η αδερφη μου κ η χρόνια θεραπεια της.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10

    η αδερφη μου κ η χρόνια θεραπεια της.

    καλησπερα,προκειται για την αδερφη μου η οποια παιρνει φαρμακα αρκετα χρονια ειναι 35 κ παιρνει απο τα 18 της.επαιρνε risperdal κ διαφορα αλλα και ηταν για αρκετα χρονια ηρεμη κ ισως περισσοτερο ηρεμη απ οτι επρεπε δηλ.μπορει κ να μην μας μιλουσε ολη μερα κ να ηταν "στον κοσμο της".η διαγνωση του γιατρου ηταν σχιζοφρενεια-ψυχωση.επειδη θελαμε να μπορει να ζει την ζωη της και επειδη περασαν χρονια απο το συμβαν (χασαμε την μητερα μας)που την εφερε σε αυτην την κατασταση ειπαμε στον γιατρο της να παιρνει οσο το δυνατον πιο ελαφρια χαπια γινεται.αφου αλλαξαμε θεραπεια κ χαπια η αδερφη μου ηταν αρκετα καλυτερα αλλα αρχισε να μην θελει να παιρνει τα χαπια της.ο γιατρος μας ενημερωσε για μια θεραπεια με μια ενεση τον μηνα που μπορουσε να κανει αντι των χαπιων ενω επρεπε για τους 3-4 πρωτους μηνες να παιρνει κ χαπια επειτα θα τα σταματουσε και θα συνεχιζε μονο με την ενεση.μας φανηκε καλη ιδεα κ ετσι ξεκινησαμε.η αδερφη μου στους δυο πρωτους μηνες αρχισε να εχει νευρα και επειδη της εκαναν την ενεση ατομα απο το χωριο που εργαζοταν στο βοηθεια στο σπιτι δεν ενιωθε ισως κ ανετα κ δεν ηθελε να κανει την ενεση κ ουτε να παιρνει κ τα φαρμακα(υποτιθεται να μην επαιρνε φαρμακα κ κατεληξε κ με φαρμακα κ με ενεση και δεν το ηθελε αυτο).περασαν 2 μηνες χωρις να παιρνει τιποτα (κακως)κ να εχει αρκετα νευρα.απο κει κ επειτα οι θεραπειες που κανει δεν την ηρεμουν ειναι συνεχεια με νευρα,την αισθανομαι δυστυχισμενη και δεν ξερω τι αλλο να κανω....το κακο ειναι πως οταν εχει νευρα μπορει να ουρλιαζει κ να χτυπαει πραγματα...ειναι πολυ δυσκολα κ για τον αδερφο μου που ζει μαζι της κ για την γειτονια φανταζομαι...αλλα πανω απο ολα για την αδερφη μου!ο γιατρος της χορηγησε τα ζαλαστα κ κατι ηρεμιστικα μας ειπε πως ειναι πολυ καλα αλλα δεν ξερω εχει αδυνατισει παρα πολυ.....οποιαδηποτε βοηθεια η παρομοια κατασταση που θα μπορουσε να μοιραστει καποιος κ πως το αντιμετωπισε θα το εκτιμουσα πολυ το εχω πολυ αναγκη ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Efrosini πριν το θανατο της μητερας, πως ηταν η αδερφη σου? Ειναι πολλα τα χρονια απο τοτε.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    στο μεγάλο τρελάδικο
    Posts
    57
    πότε έχει νεύρα? μήπως της λέτε κάτι που την ενοχλεί? όπως πχ τι πρέπει να κάνει?
    το ότι της κάνουν πράγματα χωρίς την θέλησή της είναι ότι χειρότερο πάντως...
    σε κανέναν δεν θα άρεσε αυτό, πόσο μάλλον σε ένα υπερευαίσθητο άτομο.
    ...τα καλούπια δεν ταιριάζουν σε ψυχές

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Ρωτα το γιατρο σου γιατι δε παιρνει το Risperdal σε χαπι οπως παλαιοτερα χωρις ενεση.
    Αφου την ενοχλει η ενεση, παρε τα χαπακια τα οποια δρουνε και σιγουρα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Rich-Deleted-06-06-2016b
    Guest
    Tα νέυρα είναι σημάδι υποτροπής... Και εγώ νέυρα είχα όποτε έκοβα τα φάρμακα...
    Για την ακρίβεια "τρωγόμουν με τα ρούχα μου"!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    .απο κει κ επειτα οι θεραπειες που κανει δεν την ηρεμουν ειναι συνεχεια με νευρα,την αισθανομαι δυστυχισμενη και δεν ξερω τι αλλο να κανω....το κακο ειναι πως οταν εχει νευρα μπορει να ουρλιαζει κ να χτυπαει πραγματα...>>

    Το να χτυπαει πραγματα ειναι το θέμα ? Οταν ενας ανθρωπος ειναι σε δυσκολη θέση, το λιγότερο είναι να κλωτσισει ενα τραπ'εζι η μια ντουλάπα ...
    προφανως αυτες οι θεραπείες οχι ελαφρότερες δεν είναι αλλα την κάνουν χειρότερα ,
    αυτο που δεν καταλαβα ειναι ,οτι αφότου ανελαβε μόνη της την πρωτοβουλία να μην παίρνει φάρμακα ,εσείς γιατι την πιέσατε να συνεχίσει τα φάρμακα ; και εν το μεταξύ πως πήγαινε ;
    Επίσης αν θες πες μας γιατί ξεκίνησε τα φάρμακα στα 18 της ? τι συναίβει ?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    δεν υπηρχε κανενα προβλημα ισως απλα να μην ηταν ιδιαιτερα ανοιχτη αλλα μια χαρα ηταν.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Efrosini πριν το θανατο της μητερας, πως ηταν η αδερφη σου? Ειναι πολλα τα χρονια απο τοτε.


    δεν υπηρχε κανενα προβλημα ισως απλα να μην ηταν ιδιαιτερα ανοιχτη αλλα μια χαρα ηταν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by riri View Post
    πότε έχει νεύρα? μήπως της λέτε κάτι που την ενοχλεί? όπως πχ τι πρέπει να κάνει?
    το ότι της κάνουν πράγματα χωρίς την θέλησή της είναι ότι χειρότερο πάντως...
    σε κανέναν δεν θα άρεσε αυτό, πόσο μάλλον σε ένα υπερευαίσθητο άτομο.
    γενικα την ενοχλουν σχεδον τα παντα...να φανταστεις αυτοκινητο περναει απο το δρομο κ βριζει χωρις λογο.την ενοχλουν πολυ οι φιλοι του αδερφου μου(με το δικιο της)οταν ερχονται σπιτι..αλλα γενικα την ενοχλουν πολλα πραγματα κ δεν την πιεζουμε να κανει κατι θα ελεγα...το κακο ειναι πως ειναι στο χωριο ολη μερα σπιτι κ δεν κανει τπτ..κ στο χωριο δεν εχεις επιλογες απο την αλλη και στην πολη δεν μπορει με τιποτα.μεχρι προπερσι που αλλαξαμε την αγωγη ηταν ηρεμη και ξαφνικα εγινε αγριμι που δεν ηρεμει...τι να πω πολυ δυσκολα...σιγουρα δεν θελει να παιρνει φαρμακα αλλα τι να καναμε οταν βλεπαμε πως μερα με την μερα χειροτερευει??εγω πρωτη και καλυτερη ηθελα να μην παιρνει...κ αυτην την στιγμη ευχομαι πραγματικα να μην αλλαζαμε ποτε την αγωγη ηταν μια χαρα σε σχεση με τωρα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by maus View Post
    Ρωτα το γιατρο σου γιατι δε παιρνει το Risperdal σε χαπι οπως παλαιοτερα χωρις ενεση.
    Αφου την ενοχλει η ενεση, παρε τα χαπακια τα οποια δρουνε και σιγουρα.
    κ εγω risperdal ηθελα να παρει γιατι τα επαιρνε παλια κ ηταν καλυτερα αλλα ο αδερφος μου που πηγε του χορηγησε περισσοτερα mlg zalasta γιατι τα επειρνε ηδη k ηρεμιστικα.απο τις ενδειξεις που ειδα τα risperdal μου φαινονται καλυτερα γιατι επιδρουν κ συναισθηματικα(καταθλιψη,α γχος) οχι μονο ψυχωτικα...αν ξερει κανεις ποια ειναι καλυτερα??αν συνεχισει ετσι σιγουρα θα του πω να παρει τα risperdal κατι που θεωρω επρεπε κ ο γιατρος να χορηγησει εξαρχης...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Richter View Post
    Tα νέυρα είναι σημάδι υποτροπής... Και εγώ νέυρα είχα όποτε έκοβα τα φάρμακα...
    Για την ακρίβεια "τρωγόμουν με τα ρούχα μου"!
    πραγματικα το ιδιο κ η αδερφη μου κ εγω πιστευω πως υποτροπιασε...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by path View Post
    .απο κει κ επειτα οι θεραπειες που κανει δεν την ηρεμουν ειναι συνεχεια με νευρα,την αισθανομαι δυστυχισμενη και δεν ξερω τι αλλο να κανω....το κακο ειναι πως οταν εχει νευρα μπορει να ουρλιαζει κ να χτυπαει πραγματα...>>

    Το να χτυπαει πραγματα ειναι το θέμα ? Οταν ενας ανθρωπος ειναι σε δυσκολη θέση, το λιγότερο είναι να κλωτσισει ενα τραπ'εζι η μια ντουλάπα ...
    προφανως αυτες οι θεραπείες οχι ελαφρότερες δεν είναι αλλα την κάνουν χειρότερα ,
    αυτο που δεν καταλαβα ειναι ,οτι αφότου ανελαβε μόνη της την πρωτοβουλία να μην παίρνει φάρμακα ,εσείς γιατι την πιέσατε να συνεχίσει τα φάρμακα ; και εν το μεταξύ πως πήγαινε ;
    Επίσης αν θες πες μας γιατί ξεκίνησε τα φάρμακα στα 18 της ? τι συναίβει ?
    οταν χτυπαει πραγματα καθημερινα (για ενα χρονο)κ πολλες φορες την ημερα πιστεψε με ειναι θεμα.επισης οταν βλεπεις πως χειροτερευει μερα με την μερα και την βλεπεις σε αυτην την κατασταση κατι δεν πρεπει να κανεις?κατι να ηρεμησει...ο αδερφος μου δεν μπορουσε να κοιμηθει το βραδυ απο τα φωνες...ισως επρεπε να νοσηλευτει εκεινες τις μερες πραγματικα δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο.την πρωτη φορα ποτην πηγαμε αναγκαστικα στο γιατρο επειτα οταν γυρισαμε σπιτι εγινε χαμος ουτε να το θυμαμαι δεν θελω..πραγματικα σας το λεω το ΜΟΝΟ που θελουμε ειναι να ειναι καλα κ δεν ξερουμε πως??επαιρνε για χρονια φαρμακα κ ειναι σαν να ξυπνησε δεν εχει προσωπικη-κοινωνικη ζωη στο χωριο δεν μπορεισ να κανεις κ κατι ειναι απο αυτα που σβηνουν και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να την βοηθησω....η αδερφη μου στα 15 με 16 εχασε την μητερα μας,την στειλανε συγγενεις σε μια σχολη που δεν ηθελε και εκει εγινε το μπαμ κατι εγινε με μια κοπελα την εβρισε κατι τετοιο.να πω την αληθεια κ εγω ημουν μικρη τοτε κ δεν θυμαμαι πολλα.θυμαμαι που εβριζε κ σπιτι χωρις λογο στον αερα δηλ.την ρωτουσαν αν την πειραξε καποιος κ ελεγε οχι.επειτα μαλωναν με την αλλη μου αδερφη.δεν ηθελε ο αλλος να γελαει..εσπασε το τζαμι απο την πορτα απο τα νευρα χωρις λογο κ χτυπησε κ το χερι της αυτα δυστυχως.πολλες φορες λεω πως επρεπε εξ ερχης να αντιμετωπισουν αλλιως την κατασταση της αλλα δεν εχει πλεον νοημα.τωρα τι κανουμε ειναι το θεμα??

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    γλυκια μου εδω δεν ειμαστε επαγγελματιες.πρεπει να την πατε σ εναν καλο γιατρο..καλυτερα στην αθηνα.μη μου πεις δε μπορω.για το καλο ολων και κυριως εκεινης βρειτε εναν καλο γιατρο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    10
    η αδερφη μου εχασε την μητερα στην πιο τρυφερη της ηλικια...ξεκινησε αγωγη μικρη δεν ειχε διαμορφωσει τον χαρακτηρα της καλα καλα..τοσα χρονια σπιτι στο χωριο(που σβηνει με τα χρονια) χωρις ιδιαιτερα ενδιαφεροντα...ειναι σαν να εμεινε σε εκεινη την ηλικια...και ξαφνικα απο περσυ που αλλαξαμε την αγωγη ειναι σαν να ξυπνησε και να της φταινε τα παντα...μακαρι να μην επειρνε ποτε φαρμακα να συνεχιζε κανονικα την ζωη της τι καλυτερο!!!ομως δεν τρωει δεν εχει διαθεση για μια βολτα...εχει πολλα νευρα κ δεν θελει να παιρνει κ φαρμακα...σιγουρα η κατασταση επιδεινωνεται επειδη παιρνει φαρμακα τα οποια δεν θελει...αλλα γινεται διαφορετικα???εχω απογοητευτει παρα πολυ...δεν υπαρχει μερα που να μην σκεφτομαι τι να κανω για να γινει καλυτερα...ειμαι κ μακρια της κ αυτο το κανει ακομη πιο δυσκολο..

  15. #15
    emeis den eimaste giatroi alla soy leo makrya apo to farmako alloperintin kai lamictal katastrefoyn zoes

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 03:10
  2. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  3. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16
  4. Κρίσεις πανικού, φοβίες και χρόνια θεραπεία. Υπάρχει λύση τελικά???
    By irene13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 81
    Last Post: 18-07-2011, 22:02
  5. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •