ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

    επικοινωνησα με την συντονιστρια των ψυχοθεραπευτικων ομαδων και μου ειπε οτι θα ξεκινησουμε στις 15 Οκτωβρη.
    μεχρι τοτε θα πρεπει να εχω παρει την αποφαση σε ποια ομαδα επιθυμω να ενταχθω.
    και οι δυο θεματικες ενοτητες μου φαινονται εξαιρετικα ενδιαφερουσες και γι' αυτο ειμαι σε διλημμα.
    σας παραθετω τις πληροφοριες που μου εστειλε μεσω μειλ.


    ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΡΥΦΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ


    Οι πρώιμες εμπειρίες αποτελούν τη βάση αξιών και πεποιθήσεων που απαρτίζουν το σχέδιο ζωής μέσα απο το οποίο αντιλαμβανόμαστε, κατανοούμε και συνδεόμαστε με τον εαυτό μας και τους άλλους. Η ζωή απαρτίζεται απο προκλήσεις , δυσκολίες και αλλαγές που μπορεί να μας αποσυντονίζουν και να χρωματίζουν τον εσωτερικό μας κόσμο με αρνητικά συναισθήματα . Συναισθήματα όπως ο φόβος, η θλίψη, ο θυμός μπορεί να γίνουν μόνιμες συγκινησιακές καταστάσεις που βιώνουμε καθημερινά και ως αποτέλεσμα μας οδηγούν σε αδιέξοδο. Μπορεί να αμυνόμαστε με διάφορους τρόπους για να επιβιώσουμε αλλά η ζωή δεν είναι επιβίωση αλλά Δημιουργία!

    Στόχος της ομάδας είναι να κατανοήσουμε τις εμπειρίες μας και πως διαμορφώνουν τις αξίες μας ώστε να επιλέγουμε το νόημα και το τρόπο ζωής μας μέσα απο την ελευθερία της επιλογής και όχι την ανάγκη της επιβίωσης.


    ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ : ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ

    Αυτοεκτίμηση μια υπερτιμημένη αξία ή στάση ζωής. Τι σημαίνει να έχει κάποιος αυτοεκτίμηση? Συνδέεται με την ευτυχία? Την Επιτυχία? Την Επίτευξη Στόχων?
    Η αυτοεκτίμηση αποτελεί θεμελιακό , πολυσύνθετο χαρακτηριστικό της προσωπικότητάς μας και ελάχιστα συνειδητοποημένο. Αυτοεκτίμηση είναι ο όρος που χρησιμοποιούμε τακτικά και αντικατροπτίζει τη συνολική εκτίμηση που έχουμε για την για την προσωπική μας αξία. Η αυτοεκτίμηση περιλαμβάνει πεποιθήσεις και συναισθήματα που έχουμε σχετικά με τον εαυτό μας. Ο τρόπος που εμείς οι ίδιοι βλέπουμε τον εαυτό μας μέσα απο τις εμπειρίες μας. Όταν η αντίληψη του εαυτού μας είναι θετική μας δίνει την δυνατότητα να ενεργούμε αποδοτικά, να νοιώθουμε καλά με τον εαυτό μας και να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες της ζωής .
    Στόχος της ομάδας είναι η απόκτηση των βασικών αρχών της αυτοεκτίμησης : Θετική ψυχολογία, αγάπη και εμπιστοσύνη του εαυτού μας.


    με βαση τα οσα εχετε διαβασει για μενα, την ψυχοσυνθεση και την προσωπικοτητα μου, ποια απο τις δυο ομαδες πιστευετε οτι θα με βοηθησει περισσοτερο.
    φυσικα την τελικη αποφαση θα την παρω εγω.
    απλα θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις σας.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Fragile , δεν ξερω εμενα κατι δεν μου καθεται καλα σε αυτο.
    Εγω πριν μπω σε ομαδα μιλησα με μια ψυχολογο και εναν ψυχιατρο σε ψυχιατρικη κλινικη , και μετα αποφασισαν αυτοι σε ποια ομαδα θα μπω. Στην συνεχεια μιλησα με την συντονιστρια της ομαδας και μετα απο 5 συνεδριες με ρωτησαν αν πιστευω οτι η ομαδα μου ταιριαζει και αν θελω να συνεχισω .Επισης τα υπολοιπα μελη της ομαδας ειχαν παρομοια προβληματα με εμενα. Α και η πληρωμη εγινε μετα τις 5 συνεδριες.
    Μου κανει εντυπωση το οτι σου ζηταν να επιλεξεις εσυ την ομαδα και μαλιστα χωρις να λεει τι προβληματα αντιμετωπιζουν τα μελη της.
    Υποτιθεται πως εσυ θελεις να μπεις σε μια ομαδα επειδη εχεις αγοραφοβια και καταθλιψη , ετσι δεν ειναι?
    Το mail που παρεθεσες λεει πολυ γενικα πραγματα.
    Τις ομαδες αυτες τις οργανωνει καποιος επισημος φορεας ?
    Ποσο πρεπει να πληρωσεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    εχω κανει συνεδρια με την ψυχολογο και μου αφησε αριστες εντυπωσεις.
    ξερει την ψυχοπαθολογια μου.
    της τα εχω αναλυσει διεξοδικα.
    επισης εχει μεγαλη πειρα στα γκρουπ.
    συντονιζει ομαδες εδω και χρονια.
    το κοστος ειναι 80 ευρω το μηνα αλλα μου ειπε οτι δεν θα πληρωσω απο την πρωτη φορα.
    θα παω την πρωτη φορα και αν μεινω ευχαριστημενη, θα πληρωσω την επομενη φορα.
    η διαρκεια του καθε γκρουπ ειναι 2 ωρες εβδομαδιαιως.
    επισης ενα αλλο πλεονεκτημα, ειναι οτι ειναι σχετικα κοντα στην περιοχη μου.
    "ΟΠΟΙΟΣ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΥΨΩΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΤΟ ΜΠΟΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ"

Similar Threads

  1. θα ηθελα τη γνωμη σας
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-11-2010, 19:12
  2. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-11-2010, 23:58
  3. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 16:00
  4. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 21-05-2010, 13:58
  5. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By Statistiki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2009, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •