ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4

    Smile ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

    Ειμαι 24 παω στα 25 πρωτα ο θεος,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου παντα παθαινα κρισεις η κατι τετοιο,αγχωνομουν και ιδρωνα υπερβολικα για 10-20 λεπτα και μετα μου περνουσε αργοτερα παλι και παλι και παλι, μπορει 5 μπορει και 20 φορες την ημερα.Παρολα αυτα ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και ''διασημος'' στην κλειστη κοινωνια της περιοχης μου.Παντα στη ζωη μου ηθελα να τα δοκιμασω ολα,να ξερω γιατι μιλαω.6-7 χρονια τωρα κανω καθημερινη χρηση κανναβης,2-3 φορες την εβδομαδα παιρνω διαφορα χαπια (xanax,lexotanil,tavor,Hipnosedon) επισης πιο σπανια (τοσο σπανια ωστε να μην εθιστω) πινω πρεζα,ζου,Ηρωίνη η οπως αλιως το λενε. Εχω ιδιαιτερη σχεση με το ποτο, με πιανει πολυ δυσκολα, πινω καθημερινα 2-3 ποτα και 1-2 φορες την εβδομαδα πινω και 10 και 15 μπορει και 20.Τιποτα απ ολα αυτα δεν με εχει βοηθησει στο προβλημα μου,αγχωνομαι και ιδρωνω σε υπερβολικο βαθμο) Το μονο που με βοηθουν τα παραπανω ειναι στον υπνο. Χωρις αυτα κοιμαμαι μαξιμουμ 3-4 ωρες την ημερα,με τα παραπανω κερδιζω 2-3 ωρες υπνου. Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας .δεν εχω κανενα προβλημα στη δουλεια ,στην συναναστροφη μου με τους ανθρωπους κανενα προβλημα με την οικογενεια μου κλπ κλπ αλλα καποια στιγμη ισως αποκτησω μεγαλωνοντας. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι εχω? τι παθαινω ? τι φταιει ? Δεν εχω παει σε γιατρους δεν εχω αναφερθει στο προβλημα μου ποτε και σε κανεναν.Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη!
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Quote Originally Posted by ΔημητρηςΑμ View Post
    Ειμαι 24 παω στα 25 πρωτα ο θεος,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου παντα παθαινα κρισεις η κατι τετοιο,αγχωνομουν και ιδρωνα υπερβολικα για 10-20 λεπτα και μετα μου περνουσε αργοτερα παλι και παλι και παλι, μπορει 5 μπορει και 20 φορες την ημερα.Παρολα αυτα ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και ''διασημος'' στην κλειστη κοινωνια της περιοχης μου.Παντα στη ζωη μου ηθελα να τα δοκιμασω ολα,να ξερω γιατι μιλαω.6-7 χρονια τωρα κανω καθημερινη χρηση κανναβης,2-3 φορες την εβδομαδα παιρνω διαφορα χαπια (xanax,lexotanil,tavor,Hipnosedon) επισης πιο σπανια (τοσο σπανια ωστε να μην εθιστω) πινω πρεζα,ζου,Ηρωίνη η οπως αλιως το λενε. Εχω ιδιαιτερη σχεση με το ποτο, με πιανει πολυ δυσκολα, πινω καθημερινα 2-3 ποτα και 1-2 φορες την εβδομαδα πινω και 10 και 15 μπορει και 20.Τιποτα απ ολα αυτα δεν με εχει βοηθησει στο προβλημα μου,αγχωνομαι και ιδρωνω σε υπερβολικο βαθμο) Το μονο που με βοηθουν τα παραπανω ειναι στον υπνο. Χωρις αυτα κοιμαμαι μαξιμουμ 3-4 ωρες την ημερα,με τα παραπανω κερδιζω 2-3 ωρες υπνου. Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας .δεν εχω κανενα προβλημα στη δουλεια ,στην συναναστροφη μου με τους ανθρωπους κανενα προβλημα με την οικογενεια μου κλπ κλπ αλλα καποια στιγμη ισως αποκτησω μεγαλωνοντας. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι εχω? τι παθαινω ? τι φταιει ? Δεν εχω παει σε γιατρους δεν εχω αναφερθει στο προβλημα μου ποτε και σε κανεναν.Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη!
    Ευχαριστω!
    Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω κομψα σε αυτό το θέμα , διάβασε τις προτάσεις που έχω χρωματίσει καμιά δεκαριά φορές και σκέψου ότι τις γράφει κάποιος άλλος: τι θα σκεφτόσουν γι αυτόν?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Επειδή δεν μπορώ να απαντήσω κομψα σε αυτό το θέμα , διάβασε τις προτάσεις που έχω χρωματίσει καμιά δεκαριά φορές και σκέψου ότι τις γράφει κάποιος άλλος: τι θα σκεφτόσουν γι αυτόν?
    Δεν με εχει βοηθησει εννοω πως δεν εχει παψει να μου συμβαινει,Με βοηθα ομως στο να μην σκεφτομαι το προβλημα και να συνεχιζω να συναναστρεφομαι με τους ανθρωπους χωρις να με νοιαζει αν τρεμω ολοκληρος η αν εχει λεκεδες απο ιδρωτα το πουκαμισο η αν εχει γινει κατακοκκινο το προσωπο μου απο τον πανικο.

  4. #4
    Δημήτρη να σε ρωτήσω κάτι?
    Πόσο καιρό ασχολείσαι με όλο αυτό το κοκταίλ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχεις προβλημα με τα ναρκωτικα και δεν το παραδεχεσαι.
    Παραδεξου το και ζητα βοηθεια .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Δημήτρη να σε ρωτήσω κάτι?
    Πόσο καιρό ασχολείσαι με όλο αυτό το κοκταίλ?
    Κανω χρηση καναβης απο το σχολειο(δεν το θεωρω ναρκωτικο),τα υπολοιπα τα παιρνω μονο σε καποια εξοδο για ποτο, σαββατοκυριακο κυριως.Σιγουρα δεν εχω προβλημα εθισμου ουτε καν ψυχολογικου,πηγα φανταρος και ειπα δεν θα κανω τιποτα και εντως ενα χρονο δεν ακουμπισα ουτε μπυρα

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΔημητρηςΑμ View Post
    Κανω χρηση καναβης απο το σχολειο(δεν το θεωρω ναρκωτικο),τα υπολοιπα τα παιρνω μονο σε καποια εξοδο για ποτο, σαββατοκυριακο κυριως.Σιγουρα δεν εχω προβλημα εθισμου ουτε καν ψυχολογικου,πηγα φανταρος και ειπα δεν θα κανω τιποτα και εντως ενα χρονο δεν ακουμπισα ουτε μπυρα
    Δημήτρη το χορτο δεν είναι απλα ναρκωτικό, αλλά και πολύ επικίνδυνο.
    Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω ούτε αυτό ούτε τα υπόλοιπα που κάνεις χρήση.
    Μια βόλτα στο γκγκλ μπορεί να σου δώσει πολλές απαντήσεις.
    Αν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου πήγαινε σε ένα γιατρό για να μη σου πω κατευθειαν σε κέντρο απεξάρτησης μήπως και σωθείς.
    Ολα αυτά που νιώθεις είναι αποτέλεσμα της χρήση και όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις τόσο το καλύτερο για σένα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4
    [QUOTE=Θεοφανία;394619]Δημήτρη το χορτο δεν είναι απλα ναρκωτικό, αλλά και πολύ επικίνδυνο.
    Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω ούτε αυτό ούτε τα υπόλοιπα που κάνεις χρήση.
    Μια βόλτα στο γκγκλ μπορεί να σου δώσει πολλές απαντήσεις.
    Αν θες να βοηθήσεις τον εαυτό σου πήγαινε σε ένα γιατρό για να μη σου πω κατευθειαν σε κέντρο απεξάρτησης μήπως και σωθείς.
    Ολα αυτά που νιώθεις είναι αποτέλεσμα της χρήση και όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις τόσο το καλύτερο για σένα.[/QU<

    Ευχαριστω αλλα διαφωνω σε ολα....

  9. #9
    Quote Originally Posted by ΔημητρηςΑμ View Post
    Ευχαριστω αλλα διαφωνω σε ολα....
    Η επιστήμη και οι γιατροί συμφωνούν μαζί μου...
    Ψάξτο αν αντέχεις.

  10. #10
    Quote Originally Posted by ΔημητρηςΑμ View Post
    Ειμαι 24 παω στα 25 πρωτα ο θεος,απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου παντα παθαινα κρισεις η κατι τετοιο,αγχωνομουν και ιδρωνα υπερβολικα για 10-20 λεπτα και μετα μου περνουσε αργοτερα παλι και παλι και παλι, μπορει 5 μπορει και 20 φορες την ημερα.Παρολα αυτα ειμαι πολυ κοινωνικο ατομο και ''διασημος'' στην κλειστη κοινωνια της περιοχης μου.Παντα στη ζωη μου ηθελα να τα δοκιμασω ολα,να ξερω γιατι μιλαω.

    6-7 χρονια τωρα κανω καθημερινη χρηση κανναβης,2-3 φορες την εβδομαδα παιρνω διαφορα χαπια (xanax,lexotanil,tavor,Hipnosedon) επισης πιο σπανια (τοσο σπανια ωστε να μην εθιστω) πινω πρεζα,ζου,Ηρωίνη η οπως αλιως το λενε. Εχω ιδιαιτερη σχεση με το ποτο, με πιανει πολυ δυσκολα, πινω καθημερινα 2-3 ποτα και 1-2 φορες την εβδομαδα πινω και 10 και 15 μπορει και 20.Τιποτα απ ολα αυτα δεν με εχει βοηθησει στο προβλημα μου,αγχωνομαι και ιδρωνω σε υπερβολικο βαθμο) Το μονο που με βοηθουν τα παραπανω ειναι στον υπνο. Χωρις αυτα κοιμαμαι μαξιμουμ 3-4 ωρες την ημερα,με τα παραπανω κερδιζω 2-3 ωρες υπνου. Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας .δεν εχω κανενα προβλημα στη δουλεια ,στην συναναστροφη μου με τους ανθρωπους κανενα προβλημα με την οικογενεια μου κλπ κλπ αλλα καποια στιγμη ισως αποκτησω μεγαλωνοντας. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι εχω? τι παθαινω ? τι φταιει ? Δεν εχω παει σε γιατρους δεν εχω αναφερθει στο προβλημα μου ποτε και σε κανεναν.Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη!
    Ευχαριστω!
    το πρόβλημα του όμως προηγείται των κοκτέηλ, σε αυτά από οτι καταλαβαίνω κατέληξε ως λύση ή έξοδο. Είναι πιο έντονο άνευ αυτών των ουσιών που περιγράφεις;

    νομίζω είναι λάθος να υποβάλεις τον εαυτό σου σε όλη αυτή τη δοκιμασία των ορίων σου άνευ αποτελεσμάτων, που μπορεί και να επιβαρύνουν την συμπτωματολογία αυτών που περιγράφεις.

    γιατί δεν πας σε έναν γιατρό που θα δώσει τα σωστά φάρμακα για να σε ανακουφίσει από τα συμπτώματα που σε κάνουν και υποφέρεις;

    αν όλα αυτά που παίρνεις δυσχεραίνουν την κατάσταση χρειάζεται να αντικατασταθούν...

    για τα drugs είναι δική σου επιλογή και τι κάνεις δεν με αφορά, αλλά βεβαιώσου οτι δεν κάνεις χειρότερο με αυτά τα extra που καταναλώνεις, το πρόβλημα σου για το οποίο ζητάς και λύση...

  11. #11
    Quote Originally Posted by kami View Post
    το πρόβλημα του όμως προηγείται των κοκτέηλ, σε αυτά από οτι καταλαβαίνω κατέληξε ως λύση ή έξοδο. Είναι πιο έντονο άνευ αυτών των ουσιών που περιγράφεις;

    νομίζω είναι λάθος να υποβάλεις τον εαυτό σου σε όλη αυτή τη δοκιμασία των ορίων σου άνευ αποτελεσμάτων, που μπορεί και να επιβαρύνουν την συμπτωματολογία αυτών που περιγράφεις.

    γιατί δεν πας σε έναν γιατρό που θα δώσει τα σωστά φάρμακα για να σε ανακουφίσει από τα συμπτώματα που σε κάνουν και υποφέρεις;
    ...καμί δεν ξέρω αν διάβασες καλά, αλλά ο Δημήτρης κάνει χρήση χασίς από το σχολείο.
    Αυτό σημαίνει πως είχε κρίσης άγχους στο δημοτικό και έτσι ξεκίνησε?

  12. #12
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...καμί δεν ξέρω αν διάβασες καλά, αλλά ο Δημήτρης κάνει χρήση χασίς από το σχολείο.
    Αυτό σημαίνει πως είχε κρίσης άγχους στο δημοτικό και έτσι ξεκίνησε?
    λέει από τότε που θυμάται τον εαυτό του, και οτι την κάναβη την κάνει 6-7 χρόνια, εγώ δεν ξέρω πόσο ετών είναι αλλά εκτός αυτού, αν η κάναβη ήταν το πρόβλημα του, τόσα χρόνια δεν θα το είχε εντοπίσει; κρίσεις πανικού παθαίνουν και άτομα που δεν καταναλώνουν τίποτα.

    Άρα έτσι δεν μπορείς να πεις τι φταίει και τι δεν φταίει...το σωστό είναι να δει γιατρό και να του πει για αυτά που καταναλώνει και μαζί να δει ποια αυτά τον βλάπτουν και πως, και ποια είναι τα σωστά φάρμακα για το πρόβλημα που του κάνει την καθημερινότητα ανυπόφορη. τα άλλα επιλογή του, αν θέλει να ζει με αυτά οκ, αλλά χρειάζεται να ξέρει πως τον επηρεάζουν και γιατί.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δημήτρη, εγώ δεν θα σταθώ στο ποιο πρόβλημα προηγήθηκε, οι κρίσεις άγχους ή οι ουσίες, αλλά αναμφισβήτητα αυτή τη στιγμή είναι και τα δύο μαζί ένα σημαντικό πρόβλημα.
    Είτε τα ονομάσουμε ναρκωτικά είτε όχι, είτε υπάρχει εξάρτηση είτε όχι, το θέμα είναι πως οι ποσότητες και η συχνότητα με την οποία καταναλώνεις όλα αυτά, οπωσδήποτε και κακό στην υγεία σου κάνουν και επιβαρύνουν τα υπόλοιπα συμπτώματα που περιγράφεις. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι σε ωφελούν σε σχέση με το άγχος και τον ιδρώτα κλπ, ώστε να μπορείς να διατηρείς την κοινωνική σου ζωή χωρίς να σε νοιάζει. Όμως δεν είναι έτσι. Απλά οι ουσίες απ' τη μια κουκουλώνουν κι απ' την άλλη χωρίς εσύ να το καταλαβαίνεις, διογκώνουν το πρόβλημα. Ακόμα κι αν λοιπόν εσύ δεν θεωρείς τον εαυτό σου εξαρτημένο αυτή τη στιγμή, το να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε ουσία ως αγχολυτικό χωρίς καθοδήγηση ειδικού, είναι ο μόνος σίγουρος δρόμος για την εξάρτηση. Γι' αυτό, πρέπει να πας σε κάποιον γιατρό ώστε να σου δώσει μια σωστή διάγνωση και αντιμετώπιση όσων σε προβληματίζουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    φιλε το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει κ μαλιστα ενισχυεται με τα ναρκωτικα απλα εσυ δεν το νιωθεισ αυτο το να μη σε νοιαζει μπορεισ να το κεδισεισ κ μονοσ σου με μεγαλη προσπαθεια οποτε μονο καταστρεφεσαι να ξερεισ δεν κανεισ τιποτα αλλο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Quote Originally Posted by kami View Post
    λέει από τότε που θυμάται τον εαυτό του, και οτι την κάναβη την κάνει 6-7 χρόνια, εγώ δεν ξέρω πόσο ετών είναι αλλά εκτός αυτού, αν η κάναβη ήταν το πρόβλημα του, τόσα χρόνια δεν θα το είχε εντοπίσει; κρίσεις πανικού παθαίνουν και άτομα που δεν καταναλώνουν τίποτα.

    Άρα έτσι δεν μπορείς να πεις τι φταίει και τι δεν φταίει...το σωστό είναι να δει γιατρό και να του πει για αυτά που καταναλώνει και μαζί να δει ποια αυτά τον βλάπτουν και πως, και ποια είναι τα σωστά φάρμακα για το πρόβλημα που του κάνει την καθημερινότητα ανυπόφορη. τα άλλα επιλογή του, αν θέλει να ζει με αυτά οκ, αλλά χρειάζεται να ξέρει πως τον επηρεάζουν και γιατί.
    ...μου φαίνεται πως παίζουμε το "η κότα έκανε το αβγο ή το αβγο την κότα".
    το θέμα είναι πως ότι και αν προηγήθηκε, η χρήση ουσιών φέρνουν στην επιφάνεια προβλήματα που είτε υπήρχαν είτε δημιουργηθηκαν από αυτές.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 21-08-2011, 23:47
  2. ΟΤΑΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 23-03-2011, 19:53
  3. Είναι παράλογο το ξέρω, αλλά... HELP!!!
    By koutsompolitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 06-01-2010, 20:44
  4. Βρηκα το προβλημα αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω.
    By pickles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 24-10-2009, 01:27
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •