στους γιατρούς που τα υποστηρίζουν πέφτουν βροχή οι μηνύσεις και οι αγωγές για παράνομη συνταγογράφηση, παραπλάνηση του κοινού, παραποίηση των στοιχείων της έρευνας και, κυρίως, για τις παράνομες σχέσεις τους (δωροληψία, αδήλωτη, υπερβολική, εκτός ορίων και παράνομη, με σκοπό να αλλοιώσουν τα στοιχεία της έρευνάς τους, αν και όταν αυτή γίνεται, που μερικές φορές δε γίνεται καν γτ έχουν έτοιμα αποτελέσματα πληρωμένα από τις φαρμακευτικές εταιρείες). Αλλά, πρέπει με κάποιον τρόπο οι εταιρείες να βγάλουν το κέρδος τους, και έτσι το κύριο κέρδος από τα αντιψυχωσικά ειδικά είναι παράνομη και παρά τα αποτελέσματα των ερευνών τους συνταγογράφηση των αντιψυχωσικών σε ηλικιωμένους και παιδιά, χωρίς να έχουν εγκριθεί από τον αντίστοιχο οργανισμό φαρμάκων της χώρας τους (FDA), που χωρίς την έγκριση αυτή κανονικά δεν μπορούν να συνταγογραφηθούν τα φάρμακα. Αλλά και με την έγκριση, είναι γνωστό ότι πολλά στελέχη υψηλά ιστάμενα του FDA είναι πρώην μεγαλοστελέχη/διευθυντές και δε συμμαζεύεται των φαρμακευτικών, που φυσικότατα και διατηρούν τις σχέσεις τους με τις παλιές δουλειές τους, από τις οποίες συχνά λαμβάνουν και πολλά χρήματα (κάτω από το τραπέζι) για να παραποιούν τα στοιχεία των ερευνών που λαμβάνουν ή να μην τα δημοσιεύουν όλα αλλά μόνο αυτά για τα οποία πληρώνονται. Αυτά είναι ευρέως γνωστά εδώ και πολλά χρόνια, όπου και να ψάξετε θα το βρείτε εξαιρετικά εύκολα. Και οι αγωγές σε φαρμακευτικές για δισεκατομμύρια πρόστιμα πέφτουν βροχή, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους, από τις παράνομες πωλήσεις βγάζουν πολύ μεγαλύτερα κέρδη. Επομένως, ας τα χαρούν στην υγειά των κορόιδων (εμάς των ασθενών), και μη μιλάτε μην τους ενοχλήσουμε κιολας.

Similar Threads

  1. ειναι χωρισμενος με παιδια..τι να κανω??
    By love19 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 69
    Last Post: 28-12-2015, 15:01
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. Replies: 10
    Last Post: 07-08-2012, 14:45
  4. Ξένες γλώσσες και μικρά παιδιά;
    By [email protected] in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 12-12-2011, 01:53
  5. Replies: 8
    Last Post: 13-09-2011, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •