ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑ VS ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑ VS ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ

    καλημερα και καλη βδομαδα. θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα να μ πειτε την γνωμη σας επειδη ξυπνισα με μεγαλη ενταση και αγχος περι αυτου και θα θελω να συζητησω. διαβαζα σε μια σελιδα ζωοφιλιας μια κοπελα που εγραψε κατα λεξη το εξης '' σημερα ειναι η μερα των ζωων, ελπιζω οσοι νομιζετε πως ειστε φιλοζωοι να καταλαβετε πως τα ζωα εχουν ψυχη και δεν χρειαζεται να πεθαινουν για να τα τρωτε εσεις!!!!'' , αρχικα το ποστ μ φανηκε πολυ ερριστικο και πολυ φανατικο, μετα ομως πριν κοιμηθω με κατεκλησαν τυψεις ενοχες και αγχος που τρωω κρεας, σε σημειο να λεω πως δεν το ξανακανω και να ζηταω απ τον Θεο να με συγχωρεσει. αγχος που με εκοβε κρυος ιδρωτας και δεν μπορουσα να κοιμηθω καλα. εβλεπα εφιαλτες κρυωνα και ιδρωνα μετα παλι κλπ κλπ. μετα προσπαθουσα να το δω λογικα, κ ελεγα πως οι αρχαιοι κυνηγουσαν για να φανε απο τα παλια χρονια, ασχετα εαν πλεον σε σφαγεια ξενα (ιδιως στην Ασια και την σιχαμενη Αμερικη) το εχουν κανει χομπι και ειδος σαδισμου να σφαγιαζουν με τροπο απαρεδεκτο ζωντανα. αυτα που εχουμε στο πιατο μας οταν τρωμε εξω δεν ξερουμε πως και απο τι προηλθαν και επισης καθε ζωντανο κατω απο στρεσσογονες συνθηκες πριν σφαγιαστει, οπως τα βοδινα, παραγουν τοξινες αγχους που ειναι κακες για τον ανθρωπινο οργανισμο.

    εν παση περιπτωση σκεφτικα μετα πως εγω στο δικο μ σπιτι, προμηθευομαστε το κρεας απο το χωριο του μπαμπα μου απ την φαρμα κουνελιων που εχει, ο οποιος μπαμπας και οι γειτονες-φιλοι του που παραγουν ζωα για κρεας και γαλακτοκομικα και αλλα προιοντα, δεν ειναι σαδιστες και βιαιοι αλλα σεβονται τα ζωα αυτα επειδη ξερουν τι προσφερουν. δεν σφαγιαζονται με τον τροπο που βλεπω στα βιντεακια του εξωτερικου κ μ σηκωνεται η τριχα και μαλιστα απο ''ανθρωπους'' απαισιους που δεν ειχαν ουτε εχουν επαφη με την φυση. σιχαμενοι ανθρωποι που μη σας πω πως ειναι αρρωστοι και παιρνουν κ ευχαριστιση απο τετοιου ειδους κτηνωδιες.

    μετα απ ολα αυτα σκεφτομουνα επισης πως ο ανθρωπος εχει κυνοδοντες γι αυτο το λογο καθως και οτι στην κατοχη και τον Β Παγκοσμιο δεν νομιζω πως αμα προσφερες ενα κομματι κρεας σε καποιον που πεθαινε απο ασητια σε στρατοπεδο θα σ ελεγε ''κρεας? βαλτο στον κωλο σου.''.

    βοηθαω οικονομικα αδεσποτα οσο μπορω ρε παιδια και συμπασχω και αμα εχω δικο μ σπιτι και χρονο θα κανω τον εθελοντισμο που τοσο θελω. τωρα ειμαι με δεμενα χερια δεν μπορω να κανω τπτ και αυτο με γεμιζει τυψεις και αγχος και απιστευτο εκνευρισμο και υπερενταση! και το σκεφτομαι τοσο πολυ που βλεπω εφιαλτες! με λιγα λογια, να νιωθω τυψεις που τρωω κρεας? δεν ειμαι καλος ανθρωπος???
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ας μην τρελαθούμε και γι αυτό! Η κρεατοφαγία, κατά μία εκδοχή, βοήθησε στην ανάπτυξη της νοημοσύνης στον άνθρωπο. Αποτελεί μέρος της τροφικής μας αλυσίδας και πηγή πρωτεινών που δεν τις βρίσκουμε με τη μορφή αυτή σε άλλες τροφές. Από την άλλη μεριά γνωρίζω ανθρώπους που απέχουν από το κρέας (αλλά όχι και από αυγά και γαλακτοκομικά) και είναι υγειέστατοι.

    Οπως θα σου πει και η Μαρκέλα, είναι θέμα ποσότητας, ποιότητας και τρόπου μαγειρέματος. Ολες οι τροφές είναι απαραίτητες, εκτός του junk food. Για μένα, η αποχή από το κρέας για λόγους μη θανάτωσης των ζώων έχει βάση και το δέχομαι σαν επιχείρημα. Ας μη φτάσουμε όμως στο σημείο να νιώθουμε ενοχές και για αυτό...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Βρε Horribell μου, ε όχι και να βασανίζεσαι επειδή τρως κρέας. Να βάζεις επιπλέον άγχος στο κεφαλάκι σου. Όλα τα σαρκοφάγα τρώνε κρέας. Δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς αυτό.

    Έχει καμία τίργης τύψεις που έφαγε τη ζέμπρα? Την κάνει αυτό κακό ζώο? Όχι βέβαια, είναι θέμα επιβίωσης.

    Ούτως η άλλως, ο άνθρωπος δεν θα είχε εξελιχθεί όπως έχει σήμερα, αν δεν είχε φάει κρέας και ήταν απλά φυτοφάγος.

    Άλλο να αγαπάμε τα ζώα, άλλο να νιώθουμε ευγνόμωνες για ότι μας προσφέρουν και αυτά και γενικά η φύση, και άλλο να μην μπορούμε να φάμε κρέας εξαιτίας τύψεων. Επίσης, άλλο να μν τρώμε κρέας από επιλογή και άλλο από τύψεις.

    Μην έχεις τύψεις για τίποτα στην ζωή σου, πόσο μάλλον για αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ρε σεις ομως, ειμαι υποκριτρια επειδη τα τρωω? ναι βριζω οσους κινεζουν τρωνε σκυλους κλπ, ομως εχουν αυτοι την κουλτουρα τους πχ εμεις τρωμε αγελαδες εκεινοι οχι. εγω τα κουνελια δεν τα βλεπω κατοικιδια οπως αλλοι επειδη απο μικρη τα τρωω!

    θελω να προσπαθησω αλλα με φοβιζει τοσο πολυ το γεγονος πως θα πρεπει να περιοριστω σε τροφες κ ειδηκα μετα απο τα χρονια προβληματα της διατροφικης διαταραχης μου και της αναιμιας που εχω!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Εφ' όσον είναι θέμα υγείας, θα σου έλεγα να μην αποκλείσεις το κρέας από τη διατροφή σου.
    Για να καθησυχάσεις τις τύψεις σου, σκέψου πως τα ζώα που τρως δεν τα σκότωσες εσύ...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Δεν είσαι υποκρίτρια! Αυτό λέμε. Είσαι ανθρώπινο ον. Δεν πρέπει να περιορίσεις τις τροφές και γενικά δεν πρέπει να κάνεις τίποτα που δεν θες. Βγάλε τα πρέπει από τη ζωή σου.

    ΥΓ.Γιατί βρίζεις τους Κινέζους? Άλλη κουλτούρα απλά. Τους Γάλλους δηλαδή που τρων άλογο? Το ίδιο δεν είναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    θελω να προσπαθησω να το κανω αλλα φοβαμαι και το οτι δεν τα σκοτωσα εγω με κανει να στρουθοκαμιλιζω παιδια εχω τοσο αγχος απο χτες και ενταση δεν μπορω να ηρεμισω το σκεφτομαι συνεχως! αν το κανα και ειχα προβληματα παλι τουλαχιστον θα ξερα πως ειχα προσπαθισει ομως ουτε αυτο δεν κανω και δεν ξερω αν η τοση ενταση ειναι αρχες μανιας και με τρομαζει αλλα και να το κανω εστω και να μην τα καταφερω θα εχω προσπαθησει αλλα και παλι αμα το θελω να το φαω και δεν το κανω, κατα βαθος θα το θελω και παλι δεν θα ηταν υποκρισια?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by nick cave View Post

    ..Οπως θα σου πει και η Μαρκέλα, είναι θέμα ποσότητας, ποιότητας και τρόπου μαγειρέματος. Ολες οι τροφές είναι απαραίτητες, εκτός του junk food. Για μένα, η αποχή από το κρέας για λόγους μη θανάτωσης των ζώων έχει βάση και το δέχομαι σαν επιχείρημα. Ας μη φτάσουμε όμως στο σημείο να νιώθουμε ενοχές και για αυτό...
    χαχα Νικόλα, μην με μπριζώνεις! μπορεί να είμαι ακρεοφάγος, αυτό δεν σημαίνει ότι στο περιβάλλον μου δεν υπάρχουν κι οι κρεατοφάγοι, για τους οποίους μαγειρεύω και κρέας..
    προσωπικά, δεν μπορώ να φάω το ζώο, που σκότωσε κάποιος άλλος, γιατί δεν θα μπορούσα ποτέ πιστεύω να σκοτώσω για να φάω.. ακόμα πιστεύω ότι η τροφή αυτή έχει λιγότερη
    διατροφική αξία σε σχέση με τα οφέλη της, γιατί ο βιομηχανοποιημένος τρόπος που μεγαλώνουν τα ζώα στα εκτροφεία θανάτου, τα καθιστά τροφή με ορμόνες, αντιβιοτικά και πολύ φόβο
    από την επικείμενη σφαγή που την διαισθάνονται, μ' αποτέλεσμα ένα διαθέσιμο κρέας ακατάλληλο για τροφή.. Και δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι αρχαίοι φιλόσοφοι ήταν ακρεοφάγοι.
    Σωκράτης, Πλάτωνας, Πυθαγόρας κ.λπ. και σε μια εποχή, που δεν υπήρχε η μαζική παραγωγή..
    Θάταν ακραίο να πω, αλλά θα το πω, ότι και τα ψυχικά νοσήματα έχουν άμεση σχέση με την διατροφή..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Μπορεί να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αυτή τη φορά όμως θα συμφωνήσω με τη Μαρκέλα 100% (άντε, 99%, μην παίρνει και θάρρος...χαχαχ)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by HorriBell View Post
    θελω να προσπαθησω να το κανω αλλα φοβαμαι και το οτι δεν τα σκοτωσα εγω με κανει να στρουθοκαμιλιζω παιδια εχω τοσο αγχος απο χτες και ενταση δεν μπορω να ηρεμισω το σκεφτομαι συνεχως! αν το κανα και ειχα προβληματα παλι τουλαχιστον θα ξερα πως ειχα προσπαθισει ομως ουτε αυτο δεν κανω και δεν ξερω αν η τοση ενταση ειναι αρχες μανιας και με τρομαζει αλλα και να το κανω εστω και να μην τα καταφερω θα εχω προσπαθησει αλλα και παλι αμα το θελω να το φαω και δεν το κανω, κατα βαθος θα το θελω και παλι δεν θα ηταν υποκρισια?
    Μην το αφήσεις να σου γίνει έμμονη ιδέα. Σκέψου και αποφάσισε μόνη σου τι τρόπο ζωής θέλεις να ακολουθείς. Διάλεξε αυτόν που θα σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχη το βράδυ. Και φυσικά μπορείς να αλλάξεις και γνώμη όποτε θες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Μπορεί να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αυτή τη φορά όμως θα συμφωνήσω με τη Μαρκέλα 100% (άντε, 99%, μην παίρνει και θάρρος...χαχαχ)
    χαχα ναι καλά το λες.. θα με περιλάβει κι η βόιντ μετά κι άντε να τα βγάλω πέρα! Γειά σου Βόιντ!!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχετε διαβασει Τεμπλ Γκράντιν?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Βρε παιδιά, ότι και να λέτε, και σωστά τα λέτε δηλαδή, έχουν βάση όλα αυτά δεν λέω..., αλλά σαν το κρέας δεν έχει... :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Βρε παιδιά, ότι και να λέτε, και σωστά τα λέτε δηλαδή, έχουν βάση όλα αυτά δεν λέω..., αλλά σαν το κρέας δεν έχει... :)
    Καλή η ιδεολογία, αλλά το στομάχι έχει άλλη άποψη...χαχαχαχ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    χαχαχααχαχαχαχα

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •