Φοβος της αποδοσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    12

    Φοβος της αποδοσης

    Καλησπερα

    Αυτο το τρεμουλο των χεριων οταν ειμαστε μπροστα σε κοσμο,το να φαμε το να γραψουμε και το να κανουμε κινησεις ενω ο αλλος βλεπει πως το ξεπερναμε?Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    Νομιζω πως πολλοι ανθρωποι το εχουμε αυτο αλλοι σε μικρο βαθμο αλλοι σε μεγαλυτερο ....πως ξεπερνιεται δεν ξερω ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by BlueHawaii View Post
    Καλησπερα

    Αυτο το τρεμουλο των χεριων οταν ειμαστε μπροστα σε κοσμο,το να φαμε το να γραψουμε και το να κανουμε κινησεις ενω ο αλλος βλεπει πως το ξεπερναμε?Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια?
    Παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ.
    Άκου σκηνικό:
    Στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν κάθε τέλος της χρονιάς βράβευαν τον καλύτερο και πιο αποδοτικό υπάλληλο.
    Μια χρονιά έτυχε να είμαι εγώ αυτός!!!!!!!
    Αρχίζει λοιπόν ο υπεύθυνος να "φωτογραφίζει" το προφίλ μου μέχρι που φτάνει η στιγμή που ανακοινώνει το όνομά μου!!!!!
    Μέχρι εδώ καλά, λίγος ιδρώτας μόνο. Ελα που έπρεπε όμως να σηκωθώ όρθιος μπροστά σε 100 περίπου άτομα για να πάρω το βραβείο και να πω δυο λόγια!!!
    Εχω πάθει ΣΟΚ!!! Να μην μπορώ να κουνηθώ από τη θέση μου με τίποτα!
    Μέχρι που ήρθαν και με τράβηξαν με το ζόρι (χειροκροτήματα, χαμός, σφυρίγματα, μπράβο, πολλά μπράβο από κάτω οι υπόλοιποι).
    Εχω αρχίσει να τρέμω, τα αφτιά μου βουίζουν, έχω χάσει επαφή με χώρο και χρόνο!!!
    Ήθελα πραγματικά να ανοίξει η γη να με καταπιεί!
    Με τα πολλά καταφέρνω και ψελλίζω μερικές κουβέντες!! Όχι ακριβώς κουβέντες άναρθρες κραυγές έβγαζα!
    Τελικά μετά από μια μεγααααααααααααλη σιωπή αρχίζω και μιλάω. Και αντί να πω τα κλασικά "Ευχαριστώ τη μαμά μου, τον μπαμπά μου, το θεό που με έκανε έξυπνο, όμορφο μα πάνω απ'ολα μετριόφρων" αρχίζω να λέω κάτι κοτσάνες που ούτε θέλω να θυμάμαι!!! Με κοιτούσαν όλοι με ένα ύφος σαν να λέγανε τι λέει τώρα ο μ@λ@κ@ς!
    Τραγική εμπειρία! Δεν το έχω ξεπεράσει πότε και δεν ξέρω και πως ξεπερνιέται.

    Τελικά δεν είσαι μόνος χαχαχαχαχα!!!
    Sometimes you have to stand alone just to make sure you still can!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    128
    Quote Originally Posted by sDimitris View Post
    Παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ.
    Άκου σκηνικό:
    Στην προηγούμενη δουλειά που ήμουν κάθε τέλος της χρονιάς βράβευαν τον καλύτερο και πιο αποδοτικό υπάλληλο.
    Μια χρονιά έτυχε να είμαι εγώ αυτός!!!!!!!
    Αρχίζει λοιπόν ο υπεύθυνος να "φωτογραφίζει" το προφίλ μου μέχρι που φτάνει η στιγμή που ανακοινώνει το όνομά μου!!!!!
    Μέχρι εδώ καλά, λίγος ιδρώτας μόνο. Ελα που έπρεπε όμως να σηκωθώ όρθιος μπροστά σε 100 περίπου άτομα για να πάρω το βραβείο και να πω δυο λόγια!!!
    Εχω πάθει ΣΟΚ!!! Να μην μπορώ να κουνηθώ από τη θέση μου με τίποτα!
    Μέχρι που ήρθαν και με τράβηξαν με το ζόρι (χειροκροτήματα, χαμός, σφυρίγματα, μπράβο, πολλά μπράβο από κάτω οι υπόλοιποι).
    Εχω αρχίσει να τρέμω, τα αφτιά μου βουίζουν, έχω χάσει επαφή με χώρο και χρόνο!!!
    Ήθελα πραγματικά να ανοίξει η γη να με καταπιεί!
    Με τα πολλά καταφέρνω και ψελλίζω μερικές κουβέντες!! Όχι ακριβώς κουβέντες άναρθρες κραυγές έβγαζα!
    Τελικά μετά από μια μεγααααααααααααλη σιωπή αρχίζω και μιλάω. Και αντί να πω τα κλασικά "Ευχαριστώ τη μαμά μου, τον μπαμπά μου, το θεό που με έκανε έξυπνο, όμορφο μα πάνω απ'ολα μετριόφρων" αρχίζω να λέω κάτι κοτσάνες που ούτε θέλω να θυμάμαι!!! Με κοιτούσαν όλοι με ένα ύφος σαν να λέγανε τι λέει τώρα ο μ@λ@κ@ς!
    Τραγική εμπειρία! Δεν το έχω ξεπεράσει πότε και δεν ξέρω και πως ξεπερνιέται.

    Τελικά δεν είσαι μόνος χαχαχαχαχα!!!
    χαχα πλακα ειχε οπως τα περιεγραψες ...τουλαχιστον μπορεσες να πεις κατι ....δεν εμεινες στην σιωπη ....ελπιζω την επομενη φορα που θα παρεις τον τιτλο του καλυτερου υπαλληλου να σαρωσεις με τον λογο σου αφου εφαγες την 1η κρυαδα ¨)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by agnwstos View Post
    χαχα πλακα ειχε οπως τα περιεγραψες ...τουλαχιστον μπορεσες να πεις κατι ....δεν εμεινες στην σιωπη ....ελπιζω την επομενη φορα που θα παρεις τον τιτλο του καλυτερου υπαλληλου να σαρωσεις με τον λογο σου αφου εφαγες την 1η κρυαδα ¨)
    Η επόμενη φορά δεν θα υπάρξει!
    Εχω παραιτηθεί από τη δουλειά αυτή!
    Δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος, ήταν όμως ένας από αυτούς!

    Έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε.
    Ακόμα σκέφτομαι τι θα μπορούσα να έχω πει τότε.
    Κατά καιρούς αλλάζω τι θα ήθελα να πω.
    (ναι είμαι καμένος, το παραδέχομαι!)

    Προχθές σκεφτόμουν να έλεγα τα εξής:
    "Δεν δέχομαι το βραβείο γιατί θεωρώ ότι δεν πρέπει να με ξεχωρίζετε και να με διαχωρίζετε από κανέναν στην εταιρία!
    Όλοι είμαστε υπάλληλοι! Όλοι παίρνουμε τον ίδιο σχετικά μισθό!
    Θεωρώ ότι δεν πρέπει να μου δημιουργήσετε ανταγωνιστές-εχθρούς!
    Επειδή δίνοντας μου τον ΤΙΤΛΟ "Καλύτερος" αυτό κάνετε!
    Μου κρεμάτε ταμπέλα άρα μου δημιουργείτε εχθρούς!
    Δεν πιστεύω ότι αξίζω τίποτε περισσότερο από τους υπόλοιπους συναδέλφους μου!"

    χαχαχαχααχχαχαχα!!!
    Δεν είμαι καλά, το ξέρω!!!
    Και δεν εννοώ για αυτά που θα έλεγα, αλλά για το γεγονός ότι μετά από 3 χρόνια ακόμη με στοιχειώνει αυτή η εμπειρία!
    Sometimes you have to stand alone just to make sure you still can!

  6. #6
    Γιατι βρε Δημητρη? Υποτίμησες το ότι αναγνώρισαν αντικειμενικα, προισταμενοι με εμπειρια, την αξια σου (την οποια εσυ φαινεται ακομα υποτιμας εντονα) και σε ξεχωρισαν σαν τον καλύτερο απ όλους αναμεσα σε 100 ατομα (!!) επειδή στην απονομη δεν τα πήγες καλα. Δεν τα πηγες καλα στα δικα σου ματια, δεν ξερεις αν ίσχυε και γι αυτους το ίδιο. Μπορει γι αυτους να τα πηγες μετρια και όχι χαλια όπως φανταζεσαι ότι σκεφτηκαν. Και τετοια περιστατικα, ακομα κι αν ειναι ασχημα, πάντα με τον καιρο ξεχνοιούνται. Αυτο που στο εξης θα εβλεπαν θα ηταν την πολύ καλή σου απόδοση, θα ειχες την ανελιξη σου και όλο αυτο το σκηνικο θα επισκιαζε οτι συνεβηκε στην απονομη.

    Μπλουχαβαη, η μεθοδος ειναι να εκτιθεσαι σ΄αυτα που σε φοβιζουν, να μην τα αποφευγεις και στη σκέψη σου να εκλογικευσεις τους φοβους αναγνωρίζοντας την υπερβολή. Και οταν αυτο γινεται σε συνεχη βαση με τον καιρο ο φοβος φευγει.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    Περισσότεροι από τους μισούς που ήταν από κάτω έλεγαν από μέσα τους: "Όπως τα κατάφερα και φέτος να μην βγω καλύτερος υπάλληλος για να μην αναγκαστώ να μιλήσω μπροστά σε τόσα άτομα, έτσι πρέπει να τα καταφέρνω κάθε χρόνο. Να βγαίνω δεύτερος...!"
    Εγώ μια φορά που έπρεπε να μιλήσω σε συναδέλφους (καμιά δεκαριά όλοι κι όλοι) σε αποχαιρετιστήριο party κάποιου άλλου είπα μερικές -λίγες- κουβέντες από την ψυχή μου (τον ευχαρίστησα βασικά για μια φορά που με είχε σώσει) και μου φάνηκε σχετικά εύκολο.

    Υ.Γ. Μην τυχόν και φανταστείτε ότι δεν έχω πρόβλημα... Ούτε σε έναν δε μπορώ να μιλήσω... Τέτοια άνεση η αφεντιά μου

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Γιατι βρε Δημητρη? Υποτίμησες το ότι αναγνώρισαν αντικειμενικα, προισταμενοι με εμπειρια, την αξια σου (την οποια εσυ φαινεται ακομα υποτιμας εντονα) και σε ξεχωρισαν σαν τον καλύτερο απ όλους αναμεσα σε 100 ατομα (!!) επειδή στην απονομη δεν τα πήγες καλα. Δεν τα πηγες καλα στα δικα σου ματια, δεν ξερεις αν ίσχυε και γι αυτους το ίδιο. Μπορει γι αυτους να τα πηγες μετρια και όχι χαλια όπως φανταζεσαι ότι σκεφτηκαν. Και τετοια περιστατικα, ακομα κι αν ειναι ασχημα, πάντα με τον καιρο ξεχνοιούνται. Αυτο που στο εξης θα εβλεπαν θα ηταν την πολύ καλή σου απόδοση, θα ειχες την ανελιξη σου και όλο αυτο το σκηνικο θα επισκιαζε οτι συνεβηκε στην απονομη.
    Όχι, καθόλου δεν υποτιμώ τον εαυτό μου!
    Ούτε και το παίζω μετριόφρων. Ξέρω τις δυνατότητές μου.
    Δεν εννοούσα αυτό.
    Και δεν έχει σχέση με το περιστατικό. Ούτε με το γεγονός ότι εκτέθηκα σε 100 άτομα.
    Απλώς δεν μου αρέσουν οι συγκρίσεις και οι ταμπέλες.
    Δεν μου αρέσει να μου λένε "μπράβο είσαι ο καλύτερος" επειδή έκανε περισσότερα λεφτά η εταιρία αυτή με το λιγότερο δυνατό κόστος!
    Sometimes you have to stand alone just to make sure you still can!

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  3. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  4. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 17:51
  5. φοβος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 20-06-2009, 23:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •