Κυκλοειδής - Παραληρητική Διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11

    Κυκλοειδής - Παραληρητική Διαταραχή

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι σχετικά καινούριο μέλος της παρέας και είπα να γράψω μερικές γραμμές για το πρόβλημά μου με σκοπό να ακούσω την άποψη σας αλλά και για να πάρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα. Είμαι 33 χρόνων και εδώ και 10+ χρόνια αντιμετωπίζω έντονο πρόβλημα ζηλοτυπίας αλλά και καχυποψίας προς το κοινωνικό μου περίγυρο. Όσον αφορά την ζηλοτυπία προς τις συντρόφους μου αυτή είναι έντονη με έμμονες σκέψεις οι οποίες προφανώς με ταλαιπωρούν. Αυτό εμφανίστηκε ξαφνικά (χρονική κλίμακα μίας φευγαλέας σκέψης..) και ενώ εξαρχής με ταλαιπώρησε αφάνταστα για 1-2 μήνες (ψυχολογικά και σωματικά) έμαθα να ζω μαζί του και να το διαχειρίζομαι όσο μπορώ. Βέβαια πολλές σχέσεις μου, έχουν καταστραφεί λόγω του προβλήματος που έχω εφόσον ο μόνος τρόπος να ξεπεράσω την εμμονή μου είναι να ξεσπάσω λεκτικά το οποίο τελικά κουράζει εμένα και τις συντρόφους μου. Τώρα όσον αφορά την καχυποψία μιλάμε για σκέψεις που αφορούν τον κοινωνικό περίγυρο οι οποίες συνήθως εστιάζονται στο ότι υπάρχουν συζητήσεις ή σχόλια αρνητικά για μένα χωρίς βέβαια αυτό να επιβεβαιώνεται ή και πολλές φορές να απορρίπτεται. Πρέπει να σας πω ότι άρχισα να καταλαβαίνω το πόσο έντονο πρόβλημα υπάρχει καθώς και το πόσο πολύ έχει επηρεάσει την ζωή μου τα τελευταία 10+ χρόνια μετά από διάφορες παρατηρήσεις / συμβουλές της πρώην μου (η οποία έχει εμπειρία με ψυχικά νοσήματα από συγγενικό της πρόσωπο) αλλά και καθώς παρατηρούσα την συμπεριφορά μου υπό την επήρεια χασίς (αμβλύνει τα συμπτώματα - έντονες σκέψεις, εμμονές, φοβίες και ομιλία με τον εαυτό μου). Αυτά σε γενικές γραμμές..

    Εφόσον πλέον έχω κουραστεί με το πρόβλημα αυτό καθώς και το ότι βλέπω φθίνουσα πορεία στην συμπεριφορά μου (κοινωνικότητα, έλλειψη συγκέντρωσης και συναισθήματος) αποφάσισα να το αντιμετωπίσω, αρχικά πηγαίνοντας σε ψυχολόγο εδώ και 5-6 μήνες (όπου δεν βοήθησε αρκετά) και εν τέλει σε ψυχίατρο. Η διάγνωση της ψυχιάτρου μετά από μία συνεδρία (όπου τα εξήγησα όλα χωρίς να κρύψω κάτι) ήταν η Κυκλοειδής - Παραληρητική Διαταραχή. Η γιατρός μου πρότεινε μία ήπια αγωγή είτε με minitran 4-25 είτε με κάποιο φάρμακο ρισπεριδόνης ( πχ. Risperdal). Βέβαια ήδη έχω κλείσει ραντεβού με άλλη ψυχίατρο για μία δεύτερη γνώμη..

    Θα ήθελα ν' ακούσω την άποψη σας, ερωτήσεις και τα σχετικά όπως επίσης την όποια εμπειρία σας με την φαρμακευτική αγωγή που μου πρότεινε..

    Ευχαριστώ :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    γεια σου κ περαστικα...αγωγη με risperdal δε τη λες κ ηπια αγωγη μιας κ προκειται για αντιψυχωσικο, λογικα ο γιατρος εκρινε πως οι εμμονες που εχεις δεν καλυπτονται απο το μινιτραν(το χω παρει κ γω καραμελιτσα ειναι) τωρα οσον αφορα τη ρισπεριδονη εγω μια φορα πηρα μονο για διαστημα μιας εβδομαδας κ ειχα τρομερη κοπωση υπνηλια μαζι με εντονη εσωτερικη ανυσηχια..για μενα δεν ηταν το φαρμακο μου..δεν ξερω για το quicklet Βεβαια που λενε πως στερειται πολλων παρενεργειων του αρχικου. επισης μεινε μακρια απο χασις τουλαχιστον για το διαστημα που αισθανεσαι χαλια....επισης γνωμη μου ειναι να πηγαινεις σε ενα ψυχιατρο μονο τον οποιο να εμπιστευεσαι οσο γινεται βεβαια και να ξερεις πως κανει σωστα τη δουλεια του, μη πας μια απο δω κ μια απο κει θα σου μπερδεψουνε τα μυαλα με τις διαφορετικες αγωγες,συμβουλες,και διαγνωσεις...στα ψυχολόγικα προβληματα το θεμα δεν ειναι τοσο να ξερεις τι εχεις κ να το εχεις χαρακτηρισει αλλα τι θα κανεις για να το ξεπερασεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    φιλε σαν ψυχιατροσ τα γραφεισ εσυ φαινεσαι πολυ λογικοσ για να τα κανεισ αυτα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11
    Soulfly ευχαριστώ για την απάντηση. Η γιατρός μου πρότεινε μία εκ των δύο αγωγών μιας και τα δύο φάρμακα έχουν τόσο αντιψυχωσική δράση όσο και αντικαταθλιπτική ("έλεγχος" συναισθήματος). Τώρα το Risperdal έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα αλλά μάλλον έχεις δίκιο εξαρτάται το άτομο και τη ποσότητα βέβαια. Στην δικιά μου περίπτωση φαντάζομαι θα είναι μικρή ποσότητα. Απλά θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για τις παράπλευρες απώλειες (πχ υπνηλία και κόπωση) λόγω της εργασίας μου. Το quicklet από αυτά που διάβασα έχει λιγότερες παρενέργειες αν και πρόκειται για την ίδια δραστική αλλά διαφορετικό τρόπο λήψης. Την γνώμη ενός δεύτερου ειδικού θα την ζητήσω με την λογική ότι εφόσον θα αναφέρω τα ίδια πράματα θέλω να δω κατά πόσο θα πάρω την ίδια διάγνωση και αγωγή. Από εκεί και πέρα θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι, με βοήθησε αρκετά :)


    Quote Originally Posted by elis View Post
    φιλε σαν ψυχιατροσ τα γραφεισ εσυ φαινεσαι πολυ λογικοσ για να τα κανεισ αυτα
    Φίλε μου είμαι ψυχίατρος με τόσα που έχω διαβάσει πλέον.. :P Τέλος πάντων, γνωρίζω αρκετά για το πρόβλημα μου και είμαι σε κατάσταση να μπορώ να αναγνωρίζω με λογική τα συμπτώματα εκ των υστέρων βέβαια. Η ψυχίατρος μάλιστα μου ανέφερε ότι λόγω της νοητικής μου διαύγειας - κατάστασης ήμουν ικανός να το αντιμετωπίσω καλύτερα ώστε τα πράματα να μην εξελιχθούν χειρότερα. Βέβαια όταν με πιάνουν οι εμμονές και όλα αυτά τα διαόλια σίγουρα δεν θα έλεγες ότι σκέφτομαι ή δρω λογικά..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ξεκίνησα και παίρνω το Risperdal εδώ και 5 μέρες. Η δόση είναι η ελάχιστη 0.5mg την ημέρα για 20 μέρες. Δεν ξέρω αν θα αυξηθεί ή όχι, φαντάζομαι ανάλογα πως θα ανταποκριθώ. Από παρενέργειες, όχι κάτι το ιδιαίτερο λίγο δυσκολία στον ύπνο και σχεδόν καθημερινά ένας ελαφρύς πονοκέφαλος, ίσως και επειδή πίνω 1-2 ποτηράκια κρασί καθημερινά..Όσοι έχετε εμπειρία με το φάρμακο πως ήταν όταν ξεκινήσατε? Τι άλλες παρενέργειες είχατε? Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να έχω προβλήματα του στυλ μειωμένη σεξουαλική διάθεση κτλ.

    Αυτά..να είστε καλά :)

  6. #6
    file δυστυχως θα εχεις μειωμενη σεξουαλικη διαθεση και οι 20 μερες που λεει να το παρεις ειναι αρκετες για να αιθηστεις.το κρασι που πινεις ισως ειναι υπερβολη παιρνοντας τα χαπια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ενταξει 0.5mg δεν ειναι τιποτα.. θα εχεις λιγες παρενεργειες με τετοια δοσολογια.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. παραληρητική διαταραχή
    By λιάνα in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-12-2011, 13:09
  2. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 01:01
  3. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  4. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •