Θα σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία στη μάχη που έδωσα για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης, της αγοραφοβίας και του πανικού.

Η πολυπλοκότητα αυτής της ασθένειας απαιτεί τον συνδυασμό θεραπειών : λήψη ομοιοπαθητικών φαρμάκων, ψυχανάλυση, αυτογνωσία , σωστή διατροφή, ψωματική άσκηση, ψυχαγωγία και κυρίως πνευματικές ασκήσεις.

Η πείρα που σας μεταφέρω είναι τα αποτελέσματα αυτών των συνδυασμένων θεραπειών που δοκίμασα εγω για περισσότερα από 10 χρόνια αλλά κυρίως αυτό που θέλω να σας αποκαλύψω είναι το ότι μπορεί μια ασθένεια να σε βοηθήσει να ανακαλύψεις τον ανώτερο εαυτό σου , να ταξιδέψεις στο «έσω» σου και να αναδυθείς από την τέφρα σου κυριολεκτικά ένας νέος ανώτερος άνθρωπος!

Λοιπόν νομίζω ότι κατάθλιψη και ψυχολογικές ασθένειες παθαίνει ο άνθρωπος που -για διάφορους λόγους παθολογικούς και ψυχολογικούς- έχει «αδειάσει» από ενέργεια. Αυτό είναι το πρώτο οδυνηρό σύμπτωμα που βίωσα από την ασθένεια. Αισθάνθηκα «ʼδεια», χαμένη, μόνη. Ήμουν μια απελπιστικά μόνη ψυχή. Να! μια κουκίδα που στροβιλίζεται χωρίς σκοπό προς το πουθενά σε ένα τρομακτικά εχθρικό σύμπαν. Οσοι περνατε τα ίδια καταλαβαίνετε ότι δεν μιλάω για τη «μοναξιά» , αλλά για το «άδειασμα» της ψυχής. Βίωσα την κατάθλιψη σαν ένα «ενεργειακό βραχυκύκλωμα» , σαν ένα αρνητικό ενεργειακό στροβίλισμα πέριξ μου και εντός μου (για την ακρίβεια κάτι σαν ισχυρό ηλεκτροσόκ) που μου αποσυντόνισε όλο τον οργανισμό και τον ψυχισμό.

Πως λοιπόν μπορούμε να προσλάβουμε τέτοια ενέργεια και δύναμη ώστε να εξουδετερώσουμε το αρνητικό βραχυκύκλωμα και να επανέλθουμε σε μια φυσιολογική ζωή?

Σας προτείνω να κάνουμε μαζί μια \"ασκηση\". Πες τε την διαλογισμό, πέστε την παιγνίδι, πες τε την περιέργεια... Ακολουθείστε με! Σας αποκαλύπτω το δικο μου μονοπάτι θεραπείας αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι και το δικό σας. Ο καθένας μας μπορεί και αποφασίζει για τον δρόμο του.

Επιλέγω έναν ήσυχο χώρο και τον κατάλληλο χρόνο για να μην με ενοχλήσει κανείς. Χαλαρώνω με μερικές βαθιές αναπνοές ή μετρώντας ανάποδα από το 10 έως το 1. Είμαι χαλαρή τώρα και αρχίζω να συνομιλώ με τον εαυτό μου:

1. Διαπιστώνω ότι έχω «αδειάσει» από ενέργεια . Συνειδητοποιώ ότι μαζί με το σώμα μου ασθενεί και η ψυχή μου. Βιώνω αυτή τη διαπίστωση . Ρωτάω «είναι έτσι?» και περιμένω την απάντηση. ʼφησε τον εαυτό σου να απαντήσει. Μην περιμένεις να ακούσεις να το ψιθυρίζει καποιο στο αυτί σου, απλά θα πάρεις το συναίσθημα της επιβεβαίωσης. Θα νιώσεις «ναι, έτσι είναι».

2. Βαθιά ανάσα και προχωράω στην θετική επιλογή μου «Θέλω να γίνω καλά. ΝΑ δώσω τη μάχη σε όλα τα μέτωπα. Ζητάω βοήθεια από τον Ανώτερο Εαυτό μου και του επιτρέπω να με οδηγήσει στη θεραπεία. να με οδηγήσει εκεί που δεν υπάρχει Κακό , ασθένεια ή ασχήμια». ΑΝ σε διευκολύνει καλύτερα άφησε την φαντασία σου να δώσει μορφή σε αυτόν τον Σύμμαχο. Πως φαντάζεσαι αυτόν τον σύμμαχο? Βίωσε την παρουσία του. Αν θέλεις μπορείς να υπογράψεις και ένα πρωτόκολλο αιώνιας συμμαχίας μαζί του. Αφησε τη φαντασία σου ελεύθερη να δημιουργήσει εκείνη τη κατάσταση που θα σε κάνει να νιώσεις την ασφάλεια μιας μεγάλης Ανώτερης συμμαχίας/ προστασίας. Τώρα λοιπόν έχεις τον καλύτερο σύμμαχο / βοηθό στην προσπάθειά σου. Έχεις για πάντα μαζί σου έναν Θεϊκό Σύμμαχο, έναν οδηγό , ανίκητο, αθάνατο, αιώνιο. Το νιώθεις? Βίωσέ το.. Απόλαυσε την παρέα του και το συναίσθημα της ασφάλειας της συνύπαρξής σας.

3. Τώρα μαζί με τον Θεϊκό Σύμμαχό σου αναζήτησε την Ανώτατη Πηγή Ενέργειας. Ζήτησέ του να σε οδηγήσει στη Πηγή των Πάντων, εκεί που ξεκινούν όλα και εκεί που καταλήγουν όλα. Εμπιστευόσουν τον! Προέρχεται από αυτήν την Πηγή και ξέρει καλά τον δρόμο. ʼφησε την φαντασία σου ελεύθερη να δημιουργήσει την Πηγή. Απόλαυσε το θέαμα , την Ομορφιά! Ζήτα από τον Σύμμαχο σου να σε συνδέσει με την Πηγή και άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν μόνα τους.

4. Είσαι συνδεδεμένος με την Ανώτατη Πηγή Ενέργειας. Δέξου την δύναμη της και βίωσε τα συναισθήματα. Νιώσε! Είναι σαν να εμβαπτίζεσαι στην Αγάπη. Γιατί εκεί που έφθασες είναι η Αγάπη.. Είναι σαν να εμβαπτίζεσαι στην Ομορφιά! Γιατί εκεί που έφθασες μόνο Ομορφιά υπάρχει. Είναι σαν να εμβαπτίζεσαι στην Αλήθεια. Γιατί εκεί που έφθασες είναι η Αλήθεια! Είναι σαν να εμβαπτίζεσαι στην αγαθότητα γιατί εκεί που έφτασες είναι η Αγαθότητα.

5. Μείνε όσο θέλεις συνδεδεμένος με τη Πηγή. Αποσυνδέσουν όταν λιώσεις πλήρης συναισθημάτων. Τώρα είσαι πλήρης! Σε πλημμυρίζει η Αλήθεια, η Ομορφιά, η Καλοσύνη και η Αγάπη! Πήρες τα εφόδια για τη μάχη! Ευχαρίστησε τον Θεϊκό Συνοδό σου και ζήτησέ του να επιστρέψετε. ʼρχισε να γυρίζεις πίσω.. Βαθιές αναπνοές και μέτρημα από το 1 προς το 10 .Μείνε δεκτικός και ήρεμος όσο σου χρειάζεται και απόλαυσε την εμπειρία των συναισθημάτων σου βιώνοντας τη σιωπή.

Τώρα πια δεν είναι μόνος ! Έχεις έναν θεϊκό σύμμαχο μαζί σου, έτοιμο να σε υπερασπιστεί σε οτιδήποτε και κυρίως έτοιμο να αναλάβει για λογαριασμό σου τα πάντα. Και αυτός ο σύμμαχος δεν είναι μακριά σου, είναι πολύ κοντά σου, ενοικεί στο νου σου , υπηρέτης των αποφάσεων σου, προορισμένος να σε οδηγήσει στην Τελειότητα. Μαζί του όλα είναι δυνατά! Από δω και πέρα ζήτα του και θα λάβεις. Καθημερινά θαύματα και περιέργειες συμπτώσεις θα συμβαίνουν στη ζωή σου. Μικρά σταθερά βήματα για την πλήρη ανάρρωση.

Μπορείς να επικοινωνείς μαζί του όποτε θέλεις και με όποιο τρόπο θέλεις. Με διαλογισμό , γράφοντας του γράμμα ή απλά διαβάζοντας και ζώντας με πολύ φαντασία την άσκηση που σου περιέγραψα. Κάθε φορά που νιώθεις ότι «αδειάζεις» ,πήγαινε στη Πηγή . Δεν είναι ανάγκη να κάνεις όλη την άσκηση. Τώρα που έμαθες την διαδρομή μπορείς να βρίσκεσαι κατευθείαν εκεί. Πάντα όμως με τον Θεϊκό Σύμμαχο σου. Μπορείς να ταξιδεύεις με ασκήσεις διαλογισμού ή/ και με προσευχή. Εσύ επιλέγεις τον τρόπο. Σημασία έχει η απόφαση σου για αυτη την επικοινωνία και το αίτημα σου για βοήθεια. Ζήτησε και θα λάβεις ! Το Σύμπαν συνωμοτεί για την ευτυχία μας!