Ένα βίντεο για όσους πέρνουμε φάρμακα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Ένα βίντεο για όσους πέρνουμε φάρμακα.

    Δείτε το παρακάτω βίντεο.Και αν έχετε χρόνο δείτε και τα άλλα δύο.

    Εκτός των άλλων κρατήστε, οτι οι μισοί άνθρωποι που υποφέρουν απο ψυχολογικά προβλήματα απλά έχουν κάποιο παθολογικό πρόβλημα που τους κάνει να νιώθουν έτσι.

    http://youtu.be/eAdYtCNu2M0

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Μπορείς να εξηγήσεις αυτό που αναφέρεις για τα παθολογικά προβλήματα;

    Παράλληλα σαν προβληματισμό το θέτω, αν ισχύουν όλα αυτά για τα ψυχοτρόπα φάρμακα και για τον ρόλο των ψυχιάτρων, γιατί δεν συνταγογραφούνται φάρμακα σε όλους όσους καταφεύγουν σε αυτούς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Εγώ είδα το μισό. Δεν ήθελα να το δω ολόκληρο για να μην επηρεαστώ.....γιατί παλεύω εδώ κι ένα χρόνο να βρω την ισορροπία μου και πιστεύω ότι είμαι κοντά!
    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ!!!!!!! Εγώ πριν να πάθω την υποτροπή πέρσι, για δέκα χρόνια ήμουν καλά με τη φαρμακευτική θεραπεία που είχα τότε ακολουθήσει!
    Αν δεν έπαιρνα χάπια δεν θα υπήρχα τώρα!!!!!
    Με τη λογική του βίντεο πρέπει να δέσουμε όλοι εμείς που παίρνουμε χάπια μια πέτρα στο λαιμό και να πάμε να πνιγούμε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Είναι γεγονός ότι παίζονται δις ευρώ στο παιχνίδι με τα φάρμακα, με όλα τα φάρμακα, αλλά ειδικά στα ψυχοτρόπα, λόγω της υψηλής τιμής τους.
    Γεγονός επίσης είναι, ότι υπάρχει λογική βάση σε αυτά που ισχυρίζονται τα άτομα στο παραπάνω βίντεο και ένα παραπάνω επειδή έχουν κι αποδείξεις, (τους ίδιους τους ασθενείς).
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    γιατι δεν αναφερεται πουθενα το seroxat και νομιζω γενικα η εταιρεια GlaxoSmithKline που το βγαζει.απλα αναρωτιεμαι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by stella@karv View Post
    γιατι δεν αναφερεται πουθενα το seroxat και νομιζω γενικα η εταιρεια GlaxoSmithKline που το βγαζει.απλα αναρωτιεμαι...
    Πιθανώς να αναφέρθηκε με άλλο όνομα. Θέλω να πω ότι, μερικές φαρμακευτικές ουσίες, κυκλοφορούν σε διαφορετικά εμπορικά σκευάσματα όπως τα λένε. Π.χ. το cipralex και το entact. Διαφορετικές ονομασίες, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο φάρμακο, περιέχουν τις ίδιες χημικές ουσίες.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Βασίλη δεν κατάλαβα απο την απάντησή σου, συμφωνείς με το video?
    Εγώ πάντως και τα xanax κατάφερα να κόψω (σιγά σιγά βέβαια) και δεν είχα κανένα πρόβλημα!
    Μιλάμε τώρα για την πρώτη φορά που είχα φάει γερή κατραπακιά από την κατάθλιψη και δεν είχα ζητήσει βοήθεια αμέσως, κι έτσι μου έφυγαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου ζώντας στην απόλυτη καταστροφή......!! Όταν όμως ζήτησα βοήθεια και μου έδωσαν φαρμακευτική αγωγή, γιατί εκεί που είχα φτάσει δεν γινόταν αλλιώς, αν και είχα πάρα πολλές παρενέργειες τον πρώτο μήνα, στη συνέχεια ξαναέγινα ο εαυτός μου και συνέχισα τη ζωή μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    σε κάποια έχει δίκιο, σε άλλα όμως είναι υπερβολικό το βίντεο. βέβαια μάλλον μιλάει για αμερική όπου εκεί όντως η κατάσταση είναι δράμα.
    επίσης αδικεί λίγο τους ψυχιάτρους, δε νομίζω να μην λέει κανείς για το πόσο εθιστικά είναι τα ηρεμιστικά, ή για τις επιπτώσεις των αντιψυχωτικών.

    συμφωνώ πάντως στο σημείο με την δημιουργία νέων ασθενειών συνεχώς, καθώς και στο ότι τα δίνουν και για ψύλλου πήδημα μερικές φορές.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    σε γενικες γραμμες συμφωνω αλλα μπορω να πω οτι με τρομοκρατησε παρα πολυ η αναφορα σε φονους που εγινε..δηλαδη αυτα τα παιδια σκοτωσαν τοσους ανθρωπους επειδη σταματησαν τα χαπια εχοντας απλα αγχωδεις διαταραχες??(κατι ανεφερε για αγοραφοφια)..αν ειναι ετσι τοτε τι μας λενε ολοι οι ψυχιατροι σε οσους παρουσιαζουμε τετοιου ειδους νευρωσεις οτι δεν ειμαστε επικινδυνοι και οτι δεν θα κανουμε κακο κλπ...δεν ξερω αυτο με φοβησε λιγο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Φένια και γω τα έκοψα με επιτυχία, χωρίς προβλήματα, ζάναξ και σιπραλέξ. Βέβαια εντάξει, δεν έπαιρνα και πολύ καιρό, 3-4 μήνες ζάναξ, συμπεριλαμβανομένου και της σταδιακής μείωσης και 1 χρόνο περίπου σιπραλέξ.
    Δεν είμαστε όμως σίγουροι για τις επιδράσεις των χημικών που έχουν αυτά τα φάρμακα, σε μακροχρόνια βάση. Ούτε οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν.
    Στον πρώτο γιατρό που είχα πάει, γνωστός γιατρός, έβγαινε και στην τιβι αυτός, μου είχε πει να μην πάρω ποτέ τέτοια φάρμακα, γιατί σε βάθος χρόνου, όταν γίνεται λήψη αυτών, τα συμπτώματα επιστρέφουν δριμύτερα. Βέβαια μετά από λίγο καιρό, πήγα σε άλλον και τελικά τα πήρα...
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Claire αυτό είναι άλλο! Σ' αυτό συμφωνώ απολύτως!
    Αλλά δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα....! Τα χάπια βοηθάνε! Αρκεί να γίνεται η σωστή χρήση! Και γι αυτό επιλέγουμε τους γιατρούς που απευθυνόμαστε!
    Και το ξαναλέω εγώ χωρίς αυτά, την πρώτη φορά που ήμουν μέσα στην άγνοια, δεν θα υπήρχα παιδιά τώρα! Με βοήθησαν πολύ! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου!
    Αν πάρουμε τοις μετρητοίς όλα αυτά που λέει το video για τα χάπια, τότε.... έχετε γεια βρυσούλες λόγγοι βουνά ραχούλες......!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Υπερβολικό και ηλίθιο ντοκιμαντέρ. Κάνει κρα το "Σαιεντολογικό" πνεύμα από πίσω λολ. Δεν λέω ότι αυτά τα φάρμακα είναι καλά, ούτε ότι είναι καλό που έχουν πλουτίσει οι φαρμακευτικές, ούτε ότι δεν έχουν παρενέργειες. Ούτε εμένα μ’αρέσει η αλόγιστη συνταγογράφιση, η πολυφαρμακία και τα φάρμακα που συνταγογραφούνται για ADHD στα παιδιά. Ναι τα φάρμακα είναι πολύ μακριά από το ιδεατό η το καλό. Ούτε είναι καλό που προτείνονται σαν λύση ΜΟΝΟ αυτά την στιγμή που θα έπρεπε να υπάρχει και ψυχοθεραπεία. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να γενικεύσουμε για όλα τα ψυχοτρόπα και για όλες τις περιπτώσεις.


    Αυτά που λέγονται και ο τρόπος που παρουσιάζονται είναι εντελώς υπερβολικός και λαϊκίστικος "ΤΑ ΨΥΧΟΤΡΟΠΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ, ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ, ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΗΝ ΛΙΒΥΗ" ναι εντάξει give me a break λαϊκιστή asshole. Μου θυμίζει όταν οι δημοσιογράφοι παρουσιάζουν καινούργιες έρευνες με εντελώς παρερμηνευμένο τρόπο για να τραβήξουν την προσοχή σου. "Ανακαλύφτηκε πλανήτης που δεν έχει τροχιά!" ΛΟΛ (το άκουσα πρόσφατα στον Αντ1).


    Π.χ.Λέει ότι οι κίνδυνοι αυτοκινητιστικού ατυχήματος με ψυχοτρόπα φάρμακα είναι πολλαπλάσιος. Αυτό πραγματικά δεν μου λέει τίποτα γιατί δεν προσδίδει αιτιότητα, ότι τα φάρμακα προκαλούν το ατύχημα. Αλλά ότι σχετίζονται με το ατύχημα. Το γεγονός ότι αυξάνονται τα ατυχήματα σ αυτό τον πληθυσμό μπορεί να είναι από την ψυχική ασθένεια την ίδια η άλλους παράγοντες που μπορεί να σχετίζονται με ψυχική ασθένεια (π.χ. κατάχρηση άλλων ουσιών, αλκοολισμός, άγχος, ευερεθιστότητα, μανία ακόμα και με στατιστικά χαμηλότερους μισθούς, πράγμα που μπορεί να σημαίνει αυτοκίνητο χωρίς συχνό service η πολύ παλιό αυτοκίνητο). Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για αυτό που λέει για αύξηση αυτοκτονιών η για παρ-ενέργειες. "Οι αυτοκτονίες αυξάνονται στους χρήστες SSRI" ναι αλλά αυτά τα παίρνουν άνθρωποι με κατάθλιψη Hello? (δεν είναι δείγμα αντιπροσωπευτικό του πληθυσμού, οπότε εξ ορισμού δεν μπορείς να συγκρίνεις με τον γενικό πληθυσμό)


    H τα φάρμακα προκαλούν στερητικά και κόβουν μεμονωμένες ατάκες από άτομα "i couldn't get off the drug" ναι χέσε μας λολ, προφανώς αν έπαιρνες 1000 μιλιγκράμ βενζοδιαζεπίνη ζάναξ η λοραζεπάμ (όπως λέει μια δακρύβρεχτη ομιλία μιας τύπισσας στο τέλος) θα ήταν πραγματικά δύσκολο να τα κόψεις, αλλά τα υπόλοιπα ψυχοτρόπα απ όσο ξέρω δεν προκαλούν τέτοια προβλήματα (τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό).


    Γιατί δεν λέει και για τα αντι-επιλιπτικά και αυτά ψυχοτρόπα είναι. Η τα αντι-παρκινσονικά? Ψυχοτρόπα και αυτά. Πολλά αναλγητικά? Στον εγκέφαλο δεν δρουν και αυτά? Η παρακεταμόλη δρα στους φυσικούς κανναβινοειδείς υποδοχείς του εγκεφάλου. Ποιος θα το περίμενε ότι το panadol έχει κοινά με την κάνναβη. Του σατανά. Βασικά γιατί δεν λέει για οποιοδήποτε φάρμακο. Η χρόνια χρήση αντιβιοτικών είναι καλή δλδ? Το γεγονός ότι τα βακτήρια μπορούν να αποκτήσουν αντοχή στο αντιβιοτικό και ότι μπορεί να πεθάνεις από μια απλή μόλυνση είναι οκ?

    Λέει ότι μερικά από τα φάρμακα χρησιμοποιούνται για "recreational reasons". So? H κεταμίνη που χρησιμοποιείται στην ολική αναισθησία επίσης χρησιμοποιείται για recreational reasons και? Πάρα πολλά φάρμακα μπορούν να χρησιμοποιηθούν έτσι. Το σόι επιχείρημα είναι αυτό?


    Εντάξει θα κάνω και εγώ ένα ντοκιμαντέρ που θα κόβω μεμονωμένες ατάκες " Χ Drug was gooood" , "damn Prozac saved my life boy!", "PAXIL-HELL YEAH BABYY"

    Ως προς το θέμα των φαρμάκων είμαι ουδέτερος και όπως και κάθε πράγμα έχει τόσο τα θετικά όσο και τα αρνητικά του. Πιο πολύ είναι ανάλογα το πως θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό που δεν μπορώ είναι λαιστικα τέτοια ντοκιμαντέρ που δαιμονοποιούν πράγματα και καταστάσεις με γενικεύσεις, κόψε-ράψε, διαστρεβλωμένες πληροφορίες, εκφοβισμούς και παρερμηνείες επιστημονικών στοιχείων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Claire αυτό είναι άλλο! Σ' αυτό συμφωνώ απολύτως!
    Αλλά δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα....! Τα χάπια βοηθάνε! Αρκεί να γίνεται η σωστή χρήση! Και γι αυτό επιλέγουμε τους γιατρούς που απευθυνόμαστε!
    Και το ξαναλέω εγώ χωρίς αυτά, την πρώτη φορά που ήμουν μέσα στην άγνοια, δεν θα υπήρχα παιδιά τώρα! Με βοήθησαν πολύ! Ξαναβρήκα τον εαυτό μου!
    Αν πάρουμε τοις μετρητοίς όλα αυτά που λέει το video για τα χάπια, τότε.... έχετε γεια βρυσούλες λόγγοι βουνά ραχούλες......!!!
    Εσύ δηλαδή είχες χάπι end...
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΗΝ Μ ΑΦΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ....

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Σ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Petran, σωστός!!!!!!!
    Με κάλυψες πλήρως!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    σε γενικες γραμμες συμφωνω αλλα μπορω να πω οτι με τρομοκρατησε παρα πολυ η αναφορα σε φονους που εγινε..δηλαδη αυτα τα παιδια σκοτωσαν τοσους ανθρωπους επειδη σταματησαν τα χαπια εχοντας απλα αγχωδεις διαταραχες??(κατι ανεφερε για αγοραφοφια)..αν ειναι ετσι τοτε τι μας λενε ολοι οι ψυχιατροι σε οσους παρουσιαζουμε τετοιου ειδους νευρωσεις οτι δεν ειμαστε επικινδυνοι και οτι δεν θα κανουμε κακο κλπ...δεν ξερω αυτο με φοβησε λιγο...
    δεν δίνει και πολλές πληροφορίες γι' αυτά τα περιστατικά πάντως. δηλάδη σου λέει "ο χ σκότωσε. ο χ τρώει μπαναάνες. άρα φταίνε οι μπανάνες". καταλαβαίνεις που το πάω. δεν ξέρουμε τίποτε άλλο γι' αυτά τα άτομα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. AΣΤΕΙΑ ΒΙΝΤΕΟ
    By dora-agxos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 55
    Last Post: 29-12-2011, 20:32
  2. Δείτε το βίντεο και πείτε μου την αποψή σας.
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 03-09-2010, 18:24
  3. Μαθήματα ζωής απο γάτες. Βίντεο
    By pelariry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-04-2010, 18:43
  4. αφεθειτε στο βιντεο
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 22-09-2009, 19:55
  5. σατιρικα βιντεο
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 02:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •