ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ

    Νιωθω περιεργα αυτες τις μερες.Νιωθω οτι ολα γυρω μου κινουνται και εγω τρεχω να τα προλαβω.Αλλες φορες, ειναι τετοια η ταχυτητα τους, που αισθανομαι οτι ειμαι στασιμος.Τι μου συμβαινει;Τι συμβαινει τον τελευταιο καιρο;Γιατι δε μπορω να το βρω;Μια ακομα μεταβατικη περιοδος στη ζωη μου.Πιο περιεργη απο ποτε.Κατι γινεται ηδη και εγω δεν το βλεπω.Κατι θα ξεκινησει συντομα, κατι που θα σπασει τον παγο.Σαν παγοβουνο στο οποιο θα πεσει το πλοιο της ζωης που κινειται αργα και με αγνωστο προορισμο..
    Αν προσπαθησω να ερμηνευσω αυτο που μου συμβαινει αυτην την περιοδο, μια λεξη που μπορει να το εξηγησει, ειναι η εφηβεια.Δινω μια μεγαλη εσωτερικη μαχη με αυτο που αποκαλουν εφηβεια.Η σχεση μου με αυτην ειναι, για να το πω απλα, σαν αυτο που λενε "μαζι δεν κανουμε και χωρια δε μπορουμε".Σα να απομακρυνομαι σιγα σιγα απο αυτη, αλλα να θελω να μεινω ακομα σε αυτη και να με τραβαει προς το μερος της ολο και περισσοτερο.Να με κραταει γερα και να με διωχνει ταυτοχρονα.Να θελω να απλωθω πανω της και να απομακρυνεται.Να θελει να με κατακτησει αλλα να μου δινει ημερομηνια ληξης.Να ειναι προστατευτικο καλυμμα και μετα να ξεσκεπαζεται το ψεμμα της.
    Γυρναω πισω, τοτε που ημουν εφηβος και δεν το εζησα.Γιατι θα πρεπει τωρα καποιος να μου το υπενθυμιζει συνεχεια;Εγω πως θα ξεπερασω αυτο που δεν εζησα ποτε;Πρεπει να το ξεπερασω;Μηπως απλα αυτο που δεν εζησα ποτε νομιζω οτι δεν το εζησα;Απο την αλλη αυτο που δεν εζησα ειναι κατι που δεν υπαρχει και που ισως ποτε δε θα μπορουσε να υπαρξει.Ισως, απλα εκανα αυτο που μου επετρεπαν οι καταστασεις να κανω.Και ομως, παλι γυρναω πισω και το ταξιδι της επιστροφης μου προκαλει θλιψη και θυμο.Ομως πρεπει να ισορροπησω αναμεσα στο παρελθον που δεν εζησα, οπως τωρα (και οχι τοτε) θα ηθελα, και το μελλον που ειναι αβεβαιο, σε ενα παρον που δε μπορω να εξηγησω.Οι μερες περνανε.Δε με νοιαζει να παγωσω το χρονο.Δεν εχει νοημα.Θελω να ξεφυγω απο αυτη τη φαση.Ομως δε θελω να φυγουν οι μερες.Ειναι αντιφατικο.Να θελω και να μη θελω να περασει ο καιρος.Δε με νοιαζει αν σε λιγο καιρο δε θα θεωρουμαι εφηβος.Με νοιαζει αν θα μετανιωνω που δεν εκανα αυτα που θα μπορουσα να κανω για να δωσω νοημα στην εφηβεια.
    Αυτες τις σκεψεις μου προκαλει η εφηβεια.Αλλα τι ειναι εφηβεια τελικα;Ενα δημιουργημα του συχρονου δυτικου τροπου ζωης.Σε μερικες χωρες, η εφηβεια ξεκιναει πιο νωρις, τελειωνει πιο νωρις, ενω σε καποιες δεν υπαρχει καν αυτος ο ορισμος.Καποιοι ψυχολογοι λενε οτι η εφηβεια (σε χωρες οπως η Ελλαδα και αλλες) κραταει μεχρι τα 18, αλλοι μεχρι τα 19, 20 ακομα και τα 21.Ποτε ομως αληθεια παυει κανεις να ειναι εφηβος;Ενας αριθμος αυτοματα σε κανει μη-εφηβο;Και τι σημαινει να εισαι εφηβος;Να φερνεις συνεχως αντιδρασεις στους γονεις σου, να εχεις ξεσπασματα, να ακους τερμα τη μουσικη, να φορας συγκεκριμενες μαρκες ρουχων, να φερεσαι ανωριμα, να σκεφτεσαι την αυτοκτονια, να παιρνεις ναρκωτικα, να εχεις αγωνια για το μελλον, να φαινεσαι και να φερεσαι σαν μεγαλο παιδι;Δηλ. ολα αυτα τα κανεις μονο οταν εισαι εφηβος;Οι ψυχολογοι γραφουν στα βιβλια τα χαρακτηριστικα της εφηβειας σαν κανονες συμπεριφορας.Κανε τα αυτα για να θεωρεισαι εφηβος.Και κανε τα τωρα γιατι σε λιγο καιρο δε θα θεωρεισαι εφηβος.
    Εγω ομως δε θελω να βιαζομαι να κανω πραγματα.Ουτε θελω να πιεζομαι να αποδεικνυω την ηλικια μου και οτι ειμαι εφηβος.Ουτε θελω να με νοιαζει αν σε λιγο καιρο το 19 θα γινει 20 και δε θα' ναι πια 19.Τι ειναι στο κατω κατω;Ενας απλος αριθμος.Εχουν δημιουργηθει στην εποχη μας "πρεπει" για την καθε ηλικιακη κατηγορια που δημιουργουν αγχος, πιεση και γενικα αρνητικα συναισθηματα.Οταν εισαι τοσο μπορεις να κανεις αυτο, οταν εισαι τοσο, δε μπορεις.
    Παρατηρειται, το φαινομενο, οι εφηβοι να ειναι δυστυχισμενοι, επειδη δε ζουν την εφηβεια τους, ετσι οπως εχει καθοριστει.Τους εχουν κανει να πιστευουν οτι εφηβεια ειναι καλοπεραση, τρελλες κτλ.Μετα την εφηβεια δηλ. ολοι σοβαρευομαστε;Φτανουν και μερικα παιδια στα 21 στα 22 και διαπιστωνουν οτι δεν εχουν ζησει την πολυποθητη εφηβεια.Και πιστευουν οτι ειναι αργα.Αλλα δε φταινε μονο οι ψυχολογοι γι' αυτο.Φταιει και το εκπαιδευτικο συστημα.Γιατι, στα 15-17, ειμαστε συνεχως πανω απο σχολικα βιβλια και τρεχουμε απο φροντιστηριο σε φροντιστηριο και πιεζομαστε αφορητα.Ειμαστε ομως εφηβοι και μας θελουν και οι αλλοι εφηβους.Εμεις ομως δε μπορουμε να ειμαστε.Εννοειται πως θελουμε.Και ποιος δε θελει;Μας κατηγορουν και απο πανω λεγοντας μας αντικοινωνικους.Δεν ξερω αν διαβαζει κανενας γονιος, αλλα να ξερετε οτι κανενα παιδι δεν ειναι αντικοινωνικο επειδη το θελει, και σιγουρα υπαρχουν πολλοι λογοι που συντελουν σε αυτο, και δε φταει το ιδιο το παιδι.Ομως η εφηβεια εχει να κανει με την κοινωνικοτητα;Πρεπει λενε, οι ψυχολογοι, οι εφηβοι, να κανουν παρεα με συνομιληκους τους.Και ομως, η αντικοινωνικοτητα στους εφηβους ειναι ιδιαιτερα αυξημενη.
    Δεν ξερω τι συμπερασμα να βγαλω απ' ολα αυτα.Θεωρω ομως οτι αξιζει να αναρωτηθουμε τι ειναι εφηβεια, τι σημαινει για τον ανθρωπο, ποια τα χαρακτηριστικα της, αν γινονται κανονες τα χαρακτηριστικα αυτα, αν τελικα η ιδια η υπαρξη της εφηβειας αποτελει προβλημα, παρα τα προβληματα που λενε οτι αυτη προκαλει.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Μα γιατι δεν απανταει κανεις;
    Δεν το θεωρειτε σημαντικο θεμα;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Basika agaphte stefane den einai pws de thewroun to thema sou shmantiko...isos apla de xeroun se ti na apantisoun...
    Exeis kanei ena oraio post dixneis kapws xamenos vevea kai xediplwneis para pola themata...
    Egw apla tha sou pw na stamatiseis na anisixeis gia osa tha eprepe na ziseis...kai na anisizeis ti tha einai to epomeno pou tha ziseis...
    Gia kathe ti sth zoi yparxei kai analogh hlikia...to na sou minoun pragmata pou thes na kaneis sta 20 sou kai na ta kaneis sta 40 sou de tha elega pws einai oti kalhtero gt poli apla de tha armwzei sto hlikiako sou protipo...
    Koita na xalarwseis kai na papseis na anisixeis gia pragmata pou erxonte apo mona tous...to na piezeis na ziseis pragmata...sth pragmatikotita se kanei apla na mh ta zeis me thn idia aiglh me to na ta afhnes na se broun mona tous...
    Apoti katalaba eisai mikros akoma...koita na to apolayseis...gt kanenas de tha sou xarisei piso to xrono pou pernaei...kai kyrios...pragmata pou mpwreis na kaneis shmera se kapio xroniko diasthma de tha mpwreis na ta kaneis...
    Eyxomai oti kalhtero kai na breis siga siga tis isoropies sou...

    Me ektimish...Sorrow

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Θετω το ερωτημα γενικα, οχι μονο για μενα..
    Εχει να κανει με την εφηβεια, αν υπαρχει τελικα εφηβεια και τι ειναι εφηβεια..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Stefane, το θέμα το έχεις βάλει και στην ενότητα \"Συναισθηματικές διαταραχές\" και σου έχω απαντήσει ήδη ότι το καλύπτεις αρκετά με ώριμη σκέψη. Από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται ότι το έχεις αναλύσει ενδελεχώς μέσα σου και δε ξέρω τι παραπάνω ουσιαστικό θα μπορούσα να προσθέσω.

    Αυτά τα πρέπει είναι που μας κάνουν τη ζημιά. Ορίζονται για κάθε φάση της ζωής μας από το περιβάλλον μας και εμείς τα υιοθετούμε. Για ρώτα ένα γονιό σε πόσα \"πρέπει\" υποβάλεται. Πρέπει να είναι ώριμος, να καθοδηγεί σωστά το παιδί του, να δίνει πρώτη προτεραιότητα σε αυτό, όλη του η ζωή να περιστρέφεται από το παιδί του κλπ. Τα θεωρούμε δεδομένα στο μυαλό μας.

    Η εφηβεία δεν είναι τίποτα άλλο από τη φάση της ζωής μας που το παιδί περνάει στην ενήλικη ζωή, που ανεξαρτοποιείται, που αρχίζει να σκέφτεται για τον εαυτό του έτσι ώστε να μπορεί να σταθεί μόνος του, χωρίς βοήθεια, να συντηρήσει τον εαυτό του και να είναι κυρίαρχος σε αυτόν. Σε άλλους μπορεί να είναι μια εντονότερη σε άλλους πιο ήπια, σε άλλους να αρχίζει στα 13, σε άλλους στα 15. Το ότι έχει δημιουργηθεί μία παραφιλολογία για το πως πρέπει να ζει κάποιος την εφηβεία, ξεκινάει από την ανάγκη του ανθρώπου να βάλει σε καλούπια ότι ζει για να μπορεί να το ελέγχει και να μην του προκαλεί στρες ως κάτι το άγνωστο. Δεχόμαστε να μπούμε σε αυτά τα καλούπια για να έχουμε έναν οδηγό, για να μη νιώθουμε αποξενωμένοι από τους υπόλοιπους.

    Δε νομίζω ότι λέω πράγματα όμως που δεν έχεις σκεφτεί.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •