Αρρυθμίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    16

    Αρρυθμίες

    ΄Στα συνολικά 2,5 χρόνια από τότε που εμφανίστηκε η διαταραχή μου,
    έχω να πάρω αντικαταθληπτικά περίπου 1,5 χρόνο ενώ τον τελευταίο χρόνο ζήτημα να πήρα 6-7 xanax...

    δηλαδή έχω καταφέρει όχι να εξαφανίσω τις κρίσεις αλλά μπορώ να πω ότι τις ελέγχω σε μεγάλο βαθμό ώστε όταν εμφανίζονται κάποιες φορές ..1-2 φορές το μήνα.....να μην φτάνουν σε έντονο βαθμό.

    Αυτό που με απασχολεί είναι οι καρδιακές αρρυθμίες που εμφανίστηκαν πριν 10 μήνες...αίσθημα σα να χάνω παλμούς (όχι ταχυπαλμία) που εμφανίζεται κατά περιόδους στα καλά καθούμενα ...δηλ χωρίς να έχω κρίση ή να είμαι αγχωμένος και γίνεται αυτό αιτία να υποτροπιάζω.....

    Όταν πρωτοεμφανίστηκαν έκανα καρδιογράφημα και holter και εξέταση υπερθυρωειδιτισμού ...δεν έδειξαν κάτι και ο καρδιολόγος είπε ότι δεν υπάρχει τίποτα ανησυχητικό..το απέδωσε στην αγχωτική διαταραχή.

    Το θέμα είναι ότι τα μηχανήματα δεν κατέγραψαν καν κάποια αρρυθμία στο διάστημα που διήρκεσε η εξέταση...γιατί ούτε στο καρδιογράφημα έτυχε να μου κάνει ...ούτε στο holter 24 ωρών που έβαλα...ώστε να εξεταστούν και να διαπιστωθεί ότι δεν είναι επικίνδυνες.

    Μέσα στους 10 μήνες έχω σε άλλες περιόδους σχεδόν μέρα παρά μέρα αλλά έχουν κιόλας εξαφανιστεί εντελώς για 3 μήνες...δηλαδή δεν έχουν τακτά διαστήματα.

    ¨οταν όμως συμβαίνουν είναι πολύ έντονες και τρομοκρατούμαι ...νομίζω ότι θα πάθω συγκοπή και με ωθούν σε πανικό...ενώ το περίεργο είναι ότι δε συμβαίνουν όταν είμαι αγχωμένος ή σε ελεγχόμενη κρίση αλλά μέρες μετά ή και στα καλά καθούμενα.

    Φοβάμαι πάρα πολύ ..είναι απαίσια αίσθηση ότι χάνει παλμούς η καρδιά...σαν φτερούγισμα νιώθοντας ένα κενό και τρόμος μετά...

    Πείτε σας παρακαλώ εάν έχει κανείς παρόμοια συμπτώματα ...που όμως δεν εμφανίζονται την ώρα κρίσης...

    Να κάνω πάλι εξετάσεις μήπως τύχει να καταγραφούν? Αλλά μετά σκέφτομαι...πάλι γιατροί...πάλι εξετάσεις...πισωγύρισμα στα ίδια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Το ότι συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανθρώπους ενώ είναι υγιείς είναι νομίζω δεδομένο. Στο παρελθόν ήμουν σίγουρη ότι κάτι έχει η καρδιά μου. Στις ηλικίες 19-22 πήγα σε 2-3 διαφορετικούς γιατρούς, έκανα όλες τις εξετάσεις κλπ. Τότε ένιωθα όχι μόνο φτερουγίσματα, αρρυθμίες αλλά και ότι πονάει η καρδιά μου.
    Αργότερα σε άλλες περιόδους είχα για μεγάλο διάστημα έντονο φτερούγισμα που μάλιστα δε πέρναγε με τίποτα, το ένιωθα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (και όταν έπεφτα για ύπνο). Ακόμα και πριν λίγο καιρό που για ένα μήνα δεν ένιωθα πολύ καλά πάλι ένιωσα λίγες αρρυθμίες. Επειδή όμως έχω τις προηγούμενες εμπειρίες τις αποδίδω στο άγχος και τελείωσε. Παρόλο που μπορεί να νομίζω ότι δεν είμαι αγχωμένη εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνω το σώμα μου είναι σε διαφορετική κατάσταση από αυτή που νομίζω.

    Τώρα τι να σου πω. Σίγουρα θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων που μπορεί να έχουν κάτι στην πραγματικότητα. Για μένα το έχω αποκλείσει γιατί μέσα σε ένα διάστημα 10 χρόνων αν είχα πρόβλημα στην καρδιά μου θα είχε φανεί και δε θα με πιάνανε μόνο κατά περιόδους. Να κάνεις και άλλες εξετάσεις μήπως σου φύγει η ιδέα και ηρεμήσεις τουλάχιστον για αυτό το θέμα; Να πας και σε έναν άλλο γιατρό;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1
    Γεια σας και απο μένα,pepe ,μου συμβαίνει συχνά και εμένα εκεί που θέλω να χαλαρώσω απο την ένταση και κυρίως μετα απο στρεσαρισμένη κατάσταση.
    Μερικές φορές τα συναισθήματα μας μιλάνε μέσα απο το σώμα μας,και κυρίως όταν δεν τους δίνουμε σημασία ή δεν τα ακούμε....(καταπιεσμένα συναισθήματα και καλά κρυμμένες φοβίες)....το ξέρω ίσως αυτό σε άγχωσε περισσότερο απλα αυτό πιστεύω και είναι καλύτερα να πιστεύεις πως την οποιαδήποτε διαταραχή την δημιουργεί συναίσθημα παρά κάποιο πρόβλημα υγείας,έτσι δεν είναι?????.....
    πιστεύω ακράδαντα οτι δεν είναι επικινδυνο αυτό που βιώνεις,απλά είναι μια άλλη μορφή ξεσπάσματος όταν ακόμη και εσύ νιώθεις χαλαρός.( ή μήπως έτσι νομίζεις???)......απλά,όταν συμβαίνει η αρρυθμία,απλα συνέβη.Μετά,εκτός απο το φόβο σου δεν νομίζω οτι παθαίνεις κάτι άλλο,έτσι δεν είναι????
    Επίσης όπως μου είπε ο καρδιολόγος μου, λίγα δευτερόλεπτα κρατάει,δεν έγινε και τίποτα.Δεν αξίζει στη τελική για ένα δευτερόλεπτο να χαλάσουν 24 ώρες.Και να αναπνέεις σωστά,γιατι συνήθως εστιάζουμε στον \'\'πόνο\'\' μας και ξεχνάμε να αναπνεύσουμε.Με έχω \'\'συλλάβει\'\' πολλές φορές ασυναίσθητα να κρατάω την ανάσα μου...έλεος?

    Αυτά απο μένα και εγώ υπέφερα πολύ και ακόμα παλεύω,απλα πλέον το 24ωρό μου έχει και χαρούμενες στιγμές.


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    178
    Κι εγώ είχα -έχω- αρρυθμίες. Σε στιγμές χαλάρωσης. Μάλλον βγαίνει το στρες που βίωσα σε προγηγούμενο χρόνο. Δε νομίζω πως είναι κάτι ανησυχητικό. Διάβασε αυτό :

    Οι καλοήθεις αρρυθμίες είναι αραιοί (λιγότεροι από 10/ώρα) μονοεστιακοί έκτοποι παλμοί, που συμβαίνουν σε άτομα χωρίς καρδιακή νόσο (ή με μικρή ανατομική βλάβη χωρίς κανένα αιμοδυναμικό επηρεασμό).

    Σε αυτά τα άτομα αρκεί η εξωνοσοκομειακή αξιολόγηση, το πολύ κάνοντας και μια δοκιμασία Holter.

    Ο κίνδυνος αιφνίδιου θανάτου σε αυτά τα άτομα είναι ασήμαντος.
    (incardiology.gr)

    Δηλαδή είναι κάτι συνηθισμένο και μη αξιολογήσιμο που συμβαίνει σε πολλούς ανθρώπους. Don\'t worry.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Μια ερώτηση: εγώ που εκεί που κάθομαι νιώθω σα να είμαι μέσα σε βάρκα ή σα να γίνεται σεισμός ή σαν η καρδιά μου να χτυπάει παρα πολύ δυνατά, αρρυθμία είναι αυτό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    παιδια γεια σας επειδη τα παθαινω και εγω αυτα και επειδη εχω ρωτησει πολλους γιατρους μου εχουν πει οτι οταν σε πιανουν στα καλα καθουμενα ειναι καθαρα αγχωδη διαταραχη η αυτο που περιεγραψε η τινα.πεπε κοιτα να δεις κατι τα χαναχ τα δινουν για να υποχωρησουν τα συμπτωματα του αγχους αν εσυ δεν εκανες σωστα την θεραπεια σου η αν τα διεκοψες μονο σου αυτο ολο μπορει να ειναι μια μικρη υποτροπη.αν εχεις αρρυθμιες δεν γινεταινα μην τις βρουβ σε καρδιογραφημα γιατι ειναι σχεδον συννεχομενες.ειναι καθαρα αγχος.και αυτο που νιωθεις εχιστιρ το νιωθω και εγω και ειναι αγχος οπως και η ρημαδα η αισθηση θανατου που εχω ειναι αγχος και τα διαφορα αδειασματα ειναι παλι αγχος
    το ζητημα παιδια ειναι οτι πρεπει δηστυχως να μαθουμε να ζουμε με αυτα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    1
    Pepe υπάρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσω μαζί σου; Είμαι 19 χρόνων και εδώ και έναν χρόνο παθαίνω ακριβώς το ίδιο. Ακόμα και τώρα που γράφω αυτό το μύνημα.

  8. #8
    το παθαινω οταν ειμαι ΤΕΡΜΑ χαλαρος, η οταν παω για Υπνο... αρκετα συχνα, δεν ξερω τι ειναι αυτο, νιωθω οτι θα σταματησει η καρδια... με λιγα λογια οτι θα χαθω, ειανι πολυυυυ δυσκολο παιδια. Κουραγιο. Νομιζω και εγω ειναι το σωμα μας που μας λει ,ειι, κατι παει λαθος, για ξυπνα λιγο ,χεχε, καλο κουραγιο!..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •