χρειαζομαι συμβουλες για τα αντικαταθλιπτικα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1

    χρειαζομαι συμβουλες για τα αντικαταθλιπτικα!

    Γεια σας και παλι παιδια,συγγνωμη που ανοιγω θεματα καθε λιγο και λιγακι,απλα την τελευταια εβδομαδα νιωθω χαμενη. Οι πανικοι επεστρεψαν,προσπαθω οσο μπορω να το παλευω και να μην το αφηνω να με επηρεαζει ,αλλα δεν γινεται πραγματικα.Το αγχος αναμονης και η ταραχη δεν παλευονται. Χθες επαθα και εναν πανικο στον υπνο μου συνοδευομενο απο ταραχη και τρεμουλο μετεπειτα !!! Ε,αι σικτιρ !!! Δεν μπορω να εκλογικεψω τιποτα εκεινη την στιγμη και αυτοματως μπαινω στον φαυλο κυκλο των αρνητικων σκεψεων και η μονη μου η λυση ειναι τα καλα μας τα ηρεμιστικα.(0,25,ζαναξ).Κανω ψυχοθεραπεια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη,χρωσταω τα παντα σε αυτον τον ψυχιατρο και μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα ημουν καλα και τωρα ειναι ΣΑΝ να επιστρεφουν ολα πισω.Αν δεν επροκειτο για απλα πισωγυρισματα ,μηπως πρεπει να αρχισω καποια αγωγη με αντικαταθλιπτικα ?? Ο ψυχιατρος μου επιμενει πως οχι ,οτι θα τα καταφερω,οτι αφου εχω φθασει ως εδω μπορω και παραπερα και παει λεγοντας.Ναι αλλα μπορω??? Ειναι πολυ ψυχοφθορο,θελω να κλαιω για να ηρεμω ή να παιρνω ζαναξ.Ρε παιδια,φερνουν κανενα αποτελεσμα τα αντικαταθλιπτικα??Κανουν τιποτα γι αυτο το ηλιθιο αγχος αναμονης ή ειναι ολα στο μυαλο μας ??επισης ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι 16 χρονων και ισως και γι αυτο τον λογο μου φαινεται χαζο να παρω αντικαταθλιπτικο απο τετοια ηλικια,αλλα και παλι δεν ξερω,ειμαι μεσα στην αμφιβολια !! Σας ευχαριστω πολυ για την οποιαδηποτε συμβουλη
    .

  2. #2
    Νομιζω οτι πρεπει να ακουσεις τον γιατρο σου και αναλογως με την πορεια σου,αυτος θα αποφασισει πως θα συνεχισετε. Μην απογοητευεσαι σε παρακαλω,εχεις ξεπερασει τοσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα! Αυτο και μονο πρεπει να σε εμπνεει και να σε γεμιζει θαρρος και κουραγιο! Τα μνμ που σου εστειλα εχθες τα ελαβες;Ηταν 2,3 νομιζω, μετα το τελευταιο δικο σου.

  3. #3
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Νομιζω οτι πρεπει να ακουσεις τον γιατρο σου και αναλογως με την πορεια σου,αυτος θα αποφασισει πως θα συνεχισετε. Μην απογοητευεσαι σε παρακαλω,εχεις ξεπερασει τοσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα! Αυτο και μονο πρεπει να σε εμπνεει και να σε γεμιζει θαρρος και κουραγιο! Τα μνμ που σου εστειλα εχθες τα ελαβες;Ηταν 2,3 νομιζω, μετα το τελευταιο δικο σου.
    Οταν λες αγχος αναμονης τι ακριβως εννοεις;

  4. #4
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Οταν λες αγχος αναμονης τι ακριβως εννοεις;
    Αγχος αναμονης ειναι στην ουσια η ταραχη ο φοβος το πλακωμα στο στηθος το σφυξιμο στο στομαχι και μια ελαφρια ζαλαδα για μενα.στην ουσια ειναι επειδη φοβαμαι μηπως ξαναερθει ο πανικος και ειμαι συνεχως στην τσιτα απο τον φοβο μου.αλλα με περιοριζει πολυ ολο αυτο ...σε ευχαριστω για τις συμβουλες ,θα το συζητησω με τον γιατρο μου οταν τον ξαναδω αλλα μεχρι τοτε να παιρνω ζαναξ,τι να κανω? μην εθιστω εστω και ψυχολογικα φοβαμαι....στελιο οχι δεν μου ηρθε απολυτως κανενα μυνημα,μηπως τα απεσταλμενα σου εχουν γεμισει ??? αν ναι διεγραψε κανενα ! Και ξαναστειλε μου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    1
    ποσο καιρο το περνας αυτο;;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Mην ανησυχείς, πισωγυρίσματα υπάρχουν σε όλους μας. Η ζωή εξελίσσεται κυκλικά, κάποια πράγματα που πιστέψαμε οτι ξεπεράσαμε, επιστρέφουν. Μόνο που αυτή τη φορά είμαστε πιό δυνατοί, σωστά?

    Σφίξε τις γροθιές, πες στον εαυτό σου "είμαι δυνατή" και μη μασάς. Φάση είναι, θα περάσει...

  7. #7
    Τα τσαγακια που σου ειπα τα βρηκες; Αν υπαρχει σουπερ μαρκετ Μασουτης θα τα βρεις εκει. Αν οχι σε φαρμακειο η σε μαγαζι με ειδη υγεινης διατροφης. Με τα ζαναξ προσπαθησε να εισαι οσο γινεται πιο προσεκτικη γιατι ειναι βενζοδιαζεπινες και εθιζουν αν γινει αλογιστη χρηση.

  8. #8
    Quote Originally Posted by lioumpo View Post
    ποσο καιρο το περνας αυτο;;;
    Λιουμπο ολο αυτο το περναω 7 μηνες.απο τον μαρτιο που μας περασε δηλαδη . αλλα το καλοκαιρι και ειδικα μετα τα τελη ιουνιου μεχρι και σεμπτεμβριο ημουν παρα πολυ καλα!Τωρα αρχισε η κατρακυλα.

  9. #9
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Mην ανησυχείς, πισωγυρίσματα υπάρχουν σε όλους μας. Η ζωή εξελίσσεται κυκλικά, κάποια πράγματα που πιστέψαμε οτι ξεπεράσαμε, επιστρέφουν. Μόνο που αυτή τη φορά είμαστε πιό δυνατοί, σωστά?

    Σφίξε τις γροθιές, πες στον εαυτό σου "είμαι δυνατή" και μη μασάς. Φάση είναι, θα περάσει...
    Nick cave (αχ και τι δεν θα εδινα να μιλουσα με τον αληθινο , θα μου φευγαν ολες οι ζαλαδες,υπεροχος μoυσικος) σε ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη σου θελω να ελπιζω πως εχεις δικιο και πως οντως ειναι μια φαση και απλα θα περασει.Απλα ξες δεν μπορω να μεινω ανεπηρεαστη απο τις καταστασεις και να μην στεναχωρηθω αναλογα γιατι νιωθω πως με γυρνανε πολυ πισω,στις αρχες του πανικου και φοβαμαι...αλλα το επαναλμβανω αυτο που λες,ειμαι δυνατη και θα φυγει....μακαρι να ηξερα τι με αγχωνει τοσο μπας και εκανα καμια χειροπιαστη αλλαγη,γιατι αυτα με τα υποσυνειδητα δεν τα υποστηριζω τοσο!

  10. #10
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Τα τσαγακια που σου ειπα τα βρηκες; Αν υπαρχει σουπερ μαρκετ Μασουτης θα τα βρεις εκει. Αν οχι σε φαρμακειο η σε μαγαζι με ειδη υγεινης διατροφης. Με τα ζαναξ προσπαθησε να εισαι οσο γινεται πιο προσεκτικη γιατι ειναι βενζοδιαζεπινες και εθιζουν αν γινει αλογιστη χρηση.
    Τα δοκιμασα τα τσαγακια στελιο και ευχαριστω αλλα δεν μου εκαναν απολυτως τιποτα ,ισως ειναι για πιο λαιτ αγχος.χθες που ενιωθα σχεδον πνιγμενη απο το αγχος,λογικο να μην δρασουν...γι αυτο πηρα ξανα το χαζοηρεμιστικο.Αλλα θα τα δοκιμαζω και σε φασεις που δεν νιωθω τοσο αγχωμενη πια ετσι ωστε να δω τι δραση θα εχουν στον οργανισμο μου Αλογιστη χρηση δεν γινεται ευτυχως.Γινεται σκετο χρηση ,αλλα και αυτο με τα φαρμακα δεν ειναι καλο! Θα το μειωσω οταν νιωσω καλυτερα και αφου συνεδριασω με τον ψυχοντοκτορα ! ευχαριστω!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    home sweet home
    Posts
    74
    εμενα γλυκια μου τα αντικαταθλιπτικα μου εφτιαξαν τη ζωη.εφυγε το αγχος,ο φοβος,η αυπνια,οι πανικοι,τα κλαμματα,φυγαν ολα.νιωθω ανεμελη και ευτυχισμενη και εκτιμω ολα τα ομορφα πραγματα γυρω μου.με το σωστο αντικαταθλιπτικο ομως, και μετα απο κανα μηνα που πηρε να δρασει.δρουν αλλα πρεπει να πετυχει ο γιατρος σου το σωστο.στην αρχη επερνα ενα αλλο που μου κανε διαρροια,δεν το αντεξα, στη βδομαδα το αλλαξα και τωρα ειμαι μια χαρα.ειλικρινα την περιοδο που εισαι στον εφιαλτη της καταθλιψης δε σου περναει απ το μυαλο οτι ολ αυτα θα ειναι παρελθον...κι ομως με το σωστο φαρμακο ετσι ειναι.αν εισαι σε αγωγη πανω απο ενα μηνα και δεν εχεις δει διαφορα πρεπει λογικα να μη σου κανει το συγκεκριμενο φαρμακο.μιλα στο γιατρο σου.και για οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε...περναει ομως.εγω τουλαχιστον ετσι το εζησα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αφου βελτιωνεσαι μονη σου τι να τα κανεισ τα χαπακια εισαι μονο 16 σε 5-6 χρονια παρτα αλλα οχι τωρα κ θελει κ γυμναστικη παντα μην το ξεχνασ αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αφου βελτιωνεσαι μονη σου τι να τα κανεισ τα χαπακια εισαι μονο 16 σε 5-6 χρονια παρτα αλλα οχι τωρα κ θελει κ γυμναστικη παντα μην το ξεχνασ αυτο
    Ελις μακαρι να εχεις δικιο και να μην τα χρειαζομαι και να καταφερω να νικησω μονη μου τους πανικους.Γυμναστικη οντως με βοηθησε αρκετα το καλοκαιρι,τωρα ουτε πολυ χρονο εχω και οταν ζαλιζομαι το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι σιγουρα δεν ειναι το τρεξιμο.αλλα θα προσπαθησω

  14. #14
    Quote Originally Posted by LIA1975 View Post
    εμενα γλυκια μου τα αντικαταθλιπτικα μου εφτιαξαν τη ζωη.εφυγε το αγχος,ο φοβος,η αυπνια,οι πανικοι,τα κλαμματα,φυγαν ολα.νιωθω ανεμελη και ευτυχισμενη και εκτιμω ολα τα ομορφα πραγματα γυρω μου.με το σωστο αντικαταθλιπτικο ομως, και μετα απο κανα μηνα που πηρε να δρασει.δρουν αλλα πρεπει να πετυχει ο γιατρος σου το σωστο.στην αρχη επερνα ενα αλλο που μου κανε διαρροια,δεν το αντεξα, στη βδομαδα το αλλαξα και τωρα ειμαι μια χαρα.ειλικρινα την περιοδο που εισαι στον εφιαλτη της καταθλιψης δε σου περναει απ το μυαλο οτι ολ αυτα θα ειναι παρελθον...κι ομως με το σωστο φαρμακο ετσι ειναι.αν εισαι σε αγωγη πανω απο ενα μηνα και δεν εχεις δει διαφορα πρεπει λογικα να μη σου κανει το συγκεκριμενο φαρμακο.μιλα στο γιατρο σου.και για οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε...περναει ομως.εγω τουλαχιστον ετσι το εζησα
    Γεια σου Λια ,ειμαστε και συνονοματες ,σε ευχαριστω για το αισιοδοξο μυνημα σου!=) Ποσο καιρο εισαι σε αγωγη? και τι αντικαταθλιπτικο παιρνεις? εγω ημουν σε αγωγη με ηρεμιστικα αλλα τα σταματησα και για ενα μηνα ημουν πολυ καλα μεχρι που ξαναρχισαν οι πανικοι,θα το συζητησω και με τον γιατρο μου και θα δω ! και κατι τελευταιο ποσο καιρο ταλαιπωριοσουν πριν αρχισεις την αγωγη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Βρε αγχος προσωποποιημενο, ασε το τι και το πώς με τα αντικαταθλιπτικά...Ναι, οταν τα παιρνουμε, ειμαστε ετσι, πανω σε ροζ μονοκερους, ειμαστε χαμογελαστοι, ζουμε τη ζωη μας και.. και...και...Και οταν τα σταματήσουμε, τι θα κανουμε; Θα πεσουμε απο τον ροζ μονοκερο και θα αρχισουμε παλι τα ιδια...Το θεμα ειναι να βρουμε τι μας προκαλει αγχος/θλιψη και να το δουλέψουμε. Τα φαρμακα σε ανακουφιζουν γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους...Τεχνητη ομως ανακουφιση ειναι, πλασματικη...Και τα xanax δεν ειναι και καραμελες...Ενταξει, να τα παρεις καποιες φορες που η πιεση ειναι ανυποφορη, αλλα τα συνηθιζεις χωρις να το καταλαβεις (οργανικα και ψυχολογικα, και η ψυχολογικη εξαρτηση ειναι χειροτερη). Γιατι δεν δοκιμασες αρχικα κατι φυτικο;

    Ο ψυχιατρος μου επιμενει πως οχι ,οτι θα τα καταφερω,οτι αφου εχω φθασει ως εδω μπορω και παραπερα και παει λεγοντας.Ναι αλλα μπορω???
    Αυτο να κανεις..Μην σκεφτεσαι πώς θα γινεις καλά με άλλα χαπια, αλλά πώς θα καταφερεις να εισαι καλά χωρις αυτά..Συνεχισε την ψυχοθεραπεια σου, κανε υπομονη...Εισαι πολυ μικρη για να μπεις σε αυτο το τριπακι..Και μακαρι να μην μπεις ποτε...
    Βρες χρονο για γυμναστική, εστω περιπατους ή ενα χαλαρωτικο μπανιο...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-12-2011, 15:57
  2. Συμβουλες
    By Metalas656 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 30-06-2010, 02:01
  3. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ
    By so_so in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 13-11-2009, 16:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •