Η ιστορία δεν έχει τέλος....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172

    Η ιστορία δεν έχει τέλος....

    Γειά σας. Δεν ήξερα που να βάλω το topic μου.... και αποφάσισα εδώ!
    Αν έχετε λίγο χρόνο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα αρκετά σοβαρό για μένα θέμα. Πρόσφατα παντρεύτηκα. Αρκετά περιληπτικά θα προσπαθήσω να σας βάλω στο θέμα... Οταν ήμουν ακόμα στην εφηβεία πέθανε η πρώτη μου αγάπη και ήταν ένα βαρύ σοκ για μένα. Έπαθα κατάθλιψη και άρχισα να αυτοκαταστρέφομαι. Λιγο μετά γνωρίζω κάποιον πολυ μεγαλύτερό μου, που με γοήτευσε με το φέρσιμό του. Τελικά δεν ήταν τα πράγματα τόσο ρόδινα όσο ήθελα να τα δω....Μην μακρηγορώ άλλο, αυτός ο άνθρωπος έγινε ο χειρότερος μου εφιάλτης. Με κακομεταχειρίστηκε και με με έμπλεξε σε κύκλους πορνείας και ουσιών. .... Με κόπο κατάφερα να ξεκόψω απ\'όλα τα άλλα, αλλά ΟΧΙ απ\'αυτόν. Είχε εξαφανιστεί απ\'την ζωή μου για χρόνια και ξαφνικά επανεμφανίστηκε λίγο πριν παντρευτω. Με πέτυχε σε μια ευάλωτη φάση της ζωής μου,αν και είχα σχέση με τον τωρινό σύζυγό μου (ο οποίος με έχει στηρίξει αρκετά) και εγώ ενέδωσα. Το μετάνιωσα αμέσως όμως και από τότε έχει τρελλαθεί.Δεν μπορεί να δεχτεί την άρνησή μου και έχει γίνει πολύ βίαιος και απειλητικός.Τώρα ο άντρας μου δεν ξέρει κάτι,νοιώθω άσχημα για την χαζή μου αυτή κίνηση . Ο τύπος έχει φάει μεγαλύτερο κόλλυμα από τότε που παντρεύτηκα.Κάποιος φίλος μου είπε ότι είναι ψυχοπαθής και ότι πρέπει να προσέχω... Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Επαναλαμβάνω ότι υπάρχουν και πολλά άλλα που δεν έχω πει γιατί θα γίνει σεντόνι το post μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Γνώμη μου είναι αρχικά να μιλήσεις στον άντρα σου , ωστε να είναι ενήμερος . Προφανώς ο άνθρωπος έχει πρόβλημα .......... και κακώς τον ξαναέβαλες στη ζωή σου . Τώρα πρέπει να ξεμπλέξεις ........
    (οταν λες οτι το καλοκαίρι ενέδωσες εννοείς οτι κάνατε έρωτα μια φορά ?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Η ιστορία είναι πολύ μπλεγμένη... Μήνες πριν τον γάμο ήμουν στα πρόθυρα να τα διαλύσω με τον (νυν) άντρα μου. Όταν εφανίστηκε πάλι αυτός, με πλησίασε με αλλαγμένη συμπεριφορα, τοσο που πιστεψα οτι είχε αλλάξει και ετσι για λίγο καιρό \'βρέθηκα\' πάλι μαζί του. Δεν άργησε να φανεί όμως ο \'παλιός κακός\' του χαρακτήρας και οι συνήθειες (χρήση ουσιών).Μετά από λίγο καιρό όμως ξέκοψα απ΄αυτόν αλλά το μόνο που μου έμεινε, εκτός από τους εφιάλτες σχεδόν κάθε βράδυ, .... είναι η κατάθλιψη.Για την ακρίβεια αγχώδης κατάθλιψη κατά την ψυχολόγο μου.Προσπαθώ με αγχολυτικά να τα βγάλω πέρα, αλλά δύσκολα τα πράγματα, όταν τα αντιμετωπίζεις μόνη.... Και στον άντρα μου είμαι κάθετη σ\'αυτό, δεν μπορώ να πω τίποτα,γιατί θα πληγωθεί πολύ,δεν μου φταίει εκείνος σε τίποτα.Δεν θέλω να του ταράξω την ευτυχία μιας νέας ζωής μαζί μου. Καμία άλλη ιδέα???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να τον καρφώσεις στην αστυνομία για τα ναρκωτικά και το κύκλωμα πορνείας και να τον κλείσουν στη μπουζού.
    Προτείνω να συμβουλευθείς δικηγόρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    βιαιος και απειλητικος ως προς τι?σε πιεζει να συνεχισετε απο κει που μεινατε πριν 8 χρονια να σε βαλει στην πορνεια εννοεις ?και αναφερες ο τωρινος συζυγος?δευτερος γαμος αυτος?
    Dum spiro spero (?)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    @blackdaizy
    Από τα λίγα που είπες, βγήκαν συμπυκνωμένα τόσα πολλά ...
    Παρόλα αυτά έχω την αίσθηση πως το ΄νόημα΄ της όλης υπόθεσης γύρω από το πρόβλημα που τώρα αντιμετωπίζεις είναι ΄κρυμμένο΄ σ΄αυτές τις ‘λεπτομέρειες\' που παρέλειψες -λόγω συντομίας- να γράψεις ...

    Όπως και νάχει όμως, ακόμα και μέσα απ΄ότι έγραψες ,φαίνεται οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά ... και σίγουρα θάταν καλό νάχεις κάποιον δίπλα σου για να τα βγάλεις πέρα . Απ΄ότι λες ο άντρας σου μπορεί να σε στηρίξει μιας και ξέρει για το παρελθόν σου. Είναι ο πιο κοντινός και δικός σου άνθρωπος και καλό θάταν να τον έχεις σύμμαχο. Αυτός ο τύπος που εμφανίστηκε (έτσι όπως εμφανίστηκε ...) πάλι στη ζωή σου, μοιάζει να θέλει ΠΟΛΥ προσοχή αν κρίνουμε απ΄τον τρόπο που ασκεί επιρροή πάνω σου ....



    ------------------------
    καλωσήρθες ... !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Δεν έχω όλα τα δεδομένα αλλά το να τον καταγγείλεις μου φαίνεται το πιο λογικό δεδομένου ότι είναι ένα σιχαμένο και επικίνδυνο άτομο και για σένα και ενδεχομένως για άλλους ανθρώπους.
    Το ότι έμπλεξες ξανά μαζί του για λίγο δεν αναιρεί την κακοποίηση που έχεις υποστεί και που μπορεί να υποστούν και άλλα κοριτσάκια στο μέλλον.
    Γνώμη μου είναι να βρείς τη δύναμη και να το κάνεις. Ο άντρας σου θα σε στηρίξει.

    Άλλη πρόταση δεν έχω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Τι να σας πω βρε παιδιά? Είναι τόσα πολλά.Και ΝΑΙ είναι πολλές λεπτομέριες που έχουν σημασία, αλλά θα γίνω κουραστική.....
    Αν θέλετε θα σας πω κάποια ακόμα,αλλά αν μου το ζητήσετε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    ... μπορείς να γράψεις ό,τι και όσα αισθάνεσαι ΕΣΥ την ανάγκη να γράψεις ...

    ... εμείς απλώς θάμαστε έδω να ακούμε προσεκτικά όσα μας κάνεις την τιμή να μοιραστούμε και να κουβεντιάσουμε μαζί σου ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Καλή μου , δεν μου φαίνεται οτι θα ξεμπλέξεις ευκολα .
    Οσο και να θες να προστατεύσεις τον άντρα σου , νομίζω οτι είναι προτιμότερο να του μιλήσεις .......... Μάλλον προέχει να προστατεύσεις τον εαυτό σου στην παρούσα φάση και πιστεύω και εγώ οτι θα χρειαστείς βοήθεια .

    Επίσης τα λόγια της imagine εχω την αίσθηση οτι δεν τα περίμενες , αν κρίνω απο :
    \'\' ενω ο άνθρωπος αυτός σε βίασε , σε έβαλε σε κύκλωμα πορνείας και ναρκωτικών , εσύ έκανες για δεύτερη φορά (μεγάλη πια) σχέση μαζί του ....... \'\'

    Ομως μήπως η imagine βλέπει πιο καθαρά απο εσένα ?
    Μήπως νιώθεις συνυπεύθυνη για όσα γίνανε μεταξύ σας (απο την στιγμή που συμμετείχες) και γιαυτό κρατάς ήπια στάση ?

    Δεν προτείνω αυτό που προτείνει η imagine , αλλα κράτα το στο μυαλό σου .......... ίσως να του αξίζει .......... και μην ξεχνάς οτι ήσουν και ανήλικη τότε ...........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Αυτό είναι αλήθεια Kleiw. Νοιώθω κι εγώ συνυπεύθυνη.... Αν και η ψυχολόγος μου λέει ότι δεν πρέπει να νοιώθω έτσι. Ο άνθρωπος αυτός έχει πολλές γνωριμίες... και εύκολα μπορεί να μου κάνει μεγάλη ζημιά... αλλά προς το παρόν αρκείται στη ψυχολογική πιο πολύ αλλά και σωματική βία. Σκέφτομαι να κλειστώ στο σπίτι, να μην βγαίνω μόνη μου ούτε για τσιγάρα!! Φοβάμαι.... Αλλά στον άντρα μου διστάζω να μιλήσω,δεν μου βγαίνει.. πως το λένε!

    Και ίσως κάποια στιγμή βαρεθεί, τι να πω....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ελπίζω μόνη σου ή με την βοηθεια της ψυχολόγου , να καταλάβεις οτι πράγματι δεν πρέπει να νιώθεις έτσι !!!!
    Αυτο θα σε βοηθούσε να τον αντιμετωπίσεις καλύτερα και αποτελεσματικότερα .

    Δεν νομίζω οτι είναι λύση να παρατήσεις την δουλειά σου , ουτε να ανέχεσαι την σωματική και ψυχολογική βία , ελπίζοντας οτι κάποια στιγμή θα βαρεθεί .........

    Μηπως πρέπει να αντιδράσεις πιο δυναμικά ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Έχω ξεμείνει από δυνάμεις....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Τοτε ζήτα βοήθεια ........

    Αφου την χρειάζεσαι .........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    Προς στιγμή την έχω ζητήσει απ\'την ψυχολόγο.
    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω! Την ζητάω κι από σας!!!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •