Πόσο ζυγίζει η ζωή και πόσο η αγάπη; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 53
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,583
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    ξερουμε οτι περισσοτερο απο ολα τα συναισθηματα και αισθησεις ο πονος ειναι αυτος που μας κανει να νιωθουμε ζωντανοι;
    Προσωπικά, ο πόνος με κάνει να θέλω να είμαι το αντίθετο από ζωντανή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θεωρείς ότι το να περιμένεις ανταπόκριση είναι το ίδιο με τον εγωϊσμό; Εγώ προσωπικά όχι...δηλαδή για να γίνω πιο σαφής μ' αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν νομίζω ότι το να περιμένεις ο άλλος να σου συμπεριφέρεται καλά είναι εγωϊστικό...εσύ τί λες;
    Όσο για παραδείγματα, το αγαπημένο μου είναι του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας... :) Αν και δεν είχε καλό τέλος... :(
    Ας το αναλύσουμε λίγο. Οταν αγαπάς κάποιον, θέλεις να είναι καλά, σωστά? Βάζεις όρους σε αυτό? Δηλαδή, "θέλω να είσαι καλά, αλλά μόνο αν μου φερθείς όπως θέλω"? Οχι βέβαια. Δηλαδή, αν τον αγαπάς πραγματικά, και μόνο το γεγονός οτι είναι καλά, σου αρκεί, ανεξάρτητα αν σου το ανταποδώσει. Το να περιμένεις ανταπόδοση, είναι σαν να έχεις μιά εμπορική συμφωνία με τον άλλο, όχι σχέση αγάπης.
    Αρα, ναι. Θεωρώ οτι το να περιμένεις ανταπόδοση είναι εγωιστικό...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Curie View Post
    ξερουμε οτι περισσοτερο απο ολα τα συναισθηματα και αισθησεις ο πονος ειναι αυτος που μας κανει να νιωθουμε ζωντανοι;
    Ο πόνος είναι ο τρόπος που έχει ο οργανισμός μας να μας πει οτι κάτι δεν πάει καλά. Αν εννοείς οτι μας κινητοποιεί, μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι για την υγεία μας, τότε ναι. Μας θυμίζει οτι είμαστε ζωντανοί...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,583
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ας το αναλύσουμε λίγο. Οταν αγαπάς κάποιον, θέλεις να είναι καλά, σωστά? Βάζεις όρους σε αυτό? Δηλαδή, "θέλω να είσαι καλά, αλλά μόνο αν μου φερθείς όπως θέλω"? Οχι βέβαια. Δηλαδή, αν τον αγαπάς πραγματικά, και μόνο το γεγονός οτι είναι καλά, σου αρκεί, ανεξάρτητα αν σου το ανταποδώσει. Το να περιμένεις ανταπόδοση, είναι σαν να έχεις μιά εμπορική συμφωνία με τον άλλο, όχι σχέση αγάπης.
    Αρα, ναι. Θεωρώ οτι το να περιμένεις ανταπόδοση είναι εγωιστικό...
    Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό το σκεπτικό μου, θα δώσω παράδειγμα: ας πούμε ότι έχεις σχέση με κάποιον, του φέρεσαι καλά κι εκείνος σε προσβάλλει άνευ λόγου ή σε χτυπάει...θα κάτσεις να το δέχεσαι επειδή θέλεις να είναι καλά;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό το σκεπτικό μου, θα δώσω παράδειγμα: ας πούμε ότι έχεις σχέση με κάποιον, του φέρεσαι καλά κι εκείνος σε προσβάλλει άνευ λόγου ή σε χτυπάει...θα κάτσεις να το δέχεσαι επειδή θέλεις να είναι καλά;
    Αυτό όντως είναι κάτι άλλο. Το οτι αγαπάμε κάποιον, δε σημαίνει πως θα ανεχόμαστε τα πάντα από αυτόν. Πρώτον, γιατί έχουμε το δικαίωμα να προστατέψουμε τον εαυτό μας και δεύτερον γιατί κάνουμε κακό και σε εκείνον που αγαπάμε, επειδή δίνουμε χώρο στην άσχημη πλευρά του να αναπτυχθεί, αντί να του δώσουμε να καταλάβει οτι δε φέρεται σωστά και πρέπει να αλλάξει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Επειδή μάλλον δεν έγινε κατανοητό το σκεπτικό μου, θα δώσω παράδειγμα: ας πούμε ότι έχεις σχέση με κάποιον, του φέρεσαι καλά κι εκείνος σε προσβάλλει άνευ λόγου ή σε χτυπάει...θα κάτσεις να το δέχεσαι επειδή θέλεις να είναι καλά;
    Η απάντηση είναι προφανής.

    Μπορείς να "θυσιαστείς" μόνο για μια αγάπη που αξίζει. Αλλιώς απλά βασανίζεσαι.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Πάντως, γενικά διαφωνώ με την έννοια της θυσίας. Τι πάει να πει να θυσιαστώ για μια αγάπη?

    Αν καταπιέσεις τα θέλω σου και δεν είσαι καλά μέσα σε μία σχέση, αυτή η σχέση δεν μπορεί να είναι ποτέ καλή.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,583
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Αυτό όντως είναι κάτι άλλο. Το οτι αγαπάμε κάποιον, δε σημαίνει πως θα ανεχόμαστε τα πάντα από αυτόν. Πρώτον, γιατί έχουμε το δικαίωμα να προστατέψουμε τον εαυτό μας και δεύτερον γιατί κάνουμε κακό και σε εκείνον που αγαπάμε, επειδή δίνουμε χώρο στην άσχημη πλευρά του να αναπτυχθεί, αντί να του δώσουμε να καταλάβει οτι δε φέρεται σωστά και πρέπει να αλλάξει.
    Επιτέλους συννενοηθήκαμε! :) Χαίρομαι που συμφωνούμε... :)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,583
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Πάντως, γενικά διαφωνώ με την έννοια της θυσίας. Τι πάει να πει να θυσιαστώ για μια αγάπη?

    Αν καταπιέσεις τα θέλω σου και δεν είσαι καλά μέσα σε μία σχέση, αυτή η σχέση δεν μπορεί να είναι ποτέ καλή.
    Τι πάει να πει να θυσιαστώ για μια αγάπη...να βάλεις τον άλλον πάνω από τον εαυτό σου...αυτό σημαίνει για μένα θυσία...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τι πάει να πει να θυσιαστώ για μια αγάπη...να βάλεις τον άλλον πάνω από τον εαυτό σου...αυτό σημαίνει για μένα θυσία...
    Ίσως μόνο για το παιδί σου.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    εγω νομιζω οτι ειναι σημαντικο να ξεχωριζει κανεις την αναγκαια θυσια, απ την θυσια για την θυσια....
    δεν ξερω αν εννοειτε τι θελω να πω, μιλαω για αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες που χρειαζονται το προκαλυμμα της "θυσιας" για να συνεχισουμε να τις ακολουθουμε

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω νομιζω οτι ειναι σημαντικο να ξεχωριζει κανεις την αναγκαια θυσια, απ την θυσια για την θυσια....
    δεν ξερω αν εννοειτε τι θελω να πω, μιλαω για αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες που χρειαζονται το προκαλυμμα της "θυσιας" για να συνεχισουμε να τις ακολουθουμε
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Διότι αν κανείς κάνει το δεύτερο, κάποια στιγμή θα γυρίσει και θα πει στον άλλον "Θυσιάστηκα για σένα, χάλασα τη ζωή μου". Και φυσικά η απάντηση θα έρθει από τον άλλον... "Στο ζήτησε κανείς?"

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Ακριβώς...αυτο εννουσα και εγώ πριν ..και ακομα και να μην γίνει τοσο χοντρα, υπάρχουν οι έμμεσοι αλλά σαφέστατοι τρόποι που υπενθυμίζουν στον άλλο την θυσία που κάναμε για αυτον.
    Και καλα έκανες κUxu μου και έγραψες ΙΣΩς για το παιδί σου, γιατί ποσες και ποσες μάνες δεν έχουμε ακουσει να λένε εγώ βρε θυσιαστηκα για χάρη σου και εσυ....
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,583
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Διότι αν κανείς κάνει το δεύτερο, κάποια στιγμή θα γυρίσει και θα πει στον άλλον "Θυσιάστηκα για σένα, χάλασα τη ζωή μου". Και φυσικά η απάντηση θα έρθει από τον άλλον... "Στο ζήτησε κανείς?"
    Σ' αυτή την περίπτωση, προφανώς και η θυσία δεν ήταν πραγματική αλλά αυτός που την έκανε περίμενε ανταλλάγματα άρα η θυσία ακυρώνεται...αν θέλεις πραγματικά να την κάνεις, θα την κάνεις χωρίς να ξεστομίσεις τέτοια λόγια, χωρίς να "χτυπάς" στον άλλον ότι θυσιάζεσαι γι' αυτόν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Δυσκολοοοοοο ματια μου...είμαστε τόσο εγωιστές...
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. πόσο χειρότερα????
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 18-09-2012, 22:47
  2. δεν ημουν ετσι... ποσο λυπαμαι.. ποσο φοβαμαι... Ποσο...
    By darsel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 28-08-2012, 22:57
  3. ποσο ακομα?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2011, 23:10
  4. Συμπτώματα... για πόσο πια!!!
    By Gio1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2010, 01:38
  5. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •