Εμμονή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Εμμονή

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824

    Εμμονή

    Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να μου απαντήσετε αν το να έχει κάποιος εμμονές ή κάποια εμμονή τέλος πάντων θεωρείται ψύχωση ή κάποια ψυχική ασθένεια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Πολλες ψυχικες ασθενειες εμπεριεχουν κι εμμονες.Γενικα, οι εμμονες ειναι πιο συνηθισμενες στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, η οποια δεν ειναι ψυχωση.Αλλα το να εχεις εμμονη με κατι δεν σημαινει αναγκαστικα οτι πασχεις απο καποια ψυχικη διαταραχη.Το αν πασχεις εξαρταται απο τη χρονικη διαρκεια της εμμονης, την ενταση της, κλπ.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Σε ευχαριστώ Raffaella για την απάντηση.
    Δηλαδή μία εμμονή τι συμπτώματα θα πρέπει να έχει για να θεωρηθεί διαταραχή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    146
    Γενικα, αν δινουμε σε μια σκεψη πιο πολλη σημασια απο ο,τι αντικειμενικα της ταιριαζει, θεωρειται (παραλογη) εμμονη.Στην ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, η εμμονη που καποιος εχει συνηθως δεν ειναι μονο μία, αλλα διαφορετικων ειδων.Μια καλη ιστοσελιδα για αυτη τη διαταραχη, που αναφερει συμπτωματα κλπ, ειναι η www.psyche.gr/psyobsessive.htm
    Ισως καποιες εμμονες να ειναι παροδικες(οταν πχ εχει αγχωθει καποιος υπερβολικα με κατι και το σκεφτεται συνεχεια), αλλα καποιες αλλες δεν υποχωρουν ευκολα, και μπορουν να δημιουργησουν επιπλεον εμμονες, διαφορετικου ή παρομοιου περιεχομενου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    20
    Γενικότερα, εγώ πιστεύω πως οι "διαταραχές" είναι ιστορικές κατασκευές. Κάτι που στη δική μας κοινωνία θεωρείται διαταραχή, σε άλλες κοινωνίες που έχουν υπάρξει ή θα μπορούσαν να υπάρξουν θα θεωρούνταν ως κάτι "φυσιολογικό" ή αποδεκτό. Υπάρχουν εμμονές που δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις μας με τους άλλους και στη σχέσεις μας με τον εαυτό μας (πάντα όσοι έχουν Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή έχουν τέτοια προβλήματα στον έναν ή τον άλλο βαθμό). Υπάρχουν βέβαια και εμμονές που υπό προϋποθέσεις θα μπορούσαν να έχουν παραγωγικά αποτελέσματα, έχω την εντύπωση...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ για τις απαντήσεις.
    Η αλήθεια είναι πως άνοιξα αυτό το θέμα γιατί και εγώ είχα κάποια εμμονή στο παρελθόν που ήταν πολύ έντονη και κράτησε πάνω από 6 μήνες και δεν ξέρω το κατά πόσο αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως διαταραχή....
    Και γενικά είμαι άνθρωπος που ''κολλάει'' πολύ ορισμένα πράγματα και δεν αποδέχομαι πολλές φορές την ''ήττα'' ή την αποτυχία ή κάτι που δεν μου αρέσει τέλος πάντων.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ρε παιδια ελεος με τις διαγνωσεις.
    Η ιδεοληπτικη διαταραχη εχει ενα σωρο συμπτωματα περα απο τις ιδεοληψιες.
    Το να σου κολλησει μια σκεψη για ενα διαστημα δεν ειναι ιδεοληψια απαραιτητα.
    Το οτι δεν δεχεσαι την ηττα μπορει να ειναι απλα ενα ελαττωμα του χαρακτηρα σου. Και αυτο δεν ειναι αποδειξη για καποια διαταραχη.

    Αν πιστευεις οτι πασχεις απο κατι μπορεις πολυ απλα να πας σε εναν ψυχιατρο , εδω μεσα απαντησεις δεν θα παρεις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ρε παιδια ελεος με τις διαγνωσεις.
    Η ιδεοληπτικη διαταραχη εχει ενα σωρο συμπτωματα περα απο τις ιδεοληψιες.
    Το να σου κολλησει μια σκεψη για ενα διαστημα δεν ειναι ιδεοληψια απαραιτητα.
    Το οτι δεν δεχεσαι την ηττα μπορει να ειναι απλα ενα ελαττωμα του χαρακτηρα σου. Και αυτο δεν ειναι αποδειξη για καποια διαταραχη.

    Αν πιστευεις οτι πασχεις απο κατι μπορεις πολυ απλα να πας σε εναν ψυχιατρο , εδω μεσα απαντησεις δεν θα παρεις.
    Μετά είμαι εγώ η περίεργη εδώ μέσα ε;
    Ποιος σου είπε πως δεν έχω ήδη κλείσει για να πάω;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εμμανουελα , εγω θελω να τονισω πως εδω δεν μπορεις να βρεις απαντηση στο αν πασχεις απο κατι και οτι αυτο ειναι δουλεια ενος ειδικου.
    Δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγηθηκες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εμμανουελα , εγω θελω να τονισω πως εδω δεν μπορεις να βρεις απαντηση στο αν πασχεις απο κατι και οτι αυτο ειναι δουλεια ενος ειδικου.
    Δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγηθηκες.
    Αυτό το ήξερα ήδη...ευχαριστώ για την διευκρίνηση και όχι δεν παρεξηγήθηκα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αμα σε βασανιζει σε σημειο αγχους και δεν μπορεις να εισαι λειτουργικη στην κοινωνια λογω του προβληματος αυτου τοτε ναι πρεπει να δεις ειδικο, δεν ειναι απαραιτητο να εχεις ψυχωση, ισως περνας κρισεις αγχους και φασεις στην ζωη σου ειδικα μετα απο καποιες αλλαγες. εχεις αλλαγες τελευταια στην ζωη σου?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    αμα σε βασανιζει σε σημειο αγχους και δεν μπορεις να εισαι λειτουργικη στην κοινωνια λογω του προβληματος αυτου τοτε ναι πρεπει να δεις ειδικο, δεν ειναι απαραιτητο να εχεις ψυχωση, ισως περνας κρισεις αγχους και φασεις στην ζωη σου ειδικα μετα απο καποιες αλλαγες. εχεις αλλαγες τελευταια στην ζωη σου?
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
    Αυτό που ανέφερα με τις εμμονές ανήκει στο παρελθόν, δηλαδή είχα όντως πάθει εμμονή με ένα συγκεκριμένο άτομο και ήθελα να τον ''εκδικηθώ'' κατά κάποιο τρόπο και αυτό μου είχε γίνει έμμονη ιδέα και με βασάνιζε για πάρα πολύ καιρό και άργησα πολύ να το ξεπεράσω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γτ τοση αντιπαθεια? Τι του χες κανει βρε του ανθρωπου?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    824
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Γτ τοση αντιπαθεια? Τι του χες κανει βρε του ανθρωπου?
    Γεια σου κεράσι! Τι εννοείς τι του είχα κάνει;...αυτός μου είχε κάνει! :Ρ

  15. #15
    nai εμμανουελα το πιστευω οτι σου ειχε κανει πολλα και το αντιθετο να μην ειπωνεται.παντως αυτο μου θυμιζει την δικη μου ιστορια και χρηζει χρησης ειδικου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως ξεπερνας την εμμονη?
    By kalaptria in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-09-2012, 02:25
  2. ΕΓΙΝΕΣ ΕΜΜΟΝΗ...
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-2012, 22:18
  3. εμμονη με ασθενειες...
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2012, 22:23
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •