μου διαγνωσαν χθες διπολικη τι θα κανω τωρα??? :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127

    μου διαγνωσαν χθες διπολικη τι θα κανω τωρα??? :(

    παιδια καλησπερα μου διεγνωσαν διπολικη με επεισοδια υπομανιας και καταθλιψη και παιρνω lamictal, zoloft και abilify.εχει κανεις αναλογη εμπειρια???θα μου περασει και θα γινω ποτε καλα???νιωθω πολυ νευρικοτητα, ανχος και εντονη ερωτικη διαθεση φταιει η διπολικη για ολα αυτα???

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Να ρωτήσω κάτι; Αυτές τις διαγνώσεις τις κάνει ψυχίατρος και όχι ψυχολόγος έτσι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    ναι ψυχιατρος μου εκανε την διαγνωση και μου δωσε lamictal,παλια πηγαινα σε αλλο ψυχιατρο και μου δωσε zoloft και abilify και μαλλον θα τα κοψω αυτα αλλα μου πε τωρα ειμαι σε φαση καταθλιψης και με τα παραπανω συμπτωματα που εγραψα?εσυ εμμανουελα εισαι διπολικη???θα γινω ποτε καλα???

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Όχι εγώ δεν είμαι...(ε μεγάλη κουβέντα δεν λέω κιόλας χαχαχα).
    Δεν ξέρω αν είναι κάτι που περνάει και μπορείς να γίνεις καλά, γιατί στην Βικιπαίδεια λέει το εξής:'' Θεραπεία με την έννοια της ίασης θεωρείται πως δεν υπάρχει στη διπολική διαταραχή''
    Αλλά νομίζω πως με την κατάλληλη θεραπεία και τον κατάλληλο θεραπευτή θα δεις βελτίωση πάντως.
    Ας μας πει κάποιο άλλο μέλος αν ξέρει κάτι περισσότερο γιατί εγώ είμαι άσχετη...
    Τα συμπτώματα ποια είναι; Δηλαδή η εναλλαγή διαθέσεων είναι αρκετή για να υποψιαστείς πως πάσχεις από κάτι τέτοιο ή τα συμπτώματα είναι πιο ιδιαίτερα;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Εσύ τι συμπτώματα είχες και αποφάσισες να επισκεφτείς γιατρό αν επιτρέπεται;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο για όποιον ξέρει να μου απαντήσει...αυτές οι διαγνώσεις πως γίνονται με κάποιες εξετάσεις (δηλαδή ανιχνεύονται κάποιες ουσίες π.χ. που βρίσκονται σε περίσσεια ή σε ''έλλειμμα'' στον εγκέφαλο μας) ή γίνονται μέσω της συζήτησης του ψυχιάτρου με τον ασθενή;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    απο οτι ξερω δεν υπαρχουν εξετασεις αλλα μεσω της συζητησης.εγω δεν εχω συνεχεια συμπτωματα υπομανιας και καταθλιψης αλλα μονο μια φοαρα εμφανισα ελαφρως υπομανια και εδω και 3 χρονια εχω καταθλιψη και μου πε η μικρη υπομανια που εμφανισα ειναι αρκετη για να διαγνωστει μανιοκαταθλιψη...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Και πώς και το διέγνωσαν τώρα μετά από τόσα χρόνια;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    12
    emmanouela kalispera. i dipoliki diataraxi exei kapoia polu vasika xaraktiristika pou me tin suzitisi katalaveei o psuxiatros an pasxeis apo aytin. miazei polu kai me tin oriaki diataraxi prwsopikotitas alla sunxronos einai duo diaforetika pragmata. oi dipoliki emfanizoun kai meiomeni serotonini.
    athanasoudaki...i dipoliki exei periodous manias kai periodous upomanias xreiazese statheropoiiti gia na min einai entona ta sumptwmata. den tha sou pw psemmata den einai kati pou tha perasei pote alla me tin katalilli agwgi tha zeis kalitera. se sumvoulevw na vreis enan kalo psuxiatro giati einai polu simantiko.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    12
    kai kati akoma ti sumptwmata exeis kai sou eipan gia dipoliki?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    εχω καταθλιψη και νευρικοτητα εντονη ερωτικη επιθυμια σκεφτομαι πολλα πραγματα και ειχα παθει υπομανια με τον συντροφο μου τον σκεφτομουν συνεχεια και οτι κανει διαφορα πραγματα και πρατει εις βαρος μου,επισης μια περιοδο εβγαινα συνεχεια μπουζουκια κλαμπ ενω ειχα καταθλιψη αλλα οταν πηγαινα εκει ξεσαλωνα,αλλαζα συντροφους συνεχεια και εκανα σεξ με τον οποιοδηποτε χωρις να καταλαβαινω στην ουσια τι κανω!!!αυτα μου πε η ψυχιατρος μου ειναι μια περιπτωση μανιοκαταθλιψης γιατι υπαρχουν πολλα ειδη μανιακαταθλιψης οσοι ειναι και η χαρακτηρες των ανθρωπων!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Εμμανουέλα1 View Post
    Και πώς και το διέγνωσαν τώρα μετά από τόσα χρόνια;
    απλα δεν πηγαινα παλια σε ψυχιατρο γτ σκεφτομαουν οτι και να ειναι θα το ξεπερασω μονη μου...αλλα εκανα λαθος εχω 4 χρονια που τυρανιεμαι και απο περισυ με παρακολουθει ψυχιατρος και μου πε οτι εχω απλη καταθλιψη αλλα αλλαξα γιατρο γτ δεν τα πηγαινα και πολυ καλα με τον αλλο και η καινουρια γιατρος οταν της ειπα τα συμπτωματα μου πε οτι εχω μανιοκαταθλιψη και τωρα ειμαι σε περιοδο καταθλιψης...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Βολος
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by lola72 View Post
    emmanouela kalispera. i dipoliki diataraxi exei kapoia polu vasika xaraktiristika pou me tin suzitisi katalaveei o psuxiatros an pasxeis apo aytin. miazei polu kai me tin oriaki diataraxi prwsopikotitas alla sunxronos einai duo diaforetika pragmata. oi dipoliki emfanizoun kai meiomeni serotonini.
    athanasoudaki...i dipoliki exei periodous manias kai periodous upomanias xreiazese statheropoiiti gia na min einai entona ta sumptwmata. den tha sou pw psemmata den einai kati pou tha perasei pote alla me tin katalilli agwgi tha zeis kalitera. se sumvoulevw na vreis enan kalo psuxiatro giati einai polu simantiko.

    αληθεια δεν περναει????μια ζωη δλδ θα παιρνω χαπια για να το κοντρολαρω???απλα θελω να γινω καλα και να βλεπω τα πραγματα με χαμογελο και αισιοδοξια και να μου φυγει αυτη η νευρικοτητα...πιστευω τωρα εχω βρει καλο γιατρο γτ πηρα γνωμες και απο αλλους και μου παν ειναι πολυ καλη!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    12
    sto eyxomai giati o giatros einai to a ki to w.perasa polu diskola me tin dipoliki nosileytika ki olas prosekse gisti fernei kai taseis aytoktonias. kai den einai mono ta farmaka pou tha se sikwsoun prepei na kaneis kai psyxotherapeia kai fusika na exeis upostiriksei apo tous dikous sou anthrwpous.apo pou evgale to sumperasma oti exeis dipoliki? ena kurio xaraktiristiko as poume einai na ksodeveis allogista xrimata ftaneis stin xreokopoia

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by athanasoudaki View Post
    αληθεια δεν περναει????μια ζωη δλδ θα παιρνω χαπια για να το κοντρολαρω???απλα θελω να γινω καλα και να βλεπω τα πραγματα με χαμογελο και αισιοδοξια και να μου φυγει αυτη η νευρικοτητα...πιστευω τωρα εχω βρει καλο γιατρο γτ πηρα γνωμες και απο αλλους και μου παν ειναι πολυ καλη!!!
    tha se apogoitefsw den pernaei.tha kratas tis isoropoies me ta farmaka stin ousia ta exeis pali periodous manias i ypomanias alla tha einai ligotero entones kai oxi akraies. prospathise pantos na ta katafereis kai na eisai aisiodoksi

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τι να κανω τωρα που χαθηκα ?
    By fevgatos67 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2013, 20:30
  2. Τι κάνω τώρα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2011, 14:22
  3. Replies: 21
    Last Post: 08-07-2011, 18:42
  4. Και τωρα τί κάνω?
    By almost_good in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2010, 04:28
  5. ΤΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2007, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •