tha eithela na to suzhthsw
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    tha eithela na to suzhthsw

    re paidia exw ena problhma kai den kserw ti einai, den kserw kana an einai problhma h apla einai apo to anxos mou. milaw polu me ton eauto mou kai bgazw sunexeia sumperasmata ti einai auto akrivos??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Και πολυ καλα κανεις κ θες να το συζητησεις !!!!!!
    κατα ρχην γραφε ελληνικα ,,

    αυτο που κάνεις λεγεται εσωτερικος διάλογος ,,κ αντιστροφα ,δεν ει ναι απ το αγχος αλλα αυτη η κατασταση μαλλον προκαλει το αγχος ..

    οταν λές βγαζεις συμπερασματα ,τι ενοείς ; Προφανες δεν ειναι αυτο; αφου συζητας (με τον εαυτο σου εστω) βγαζεις κ συμπερασματα κ οτι δηποτε ....
    Αυτο που γίνεται γενικα ,ειναι οτι ξεκινα απο μια ιδιορυθμια του ατομου , συνηθως εξιζητημενου ατομου που δεν βρίσκει ευκολα ανθρωπους του τύπου του η της εφυιας του να επικοινωνησει ,,ξεκιναει να τα σκεφτεται αρχικα ολα μονος του/της κ μετα μπλεκεται με εναν ατερμονο εσωτερικο διαλογο που συνηθως τον/ην κανει καθε μερα και ποιο εσωστρεφη, κλεινοντας στον στο τελος τελειως στον εαυτο του . Εκει παραμονευουν κ ενα σωρο αλλα ψυχολογικα προβληματα να εμφανιστουν . Τοτε ναι γινεται προβλημα !

  3. #3
    Η κατασταση μου προκαλει ανχος οντως γτ δεν το εχω ξανακανει. εννοω οτι ειμαι σε μια φαση της ζωης μου που τηελω να γινω καλητερος και ετσι παρατηρω τον εαυτο μου βρισκω λυσεις σε καποια πραγματα παρατηρω τουσ αλους προσπαθοντας να καταλαβω γτ κανουν τι και να γινω ακομα καλυτερος. Αυτο μου συνεβει οταν τα ευιαξα με μια κοπελα την οποια την θεωρουσα πολυ ομορφη για μενα και πολυ κοινωνικη και εχει ενα τροπο να βλεπει ολα τα πραγματα απο την θετικη τους πλευρα, παρολο που ολοι μου λενε οτι ειμαι πολυ ομορφο παιδι εγω δεν τουσ πιστευα και εχω ατο το κομπλεχ και αλλα πολλα που τα ξεπερναω ολα σιγα σιγα μεσα απο την ανακαληψη του εαυτου μου. Λοιπον ετσι ξεκινανε ολα μεσα απο αυτην καταλαβα ποσο κομπλεξικος ειμαι και ποσο κακοπροερετα επερνα καποια πραγματα. Αυτη η κοπελα μου εμαθε πραγματικα να ζω και τοτε αρχισα να προσπαθω να γινω οχι καλητερος μονο για τον εαυτο μ αλλα και για κεινη και δεν με νοιαζει αν θα φυγει καποια στιγμη απλα θα μου μινει αυτο που μου εμαθε για καποια πραγματα, και για να μν νομιζεται οτι ειμαι απο τουσ αντρες που πεφτουν για χαρη μιασ γυνεκας! Αρχικα ξεκινησα να ψαχνω στο internet και να διαβαζς τα παντα να μαθαινω καθημερινα περι ψυχολογιας και να προσπαθψ να την κατανοησω βεβαια σε μια φαση δεν μπορουσα να πιστεψω το ποσο αδυναμος ειμουνα σαν ανθροποσ και τοσο μαμακιας να το πω, αλλα μεχρι που το καταλαβα και πραγματικα αλλαξε η ζωη μ. Αρχισα να μιλαω με τους ανθροπους παρολο το ποσο κλιστο ατομο και αντικοινωνικο ειμουνα να γινομαι πιο δυναμικος στην δουλεια μου να αντεχω και να ντιμετοπιζω τουσ αλουσ ανθροπους με πιο πολυ δυναμισμο κ.α. γενικοτερα εχω γινει καλυτερος. Εσυ μπορει να το θεωρεις προβλημα αυτο αλλα αμα δεν λυσεις ολα σου τα ψυχολογικα και τα κομπλεξ πως θα γινεις καλυτερος ανθρωπος? και τι εννοεις προβλημα?
    Συγνωμη αν σε κουρασα με αυτα που λεω αλλα θελω πολυ να το συζητησω και να μου πεις την αποψη σου περι του θεματος.
    και αν πιστεψεις οτι τρελενομαι σε παρακαλω να μου το πεις γτ δεν ξερω αν αυτος ο δρομος που εχω παρει ειναι ακομα σωστος!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Κανενας δεν μπορει να σου πει μεσω ιντερνετ αν τρελενεσαι η οχι .
    γιατι δεν επισκεπτεσαι εναν ψυχολογο να τα συζητησεις αυτα τετ ατετ ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •