Γιατι?Τι κάναμε όλοι μας λαθος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168

    Γιατι?Τι κάναμε όλοι μας λαθος?

    Μικρά και μεγάλα παιδιά!
    Καλησπερα σας!
    Ειμαι καινούργια στο forum,το έχετε καταλάβει άλλωστε.Αλλα απο τότε που μπήκα κι άρχισα να διαβάζω τα προβλήματα σας στεναχωρήθηκα πολυ.Ενδοοικογενειακη βία,απόρριψη απο γονεις,φιλους κι εραστές,προβλήματα στη δουλεια και το παρελθόν να κυνηγά όλους μας αλλα χωρις να μας συγχωρεί.
    Έχω υπάρξει πολυ τυχερή στη ζωή μου αλλα Έχω πληρώσει και πιστεύω πως συνεχίζω να πληρώνω τα λαθη που έκανα οταν ήμουν μικρή.Ανθρωποι που δεν μπορούν να κανουν παιδια,βασανίζονται,κι άλλοι που τους δίνονται τόσο απλόχερα τα αναγκάζουν να πληρώνουν τα λαθη τους.Για αυτο και κανουν λαθος παρέες,συμπεριφέρονται άσχημα σε συνομήλικους και παει λέγοντας.Οι γονεις παίζουν σημαντικό ρόλο,όπως κι οι εκπαιδευτικοί.
    Αυτο άλλωστε φαίνεται κι απο αυτα που γράφω εδώ.
    Παιδια,μηδενιστε και ξαναρχιστε απο την αρχή.Μην φοβάστε τίποτα και κανέναν,στο κάτω κάτω της γραφής κανείς δεν ειναι τέλειος.Μην απορρίπτεται κανέναν,όλοι ειναι σημαντικοί μόνο οταν εσείς το θελήσετε.Μην κρίνετε για να μην κριθιτε,κι αν κριθιτε σιγά,ποιος ειναι τέλειος?Τι ειναι τέλειο?Δώστε ευκαιρίες σε όσους σας πλήγωσαν άλλωστε κι εσείς το ίδιο θα θέλατε αν είσαστε στη θέση τους.Ο φόβος ,ο θυμος και οι τύψεις δεν οδηγούν πουθενά.Να θυμάστε όλοι μας είμαστε μόνοι και τα προβλήματα μας τα λυνουμε μόνοι.Μεσα μας υπάρχει αυτός ο Θεός που αναζητάμε.Ειμαστε σημερα,το αύριο δεν έχει έρθει ακόμα.Ανοιξτε το μυαλό σας,διαβάστε κανά βιβλίο και κυρίως ταξιδέψετε.Η γνώση βρίσκετε παντού κι ειναι δύναμη.
    Δεν Ειμαι τέλεια ούτε κι αγία αλλα κουράστηκε να Ειμαι αυτο που θέλουν αυτοί που με φθάνουν!!!
    Καλή δύναμη και καλό ξεκίνημα για όλους
    Καληνύχτα !!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ειστε λιγο ασαφης κυρια ταρια μου....μηπως σας αρεσει η λογοτεχνια και η ποιηση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    kerasi
    Διάβασε τι γράφουν στο forum όλοι οι συνανθρωποι μας και θα καταλάβεις.Ποσο ακόμη θα τυρανιομαστε?
    Όσο για την ποίηση και τη λογοτεχνία...μάλλον αρέσουν και σε εσένα γιατι το μήνυμα το διαβασες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Ειναι κοινος τοπος η υπαρξη των προβληματων στη ζωη αυτη. Δε μπορω να συντονιστω πληρως με το τι θελετε να επικοινωνησετε αλλα μου θυμισατε εναν ιταλο, τον μπουσκαλια. Να ζεις ν αγαπας και να μαθαινεις.

  5. #5
    δεν νομιζω να ειναι ασαφης.γιατι το λες αυτο? ταρια πιστευω πως δεν γινεται να μηδενισουμε και να διαγραψουμε ασχημες εμπειριες αφου εχουν καταγραφει στην μνημη μας και τους νευρωνες του εγκεφαλου μας.μακαρι να γινονταν αυτο.αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να αλλαξουμε τον αρνητικο τροπο σκεψης που διαμορφωθηκε επι συναπτα ετη και μας κανει να βιωνουμε καινουργιες εμπειριες διαστρεβλωνοντας τες.ο αινσταιν ειχε πει πως Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε. ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο αλλα αν προσπαθησουμε ισως ναγινεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ακριβως δημητρη.
    Πρεπει να αποδεχτουμε οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε το παρελθον , αλλα μονο το παρον και το μελλον μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Γειά σου, Τάρια. Μου άρεσε το συναίσθημα που έβαλες στο κείμενό σου.

    Φίλοι, όταν η Τάρια έγραψε "μηδενίστε και ξαναρχίστε από την αρχή", δε φαντάζομαι οτι εννοούσε να αλλάξουμε το παρελθόν. Αλλωστε, οι εμπειρίες του παρελθόντος μας έχουν διαμορφώσει όλους στο παρόν. Μίλησε για συγχώρεση, για τύψεις και ενοχές, για τη θέαση του αύριο σαν ευκαιρία και όχι σαν απειλή. Τα βρίσκω όμοορφα όλα αυτά.

    Θα πρόσθετα, με αφορμή το σχόλιο του Δημήτρη, οτι εαν βλέπουμε τα προβλήματα σαν προκλήσεις και όχι σαν εμπόδια, θα βρούμε μέσα μας τη δύναμη, την ενέργεια και την έμπνευση για να τα λύσουμε. Αρκεί να εστιάζουμε στη λύση και όχι στο πρόβλημα...

Similar Threads

  1. γιατί; τι κάνω λάθος;;;
    By b.m in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 09-12-2017, 04:18
  2. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 01:08
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 22:35
  4. Γιατί εγώ και όχι όλοι
    By Kat711 in forum Κακοποίηση
    Replies: 47
    Last Post: 10-12-2011, 02:55
  5. Γιατί λείπουν όλοι ;;;
    By VelvetUnderground in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 27-06-2009, 02:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •