Βιβλιογραφία Αγχώδους Διαταραχής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Βιβλιογραφία Αγχώδους Διαταραχής

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ζητήσω από όποιον γνωρίζει ή από όποιον τυχαίνει να εργάζεται ως ψυχολόγος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο ή ενδεχομένως άρθρα που να σχετίζονται ειδικά με τις αγχώδεις διαταραχές. Το άγχος μου έχει φθάσει σε σημείο να είναι παραλυτικό και σκέφτηκα πως μια θετικότερη προσέγγιση μέσω κάποιου βιβλίου ή άρθρων θα βοηθούσε ως ένα βαθμό στην αντιμετώπιση.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Μπορεις να ψάξεις να βρείς κάποια βιβλία για γνωσιακή-συμπεριφορική συμπεριφορά.
    Cognitive-behaviour therapy στα αγγλικά ή CBT.Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και βιώνει το άγχος με πολλές και διαφορετικές μορφές,θα σε συμβούλευα να μην το αφήσεις,μιλά σε κάποιο ψυχολόγο ή ψυχίατρο για να μην φτάσεις στο απροχώρητο.Πολλές φορές νομίζουμε πώς όλοι μπορούμε να δεχτούμε όλα τα βάρη επάνω μας,πως υπάρχουν άνθρωποι πιο δυστυχισμένοι από εμάς,αλλά μπορεί εκείνη την στιγμή είτε να μην μπορούμε να τα δεχτούμε όλα, είτε να μας τελειώνουν τα αποθέματα της υπομονής μας.Στα γράφω να τα βλέπω και εγώ,γιατί εμένα το δικό μου άγχος ξέσπασε σε κρισάρες πανικού και τώρα έχω άλλα τρεχάματα και ακολουθώ φαρμακευτική οδό και ψυχολόγο για να το ξεπεράσω.

  3. #3
    Πήγαινα σε ψυχολόγο για δύο χρόνια, με μια διακοπή μετά από ένα μεγάλο ξέσπασμα που είχα και εξαιτίας του οποίου τα διέλυσα όλα..Εδώ και 2 χρόνια πηγαίνω σε ψυχίατρο, με πιο αραιές επισκέψεις το τελευταίο καιρό, λόγω δουλειάς. Αυτό είναι και ο λόγος που θέλω να διαβάζω περισσότερο βιβλία. Έχω πρόβλημα με το άγχος και με κρίσεις πανικού από τα 17 μου και πλέον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα ξεκινούν και τελειώνουν σε εμάς. Η παρούσα κατάσταση, με όλη αυτή τη γενικότερη αναμόρφωση στη κοινωνία, νιώθω ότι μου έχει επιδεινώσει το πρόβλημα, λόγω της αβεβαιότητας που μου προκαλεί για το μέλλον και με βάζει στη διαδικασία περισσότερων σκέψεων απ'ότι στο παρελθόν. Θέλω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρω την εσωτερική μου γαλήνη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Τα ίδια και εγώ,μόνο που και εγώ έπαθα αγχώδη διαταραχή τον Ιούλιο με απανωτές γερές κρίσεις πανικού. Αγχωνόμουν για την σχέση μου και τι θα κάνω,την δουλειά μου,είχα και προβλήματα υγείας...Ε ξέσπασα,σταμάτησα τους καφέδες και τα πάντα.Τι να σου πώ?Και εγώ νέα κοπέλα είμαι 29 χρονών,και σπούδαζα 8 χρόνια για να μην πληρώνομαι...Εάν έχω μάθει κάτι μέχρι στιγμής από την όλη ιστορία είναι πώς ότι όνειρα και αν κάνουμε ότι σχέδια και αν κάνουμε, πάντοτε θα υπάρχουν ανατροπές.Οι κρίσεις με κατέστησαν εντελώς δυσλειτουργική,φοβάμαι να οδηγήσω,να πάω κάπου μόνη,γιατί οι δικές μου δεν ήταν δεκάλεπτες με ξαπλώναν για ώρες,γιατί δεν ήξερα τι ήταν και τις πολεμούσα για ώρες μην λιποθυμήσω. Ακολουθείς κάποια αγωγή?

  5. #5
    Όχι δεν ακολουθώ κάποια φαρμακευτική αγωγή. Μπορώ να σου πω ότι είμαι και αντίθετη ως προς αυτό. Προσπαθώ να το καταπολεμώ μόνη μου. Έχω ακούσει ότι προκαλεί και αύξηση βάρους, σε όποιον λαμβάνει φάρμακα για μεγάλο διάστημα. Εν πάσει περιπτώση, είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    103
    Και εγώ αυτό φοβάμαι και είναι ο πιο μεγάλος μου φόβος γιατί έχω κάποια κιλά παραπάνω,όταν όμως έφτασα στο σημείο αυτό δεν ήξερα τι να κάνω,δεν μπορώ ούτε τηλεόραση να δώ ούτε ταινία ούτε να βγω.Κόντεψα να τρελαθώ.Τώρα έχω 16 μέρες που τα παίρνω και έχω καταγχωθεί,ζυγίζομαι κάθε μέρα.Αν δώ πως παίρνω θα ζητήσω να τα κόψω ή αλλαγή.

  7. #7
    Σε κάθε περίπτωση, είναι καλό να συζητάς οτιδήποτε προκύψει με τον θεράπων ιατρό. Η αύξηση βάρους θα είναι παροδική. Μια φίλη μου που είχε ακολουθήσει παρόμοια αγωγή για αρκετό διάστημα τα σταμάτησε μόλις συνειδητοποίησε ότι μπορεί πλέον να το χειρίζεται μόνη της. Θέλεις δε θέλεις, κάποια στιγμή, από την αδράνεια περνάς στη δράση και τότε ο μόνος που σου παρέχει σιγουριά είναι ο εαυτός σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    πολυ καλη σειρα με πολλα βιβλια βιβλιοθεραπεια εκδ.πατακης γρηγορης σιμος .
    1.ανακαλυπτοντας ξανα την ζωη σας.
    2.αισθανθειτε καλα
    3.αντιμετωπισε το κοινωνικο αγχος .

    ειναι τα βιβλια που εχω διαβασει και μου αρεσαν
    ελπιζω να σε βοηθησα


    δεν ειμαι ειδικος και λεω απλα την γνωμη μου ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    MIdreh ενα βιβλιο με αρκετες γνωσιακες τεχνικες και αρκετα κατανοητο ειναι το
    overcoming panic των Derrick Silove και Vijaya Manicavasagar.
    Δυστυχως δεν ξερω τον ελληνικο τιτλο.

  10. #10
    Ευχαριστώ πολύ για τις νέες απαντήσεις!
    «Αν υπάρχει οδός για το καλύτερο, απαιτεί μια πλήρη θέαση του χειρότερου»

  11. #11
    Καλημέρα.

    Έχω διαβάσει πρόσφατα από τον ΙΑΝΟ και με βοήθησαν πολυ τα κάτωθι βιβλία:
    1. Νικήστε τις κρίσεις πανικού, Bronwyn Fox, εκδόσεις ΑΛΚΥΩΝ
    2. Antistress - Πώς να ξεπεράσεις το άγχος και να σκέφτεσαι θετικά, Λίντα Μπλερ, εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ
    3. Πετάξτε το στρες από τη ζωή σας. 365 τρόποι για να απαλλαγείτε από το άγχος. Ειδικά τεστ και συμβουλές χαλάρωσης και αναζωογόνησης, Eve Adamson, εκδόσεις ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ

    ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟ:

    HOPE AND HELP FOR YOUR NERVES της Dr.Claire Weekes (το έχω στα αγγλικά, αλλά αν θες μπορώ να σου στείλω το pdf). Είναι εξαιρετικό βιβλίο. Εμένα με βοήθησε πολύ στην αρχή των κρίσεων πανικού.

    Quote Originally Posted by Mildreh View Post
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να ζητήσω από όποιον γνωρίζει ή από όποιον τυχαίνει να εργάζεται ως ψυχολόγος να μου προτείνει κάποιο βιβλίο ή ενδεχομένως άρθρα που να σχετίζονται ειδικά με τις αγχώδεις διαταραχές. Το άγχος μου έχει φθάσει σε σημείο να είναι παραλυτικό και σκέφτηκα πως μια θετικότερη προσέγγιση μέσω κάποιου βιβλίου ή άρθρων θα βοηθούσε ως ένα βαθμό στην αντιμετώπιση.

    Ευχαριστώ!

  12. #12
    Η αλήθεια είναι ότι το 'HOPE AND HELP FOR YOUR NERVES της Dr.Claire Weekes' μου το πρότεινε και κάποιος άλλος. Φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά καλό. Όταν λες σε pdf., εννοείς όλο το βιβλίο;Στείλε μου αν είναι να ξέρω.
    «Αν υπάρχει οδός για το καλύτερο, απαιτεί μια πλήρη θέαση του χειρότερου»

  13. #13
    Απ'ότι διάβασα, το πρώτο πρόγραμμα αυτο-βοήθειας που είχε δημιουργήσει για άτομα που υπέφεραν από άγχος και κρίσεις πανικού, συνοψίζονταν στις παρακάτω φράσεις:

    Αντιμετώπιση της κατάστασης που προκαλεί το φόβο, Αποδοχή του αισθήματος πανικού, 'Πλεύση' μαζί με του, αφήνοντας το χρόνο να περάσει. ("facing the feared situation, accepting the feeling of panic, floating through it, and letting time pass.")
    «Αν υπάρχει οδός για το καλύτερο, απαιτεί μια πλήρη θέαση του χειρότερου»

Similar Threads

  1. Βιβλιογραφία σχετική με εξαρτήσεις?
    By Φοίβη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2008, 16:30
  2. Αγγλική βιβλιογραφία
    By dga in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2005, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •