Φοβος και αγχος για αρρωστεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Φοβος και αγχος για αρρωστεια!

    Καλησπερα σε ολα τα μελη!Εδω και καμια βδομαδα περιπου νιωθω κοπωση,υπνηλια(χασμουριεμα ι συνεχεια και εχει καταντησει κουραστικο),ζαλαδα καποιες φορες και πονοκεφαλο αλλες...νιωθω εξαντληση και βαρεμαρα να κανω το οτιδηποτε!Με εχει πιασει φοβος οτι εχω καποια σοβαρη ασθενεια και οτι σε αυτη οφειλωνται τα συμπτωματα!Εδω και 6 χρονια εχω προβλημα με κρισεις πανικου,νοσοφοβια και γενικευμενο αγχος...εδω και 2 χρονια κανω αγωγη με λαντοζ και ζαναξ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    170
    "Με εχει πιασει φοβος οτι εχω καποια σοβαρη ασθενεια"
    Είδες; Το λες και μόνος σου! Φόβος είναι, δεν είναι αλήθεια. Πρέπει να δεις αν έχει γίνει κάτι τώρα τελευταία που σε έχει αγχώσει (όχι απαραίτητα κάτι κακό, ακόμα και μικρές αλλαγές προς το θετικό αγχώνουν τους ανθρώπους). Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι εντελώς αθώα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπερα σε ολα τα μελη!Εδω και καμια βδομαδα περιπου νιωθω κοπωση,υπνηλια(χασμουριεμα ι συνεχεια και εχει καταντησει κουραστικο),ζαλαδα καποιες φορες και πονοκεφαλο αλλες...νιωθω εξαντληση και βαρεμαρα να κανω το οτιδηποτε!Με εχει πιασει φοβος οτι εχω καποια σοβαρη ασθενεια και οτι σε αυτη οφειλωνται τα συμπτωματα!Εδω και 6 χρονια εχω προβλημα με κρισεις πανικου,νοσοφοβια και γενικευμενο αγχος...εδω και 2 χρονια κανω αγωγη με λαντοζ και ζαναξ!
    Tο φθινοπωρο, οπως και η ανοιξη, ως μεταβατικες εποχες, εχουν μεγαλυτερη επιδραση σε μας τους λιγο χαριτωμενα τρελουτσικους
    Αυτη η βαρεμαρα οπως λες και η ελλειψη διαθεσης, η υπνηλια ειναι το προγραμμα της ημερας μου.
    Μολις ψυχρανει λιγο ο καιρος θα σου περασουν ολα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σε ολους!Εδω & 4-5 μερες εχω στη μια πλευρα του κεφαλιου ενα τραβηγμα,(οχι πονο)μια ενοχληση ομως,ολες αυτες τις μερες.Εχω βαλει στο σκατομυαλο μου οτι εχω καρκινο στο κεφαλι......Θεε μου!!Βρε παιδια,τα συμπτωματα δεν ειναι ομως ενα σορο αλλα,βαρβατα???Για γραψτε μου & εσεις τη γνωμη σας,ευχαριστω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    ΡΑΝΗ μην ανησυχεις..Αυτο το τραβηγμα που περιγραφεις το ειχα κι εγω πριν 3-4 χρονια..Κι οχι για πεντε μερες αλλα για κανα τριμηνο τουαχιστον..Κι εγω στο μυαλο μου φυσικα ημουν σιγουρος πως εχω ογκο..Πηγα σε νευρολογους και ολοι με διωξανε και γελουσαν..Εκανα με το ζορι μαγνητικη και τεικα ειχαν και παλι δικιο οι γιατροι(περιεργο).Τα συμπτωματα του καρκινου στο κεφαλι ειναι πολλα,πολυ σοβαρα και εξελισονται ραγδαια..Φαινεται οποιος εχει κατι τοσο σοβαρο!!!Δεν εχει ενα απλο τραβηγματακι..Αυτο ειναι καθαρα απο το αγχος αντε και απο κανενα αυχενικο..Προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι και θα φυγει απο μονο του..Οσο δεν του δινεις σημασια τοσο θα φευγει..Το ξερω απο προσωπικη εμπειρια οτι ειναι δυσκολο αλλα αυτη ειναι η λυση..Ολα ειαι στο σκατομυαλο μας..Υπομονη και κουραγιο!!!Και στα λεω εγω που ειμαι υποχονδριος οσο δεν παει..Να τα ακουω κι εγω μπας και βαλω μυαλο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Σ ευχαριστω πολυ Panito!Ετσι πρεπει να ναι(λογικα),τι σκ...τα...μονο ενα τραβηγμα δεν ειναι συμπτωμα για κατι τετοιο τοσο σοβαρο...αλλα το τερατομυαλο μας λεει & αυτο το "βρε μπας και...?".....αστα να πανε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Eτσι ακριβως λεει το μυαλο μας..Λες κι αν ατη τη φορα εχω δικιο?Αλλα πιστεψε με στη δικια μου την περιπτωση ποτε δεν ειχα δικιο(ευτυχως βεβαια...)..Οσες εξετασεις και να εκανα ολες ηταν πεντακαθαρες..!Πιστεψε το οι γιατροι αν εχεις κατι σοβαρο το βλεπουν..Εγω ειπα οτι δεν ξανασχολουμαι αλλα δυστυχως υπολογιζα χωρις τον ξενοδοχο(το μυαλο μου)!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    139
    Το τραβηγμα ειναι απα ενα τραβηγμα..Ενα πιασιμο..Κι αλλοι νιωθουν απειρα τετοια τραβηγματα απλα δε δινουν σημασια οπως κανουμε εμεις λογω της νοσοφοβιας..Αυτη ειναι η λυση να μη δινουμε σημασια οσο δυσκολο και να ναι..ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΕΙ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Panito σ ευχαριστω & παλι για τις απαντησεις σου!Σου εχω στειλει π.μ γιατι θελω να σε ρωτησω κατι προσωπικα...

  10. #10
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλησπερα σε ολα τα μελη!Εδω και καμια βδομαδα περιπου νιωθω κοπωση,υπνηλια(χασμουριεμα ι συνεχεια και εχει καταντησει κουραστικο),ζαλαδα καποιες φορες και πονοκεφαλο αλλες...νιωθω εξαντληση και βαρεμαρα να κανω το οτιδηποτε!Με εχει πιασει φοβος οτι εχω καποια σοβαρη ασθενεια και οτι σε αυτη οφειλωνται τα συμπτωματα!Εδω και 6 χρονια εχω προβλημα με κρισεις πανικου,νοσοφοβια και γενικευμενο αγχος...εδω και 2 χρονια κανω αγωγη με λαντοζ και ζαναξ!
    Γεια σου! Οπως περιγραφεις τα συμπτωματα σου κατα 99% ειναι απο το αγχος το οποιο εχεισ. και εγω ειμουν ετσι εδω και 4 μηνες. Απο το πρωι που σηκωνομουν μεχρι το βραδυ που θα κοιμομουν ολη την ημερα ειχα καποια υποτιθεμενη αρρωστια. Εχω περασει πανω απο 20 ασθενειες!! δεν εκανα τιποτα ολη μερα καθομουν στο κρεβατι και φοβομουν να σηκωθω γιατι νιμιζα οτι θα παιθανω. καθε μερα ελςγα πως ειναι η τελευταια μου. και ειχα και σωματικα συμπτωματα πονους και αλλα... Τα συμπτωματα που γραφεις εσυ τα ειχα και εγω πολλες μερες. Οταν αγχωνονομαστε παρα πολυ καθημερινα ολη μερα μετα ειναι λογικο να αισθανομαστε και υπνηλια και κουραση σωματικη και ψυχολογικη. Και εγω οταν ειχα συμπτωματα τετοια κουραση και αλλα νομιζα πως ειχα προβλημα με την καρδιΑ μου ή καρκινο.. Εκανα ενα σωρο εξετάσεις και παρολα αυτα η ιδεα πως εχω κατι σοβαρο δεν μου εφευγε. οσο και να με βεβαιωναν οι γιατροι πως δεν εχω κατι. Ομως πριν απο 2 μηνες αρχισα να παιρνω και γω ladose και σημερα ειμαι σχεδον καλα.. Μολις σταματησα να ασχολουμε με σωματκα συμπτωματα μου περασαν ολα και οι πονοι και οι φοβιες. Με βοηθησε πολυ το ladose. Η ψυχολογος που πηγαινω μου ειπε πως αυτη η διαταραχη δηλαδη η νοσοφοβια και οχι μονο αυτη οποιαδηποτε αλλη οπως καταθλιψη κ.α. ξεκινουν επειδη υπαρχει κατι στη ζωη μας που μας προβληματιζει και μας αγχώνει. Μετα απο καιρο αγχωδων σκεψεων για οποιοδηοτε προβλημα στη ζωη μας το μυαλο κουραζεται και προτιμα να αρχισει να σκεφτεται αλλα πραγματα τα οποια ειναι παλι δυσαρεστα αλλα τουλαχιστον ειναι κατι διαφορετικο. Και αυτα τα δυσαρεστα μπορει να ειναι και οι αρρωστιες. Μου κανει εντυπωση που λες πως τα παιρνεις 2 χρονια και ακομα εισαι ετσι! Μηπως πρέπει να δοκιμεσεις καποιο αλλο φαρμακο; Επισης να σκεφτεις τι ειναι αυτο στη ζωη σου το οποιο δεν σαρεσει και σε προβληματιζει και να σκεφτεις μετα πως θα ηθελες να ταν. Τα χαπια σε βοηθανε να σταθεις στα ποδια σου και να γινεις λιγο καλα αλλα απο μονα τους δεν κανουν δουλεια. Πρεπει να λυσεις τα προβληματα που εχεις και τοτε θα γινεις πραγματικα καλα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Δηλαδή ρε παιδιά που φοβάστε μην πέθανετε είναι τόσο ωραία η ζωή σας κ φοβάστε μην την χάσετε;θα προτιμούσα απάντηση από κανένα τριανταρη κ μεγαλύτερο οι πιο μικροί ακόμα μαθαίνουν τι είναι ζωή οπότε δικαιολογούνται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    20
    Δεν νομίζω πως έχεις κάποια "σοβαρή ασθένεια". Εμένα προσωπικά με βοηθάει πολύ το περπάτημα, αν και το άγχος μου κατά κανόνα δεν είναι σε... παθολογικά επίπεδα. Επίσης η ισορροπημένη διατροφή πιστεύω πως βοηθάει. Όταν ήμουν σε μια διατροφή με ελάχιστα λίπη λόγω ενός παροδικού μικρού προβλήματος στο πάγκρεας, έφτασα στα όρια της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής. Τώρα που η διατροφή μου είναι κανονική δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα... Εγώ αυτό λέω δηλαδή: καλή διατροφή (όχι δίαιτα) και περπάτημα...

    Ειδικός δεν είμαι..

Similar Threads

  1. Αγχοσ-Φοβος υπερβολικός
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2012, 09:02
  2. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29
  3. αγχος - φοβος- αδιεξοδος
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-03-2011, 15:33
  4. αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
    By Soulfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2010, 22:19
  5. αρρωστεια και αγχος
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2009, 21:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •