Ειναι στιγμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983

    Ειναι στιγμες

    Καλησπερα και παλι
    Ειναι απο τις λιγες φορες που συζητω περι αυτου του θεματος . Ανεκεθεν ειχα μια ταση να αναβω (νευριαζω) ευκολα με αποτελεσμα με την παροδο του χρονου και των καταστασεων που εχω περασει να γινεται πιο δυσκολο για μενα να το ελεγξω . Υπηρξαν στιγμες δε , που ειχα εκρηξεις (δε θελω να πω τι εγινε) αλλα με καποιο τροπο τις εφερνα βολτα . Το κακο ειναι πως δε μπορω να το κατευνασω και οταν με πιεζουν αρχιζω και αντιδραω. Αντιδραω σε σημειο να βαραει κοκκινο.
    Μεχρι στιγμης καταφερα κουτσα στραβα να το πλακωνω και να μη το αφηνω ελευθερο αλλα φοβαμαι πως καποια στιγμη θα ξεφυγω και αμα ειμαι οργισμενος θα γινει το ελα να δεις .

  2. #2
    σε τσιτώνει κάτι συγκεκριμένα ή επί του γενικού;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Γενικο ειναι το κακο

  4. #4
    μισό...είπες όταν πιέζεσαι άρα στη δίνει η πίεση ή όχι μόνο; καλά κατάλαβα ή λάθος;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Κοιτα στην πιεση ειναι που γινεται εντονο . Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι γενικο

  6. #6
    ...είναι σαν να κουβαλάς ένα γενικό θυμό μέσα σου δηλαδή; πρέπει να βρεις την αιτία του θυμού σου πιστεύω για να μπορέσεις αυτό που νιώθεις να σε ενοχλεί ή σε απειλεί να το εκφράσεις, διαφορετικά αυτό οδηγεί σε βίαιο ξέσπασμα. Τον θυμό γενικά καλό είναι νομίζω να τον εκφράζουμε όχι να τον πιέζουμε ούτε να τον αφήνουμε ώσπου να γίνει κάτι ανεξέλεγκτο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Το ξερω πως δε πρεπει να τον πιεζουμε αλλα οταν οργιζομαι χανω καθε επαφη και οσο περναει ο καιρος δε μπορω να το ελεγξω .. Βεβαια δεν γινεται συνεχεια αυτο ειναι στιγμες ετσι οπως το λεω και στην επικεφαλιδα

  8. #8
    σε αυτές τις στιγμές υπάρχει κάτι που σε εκνευρίζει πολύ προφανώς που την αιτία μπορεί και να την γνωρίζεις, χρειάζεται να το εντοπίσεις εγκαίρως και να το εκφράσεις επίσης εγκαίρως. Αυτή είναι συνήθως η καλύτερη τακτική για να προλάβεις τον θυμό σου να εξελιχθεί σε κάτι που δεν μπορείς να ελέγξεις, αν το εντοπίσεις πχ. πίεση μπορείς να πεις "Αυτή τη στιγμή νιώθω πως πιέζομαι και είναι λογικό να μην μπορώ να μιλήσω μαζί σου με καθαρό νου, προτιμώ να κάνω αυτή τη συζήτηση μία άλλη στιγμή...". πολύ γενικά παραδείγματα δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν αλλά αν εκφράζεσαι έγκαιρα και δείχνεις τα όρια σου, ουσιαστικά ζητώντας από τους άλλους να τα σεβαστούν, δεν θα φτάνεις σε κατάσταση έκρηξης.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ενδιαφερον αυτο που με λες αλλα!!! Υπαρχει ενα αλλα οταν το κλιμα ειναι ηδη φορτισμενο πως θα μπορεσω να εντοπισω?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ισως αμα αναλογιστεις τις συνεπειες μιας πιθανης ενδεχομενης αντιδρασης σου? Αλλα το θεμα ειναι, στη φαση εκεινη, μπορεις να σκεφτεις συνεπειες? Λιγο δυσκολο.. Μηπως αμα απομακρυνθεις απο το "πεδιο" της μαχης? Ωστε να "εκπολωθει" η ατμοσφαιρα? Θετικα κ αρνητικα φορτισμενα ιοντα να ηλεκτρολυθουν, μιας κ εισαι κ των φυσικων επιστημων να το πω ετσι :) Αλλη επιλογη ειναι να σκεφτεις "Σιγα μην του κανω τη χαρη να ασχοληθω μαζι του" ignorance is the best revenge πιστευω η αλλιως οπως λεγαμε καποτε στο σχολειο "η περιφρονηση ειναι η καλυτερη τιμωρια.." μερικες σκεψεις κανω...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Ναι η απαθεια ειναι σιγουρα ενα πολυ καλο οπλο.... Σε αλλους πιανει και σε αλλους οχι ... Το χειροτερο σεναριο ειναι να κανω 400 κιλα αυτον που θα με βγαλει εκτος εαυτου και το καλυτερο ειναι να αποχωρισω . Φταιει το γεγονος οτι αντιδραω στισ μαλακιες και σε οτιδηποτε μου φαινεται υπερβολικο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Ναι η απαθεια ειναι σιγουρα ενα πολυ καλο οπλο.... Σε αλλους πιανει και σε αλλους οχι ... Το χειροτερο σεναριο ειναι να κανω 400 κιλα αυτον που θα με βγαλει εκτος εαυτου και το καλυτερο ειναι να αποχωρισω . Φταιει το γεγονος οτι αντιδραω στισ μαλακιες και σε οτιδηποτε μου φαινεται υπερβολικο
    Τι σημαινει "τον κανω 400 κιλα"? πρωτη φορα ακουω την εκφραση κ δεν ειναι κ ποντιακη λολ :) Εννοεις δλδ να του σπασεις τα μουτρα?
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Δλδ απο το πριξημο που θα εχει απο το ξυλο θα φαινεται 400 κιλα

  14. #14
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Ενδιαφερον αυτο που με λες αλλα!!! Υπαρχει ενα αλλα οταν το κλιμα ειναι ηδη φορτισμενο πως θα μπορεσω να εντοπισω?

    όταν το εντοπίζεις, προλαβαίνεις και δεν φτάνεις σε αυτήν την κατάσταση, επίσης δίνεις και στον άλλο πληροφορίες για το πως να σε αντιμετωπίζει. πχ. κανείς δεν θέλει να πιέσει κάποιον στα όρια του και να τον δει να εκρήγνυται, άρα ξέροντας οτι σε τρελαίνει η πίεση θα αποφύγω να γίνω πιεστική απέναντι σου και θα σεβαστώ αυτό μου λες διαφορετικά θα φταίω εγώ για το επερχόμενο τσουνάμι...(εσύ προειδοποίησες)

    τώρα όταν δεν το εντοπίζεις και έχεις φουντώσει και πάλι θα το εκφράσεις : "έχω θυμώσει πάρα πολύ, δεν οφελεί σε τίποτα να συζητάω άλλο, τώρα εγώ σταματάω, χρειάζεται να ηρεμήσω, σε παρακαλώ να το σεβαστείς" και από εκεί και πέρα για να ρίξεις το θυμό σου φεύγεις από το σκηνικό, παίρνεις ανάσες και το δουλεύεις μέσα σου βάζοντας τη λογική σου: οκ..είμαι έξαλλος, ποια είναι η αιτία; αν ηρεμήσω σε λίγο θα μου περάσει και θα μπορέσω να σκεφτώ πιο καθαρά τι είναι αυτό που με εκνεύρισε και στη συνέχεια να το αντιμετωπίσω".

    σε κάθε περίπτωση πρώτα η λογική μετά το συναίσθημα, πάρε τον έλεγχο αλλά με σκοπό να το εκφράσεις και όχι να το καταπιέσεις, εγώ πάντα λέω τι με εκνευρίζει και ζητάω από τους άλλους να το καταλάβουν και να το σεβαστούν, όπως και εγώ αυτούς αντίστοιχα. Όλοι χαλιόμαστε με πράγματα και καταστάσεις, λογικό είναι, είναι πολύ καλύτερο να το εκφράσεις, παρά να το καταπιέσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Δλδ απο το πριξημο που θα εχει απο το ξυλο θα φαινεται 400 κιλα
    Χαχαχαχα!! Κ αμα ομως δεν εχει πρηξιμο κ εχει μονο μελανιες??
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 08:58
  3. ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 60
    Last Post: 24-02-2010, 02:34
  4. Καποιες στιγμες ειναι μαγικες.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2010, 14:37
  5. στιγμές....
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 13-08-2008, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •