Ειμαι κλεισμένος στο σπίτι εδώ και 4 χρόνια. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 121
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by alenxaderkontin View Post
    Μην αναβάλλεις τίποτα για το αύριο.. Κάνε μια νέα αρχή. Από αύριο το πρωί! Κάνε μερικούς φίλους. Μην ξεχνάς πως εσύ επιλεγείς τους φίλους σου. Κατα την γνωμη μου δεν πρέπει να πιέζεσαι πολύ για τα κιλά.. όπως τα απέκτησες έτσι και θα τα χάσεις. βγες απο το σπιτι.. Τωρα..
    Προσπαθώ, αλλά αυτό το μυαλό μου δεν με αφήνει, δεν βοηθάνε και τα υπόλοιπα πράγματα (οικογένεια, χωριό, λεφτά κλπ). Το θέμα με τα κιλά μου είναι το μόνο που ίσως μπορώ να παλέψω τώρα, γιατί από δουλειές και λεφτά δεν κόβω να γίνεται κάτι άμεσα.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μπα ουτε με αυτα. αμα δε περπατας καθημερινα και να λιωνεις γυμναστηριο, δε προκειται να δεις σημαντικη αλλαγη με μια-δυο ωρες γυμναστικης στο σπιτι. το λεω επειδη το εχω δοκιμασει.

    οσον αφορα τον υπνο, κοιμαμαι περιπου στις 3-4 καθε βραδυ και ξυπναω μετα τις 12-1 το μεσημερι. το προβλημα της αϋπνιας δεν αντιμετωπιζεται αμα ολη μερα δε κανεις τπτ και εισαι ξεκουραστος. ειναι λογικο να πεφτεις να κοιμηθεις και να σου βγαινει οση ενεργεια εχει απομεινει. ειδικα αμα καιγεσαι στον υπολογιστη, το μονο που κουραζεις στην ουσια ειναι τα ματια σου και το μυαλο σου, οχι το σωμα σου.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    1) μπα ουτε με αυτα. αμα δε περπατας καθημερινα και να λιωνεις γυμναστηριο, δε προκειται να δεις σημαντικη αλλαγη με μια-δυο ωρες γυμναστικης στο σπιτι. το λεω επειδη το εχω δοκιμασει.

    2) οσον αφορα τον υπνο, κοιμαμαι περιπου στις 3-4 καθε βραδυ και ξυπναω μετα τις 12-1 το μεσημερι. το προβλημα της αϋπνιας δεν αντιμετωπιζεται αμα ολη μερα δε κανεις τπτ και εισαι ξεκουραστος. ειναι λογικο να πεφτεις να κοιμηθεις και να σου βγαινει οση ενεργεια εχει απομεινει. ειδικα αμα καιγεσαι στον υπολογιστη, το μονο που κουραζεις στην ουσια ειναι τα ματια σου και το μυαλο σου, οχι το σωμα σου.
    1)Γυμναστήριο δεν παίζει, ίσως μπορώ να κάνω κάτι έξω, έχουμε και ένα γηπεδάκι μπάσκετ στο οποίο δεν μαζέυεται κανείς για μπάσκετ. Είναι σχετικά μικρό αλλά ήδη έχω πάει 3 φορές από τότες που άνοιξα αυτό το θέμα εδώ και τρέχω γύρω γύρω. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά από το τίποτα... Εννοείται ότι στο σπίτι δεν υπάρχει κάτι να κάνω από θέμα γυμναστικής, οπότε αναγκαστικά έξω. Απλώς το θέμα είναι ότι εδώ στο χωριό ακόμη και έξω δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνω, αλλά θα το παλέψω όσο μπορώ.

    2) Κοίτα όπως είπα αρχικά κοιμόμουν κανονικά, δεν είχα πρόβλημα με τον ύπνο, το πρόβλημα δημιουργήθηκε πρόσφατα αφότου άνοιξα το θέμα εδώ. Με το ξαπλώνω μπαίνω σε διαλογισμό και δεν μπορώ να κοιμηθώ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Όλη την ημέρα μου την περνάω μπροστά στον υπολογιστή, στο ιντερνέτ και στην τηλεόραση. Τις υπόλοιπες ώρες κοιμάμαι.
    Εχεις σκεφτει οτι αυτο δεν ειναι και τοσο κακο; Οτι αλλοι θα σε ζηλευαν πολυ; Οτι πολλοι θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου; Ξερω οτι εχεις αναγκη να δουλεψεις και για οικονομικους λογους και για να νιωθεις οτι κατι κανεις. Αλλα γιατι δεν το απολαμβανεις απλα; Δες τηλεοραση, μπες ιντερνετ, ενα σωρο ωραια πραγματα μπορεις να δεις και να κανεις εκει. Να μαθεις, να ενημερωθεις, να μιλησεις με κοσμο, να ψυχαγωγηθεις. Θα ερθει και η δουλεια. Αφου εχεις να φας, αυτο ειναι το σημαντικο. Ασε που αν δεν υπηρχαν οι ανεργοι, πως θα ζουσαν τα καναλια; Ποιοι θα βλεπανε τηλεοραση το πρωι ας πουμε; Οι νοικοκυρες μονο δε φτανουν

  5. #35
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    Εχεις σκεφτει οτι αυτο δεν ειναι και τοσο κακο; Οτι αλλοι θα σε ζηλευαν πολυ; Οτι πολλοι θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου; Ξερω οτι εχεις αναγκη να δουλεψεις και για οικονομικους λογους και για να νιωθεις οτι κατι κανεις. Αλλα γιατι δεν το απολαμβανεις απλα; Δες τηλεοραση, μπες ιντερνετ, ενα σωρο ωραια πραγματα μπορεις να δεις και να κανεις εκει. Να μαθεις, να ενημερωθεις, να μιλησεις με κοσμο, να ψυχαγωγηθεις. Θα ερθει και η δουλεια. Αφου εχεις να φας, αυτο ειναι το σημαντικο. Ασε που αν δεν υπηρχαν οι ανεργοι, πως θα ζουσαν τα καναλια; Ποιοι θα βλεπανε τηλεοραση το πρωι ας πουμε; Οι νοικοκυρες μονο δε φτανουν
    Τα κάνω όλα αυτά που λες, ενημερώνομαι, ψυχαγωγούμαι, μιλάω με παλιούς μου συμφοιτητές, και για δουλειές έχω ψάξει σε αγγελίες μέσω ίντερνετ, αλλά εγώ προσωπικά δεν το βλέπω σαν καλό να κάθομαι τόσες ώρες μπροστά στον υπολογιστή. Απλώς ο υπολογιστής είναι και αυτός ένα είδος ψυχαγωγίας και από την στιγμή που εδώ στο χωριό δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, ο υπολογιστής είναι αυτός που μου μένει για να ασχοληθώ. Εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ άξιο για να με ζηλεύουν άλλοι, πλέον όλοι έχουν και από έναν υπολογιστή και ίντερνετ (με πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις φυσικά). Εμένα δεν με απασχολεί αυτό, με απασχολεί το θέμα το πως έφτασα να ασχολούμαι μόνο με τον υπολογιστή και τίποτα άλλο μιας και έχω κολήσει σε ένα κολοχωρίο (συγνώμη για την λέξη) και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Από δουλειές πες εντάξει, δεν θα έβρισκα ούτε σε πόλη, αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα άλλο, ούτε γυμναστική, ούτε νέος κόσμος υπάρχει, τίποτα, απολύτως τίποτα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Eγω αν εμενα σε χωριο (που σχεδον σε χωριο μενω), θα ειχα χιλια πραγματα να ασχοληθω, ενα κηπακι να κλαδευω τριανταφυλλιες, ενα περιβολακι να φυτευω μαρουλακια, βολτες στη φυση, γατακια σκυλακια, ποδηλαταδα, μπανιο στη θαλασσα αν εισαι παραθαλασσια, περιπατοι στο βουνο αν εισαι σε βουνο, μαγειρικη, ζαχαροπλαστικη, δουλειες στο σπιτι και χειροτεχνηματα, τα περισσοτερα απο αυτα τα κανω τωρα και περναω χαρμα!!

    Σε αλλους φταιει οτι ειναι στη μεγαλουπολη και τους λειπει η φυση και χανονται μες στην πολυκοσμια, σε αλλους φταιει η φυση και το χωριο. Ε στην πραγματικοτητα το ξερο μας το κεφαλι μας φταιει μονο. Και αν δε σαρεσει εκει που μενεις, μπορεις να το αλλαξεις. Και αν προς το παρον δε μπορεις να το αλλαξεις, μπορεις εντωμεταξυ να το εκμεταλλευτεις οσο το δυνατον περισσοτερο για να περνας καλα.

    Παντα υπαρχουν τροποι, αυτο που λειπει συνηθως ειναι η θεληση και η δραση.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eγω αν εμενα σε χωριο (που σχεδον σε χωριο μενω), θα ειχα χιλια πραγματα να ασχοληθω, ενα κηπακι να κλαδευω τριανταφυλλιες, ενα περιβολακι να φυτευω μαρουλακια, βολτες στη φυση, γατακια σκυλακια, ποδηλαταδα, μπανιο στη θαλασσα αν εισαι παραθαλασσια, περιπατοι στο βουνο αν εισαι σε βουνο, μαγειρικη, ζαχαροπλαστικη, δουλειες στο σπιτι και χειροτεχνηματα, τα περισσοτερα απο αυτα τα κανω τωρα και περναω χαρμα!!

    Σε αλλους φταιει οτι ειναι στη μεγαλουπολη και τους λειπει η φυση και χανονται μες στην πολυκοσμια, σε αλλους φταιει η φυση και το χωριο. Ε στην πραγματικοτητα το ξερο μας το κεφαλι μας φταιει μονο. Και αν δε σαρεσει εκει που μενεις, μπορεις να το αλλαξεις. Και αν προς το παρον δε μπορεις να το αλλαξεις, μπορεις εντωμεταξυ να το εκμεταλλευτεις οσο το δυνατον περισσοτερο για να περνας καλα.

    Παντα υπαρχουν τροποι, αυτο που λειπει συνηθως ειναι η θεληση και η δραση.
    1) Κήπο ή περιβόλι για δέντρα, φυτά, γατάκια, σκυλάκια κλπ δεν έχουμε
    2) Θάλασσα έχουμε αλλά δεν είναι δίπλα, έχουμε κοντά, όμως μόνο με αυτοκίνητο αλλά που λεφτά για βενζίνη;
    3) Περίπατοι στο βουνό είναι καλή ιδέα αλλά συμβαίνει το εξής, δεν ξέρω αν γίνεται παντού αλλά εδώ στο χωριό τα αδέσποτα σκυλιά σπέρνουν και θερίζουν, φοβάσαι να βγεις μόνος σου έξω, στην πόλη έχεις τους κλέφτες εδώ έχουμε τα αδέσποτα. Βγαίνουμε μόνο μέσα στο χωριό και μόνο μέρα. Νύχτα μόνο αν είμαστε παρέα, έστω 2-3 άτομα, για να μας βλέπουν πολλούς και να φοβούνται τα σκυλιά, αλλά εγώ παρέες δεν έχω.
    4) μέσα στο σπίτι βοηθάω σε ότι δουλειές υπάρχουν, αλλά ως εκεί, τι άλλο να κάνω;
    5) ναι, δεν μου αρέσει εδώ που μένω, αλλά όπως ανέφερα στο πρώτο μύνημα λογω οικονομικού δεν μπορώ να πάω κάπου αλλού.
    6) εδώ στο χωριό δεν λείπει μόνο η θέληση, λείπει και δράση

    Προσπαθώ να βρω την θέληση, αλλά τα πράγματα δεν βοηθάνε.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οσον αφορα τη δραση, μη νομιζεις οτι υπαρχει και τοσο στη πολη. αμα δεν εχεις δουλεια, στανταρντ φιλους και ενα προγραμμα να ακολουθεις καθημερινα, το οποιο φυσικα θελει λεφτα μα καποια στιγμη κουραζει κι ολας γιατι δε μπορεις να εισαι ολη μερα στο ποδαρι, παλι θα βαρεθεις. εδω μπορει να εχουμε τοσες επιλογες γυρω μας, αλλα αυτο ακριβως και σε συνδιασμο με τη πολυκοσμια και φασαρια, μας κανει να βαριομαστε ευκολα. ειναι σαν να τα εχεις ολα ετοιμα, ετσι δε χρειαζεται να κυνηγησεις κατι. σαφως εσενα μπορει να σε βοηθουσε, αλλα αφου δεν εχεις την ορεξη εκει που ειναι ηρεμα, πως θα σου ρθει ξαφνικα εδω ? μπορει στο ξεκινημα να εισαι ορεξατος βεβαια, γιατι θα εχεις αλλες προσδοκιες, αλλα αργοτερα πιστευω θα ζητας την ηρεμια που συνηθισες.

  9. #39
    Bizzaro, διαβασα και εγω το θέμα σου. Θα κρατήσω το τελευταίο που είπες στη λίλιουμ, "προσπαθώ να βρω τη θέληση αλλά τα πράγματα δε βοηθάνε", νομίζω σ αυτο κρύβεται η ουσία του προβλήματος σου. Σε συνδυασμό με το να μην κανει το ατομο λάθη ή να χάσει ευκαιρίες σε κάποια κρίσιμη καμπή της ζωης του γιατι ότι κανεις εκει ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε όχι αυτο ειναι που σου καθοριζει τη συνεχεια στη ζωη (σε σενα οι ευκαιρίες που έχασες ή οι λάθος κινήσεις με το που τελειωσες τις σπουδες σου). Κι αμα σου συμβει κατι τετοιο, οποιαδήποτε κι αν ειναι η αιτία ειναι σαν να μπαίνεις σε έναν κυκεώνα, βρισκεσαι ηδη προ τετελεσμενων γεγονοτων των οποιων η φυση ειναι τετοια και η στιγμη στην οποια γινονται τετοια που σου καθοριζει τη συνεχεια (επιλογες σε σχεση με τη δουλεια και επιστροφη στο χωριο). Κι αμα εισαι ανθρωπος που ειχες ονειρα και στοχους σαφείς απο πριν τελειωσεις τις σπουδες και ειχες αφοσιωθει στις σπουδες και στο τι θα θελες να κανεις μετα απο τις σπουδες και δεν εισαι χαρακτηρας απ αυτους που λενε ότι θελει ας προκύψει η σκέψη σου δεν ηρεμα με το που εισαι στο λαθος για σενα δρομο και κατευθυνει τις προσπάθειες σου (που μπορει να ναι απέλπιδες) στο πως να ξεφυγεις και να μπεις στο σωστο δρομο, δλδ στο δρομο που ονειρευτηκες. Γι αυτο αμελεις αλλες πτυχες του εαυτου σου και της ζωης σου πχ φυσικη κατασταση ή ασχολεισαι με ασχετα πράγματα απλα για να σκοτωνεις την ωρα σου μεχρι να βρεθεις εκει που θα θελες. Αυτα που σου λεει η λιλιουμ βοηθουν να ηρεμησεις και να παιρνας ωραια το χρονο σου. Μην αμελεις τον εαυτο σου, τα κιλα χανονται με λίγη θεληση. Με τις σπουδες διατηρησε επαφη με καθε τροπο με το αντικειμενο και πάλεψε το να βρεις δουλεια οπουδηποτε οσο δυσκολα κι αν εχουν τα πραγματα.
    γιάννης

  10. #40
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Bizarro View Post
    1) Κήπο ή περιβόλι για δέντρα, φυτά, γατάκια, σκυλάκια κλπ δεν έχουμε
    2) Θάλασσα έχουμε αλλά δεν είναι δίπλα, έχουμε κοντά, όμως μόνο με αυτοκίνητο αλλά που λεφτά για βενζίνη;
    3) Περίπατοι στο βουνό είναι καλή ιδέα αλλά συμβαίνει το εξής, δεν ξέρω αν γίνεται παντού αλλά εδώ στο χωριό τα αδέσποτα σκυλιά σπέρνουν και θερίζουν, φοβάσαι να βγεις μόνος σου έξω, στην πόλη έχεις τους κλέφτες εδώ έχουμε τα αδέσποτα. Βγαίνουμε μόνο μέσα στο χωριό και μόνο μέρα. Νύχτα μόνο αν είμαστε παρέα, έστω 2-3 άτομα, για να μας βλέπουν πολλούς και να φοβούνται τα σκυλιά, αλλά εγώ παρέες δεν έχω.
    4) μέσα στο σπίτι βοηθάω σε ότι δουλειές υπάρχουν, αλλά ως εκεί, τι άλλο να κάνω;
    5) ναι, δεν μου αρέσει εδώ που μένω, αλλά όπως ανέφερα στο πρώτο μύνημα λογω οικονομικού δεν μπορώ να πάω κάπου αλλού.
    6) εδώ στο χωριό δεν λείπει μόνο η θέληση, λείπει και δράση

    Προσπαθώ να βρω την θέληση, αλλά τα πράγματα δεν βοηθάνε.
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Bizzaro, διαβασα και εγω το θέμα σου. Θα κρατήσω το τελευταίο που είπες στη λίλιουμ, "προσπαθώ να βρω τη θέληση αλλά τα πράγματα δε βοηθάνε", νομίζω σ αυτο κρύβεται η ουσία του προβλήματος σου. Σε συνδυασμό με το να μην κανει το ατομο λάθη ή να χάσει ευκαιρίες σε κάποια κρίσιμη καμπή της ζωης του γιατι ότι κανεις εκει ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε όχι αυτο ειναι που σου καθοριζει τη συνεχεια στη ζωη (σε σενα οι ευκαιρίες που έχασες ή οι λάθος κινήσεις με το που τελειωσες τις σπουδες σου). Κι αμα σου συμβει κατι τετοιο, οποιαδήποτε κι αν ειναι η αιτία ειναι σαν να μπαίνεις σε έναν κυκεώνα, βρισκεσαι ηδη προ τετελεσμενων γεγονοτων των οποιων η φυση ειναι τετοια και η στιγμη στην οποια γινονται τετοια που σου καθοριζει τη συνεχεια (επιλογες σε σχεση με τη δουλεια και επιστροφη στο χωριο). Κι αμα εισαι ανθρωπος που ειχες ονειρα και στοχους σαφείς απο πριν τελειωσεις τις σπουδες και ειχες αφοσιωθει στις σπουδες και στο τι θα θελες να κανεις μετα απο τις σπουδες και δεν εισαι χαρακτηρας απ αυτους που λενε ότι θελει ας προκύψει η σκέψη σου δεν ηρεμα με το που εισαι στο λαθος για σενα δρομο και κατευθυνει τις προσπάθειες σου (που μπορει να ναι απέλπιδες) στο πως να ξεφυγεις και να μπεις στο σωστο δρομο, δλδ στο δρομο που ονειρευτηκες. Γι αυτο αμελεις αλλες πτυχες του εαυτου σου και της ζωης σου πχ φυσικη κατασταση ή ασχολεισαι με ασχετα πράγματα απλα για να σκοτωνεις την ωρα σου μεχρι να βρεθεις εκει που θα θελες. Αυτα που σου λεει η λιλιουμ βοηθουν να ηρεμησεις και να παιρνας ωραια το χρονο σου. Μην αμελεις τον εαυτο σου, τα κιλα χανονται με λίγη θεληση. Με τις σπουδες διατηρησε επαφη με καθε τροπο με το αντικειμενο και πάλεψε το να βρεις δουλεια οπουδηποτε οσο δυσκολα κι αν εχουν τα πραγματα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, παρόλα αυτά δεν έχει αλάξει κάτι από αυτά που γράφω στο μύνημα που αναφέρομαι στην lilium και στο οποίο αναφέρεσαι και εσύ οπότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά, αλλά έχω ξεκινήσει κάποιες προσπάθειες όσον αφορά τα κιλά μου, για κάποιο λόγο έχω κολλήσει στο ότι πρέπει να χάσω οποσδήποτε κιλά. Δυστηχώς με τις σπουδές μου όταν ξεκινάω το διάβασμα και τις επαναλήψεις κάτι με ποιάνει, μια απελπισία ίσως, και μου αποσπάει την προσοχή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, πιστεύω ότι έχω μείνει πολύ πίσω στο θέμα εξέληξης πάνω στον τομέα που σπούδασα, και όταν σκέφτομαι ότι πρέπει να μάθω κι άλλα πράγματα πέραν αυτών που ξέρω, δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και με ποιάνει απελπισία, δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Παιδιά, επαναφέρω το θέμα μετά από όλο αυτόν τον καιρό. Μου συνέβησαν κάποια πράγματα και πάω να σκάσω, δεν ξέρω τι να κάνω. Αυτή την στιγμή ψάχνω για τηλέφωνα δωρεάν ψυχολογικής υποστήριξης, και με την πρώτη ευκαιρία θα καλέσω κάποιον ψυχολόγο. Γραπτώς δεν μπορώ να περιγράψω πλήρως αυτά που νιώθω τώρα, πιστεύω ότι αν κάποιος ακούσει τον τόνο της φωνής μου, θα με καταλάβει καλύτερα χωρίς να πω τίποτα.

    Όπως βλέπετε το ακριβώς προηγούμενο μυνημά μου γράφτηκε στις 4/11/2012, περίπου 1 έτος και 2 μήνες πριν από την σημερινή μέρα. Από τότες ακόμη παλεύω με τα προβληματά μου, και πιστεύω ότι έκανα μια μικρή πρόοδο. Έχω κάνει κάποιους φίλους, βγαίνω και λίγο έξω (όχι πολύ, αλλά λιγάκι βγαίνω).

    Πρόσφατα κάτι συνέβη, το οποίο πίστευω ότι ήταν το καλύτερο πράγμα που μου συνέβη εως τώρα. Αλλά κάτι έγινε και δεν μπόρεσα να το χαρώ, και εκεί που είχα έστω και μια μικρή πρόοδο, άρχισα πάλι να αισθάνομαι πάρα πολύ άσχημα για τον εαυτό μου. Εδώ και μια εβδομάδα δεν τρώω τίποτα και δεν έχω καθόλου όρεξη να βγω έξω και να δω τους φίλους μου.

    Με τα πολλά πολλά πριν λίγο καιρό με πήραν σε ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, σε αυτά τα 5μηνα. Η πρώτη μου δουλειά εδώ και 5 χρόνια, από τότες που πήρα το πτυχίο μου. Φυσικά δεν είναι και ότι καλύτερο (5 μήνες προς 490 ευρώ τον μήνα), αλλά από το τίποτα κάτι ήταν και αυτό (όποιος ζητάει τα πολλά χάνει και τα λίγα). Να σημειώσω το εξής, έχει σημασία για κάτι που θα πω παρακάτω: η αδερφή μου είναι σε ένα παρόμοιο πρόγραμμα, όχι στο ίδιο με το δικό μου, στο οποίο δουλεύει ήδη 3 μήνες σε αυτό και τώρα κοντεύει στον 4ο. Σε αυτούς τους 3-4 μήνες ο ΟΑΕΔ (σε συνεργασία με την Επιθεώρηση Εργασίας υποθέτω) έχουν κάνει αρκετές φορές έφοδο στην επιχείρηση που απασχολεί την αδερφή μου. Φυσικά η επιχείρηση, αλλά και η αδερφή μου είναι τυπικοί στα καθήκοντά τους, οπότε δεν υπήρξε ποτές κάποιο πρόβλημα, όλα καλά.

    Με εμένα λοιπόν τι συνέβη; Η σύμβαση την οποία υπέγραψα όμως λέει ότι πρέπει να δουλεύω Δευτέρα ως Παρασκευή και 8 το πρωί με 4 τα απογεύματα, σύνολο 40 ώρες την εβδομάδα.Στην θέση που με τοποθετήσανε στην επιχείρηση που με επιλέξανε υπάρχει ένα θεματάκι. Και τι εννοώ με αυτό, εκεί που με τοποθετήσανε πρέπει να δουλεύω και πέραν του προβλεπόμενου ωραρίου της επιχείρησης και ακόμη και τα Σαββατοκύριακα. Δηλαδή συνολικά να δουλεύω κανονικά στις 40 ώρες την εβδομάδα, αλλά κάποιες φορές αντί να έρθω 8 το πρωί με 4 το απόγευμα να έρθω 10 το πρωί με 6 το απόγευμα (τυχαίες ώρες) ή να έρθω Σάββατο και να πάρω ρεπό μια άλλη μέρα. Εγώ στην αρχή είχα τους ενδοιασμούς μου αλλά επειδής ήθελα την δουλειά και τα λεφτά τους εξήγησα ότι δεν έχω πρόβλημα να έρχομαι 40 ώρες την εβδομάδα αλλά επειδής η Επιθεώρηση Εργασίας κάνει τακτικά εφόδους θέλω να είμαι καλυμμένος για να μην βρούμε τον μπελά μας (εξάλλου σε αυτές τις περιπτώσεις βρίσκει τον μπελά της και η επιχείρηση). Η επιχείρηση με βεβαίωσε ότι θα το κανονίσει και ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα (μάλιστα μετά από μερικές μέρες μου είπαν ότι κάλεσαν τον ΟΑΕΔ και ότι συμφώνησαν να έρχομαι εκτός ωραρίου, αν θέλω το πιστεύω φυσικά). Από τότες όμως δεν έχω λάβει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει ότι έχω το ελεύθερο να έρχομαι και άλλες ώρες. Δηλαδή αυτά που μου λένε, χωρίς επίσημα έγγραφα, είναι λόγια του αέρα.

    Μετά από μερικές μέρες ήρθε κάποιος, ο οποίος ΔΕΝ ήταν εργαζόμενος της επιχείρησης, αλλά ήξερε τι συμβαίνει, και μου είπε ότι θα κάνει καταγγελία σε μένα προσωπικά επειδής πάω και δουλεύω εκτός ωραρίου. Εγώ από την στιγμή που δεν είχα επίσημο έγγραφο στα χέρια μου που να λέει ότι θα δουλεύω με κυλιόμενο ωράριο, φοβήθηκα. Δεν ήθελα καθόλου να χάσω την δουλειά. Αρχικά πήγα και ξαναμίλησα με τον εργοδότη ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εγώ όμως που δεν είχα κάποιο επίσημο έγγραφο στα χέρια μου είπα να πάρω και ένα τηλέφωνο τον ΟΑΕΔ για να ζητήσω κάποιες συμβουλές. Να μου πουν τέλος πάντων πως να κινηθώ. Ο ΟΑΕΔ μου είπε ότι το σωστό είναι να κάνω ότι λέει η σύμβαση, δηλαδή να έρχομαι μόνο από Δευτέρα ως Παρασκευή και 8 το πρωί με 4 το απόγευμα. Ο ΟΑΕΔ όμως με κρέμασε, αν και κατανοώ αυτό που έκανε, και αποφάσισε να καλέσει την επιχείρηση που δουλεύω για να δει τι τρέχει.

    Από εκείνη την ημέρα λοιπόν ξεκίνησαν τα προβλήματα. Ο εργοδότης νομίζει ότι κάλεσα τον ΟΑΕΔ για να κάνω καταγγελία επειδής με βάζουν και δουλεύω διαφορετικά ωράρια, ενώ εγώ είχα τονίσει εξαρχής στον ΟΑΕΔ ότι καλώ καθαρά για συμβουλευτικούς λόγους, θέλω συμβουλές και τίποτα άλλο. Δεν είχα σκοπό να κάνω κάποια καταγγελία. Απλώς ήθελα κάποιες συμβουλές για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων. Τελικά με βρέθηκα προ εκπλήξεων. Πλέον ο εργοδότης, οι εργαζόμενοι και τα μερικά ακόμη παιδιά που δουλεύουν για αυτόν μέσω του ίδιου προγράμματος με κοιτάνε με μισό μάτι. Νομίζουν ότι πήρα τηλέφωνο για να κάνω καταγγελία και να καταστρέψω τις δουλειές τους. Από εκείνη την ημέρα δεν μιλάω με κανέναν. Πάω στην ώρα μου, κάνω την δουλειά μου, και φεύγω την ώρα του σχολάσματος. Όλες αυτές τις ώρες χωρίς να μιλάω με κανέναν, δηλαδή χωρίς να μου μιλάνε, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις λόγω δουλειάς. Μάλιστα είμαι αρκετά σίγουρος ότι μιλάνε πίσω από την πλάτη μου και με χώνουν, αρκετά βαθιά μάλιστα.

    Φοβάμαι για το τι πρόκυται να συμβεί, μου λένε ότι φέρθηκα αντιεπαγγελματικά, ενώ οι ίδιοι που θέλανε να με βγάλουνε εκτός ωραρίου φέρθηκαν αρκετά επαγγελματίες. Έχω αρχίσει πάλι να νιώθω καταπιεσμένος, έχω σταματήσει το φαγητό, τρώω μόνο λίγο το μεσημέρι για να μην πέσω κάτω από την πείνα, πρωινό, απογευματινό, βραδινό τα έχω κόψει όλα εδώ και μια εβδομάδα. ΔΕν βγαίνω έξω, σταμάτησα να βλέπω τους φίλους μου. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω απελπιστεί.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Σταμάτα βρε πουλάκι μου,να γράφεις 'τότες' και 'ποτές'...μας το είπες ότι είσαι από χωριό,μη μας το επισημαίνεις όλη την ώρα.!

  13. #43
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Σταμάτα βρε πουλάκι μου,να γράφεις 'τότες' και 'ποτές'...μας το είπες ότι είσαι από χωριό,μη μας το επισημαίνεις όλη την ώρα.!
    Ευχαριστώ για την απάντηση, θα προσέχω περισσότερο τι γράφω την επόμενη φορά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ψιτ καλα εκανες ελα τωρα επειδη οι αλλοι ειναι ραγιαδες και γλυφτιδες θα πρεπει για 490 ευρω να εισαι δουλος και να δουλευεις πανω απο το 8ωρο συν σαββατοκυριακα ελεος! Κι αμα σε κοιτανε περιεργα στα τετοια σου εσυ πας στην ωρα σου και φευγεις στην ωρα σου. τι ειναι ο εργοδοτης μαγκας???

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    dianna εχει τυχει κι εχω δει κι αλλες παρατηρησεις σου σε αλλα θεματα τουλαχιστον ξερει ορθογραφια μην τα θελουμε κι ολα δικα μας!!!

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  2. Όλα ξεκινάνε από το σπίτι...
    By Asterix in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 123
    Last Post: 08-07-2010, 03:56
  3. Είμαι κλεισμένος..
    By ste12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2010, 19:10
  4. Μόνος στο σπίτι
    By alez in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2009, 17:39
  5. Γρήγορα σπίτι...
    By raphsssodos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-2006, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •