Ειναι στιγμες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by kami View Post
    όταν το εντοπίζεις, προλαβαίνεις και δεν φτάνεις σε αυτήν την κατάσταση, επίσης δίνεις και στον άλλο πληροφορίες για το πως να σε αντιμετωπίζει. πχ. κανείς δεν θέλει να πιέσει κάποιον στα όρια του και να τον δει να εκρήγνυται, άρα ξέροντας οτι σε τρελαίνει η πίεση θα αποφύγω να γίνω πιεστική απέναντι σου και θα σεβαστώ αυτό μου λες διαφορετικά θα φταίω εγώ για το επερχόμενο τσουνάμι...(εσύ προειδοποίησες)

    τώρα όταν δεν το εντοπίζεις και έχεις φουντώσει και πάλι θα το εκφράσεις : "έχω θυμώσει πάρα πολύ, δεν οφελεί σε τίποτα να συζητάω άλλο, τώρα εγώ σταματάω, χρειάζεται να ηρεμήσω, σε παρακαλώ να το σεβαστείς" και από εκεί και πέρα για να ρίξεις το θυμό σου φεύγεις από το σκηνικό, παίρνεις ανάσες και το δουλεύεις μέσα σου βάζοντας τη λογική σου: οκ..είμαι έξαλλος, ποια είναι η αιτία; αν ηρεμήσω σε λίγο θα μου περάσει και θα μπορέσω να σκεφτώ πιο καθαρά τι είναι αυτό που με εκνεύρισε και στη συνέχεια να το αντιμετωπίσω".

    σε κάθε περίπτωση πρώτα η λογική μετά το συναίσθημα, πάρε τον έλεγχο αλλά με σκοπό να το εκφράσεις και όχι να το καταπιέσεις, εγώ πάντα λέω τι με εκνευρίζει και ζητάω από τους άλλους να το καταλάβουν και να το σεβαστούν, όπως και εγώ αυτούς αντίστοιχα. Όλοι χαλιόμαστε με πράγματα και καταστάσεις, λογικό είναι, είναι πολύ καλύτερο να το εκφράσεις, παρά να το καταπιέσεις.
    Θα προσπαθησω δεν εγγυωμαι οτι θα εχει αποτελεσμα αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει ... Βεβαια το λες σε πολυ light τονο και δε συνηθιζω να ειμαι σε τοσο ελαφριους τονους

  2. #17
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Θα προσπαθησω δεν εγγυωμαι οτι θα εχει αποτελεσμα αλλα μια δοκιμη δεν βλαπτει ... Βεβαια το λες σε πολυ light τονο και δε συνηθιζω να ειμαι σε τοσο ελαφριους τονους
    δεν έχει σημασία ο τόνος που θα το πεις, μπορεί να πεις πως έφτασες στα όρια σου και χρειάζεται να σταματήσεις ακόμα και ουρλιάζοντας. Αυτό που θα πεις χρειάζεται να δίνει στους άλλους να καταλαβαίνουν τα όρια σου και ότι οφείλουν να τα σέβονται, αλλά χρειάζεται να ξέρεις και την αιτία για να μπορείς να τους την εκφράσεις... αν ο θυμός σου είναι ανούσιος και πάλι όταν θυμώνεις μπορείς να φέρνεις στον εαυτό σου την αλήθεια οτι κάθεσαι και θυμώνεις και εκνευρίζεσαι με ανούσια πράγματα, εκεί μπορείς να αλλάζεις το θυμό με χιούμορ (εφόσον ηρεμήσεις)..."καλά για αυτό κάθισα και θύμωσα; σιγά σε λίγο θα θυμώνω και που αναπνέουν οι πάπιες", άλλο σημείο είναι λοιπόν να το εκλογικεύεις και να το εξουδετερώνεις με χιούμορ. σε κάθε περίπτωση να δουλεύεις τα σημεία και τις αφορμές του θυμού σου.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Εαν ουρλιαξω ειναι εναρκτηριο σημα για να βγω εκτος ελεγχου ...
    Το καλο σε ολη την υποθεση ειναι οτι η εκρηξη δε κραταει παρα πολυ ... Αλλα οχι παντα

  4. #19
    πρόληψη η καλύτερη θεραπεία...προσπάθησε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ακου τι να κανεις σε εμενα πιανει : Σε μαλακες π σου τη σπανε αντι να πας να τους πλακωσεις, περνα απο μπροστα τους δηθεν τυχαια κ πατα τους το ποδι κ καλα καταλαθος η κοπανα τους με την τσαντα σου παλι δηθεν καταλαθος.. κ μετα γυρνα κ ζητα συγγνωμη.. θα το πιασει το μηνυμα κ δεν θα μπορει να σου πει κ τπτ γιατι υποτιθεται εγινε καταλαθος..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    προλιπτικος ειμαι σε αλλους τομεις στα νευρα μου ομως ειμαι διαφορετικος

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ακου τι να κανεις σε εμενα πιανει : Σε μαλακες π σου τη σπανε αντι να πας να τους πλακωσεις, περνα απο μπροστα τους δηθεν τυχαια κ πατα τους το ποδι κ καλα καταλαθος η κοπανα τους με την τσαντα σου παλι δηθεν καταλαθος.. κ μετα γυρνα κ ζητα συγγνωμη.. θα το πιασει το μηνυμα κ δεν θα μπορει να σου πει κ τπτ γιατι υποτιθεται εγινε καταλαθος..
    Ναι ρε εκει που περναω να σταματησω , να κοιταξω κατω να κοιταξει και αυτος , να γυρισω μια το κεφαλι μου προς τα πισω και να του σφυριξω μια κουτουλια ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ μεσα στα μουτρα και τοτε σιγουρα θα το παρει το μηνυμα ...

    Το καλυτερο ειναι οπως ειπες η απαθεια αλλα δε πιανει παντα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Προειδηποιησε τον οτι αμα δεν σταματησει την ασχημη συμπεριφορα του θα τον σπασεις στο ξυλο! Κ αμα κανει τον μαγκα, στριμωξτον στην γωνια κ πες του 2-3 βρισιες χωρις ξυλο, ε μονο αν ειναι τοοοσο στοκος δεν θα παρει το μηνυμα!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Χμμμμ δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες . Εχει βεβαια να κανει με το πως θα το παρει αυτο ο αλλος και μετα μπορει να ειναι χειροτερα ...

  10. #25
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    προλιπτικος ειμαι σε αλλους τομεις στα νευρα μου ομως ειμαι διαφορετικος
    εννοώ να προσπαθείς να τα προλάβεις πριν καταλήξουν σε νεύρα, αντί να τα μαζεύεις και να περιμένεις να φτάσουν στο ταβάνι, πες ανοιχτά και ήσυχα τι σε εκνευρίζει, πίστεψε με η καλύτερη λύση για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις στο μέλλον.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Καμι αυτο που δε καταλαβες μαλλον ειναι οτι αναβω σε κλασματα δευτερολεπτου .... Την πρωτια βεβαια την εχει η μανα μου σε αυτο , ειναι μοναδικος ανθρωπος που με βγαζει εκτος εαυτου πριν προλαβει να περασει δευτερολεπτο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Χμμμμ δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες . Εχει βεβαια να κανει με το πως θα το παρει αυτο ο αλλος και μετα μπορει να ειναι χειροτερα ...
    Αν ειναι τζαμπα μαγκας κ πουλ μουρ τζα φρα, θα κολωσει κ θα βαλει την ουρα στα σκελια! Επισης σε ορισμενους μαλακες δυστυχως πρεπει να εφαρμοζουμε μηδενικη ανοχη, διοτι την αδιαφορα μας δεν την εισπραττουν ως περιφρονηση, αλλα ως ενδειξη αδυναμιας! Οτι δλδ μας "εχουν" επειδη δεν αντιδραμε!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Αν ειναι τζαμπα μαγκας κ πουλ μουρ τζα φρα, θα κολωσει κ θα βαλει την ουρα στα σκελια! Επισης σε ορισμενους μαλακες δυστυχως πρεπει να εφαρμοζουμε μηδενικη ανοχη, διοτι την αδιαφορα μας δεν την εισπραττουν ως περιφρονηση, αλλα ως ενδειξη αδυναμιας! Οτι δλδ μας "εχουν" επειδη δεν αντιδραμε!
    Οταν δουλευεις σε φαμπρικα οι περισσοτεροι ειναι αμαω ταο και δε νιωθουν και πολλα απο αυτα που λες

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Αnyway αυτο ευελπιστω να αλλαξει τωρα που θα αλλαξω τοπιο και θα αλλαξω παραστασεις ,ανθρωπους και ολο το συναφη

  15. #30
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Καμι αυτο που δε καταλαβες μαλλον ειναι οτι αναβω σε κλασματα δευτερολεπτου .... Την πρωτια βεβαια την εχει η μανα μου σε αυτο , ειναι μοναδικος ανθρωπος που με βγαζει εκτος εαυτου πριν προλαβει να περασει δευτερολεπτο
    Προφανώς έχεις μαζέψει αρκετά νευράκια μέχρι στιγμής ή είναι και θέμα μάθησης/ιδιοσυγκρασίας και αυτό σημαίνει πως χρειάζεται να το δουλέψεις ακόμα παραπάνω με κάποιον ειδικό και να μάθεις να καλμάρεις τον εαυτό σου, ακόμα και τις δύσκολες ώρες. Αρχικά μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις πως ο θυμός δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά ένα συναίσθημα που κυρίως το εκφράζουμε όταν αισθανόμαστε απειλή, για αυτό γινόμαστε επιθετικοί. Άρα πρωταρχικά το εκλογικεύεις. Εφόσον ξέρεις ποιες συμπεριφορές είναι αυτές που εκφράζουν απειλή για εσένα, μπορείς ή να τις απομακρύνεις; ή να θέσεις τα όρια σου σε αυτές ή να τις αποδαίμονοποιήσεις στο κεφάλι σου από τα πριν (άρα δεν το βλέπεις ως απειλή και άρα δεν θυμώνεις).

    Αυτά με τη λογική ότι όντως θες να το αρχίσεις να το δουλεύεις από κάπου. Πιστεύω είναι μία αρχή...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 08:58
  3. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 02:34
  4. Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2010, 14:37
  5. στιγμές....
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 13-08-2008, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •